• شنبه / ۲۸ آذر ۱۳۹۴ / ۲۱:۳۹
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: gilan-88476

سکاندار مدیریت توسعه آموزش عالی کشور تجلیل شد/رونمایی از تمبر یادبود دکتر ضرغام

IMG11264348

مراسم تجلیل از دکتر نصرت الله ضرغام به پاس سه دهه تلاش موثر در عرصه مدیریت علمی و فرهنگی و پیشگامی در توسعه آموزش عالی کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، مراسم تجلیل از دکتر نصرت الله ضرغام به پاس سه دهه تلاش موثر در عرصه مدیریت علمی و فرهنگی و پیشگامی در توسعه آموزش عالی کشور در محل کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

دکترمحمد فرهادی در این مراسم اظهار کرد: در مورد دکتر ضرغام گفتنی زیاد است و برگزاری چنین مراسمی برای تجلیل گرامیداشت این مرد عمل، اقدامی ارزشمند به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه دکتر ضرغام فردی جدی، با پشتکار و با برنامه است و مدیریت سیستم‌ها را خوب می‌شناسد، به گونه‌ای که در هر جایی که مدیریت داشته، به سرانجام خوبی رسانده است، افزود:  راه‌اندازی دانشگاه پیام نور یکی از اقدامات دکتر ضرغام به شمار می‌رود و وی ساماندهی مناسبی برای این مرکز آموزش عالی در کشور انجام داد و تجارب دیگر دانشگاه‌های کشورهای جهان همچون استرالیا در تاسیس و راه‌اندازی دانشگاه پیام نور را مورد بهره‌برداری قرار داد.

فرهادی تصریح کرد: همچنین دکتر ضرغام در دانشگاه شاهد خدمات ارزنده‌ای داشته و پایه‌گذاری، ساماندهی، تشکیلات، جذب نیروی انسانی و استادان در این دانشگاه را به بهترین شکل ممکن انجام داده است.

وی گفت: آیین‌نامه‌های مربوط به کرسی‌های پژوهشی، ثبت اختراعات، طرح‌های پژوهشی و غیره را نیز دکتر ضرغام ساماندهی کرد و هم‌اکنون هم بخش عمده بنیاد ملی نخبگان به وی سپرده شده است.

به گفته فرهادی، ساماندهی پردیس کیش از دیگر خدمات دکتر ضرغام است، به گونه‌ای که هم‌اکنون بر اساس ارزیابی وزارت علوم این پردیس جزو یکی از واحدهای آموزشی آزاد بر اساس استانداردهای بین‌المللی در کشور به شمار می‌رود.

وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم دکتر ضرغام همچون گذشته در ساماندهی مناطق آموزش عالی که بر اساس سند راهبردی چالش‌هایش نیز مشخص شده است، به وزارت علوم کمک کند و در ارتقای نظام علمی، تحقیقاتی، نوآوری و فناوری کشور همچنان فعال و موثر واقع شود.

عبدالله جاسبی نیز در ادامه، اظهار کرد: تواضع و فروتنی ایشان در تمامی سال های فعالیتشان چه در زمانی که در مسند قدرت و چه در زمانی که یک عضو هیات علمی ساده بودند از خصوصیات بارز ایشان است درحالی که هم اکنون جامعه ما دچار نفاق، چاپلوسی و تملق گویی است و تصور می کنم در این حوزه نیازمند بازسازی جدی اخلاق هستیم.

وی افزود: همچنین ایشان در تمامی سال های فعالیتشان با جناح های مختلف اصولگرایان و اصلاح طلبان موفق عمل کردند که این نیز نشان می دهد ما در جامعه فعلی نیازمند وجود چنین مدیرانی هستیم تا در آینده فضای علمی سالمی در کشور داشته باشیم و و اینگونه نباشد که با اندک اختلاف سلیقه ای افراد را حذف کنیم.

وی تصریح کرد: پس از ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی در کشور مسئولان و مردم باور نداشتند که این دانشگاه در کشور پا بگیرد اما زمانی که ما این کار بزرگ را شروع کردیم آرمان های بلندی داشتیم، گرچه نمی دانستیم چه مسیر پر از سنگلاخی را پیش رو داریم.

به گفته جاسبی، در آن زمان پس از گذشت چند سال از پیروزی انقلاب اسلامی فضای کشور به سمت حاکمیت دولت بود و قبول نمی کردند نام بخش خصوصی برده شود و اگر کسی این موضوع را مطرح می کرد به نظر می رسید که طرفدار سرمایه داری است.

