• یکشنبه / ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۵:۰۸
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: gilan-82916
  • خبرنگار : 50039

قابليت‌هاي گردشگري آستارا چقدر مي‌ارزد؟!

قابليت‌هاي گردشگري آستارا چقدر مي‌ارزد؟!

از ساليان دور، موقعيت اقليمي، قرار گرفتن در محورهاي مواصلاتي بين كشورها و واقع شدن در مسير راه‌هاي اصلي و شرياني از قبيل جاده ابريشم، نقش بسزايي را در توسعه مناطق مختلف جهان ايفا كرده است كه گنجانده شدن نام بسياري از آبادي‌ها در سفرنامه‌ها و كتاب‌هاي تاريخي سندي بر اين ادعاست.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) – منطقه گيلان، حضور گردشگران در اقصي نقاط مطرح و شناخته شده جهان سبب شده است تا عمران و آباداني، بيش از مناطق بن‌بست و بي‌بهره از اين موهبت، خودنمايي كرده و توريست‌ها اينگونه مناطق را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند.

استان گيلان به واسطه طبيعت بي‌نظير كوهستاني و جنگلي، واقع شدن در نوار ساحلي درياي خزر، آب و هواي مطبوع و چهار فصل، دارا بودن مرز بين‌المللي آبي و خاكي، همسايگي با استان‌هاي اردبيل، زنجان، قزوين و مازندران، واقع شدن در مسير ارتباطي استان‌هاي شمالي و شمال غرب و از همه مهمتر نزديكترين نقطه ارتباطي مركزنشينان كشور با كشورهاي قفقاز و اروپا از اين قاعده مستثني نبوده و با گشت و گذار در كتاب‌هاي مختلف كه به قلم جهانگردان و مورخان داخلي و خارجي نوشته شده است، پي به اهميت اين خطه خواهيم برد.

با اين مقدمه به بررسي وضعيت صنعت گردشگري در غربي‌ترين شهرستان استان گيلان، «شهرستان مرزي و بندري آستارا» كه به «دروازه طلايي اروپا» مشهور است مي پردازيم.

از سال 1368 و پس از بازگشايي مرز زميني ايران با جمهوري آذربايجان و برقراري مجدد مراودات اقتصادي و تجاري با اين كشور همسايه، «آستارا» نقش ويژه‌اي را در افزايش آمار ورودي گردشگر به استان گيلان بر عهده داشته است كه حضور ميليوني گردشگران داخلي، تردد بالغ بر 700 هزار نفر مسافر داخلي و خارجي از مرز زميني اين شهرستان و قرار گرفتن نام اين شهر در ميان 20 شهر گردشگرپذير كشور، دلايلي آشكار است كه نمي‌شود از آن چشم‌پوشي كرد.

افتتاح بندر چند منظوره آستارا در سال 1391 و برقراري مجدد فعاليت دريانوردي در بندر آستارا با بندر آكتائو قزاقستان، بنادر هوسان و باكو در جمهوري آذربايجان، بندر آستاراخان در روسيه و بندر ماخاچ‌كالا در جمهوري داغستان از ديگر عواملي است كه ارتباط دريايي اين شهرستان با كشورهاي حوزه خزر و اروپا را پس از 60 سال ترميم و رونق بخشيده تا حدي كه در سال 1393 بالغ بر 68 كشتي تجاري با پهلوگيري در تنها اسكله اين بندر عمليات جابجايي كالا بين جمهوري اسلامي ايران و ساير كشورهاي اين حوزه را به سرانجام رسانده‌اند كه خوشبختانه شاهد افزايش چند برابري صادرات و واردات كالا در اين منطقه هستيم.

در كنار اينگونه فعاليت‌هاي اقتصادي، بازارهاي متعددي در مناطق مختلف شهر احداث و دستور ايجاد «منطقه ويژه اقتصادي بندر آستارا» صادر شده است كه با همراهي طبيعت بكر و بي‌نظير خدادادي از قبيل كوهستان، جنگل، تالاب و نوار ساحلي خزر، علاوه بر حضور قابل توجه بازرگانان با هدف دادوستد، شاهد حضور تعداد كثيري از طبيعت‌دوستان، جهانگردان داخلي و خارجي در اين شهر باشيم.

در همين راستا و با هدف رونق بخشيدن به صنعت گردشگري آستارا، چهار منطقه نمونه گردشگري در مناطق مختلف شهرستان تعريف شد كه به شكل مجزا و اجمالي، به بررسي وضعيت و اقدامات صورت پذيرفته در جذب گردشگر براي اين مناطق مي پردازيم.

