• دوشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۸ / ۲۲:۵۹
  • دسته‌بندی: گلستان
  • کد خبر: golestan-35077
  • خبرنگار : 50052

استاندار گلستان در شورای اداری مینودشت:

سد نرماب ابر پروژه استان گلستان است

IMG_20190624_225949_269
استاندار گلستان از پروژه سد نرماب مینودشت با عنوان "ابر پروژه استان گلستان" نام برد و گفت: اگر پروژه سد نرماب مینودشت اجرایی می شد، حدود 50 درصد از خسارتی که در رابطه با سیل به پائین دست استان متحمل شد، اتفاق نمی افتاد.  

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، هادی حق شناس در جلسه شورای اداری شهرستان مینودشت با بیان اینکه قوه قضائیه و قوه مجریه هر دو مکمل هم هستند، اظهار کرد: اگر قوه قضائیه کارآمد باشد طبیعتا بخش زیادی از مشکلات قوه مجریه حل می شود و اگر قوه مجریه کارآمد باشد بخش زیادی از پرونده های ورودی به قوه قضائیه کم می شود. 

استاندار گلستان در ادامه اولویت اقدامات خود در چند ماه آینده را ساماندهی موضوع سیل با محوریت احیاء و بازسازی اعلام کرد و در رابطه با خسارات های وارده به شهرستان مینودشت، گفت: طبق گزارش مدیرکل بنیاد مسکن استان در این شهرستان 600 واحد مسکونی باید ساخته و 200 واحد نیز تعمیر شوند. درخواست من این است که این منطقه در اولویت قرار گیرد و به خسارت دیدگان تسهیلات پرداخت کنند. 

حق شناس ادامه داد: راه های بین مزارع که آسیب دیده بودند همگی ترمیم شده است. همین انتظار را از جهاد کشاورزی داریم که در رابطه با آسیب ها و خساراتی که کشاورز ها دیده اند، هم پرداخت ها تسهیل شود و هم اگر باقی جاده های بین مزارع  که نیاز به بازسازی دارد از این موضوع سیل استفاده و ترمیم شود. 

استاندار گلستان افزود: سیل در عین حال که تهدید و تخریب بوده طبیعتا یک فرصتی برای استان است که بقیه مسائل و مشکلاتمان را در قالب این سیل حل کنیم. 

وی ادامه داد: هفته گذشته دولت 4 هزار و 500 میلیارد تومان به استان های سیل زده از منظر ساخت زیرساخت ها در زمینه جاده های اصلی و روستایی و بخش کشاورزی اعتبار تخصیص داد که در این باره تسهیلاتی به استان گلستان پرداخت می شود. 

استاندار گلستان به پروژه سد نرماب مینودشت اشاره کرد و افزود: کل اعتبار سد نرماب در قسمت های سازه، شبکه انتقال، شبکه توزیع به اضافه جابجایی پنج روستا، 1700 میلیارد تومان بود که تاکنون 500 میلیارد تومان آن تامین شده که در این باره اگر کل مبلغ پروژه تامین می شد ما متحمل 4500 میلیارد تومان خسارت سیل در پایین دست نمی شدیم.

وی ببان کرد: اگر آبخیزداری در بالادست و زهکشی در شهر های پائین اجرا می شد خسارت های ناشی از سیل به حداقل می رسید. 

حق شناس خاطرنشان کرد: همه مقامات عالی رتبه کشور، از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس جمهور، به دلیل اینکه در 30 هزار هکتار تاکنون زهکشی انجام شده است، به زهکشی اعتقاد دارند و در ادامه همین روند هم حدود 35 هزار هکتار در هفته گذشته با حضور معاونین وزارت جهاد کشاورزی کلنگ زنی شد. 

وی گفت: کل اراضی برای زهکشی 280 هزار هکتار است و امیدواریم از محل صندوق ذخیره ارضی با دستور مقام معظم رهبری یک بخش قابل توجهی به استان گلستان اختصاص یابد. 

استاندار گلستان در ادامه گفت: پروژه سد نرماب یک پروژه اساسی اولویت دار است و من حتما آن را پیگیری خواهم کرد.

وی ادامه داد: این پروژه سال 88 برآورد قیمت شده، سال 90 آغاز شده و اکنون هم در سال 98 هستیم.

حق شناس گفت: آماری که در استان از سال 90 وجود دارد به صورت میانگین یک سیل هر سال یا دو سال یک بار در استان گلستان به وقوع پیوسته است و اگر در تیر  یا مردادماه سیل دیگری رخ دهد یقینا میزان خسارت بیشتر خواهد شد. 

وی بیان کرد: به دلیل سست بودن سازه 17 هزار و 500 واحد مسکونی که دچار سیل شده اند، سیل بعدی خسارت های وحشتناکی به بار خواهد آورد. 

حق شناس تاکید کرد: این سد باید هر چه سریعتر آبگیری شود و مسائل مربوط به آن را نیز به وزیر نیرو منعکس خواهم کرد. 

