• چهارشنبه / ۲۴ آبان ۱۳۹۶ / ۱۱:۰۵
  • دسته‌بندی: گلستان
  • کد خبر: golestan-30442
  • خبرنگار : 50049

به همت خبرگزاری ایسنا گلستان و با مشارکت خبرگزاری مهر گلستان؛

دومین نشست تخصصی با موضوع "حاشیه نشینی و چالشهای پیش رو" برگزار شد

1
پيرو برگزاری نشستهای تخصصی خبرگزاری دانشجويان ايران «ايسنا» منطقه گلستان، دومین نشست تخصصی با عنوان حاشیه نشینی و چالشهای پیش رو با مشارکت خبرگزاری مهر استان گلستان برگزار شد.
 
به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، این نشست با حضور محمدی، کارشناس مسئول دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی استان، عبداللهی کارشناس اجتماعی اداره کل امور اجتماعی استانداری، بزی نماینده نیروی انتظامی استان، میر رسولی کارشناس رسانه سازمان تبلیغات اسلامی استان، دکتر نیمروزی عضو هیات علمی دانشگاه گلستان، نماینده جمعیت امام علی(ع)(سازمان مردم نهاد) و جمعی از خبرنگاران خبرگزاری های مهر و ایسنا استان گلستان در سالن جلسات جهاددانشگاهی استان گلستان برگزار شد.

محمد شریف زاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گلستان در ابتدای این نشست گفت: یکی از مواردی که در جلسه اول نشست با موضوع حاشیه نشینی و چالشهای پیش رو عنوان شد این بود که ارائه خدمات رفاهی به جامعه به عنوان یک وظیفه انسانی و حتی حاکمیتی لازم الاجرا است، از طرفی قوانین و مقررات حاکم بر مدیریت جامع شهری مانع ارائه خدمات به سکونتگاههای غیررسمی و به طور عام حاشیه نشینان می شود.

وی افزود: دیگر موضوع مطرح شده در جلسه گذشته این بود که ارائه خدمات رفاهی و تاسیسات شهری در حاشیه موجب گسترش بیشتر حاشیه نشینی و پدیده زمین خواری خواهد شد. از طرف دیگر عدم دسترسی به خدمات شهری نیز باعث افزایش آسیبهای اجتماعی در حاشیه شهرها خواهد شد.
|
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گلستان ادامه داد: موضوع مهم دیگری که در جلسه اول این نشست به آن پرداخته شد این بود که چالش عمده در مورد پدیده حاشیه نشینی، مدیریت ارائه خدمات رفاهی و در عین حال جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی است.

شریف زاده بیان کرد: در جلسه گذشته، عدم وجود مطالعات میدانی و مستند در مورد حاشیه نشینان استان که به عنوان مثال برآورد جمعیت حاشیه نشینی حتی در آمار عنوان شده برای کل کشور در بیان مسئولان ارشد کشوری تناقضی تامل برانگیز دارد، به عنوان مانعی برای مدیریت حاشیه نشینی بیان شد.

وی اضافه کرد: از موارد دیگری که در آن جلسه تاکید شد، بحث توجه به وضعیت قبلی زندگی حاشیه نشینان قبل از استقرار در حاشیه شهرها بود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گلستان گفت: در پایان نیز پیشنهاد جمعی اعضای جلسه به متولیان ساماندهی حاشیه نشینی این بود که در این خصوص مدیریت جامع داشته باشند و از جزیره ای عمل کردند، پرهیز کنند.

معین حشمتی نماینده جمعیت امام علی(ع) در گرگان در این نشست گفت: کاری که جمعیت امام علی(ع) به عنوان یک NGO  فعال در زمینه اجتماعی از سال 78 انجام می دهد، فعالیت در بتن محله های حاشیه ای شهرها است.

وی افزود: NGO های اجتماعی به این نتیجه رسیدند که برقراری ارتباط بین حاشیه ها و جامعه عرف یکی از سیاست های اصلی آنها باشد.

نماینده جمعیت امام علی(ع) عنوان کرد: یکی از سیاست هایی که از گذشته در بین ارگانهای دولتی وجود داشت، تخریب این مناطق بود که نتیجه این کار ایجاد مناطق حاشیه ای جدید و افزایش آنها بود.
|
حشمتی با اشاره به اینکه در حال حاضر دیگر این سیاست وجود ندارد، تصریح کرد: سیاستی که الان به دنبال آن هستند، نادیده گرفتن و انکار کردن اتفاقاتی است که در حاشیه شهرها رخ می دهد.

