• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۱۶
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-22214
  • خبرنگار : 50051

پدافندغیرعامل؛ تجهیز ساختار سلولی بخش کشاورزی به ژن دفاع

index

سوم تا هشت آبان ماه هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است. پدافند غیرعامل نوعی از دفاع است که بدون استفاده از سلاح در برابرتهدیدات صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویا ایران(ایسنا)_منطقه همدان، در تعریف پدافندغیرعامل، این دفاع اقدامات غیرمسلحانه عنوان شده است که هدف آن افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب ها است.

اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن است.

در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.

پدافند غيرعامل در بخش کشاورزی، به مجموعه اقدامات پیشگیرانه در حوزه دام و گیاه اطلاق مي شود كه با اجراي آن مي توان قدرت اثر تهديدات را كاهش و آستانه آسيب پذيري بخش كشاورزي را افزايش داد به اين ترتيب مي توان ميزان خسارات و تلفات احتمالي ناشي از تهديدات را به حداقل ممكن كاهش داد.

غالبا در منابع علمی و متون اصلی از پدافند غیر عامل در بخش کشاورزی با عنوان آمادگي در برابر تهديدات زيستي عمدي يا اقدامات مقابله با اگروتروريسم یاد می شود.

کارشناس خبره کمی در بحث پدافندغیرعامل وجود دارد

دبیرپدافند غیرعامل  در سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در این باره گفت: پدافندغیرعامل علم جدیدی است و کارشناس خبره کمی در این زمینه وجود دارد.

به گزارش ایسنا، "حسین شرفی" روز چهارشنبه هفتم آبان ماه جاری در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه تهدیدات بخش کشاورزی به دو صورت تهدیدات داخلی و خارجی دیده می شود، افزود: 75درصد تهدیدات بخش کشاورزی در بخش داخلی رخ می دهد و تنها 25 درصد تهدیدات خارجی است و از طریق واردات رخ می دهد.

وی با بیان اینکه پدافندغیرعامل سپر امنیتی در برابر تهدیدات است، تصریح کرد: شعار هفته پدافندغیرعامل مصونیت بخشی با عزم ملی و مدیریت جهادی است.

وی اظهارکرد: پدافندغیرعامل به دنبال قراردادن یک ژن دفاع در ساختار سلولی بخش کشاورزی است تا در برابر تهدیدات مقاوم شود.

مسئول امورشهرستانها و مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: در جهادکشاورزی تهدیداتی که در ورود دام و محصولات کشاورزی انجام می گیرد توسط پدافند غیرعامل کنترل می شود.

شرفی با اشاره به اینکه در مسائل زیستی فاعل همواره مجهول است، گفت: در پدافندزیستی شناخت سخت ولی انتشار آسان است که در این خصوص وجود آزمایشگاه ها، شبکه پایش کمک کننده به شناخت عامل است.

وی تهدیدات زیستی را حائز اهمیت دانست و افزود: به گفته دشمنان و به ویژه آمریکا مهمترین تهدیدی که در سالهای آینده ایران با آن مواجه می شود تهدیدات زیستی خواهد بود بنابراین باید بتوانیم با تمام توانایی و قدرت با تهدیدات مقابله کنیم.

دبیر پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: بیماری VHS در سال گذشته در استان همدان رخ داد و خسارت زیادی به مزارع پرورش ماهی و به ویژه شهرستان نهاوند وارد کرد که این بیماری به علت ورود چشم تخم زده ماهی از کشور فرانسه اتفاق افتاد.

وی با اشاره به مصادیق تهدیدات داخلی در حوزه مواد غذایی و سلامت عنوان کرد: استفاده از پوست مرغ درخمیرسوسیس و کالباس از جمله مواردی است که سلامت شهروندان را تهدید می کند. همچنین واردات اسپرم های گاو به صورت غیرمجاز نیز نوعی تهدید خارجی در حوزه دام عنوان می شود به طوریکه سال های گذشته مرکز اسپرم گیری در اسدآباد وجود داشت که اخیرا با واردات حساب نشده اسپرم های خارجی تولید اسپرم در اسداباد را با مشکل مواجه می کند.