منطقه نمونه گردشگري تالاب استيل

منطقه جلگه‌اي و ساحلي نمونه گردشگري تالاب استيل با مساحت تقريبي 300 هكتار كه علاوه بر جاذبه‌هاي طبيعي، داراي جاذبه‌هاي فرهنگي و تاريخي است، در سال 1384 به عنوان یکی از پنج منطقه مهم نمونه گردشگری گیلان شناخته شده و موافقت‌نامه تأسيس دريافت کرده است.

پس از اين تصميم و براساس ارائه طرحي از سوي بخش خصوصي، پيشنهادي در ظاهر جامع براي اين منطقه تعريف شد كه تاكنون و پس از غريب به هفت سال هيچ اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است و سرمايه‌گذار سخن از وجود چندين گره در اين پروژه به ميان مي‌آورد.

درياچه استيل عباس‌آباد با وسعت تالابي 138 هکتار در بخش جلگه‌ای غرب استان گیلان واقع شده است و در گویش محلی آستارا به آن «هستل» می‌گویند.

از ویژگی‌های اکوتوریستی و منحصر به فرد این تالاب می‌توان به واقع شدن در میان کوهپایه، شالیزار و جنگل و وجود درختان زیبای «توسکا» که ریشه آنها در آب شناور است، اشاره کرد.

این تالاب، زیستگاه انواع حیوانات از قبیل «نوتریا» نوعی موش جونده و ماهیانی مانند کپور و اردک ماهی، محل زاد و ولد انواع پرندگان بومی و تحت حفاظت که از مناطق سردسیر و به خصوص اروپای مرکزی به این منطقه خوش آب و هوا مهاجرت می‌کنند، است.

منطقه نمونه گردشگري ساحلي لوندويل

اين منطقه ساحلي و جلگه‌اي كه به درياي خزر مشرف است، در مساحت تقريبي 50 هكتار تعريف شده و بلاتكليف مانده است.

اين منطقه يكي از چهار منطقه اي مي باشد كه هيچ اظهارنظر رسانه‌اي از سوي هيچ يك از مسئولان در اين زمينه منتشر نشده است و به جرأت مي‌توان گفت محدود واقعي آن مشخص نيست.

منطقه نمونه گردشگري بي‌بي‌يانلو

اين منطقه كوهستاني با مساحت تقريبي يكصد هكتار كه جنگلي است، موافقت‌نامه اوليه دريافت كرده است.

پارك جنگلي بي‌بي‌يانلو با مساحت كلي 1512 هكتار در ابتداي جاده آستارا به اردبيل واقع شده و بخشي از جنگل‌هاي هيركاني است.

احاله مديريت اين پارك در سال 1393 از سوي منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان به مدت 15 سال با شرايط قابل تمديد به شهرداري آستارا واگذار شده است.

شهرداري آستارا در مدت تحويل سه ماهه اين پارك، عملا هيچ اقدامي را با هدف جذب گردشگر در اين پروژه اجرا نكرده است و امكانات موجود همان امكانات ايجاد شده توسط منابع طبيعي است.

منطقه نمونه گردشگري كوهستاني حيران

اين منطقه كوهستاني كه داراي پوشش جنگلي و در قسمت بالادست روستاي حيران قرار گرفته، به مساحت تقريبي يكصد هكتار است و موافقت‌نامه اوليه دريافت كرده است.

احداث دهكده گردشگري تله كابين حيران با امكاناتي از قبيل تله كابين به طول 1500 متر، پيست كارتينگ، شهربازي سرپوشيده، مرتفع‌ترين و مدرن‌ترين سورتمه شمال كشور، رستوران، كافي شاپ و امكاناتي از اين دست، تنها منطقه نمونه گردشگري در سطح شهرستان آستارا است كه با مشاركت بخش خصوصي اقدامات قابل توجهي در آن ايجاد شده و فازهاي جديد آن از قبيل سورتمه و شهربازي آماده بهره‌برداري است و اقامتگاه و استخر تفريحي آن در حال احداث است.

احداث اين مجموعه سبب شده تا علاوه بر گردشگران داخلي تعداد كثيري از توريست‌هاي خارجي با حضور در اين مجموعه از امكانات آن بهره‌مند شوند.

پردل اميري‌نژاد مسئول نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري شهرستان مرزي بندر آستارا در گفت‌وگو با ايسنا، توان گردشگري شهرستان را بسيار باارزش برشمرد و توضيح داد: صنعت گردشگري شهرستان آستارا در چند بخش از قبيل توريسم طبيعت، توريسم اقتصادي، توريسم مذهبي و توريسم سلامت قابل توسعه است.

وي با بيان اينكه براي توسعه توريسم طبيعت، چهار منطقه نمونه گردشگري در اين شهرستان تعريف شده است، اظهار کرد: به غير از منطقه نمونه گردشگري حيران، در تلاش هستيم در آينده‌اي نزديك زيرساخت‌هايي را در ساير مناطق نيز ايجاد كنيم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.