وی گفت: البته در آن زمان امام خمینی (ره) این سد را شکستند و از دانشگاه آزاد اسلامی حمایت کردند تا این دانشگاه پا گرفت.

وی اضافه کرد: کسانی که در آن زمان با ما همکاری کردند، از جایگاه رفیعی برخوردار بودند به طوری که در سال 1361 با استاد ضرغام آشنا شدم ایشان را به عنوان رئیس دانشگاه آزاد واحد رشت انتخاب کردیم که پس از آن ایشان به عنوان رئیس دانشگاه گیلان نیز منتخب شد و در بخش کشاورزی و منابع طبیعی با ما همکاری کرد. خوشحالم که امروز از یک چهره پیشتاز در ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی کشور قدردانی می شود.

مهندس جمشید رسایی نیز در این مراسم با بیان اینکه مراسم تقدیر از دکتر ضرغام به عبارتی تجلیل از مردانی است که عمر خود را در توسعه آموزش عالی در کشور صرف کرده اند، گفت: سال های 1361 الی 1367 دوره حضور آقای دکتر ضرغام در استان گیلان بود که از این دوره مدت بیش از 5سال را در مسئولیت ریاست دانشگاه گیلان خدمت کرده اند، اینجانب از بهمن ماه سال 1362با قبولی در دانشگاه گیلان توفیق پیدا کردم شاهد بخشی از تلاش های ایشان تا سال 1367 باشم.

وی با اشاره به برخی ویژگی های مدیریتی و برخی از یادگارهای بجامانده از دوران مدیریت دکتر ضرغام در دوران مذکور، ادامه داد:رعایت اخلاق اسلامی و ارتباط صمیمانه با دانشجویان دانشگاه و حضور در جمع آنان در مقاطع مختلف زمانی و شنیدن نظرات و انتقادات و پیشنهادات آن ها و شنیدن درددل دانشجویان خصوصا در مواقع بحرانی از ویژگی های بارز دوران مدیریتی ایشان بود.

رئیس جهاددانشگاهی استان گیلان با اشاره به انجام اقدامات مناسب ایشان در پشتیبانی از جبهه ها و حمایت از رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس، تصریح کرد:اولویت قرار دادن فعالیت های اجرایی در کنار انجام فعالیت های علمی و توجه به تجهیز آزمایشگاه ها و توسعه کتابخانه ها و فعال نمودن پروژه های عمرانی دانشگاه و پیگیری امور مربوط به آن با پشتکار و جدیت از اقداماتی است که همواره در خاطرم باقی می ماند.

مهندس رسایی با اشاره به اینکه توسعه کمی و کیفی دانشگاه، ایجاد رشته های جدید، راه اندازی  دانشکده پزشکی که بعدها به دانشگاه علوم پزشکی گیلان تبدیل شد و راه اندازی دانشکده منابع طبیعی صومعه سرا از زحمات ماندگار ایشان است، یادآور شد:حفظ استقلال دانشگاه علی رغم وجود جناح های مختلف و متفاوت که سعی داشتند قدرت سیاسی استان را در دست داشته باشند با مدیریت ایشان عملیاتی می شد.

وی کادرسازی برای دانشگاه به گونه ای که بخش عمده ای از مدیران فعلی دانشگاه گیلان از دانشجویان دوره مدیریتی ایشان هستند را از دیگر خدمات ماندگار دکتر ضرغام برشمرد و خاطرنشان کرد: راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی در گیلان که امروز شعب مختلف آن در شهرهای گیلان توسعه یافته، حمایت از فعالیت های دانشجویی و ارتباط صمیمی با تشکل های اسلامی دانشگاه ها مخصوصا انجمن اسلامی دانشجویان و جهاددانشگاهی در دوران مدیریتی ایشان مشهود بود.

به گزارش ایسنا، دکتر ضرغام، دانشیار دانشگاه تهران و مشاور وزیر علوم که دبیری شورای نخبگان کشور را نیز عهده دار است، در توسعه آموزش عالی کشور از جمله تاسیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تاسیس و راه‌اندازی دانشگاه رشت، تاسیس و ریاست دانشگاه شاهد، راه‌اندازی و ریاست دانشگاه پیام نور، تاسیس پردیس دانشگاه تهران در استان البرز و تاسیس پردیس بین‌المللی دانشگاه تهران در کیش، نقشی ویژه داشته است.

در این مراسم از تمبر یادبود آئین تجلیل از دکتر نصرت الله ضرغام با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری رونمایی شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.