وی بیان کرد: هیچ نظارتی بر سازمان های مردم نهاد و کسانی که در مناطق حاشیه ای فعالیت می کنند صورت نمی گیرد. ما 4 سال در مناطق حاشیه ای به عنوان یک NGO فعالیت می کنیم اما هیچ نظارتی بر کار ما صورت نمی گیرد.

نماینده جمعیت امام علی(ع) گفت: ما در انجام کارهای خود با مشکلات فراوانی روبه رو هستیم و نمی دانیم که باید مطالباتمان را از کجا پیگیری کنیم.

حشمتی با بیان اینکه ساختارهای دولتی در نظر گرفته شده نمایشی عمل می کنند، اظهار کرد: مرکز بهداشت در این مناطق خدمات ارائه نمی کند و بهزیستی نیز پاسخگوی تلفن های ما نیست و باید حتما مراجعه حضوری داشته باشیم.

عبداللهی کارشناس اجتماعی اداره کل امور اجتماعی استانداری گلستان نیز در این نشست اظهار کرد: بحث حاشیه نشینی تنها دو سال است که با توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری و بیشتر در رابطه با آسیب های اجتماعی مطرح شده است.
|
وی بیان کرد: در سطح استان حدود 200 ،NGO  تحت نظارت وزارت کشور داریم که هر دو هفته یکبار آنها را نظارت می کنیم.

کارشناس اجتماعی اداره کل امور اجتماعی استانداری گلستان گفت: یکی از سیاست های دولت در این خصوص، استفاده از انجمن های مردم نهاد است. زیرا دولت به تنهایی نمی تواند وارد حوزه حاشیه نشینی شود. اینکه بگوییم به کسانی که در این مناطق فعالیت می کنند، نظارت نمی شود صحیح نیست.

محمد چراغعلی سرپرست خبرگزاری مهر استان گلستان نیز در این نشست گفت: مسئله اساسی این است که هنوز مسئولین باور نکردند که محل هایی با چنین ویژگی هایی وجود دارد. در منطق حشایه ای خانه هایی بدون مجوز ساخته شدند که از نظر ایمنی محکم نیستند.

وی افزود: افرادی که در این زندگی می کنند، مشکلات اجتماعی زیادی دارند و از امکانات اولیه مانند آب و برق بی بهره اند. خانه هایی وجود دارد که سقفش از پلاستیک و دیوارش از کارتن ساخته شده است.
|
سرپرست خبرگزاری مهر استان گلستان عنوان کرد: از یک طرف ماشین های گران قیمت زیاد می شود و از طرف دیگر کسانی را می بینیم که درون سطل آشغال فرو می روند و به دنبال چیزی برای فروش هستند.

چراغعلی تصریح کرد: پروژه مسکن مهر که برای بهبود این وضعیت در نظر گرفته شده بود، اما خود باعث تشدید وضعیت حاشیه نشینی شده است. تصمیماتی که  گرفته شده غیر کارشناسی بوده و اگر کارشناسی هم بوده، واقع بینانه به آن نگاه نشده است.

زهرا محمدی کارشناس مسئول دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی گلستان نیز در این نشست اظهار کرد: بهزیستی استان گلستان یک دهه است که به مناطق حاشیه نشینی و آسیب خیز خدمات ارائه می کند.

وی گفت: پایگاه خدمات اجتماعی ما در مناطق حاشیه  ای و آسیب خیز همه مجوز دارند و بر اساس دستورالعمل های ابلاغی از بهزیستی کشور، انواع خدمات ارائه می شود. ساختمان هایی وجود دارد که مقر خدمات اجتماعی است و نظارت کامل روی آن ها صورت می گیرد.

کارشناس مسئول دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی گلستان تصریح کرد: با توجه به اعتباراتی که بهزیستی استان داده هزینه هایی در بحث زنان سرپرست خانوار، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و کودکان زیر 6 سال و حتی سالمندان و معلولین هم تحت پوشش بهزیستی، صرف می شود.
|
محمدی عنوان کرد: نیروی انتظامی، مرکزبهداشت، شهرداری ها و تعدادی از دستگاه های دیگر با ما در راستای فعالیت این پایگاه های خدمات اجتماعی در مناطق حاشیه ای و آسیب خیز با همکاری می کنند.