شرفی ادامه داد: ورود ریزگردهای آلوده به موادشیمیایی از کشورهای همسایه نیز به زنبورستان های استان ضربه زد بطوریکه در سال گذشته میزان تولید عسل 40 درصد کاهش یافت.

وی تصریح کرد: گردوغبار باعث کاهش شعاع دید زنبور عسل شده و همچنین انتقال گردوغبار بر روی گرده گل ها منجر به کاهش کیفیت عسل تولیدی می شود.

وی با بیان اینکه زنبورداری وابسته به طبیعت است،تاکید کرد: تغییرکاربری باغات یکی دیگر از تهدیداتی است که به تولید عسل ضربه سنگینی وارد می کند.

وی به انتشار ویروس آبولا در آفریقا به وسیله آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها به دنبال سلاحی منحصر به فرد برای تسخیر دنیا هستند که با استفاده از پدافند غیرعامل باید جلوی این تهدیدات را گرفت.

تهدیدات بخش داخلی صنایع ناشی از سوء مدیریت و ناهماهنگی حوزه صنعت است

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز گفت: پدافند غیرعامل در واحدهای صنعتی حساسیت بیشتری دارد.

"محمدرضا شهسواری" افزود:در بروز جنگ ها یکی از اهدافی که دشمن بر روی آن تمرکز خواهد داشت زیرساخت ها و کانون های تولید است به ویژه مراکزی که با غذا و معیشت مردم ارتباط دارد.

وی با بیان اینکه خرابکاری دشمن الزاما با بمباران رخ نمی دهد، یادآور شد: با توجه به اینکه کشور ما بخشی از مواد اولیه را از خارج تهیه می کند دشمن می تواند با دستکاری آنها خرابکاری های مدنظر خود را در تولیدات ایجاد کند که در بحث پدافندغیرعامل به این موضوعات توجه ویژه ای می شود.

شهسواری خاطرنشان کرد: صنایع تبدیلی از دو جنبه  حفظ محصولات تولیدی بخش کشاورزی و امنیت غذایی می تواند اثرگذار باشد که با ایجاد صنایع تبدیلی ماندگاری و ارزش غذایی محصولات برای مدت ها تضمین می شود. همچنین علاوه بر افزایش عمر محصولات تولیدی سلامت موادغذایی و محصولات تولیدی اهمیت بالایی دارد و در مجموع باید شرایطی را فراهم کنیم تا هم به لحاظ کمی و هم کیفی دچار مشکل نشویم و زمینه های لازم را برای مقابله با تهدیدات را شناسایی کنیم و راه های مقابله با آن را در نظر بگیریم.

وی تهدیدات بخش داخلی صنایع را ناشی از سوء مدیریت و ناهماهنگی حوزه صنعت دانست و افزود: متسفانه در کشاورزی ایران مصرف سموم و کود شیمیایی بالا است که همین موضوع باعث بروز مشکلاتی در بخش صنعت می شود به طوریکه باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی بالا بوده و در تجارت خارجی مشکل ایجاد می کند.

شهسواری با اشاره به ایجاد زنجیره های تولید، ادامه داد: در استان همدان 13 زنجیره تولید در ارتباط با صنایع کشاورزی شناسایی شده که برخی آغاز به کار کرده اند.

وی اظهارکرد: زنجیره های تولید تحت مدیریت واحد قرار میگیرند در حالیکه ممکن  مالکیت ها متفاوت باشد.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان همدان عنوان کرد: تمرکز عمده صنایع تبدیلی بر روی محصولات کشاورزی استان است و در مجموع نقشه راه ما نقشه ای است که در کلان کشاورزی استان طراحی شده است.

شهسواری یادآورشد: تا کنون زنجیره گوشت مرغ در استان ایجاد شده که 70 درصد پیشرفت داشته است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.