استاندار گلستان با بیان اینکه هزینه پیشگیری خیلی کمتر از هزینه درمان است، تصریح کرد: استان گلستان بلاخیز بلایای طبیعی در حوزه های سیل، زلزله، رانش و آتش سوزی جنگل ها است.

حق شناس در خصوص پرداخت تسهیلات گفت: در هفته جاری به هشت دهیاری به طور میانگین بین 20 تا 30 میلیون تومان از محل منابع سازمان شهرداری دهیاریها، تسهیلات پرداخت خواهد شد و به طور ویژه برای شهرداری مینودشت و شهرداری دوزین 300 و 255 میلیون تومان پرداخت می شود که البته از محل سیل هم هزینه هایی اختصاص داده خواهد شد. 

وی تاکید کرد: نکته کلیدی این است که این پول ها صرف هزینه های جاری نشود و در حوزه های بازسازی، نوسازی و به طور کلی زیرساخت ها هزینه شود.

استاندار گلستان همچنین گفت: مشکلات مردم از طریق مسئولین شهرستان منعکس شود و از هر طریق که این اتفاق رخ دهد یک نعمت از جانب ما تلقی می شود. 

وی بیان کرد: این یک دستور اداری است، هم فرمانداران و هم بخشداران و هم دهیاران مکلفند با رسانه ها ارتباط داشته باشند، مکلفند به سوال رسانه ها جواب دهند. رسانه رکن چهارم دموکراسی است و یقینا اگر رسانه های فعال و مستقل داشته باشیم کمک به سه رکن بعدی است. 

حق شناس افزود: البته طبیعی است که در فضای مجازی و در رسانه ها شیطنتی شود، اما این شیطنت دلیلی نمی شود که ما ارتباطمان را با رسانه ها قطع کنیم. ارتباط با رسانه ها لازم است. 

استاندار گلستان همچنین به نقش مهم آیت الله نورمفیدی در استان اشاره کرد و گفت: لازم میدانم از آیت الله نورمفیدی که عمود وحدت اهل تسنن و شیعه در استان است، صمیمانه تشکر کنم. آیت الله نورمفیدی نعمتی برای استان به ویژه برای دستگاه های اجرایی و به ویژه دولت است که در این باره از وجود ایشان حداکثر استفاده را خواهیم کرد. 

حق شناس خطاب به فرماندار مینودشت، اظهار کرد: وقتی نصف جمعیت کشور بانوان هستند، حضور سه نفر از بانوان در این جلسه که بیش از 100 نفر در آن شرکت کرده اند، ظلم مضاعف در حق آنها محسوب می شود و این حتما ضعف تمام فرمانداران گذشته است و تعداد بانوان در جلسه باید تقویت شود.

طباطبایی فرماندار مینودشت نیز در این جلسه به موضوع خسارت های ناشی از رانش زمین در این شهرستان اشاره کرد و گفت: عمده رانش های ما در قلعه قافه و برنجوین اتفاق افتاد که در این خصوص باید اقداناتی انجان شود.
 
وی افزود: ما کار بازسازی را شروع کرده ایم. آنهایی که احیانا زمین داشته اند، تسهیلات ویژه ای از جمله پروانه و مصالح رایگان در اختیار آنها گذاشته ایم. 

فرماندار مینودشت اظهار کرد: در روستای قلعه قافه زمین هایی بوده که نا ایمن هستند اما با همت و همکاری بنیاد مسکن، زمین های امنی در اختیار مردم خواهیم گذاشت. 

حجت الاسلام سیدحسین حسینی امام جمعه مینودشت هم  در این جلسه به اتحاد بین مسئولین این شهرستان اشاره کرد و گفت: هماهنگی مسئولان مینودشت با یکدیگر خیلی خوب است و همگی کار های خود را به خوبی انجام می دهند. 

وی همچنین با اشاره به موضوع سد مینودشت تصریح کرد: سد یکی از مهم ترین مسائل استان است و دولت باید توجه ویژه کند تا این سد درست شود. 

امام جمعه مینودشت افزود: این سد قرار بود پنج ساله درست شود اما از پنج سال گذشته است. 

حسینی با بیان این درخواست از استاندار که به آقای نوبخت بگویید بزرگترین خواسته مردم این منطقه سد است، خاطرنشان کرد: با تلاش مشکل سد مینودشت را حل و فصل کنید تا این کار مهم شما یک یادگاری برای مردم این منطقه باشد.

استاندار گلستان بعد از جلسه شورای اداری، ضمن حضور در منزل شهید حسین تالانه از پرسنل مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی، با خانواده ایشان دیدار کرد. 

حق شناس سپس به همراه فرماندار و بخش داران مینودشت، مدیرکل بنیاد مسکن گلستان و تعداد دیگری از مدیران استانی شهرستان از روستای خسارت دیده از سیل و رانش زمین قلعه قافه مینودشت بازدید به عمل آورد.

خبرنگار: مسعود ملکیان
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.