وی بیان کرد: اولین مرحله ای که در مناطق آسیب خیز وارد شدیم کوی عرفان بود که در آن زمان یک مهد کودک ایجاد کردیم و پایگاه که ایجاد شد از افراد بومی و محلی استفاده کردیم. افرادی که می توانستند تاثیرگذار باشند را به عنوان اعضای اصلی انتخاب کردیم و مجوز و تایید آن ها گرفته شد.

کارشناس مسئول دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی گلستان اظهار کرد: در شهرستان گرگان حداقل 6 پایگاه خدمات اجتماعی در مناطق حاشیه نشینی و آسیب خیز در مناطق امام رضا، کوی محتشم، قزاق محله، نومل، انجیراب و کوی عرفان داریم.

وی ادامه داد: در شهرستان گنبدکاووس نیز حدودا 3 پایگاه داریم و در شهرستان های مختلف هم پایگاه های خدمات اجتماعی برای مناطق حاشیه داریم که خدماتی ارائه می شود.

محمدی عنوان کرد: یک ارگان هیچ وقت نمی تواند مشکلات یک محله را به تنهایی حل کند، لذا باید دستگاه های دیگر هم همکاری کنند. اخیرا با همکاری اداره کل راه و شهرسازی که مناطق حاشیه ای را معرفی می کند، ما بر اساس توانمندی که آن محلات دارند وارد آنجا می شویم و پایگاه هایی را ایجاد می کنیم.

سرهنگ حبیب بزی نماینده نیروی انتظامی استان گلستان نیز در این نشست گفت: در دو مرحله از طرف ناجا برای همه استانها در مورد حاشیه نشینی نامه فرستاده شد تا وضعیت حاشیه نشینی در استان ها را اعلام کنند. در این راستا به فرمانداران شهرستان ها نامه دادیم وحتی جلسه ای در استانداری داشتیم.

وی با بیان اینکه مشخصه ای که مدنظر داریم بحث نقاط جرم خیز و آلوده است، اظهار کرد: حاشیه نشینی آن جایی است که امکانات دولتی مانند آب و برق و تلفن به آن جا نرفته باشد. در این مکان ها مردم بدون اینکه زمینی بخرند، ساختمان ساختند و امکانات هم دارند.

نماینده نیروی انتظامی استان گلستان بیان کرد: در گرگان نیز مواردی وجود دارد که بیشتر نقاط جرم خیز هستند و همه امکانات شهری را هم دارند. در این مناطق که اکثرا افراد بزهکار و معتاد زندگی می کنند، فروش مواد مخدر صورت می گیرد. این مناطق باید به دور از شهر باشد یا اگر هم حاشیه شهر است، نباید امکاناتی در آنجا وجود داشته باشد.
|
بزی گفت: نامه هایی از فرمانداری ها آمد که می گفتند چنین چیزی در شهرستان آنها وجود ندارد اما مجددا به آنها نامه زدیم و گفتیم که حاشیه نشینی در آنجا وجود دارد و در مجموع خودمان هم پیگیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه فرمانده انتظامی استان در جلسه ای مطرح کرد که ما هم پیگیر این مسئله خواهیم بود، گفت: در بیشتر این مناطق شهرداری ها نیز باید در مورد حاشیه نشینی همکاری داشته باشند.

بزی عنوان کرد: نیروی انتظامی در بحث تکدی گری و مبارزه با موادفروشان خرد و کلان وارد شده و این افراد را دستگیر می کند اما ضمانت اجرا ندارد. وقتی آنها را دستگیر می کنیم و تحویل می دهیم می بینیم که فردای آن روز آزاد می شوند.  نیروی انتظامی این آمادگی را دارد که با قدرت در هر نقطه ای، هر موضوعی که باشد افراد را دستگیر و تحویل قانون دهد.

ابراهیم شهبازی مسئول مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) شعبه گلستان نیز در این نشست گفت: طبق آمارهای بین المللی 20 میلیون حاشیه نشین در کشور داریم. بر اساس آماری که مهندس چراغعلی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در سال 94 اعلام کردند، در استان گلستان 5 درصد بیشتر میانگین کشور حاشیه نشین داریم.

وی با بیان اینکه ما فقط توصیف حاشیه نشینی داریم، گفت: ما باید به تبیین و ارائه راهکار و اقدام عملی برسیم که آن هم باید حاکمیتی باشد. کدام نهاد یا سازمان ها طرح پژوهشی انجام دادند که به لحاظ کالبدی و فرهنگی و اجتماعی ببینند ما چقدر حاشیه نشین داریم؟
|
شهبازی تصریح کرد: به عنوان یک دانشجو جامعه شناسی اعتقاد دارم، حاشیه نشینی گریز ناپذیر است و با این وضیعت موجود حاشیه نشینی بیشتر هم می شود. کشورهای جهان سوم به لحاط اینکه تمرکز گرا هستند یعنی درآمد تنها در پایتخت و مراکز استان ها تمرکز پیدا کرده، مردم را از روستاها و شهرهای کوچک به این مناطق می کشاند.

وی بیان کرد: به نظر من تنها از طریق کالبد شکافی می توانیم به لحاظ کلی کار انجام دهیم. اینکه مثلا دانش آموزان در فلان مدرسه را آسیب شناسی کردیم که مشکلش چه بوده، کار مثبتی است اما جزئی است. در این بحث باید حاکمیت وارد شود تا بحرانی که تقریبا در کشور در حال گسترش است، از طریق علمی پیگیری شود و درآن بحث و مناظره کرد و راهکار ارائه داد.

دکتر نیمروزی عضو هیات علمی دانشگاه گلستان نیز در این نشست گفت: این نگاه که بگوییم مهاجرین برای زرق و برق زندگی شهری به این مناطق می آیند، صحیح نیست. این افراد در معیشت خود در روستا و شهری که زندگی می‌کردند به بن بست رسیده و به شهرها آمدند. بعد از آنکه نتوانستند در جایگاه های متوسط ‌شهر جای بگیرند، در حاشیه شهر اسکان یافتند.

وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی معلول یک شرایط اقتصادی و جمعیتی است، تصریح کرد: ما پیامدهای ناشی از حاشیه نشینی را می‌بینیم و خود حاشیه نشینی را زیر سوال می‌بریم.

عضو هیات علمی دانشگاه گلستان با بیان اینکه تجربه نشان داده که با تخریب نمی‌توان حاشیه نشینی را ریشه کن کرد، اظهار کرد: برای این پدیده که شکل گرفته نیاز به توانمند سازی است تا پیامدهای آسیب زای آن تا حدودی کاهش داد.
|
نیمروزی پیشنهاد کرد، ستاد توانمند سازی مناطق حاشیه نشین ایجاد شود تا از طریق توانمند سازی، پیامد های آسیب زا این مناطق را کاهش داد.

وی با تاکید بر اینکه نباید نگاه تاریک و سیاه به حاشیه نشینی داشت، گفت: اگر این نگاه را داشته باشیم هر کاری انجام دهیم نا امید هستیم. باید رویکرد سازمان ها و نهاد ها دولتی و مردمی این باشد که نگاه سرشار از آسیب را کنار بگذاریم. وضعیت حاشیه نشینی در کشور ما از متوسط خیلی از کشورها بهتر است.

عضو هیات علمی دانشگاه گلستان بیان کرد: در قدم اول باید سیاست دستگاه ها همسو باشد و دغدغه مشترکی داشته باشند و سازمان‌ها یا نهاد تنها به دنبال گزارش کار های خود نباشند. استانداری در این راستا با فراخواندن دستگاه ها، ستادی را شکل دهد تا ضمن ابلاغ سیاست ها، نظارت بعد از اجرا را هم داشته باشد.

فاطمه میررسولی کارشناس رسانه سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان نیز در این نشست گفت: حدود سه هفته قبل دکتر خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور تنها با موضوع حاشیه نشینی به استان گلستان سفر کرده بود.
|
وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی 21 منطقه حاشیه شنین استان گلستان را تحت پوشش قرار داده و روحانی به صورت ثابت در آنجا مستقر کرده است و تمام فعالیت های فرهنگی دراین مناطق حول محور این روحانیون انجام می گیرد.

کارشناس رسانه سازمان تبلیغات اسلامی گلستان بیان کرد: بحث آموزش قرآن و مفاهیم قرآنی و مشاوره دینی از جمله برنامه هایی است که در مناطق حاشیه نشین انجام می شود.

گفتنی است، مدعوین از اداره کل راه و شهرسازی استان، دادگستری گلستان، شورای اسلامی شهر گرگان، شهرداری گرگان، معاونت عمرانی استانداری و فرمانداری گرگان در این نشست حضور نیافتند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.