• یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۲۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-22486
  • خبرنگار : 50035

رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي كشور خبر داد

اعلام طرح پیشین هادی مدیریت یکپارچه شهری به وزیر کشور

archive_20-2-1393_IMAGE635354343332572444

رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي كشور از اعلام طرح پيشين هادي مديريت يكپارچه شهري به وزير كشور خبر داد و گفت: مديريت يكپارچه شهري تنها راه نجات شهرها از مشكلات كنوني است كه در حال حاضر طرح توسط وزارت كشور به دولت واگذار شده و ما نيز با جديت پيگير موضوع هستيم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)_منطقه همدان، "امیر خجسته" در صحن شوراي اسلامي شهر همدان، فرهنگ‌سازي در زمينه مديريت واحد شهري را ضروري دانست و اظهار كرد: امضاي مجمع نمايندگان استان همدان در مجلس شوراي اسلامي در خصوص تعداد اعضاي شوراها و نه انتخاب شهردار بود.

وي با تأكيد بر اينكه تمامي مديران شهري بايد زيرنظر شوراي اسلامي شهر فعاليت داشته باشند، افزود: سياست مجلس بر اين است تا آنچه در مجلس حاكم است در شوراهاي شهر و روستا هم حاكم باشد.

نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لايحه انتخاب شهردار توسط مردم يا هيأت حل اختلاف، اظهار كرد: در حال حاضر قدرت شوراها با انتخاب شهردار است و با گرفتن اين قدرت، حذف جايگاه شوراهاست.

وی با تأكيد بر اينكه بايد شوراها را قدرتمند كرد، افزود: با توجه به اينكه شوراهاي شهر و روستا به عنوان پارلمان‌هاي محلي هستند چگونه مي‌توان اين قدرت را از آنها گرفت؟

وی با بيان اينكه نبايد به علت وجود مشكلاتي قدرت شوراها را حذف كرد، اظهار كرد: با توجه به اينكه اعضاي شورا نمايندگان مردم هستند بر اين اساس انتخاب شهردار توسط آنها در اصل توسط خود مردم است كه صورت مي‌پذيرد.

رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي كشور در مجلس با اشاره به پيگيري كميسيون شوراها در زمینه لايحه انتخاب شهردار توسط هيأت حل اختلاف يادآور شد: اين لايحه تقريباً منتفي شده است.

نماينده مردم همدان و فامنين در خانه ملت عدم امنيت و ثبات شهردار را از جمله نگراني‌ها دانست و گفت: براي حل اين مشكل قرار است قانون استيضاح شهردار اصلاح شده و روالي كه براي استيضاح وزرا در مجلس صورت مي‌پذيرد براي شهرداران نيز لحاظ شود.

به گفته خجسته، تشكيل هيأت استيضاح شهردار يكي از پيشنهادات نمايندگان براي حل اين مشكل است.

وی از پيشنهاد تشكيل هيأت نظارت بر عملكرد شوراها توسط نمايندگان مجلس خبر داد و يادآور شد: در حال حاضر هيأت نظارت تنها بر رفتار اداري شوراها نظارت دارد اما اين پيشنهاد براي عملكرد شوراهاست.

وي با تأكيد بر اينكه كليد شهر بايد در دست شورا و شهرداري باشد، گفت: تحقيق و تفحص نيز حقي است كه بايد به شوراهاي اسلامي داده شود.

خجسته با انتقاد از ارتباط كم مجمع نمايندگان استان با شوراها اضافه كرد: لازم است جلسات مستمري براي توسعه و آباداني شهر و استان بين نمايندگان مجلس و شوراها تشكيل شود.

وی با بيان اينكه مجمع نمايندگان استان همدان جايگاه‌هاي خوبي در مجلس دارند، افزود: بايد از اين فرصت استفاده كرده و با اتحاد و همدلي تحول بزرگي در شهر و استان ايجاد كرد.

انتقاد از وجود و يا احداث ساختمان‌هاي اداري در سطح شهر از ديگر صحبت‌هاي خجسته در جلسه صحن شوراي اسلامي شهر همدان بود كه در اين باره گفت: ساختمان ادارات داخل شهر امنيت مردم را سلب كرده‌اند و همدان نيازمند ايجاد سايت اداري است.

وي با بيان اينكه ادارات نبايد منافع مردم را ناديده بگيرند، افزود: مردم منتظر كارهاي بزرگ از نمايندگان مجلس و شوراي شهر و روستا هستند و بايد انتظارات آنها را پاسخ گفت.

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان نيز با اشاره به اينكه در قانون سوم توسعه ايجاد مديريت واحد شهري مطرح شده است، گفت: متأسفانه اين طرح اجرايي نشده و اكنون هم وارد برنامه ششم توسعه مي‌شود اما نتيجه‌اي حاصل نشده است.

"علي‌اكبر نظري" تأكيد كرد: معتقدیم براي قوام و قدرت شوراها، مجلس طرح تحقيق و تفحص تمامي مراكز دولتي را به شوراها واگذار کند تا شوراها قوام و دوام پيدا كنند.

وی اضافه كرد: طرح و لوايحي كه به مجلس ارائه مي‌شود با توجه به اينكه بايد از طريق شوراي عالي استان‌ها شكل بگيرد بدين صورت که شوراي عالي استان‌ها طرح را مطرح و به مجلس ارسال مي‌كند و از طريق ديگر لوايح را از طريق دولت به مجلس منعكس مي‌كند كه به نظر مي‌رسد اين مسير رعايت نمي‌شود.

وي تأكيد كرد: براي خودكفايي شهرداري‌ها و دوام شوراها بايد مسير ارائه لايحه و طرح‌ها توسط شوراي عالي استان‌ها باشد.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان همدان نیز انتخاب شهردار توسط اعضاي شوراها را در اصل توسط مردم دانست و گفت: در اصلاح قانون انتخاب شهردار نبايد اصل صورت مسأله را پاك كرد بلكه بايد مشكلات را آسيب‌شناسي و رفع کرد.

"سيداحمد حسني‌حلم" اظهار كرد: در صورتي كه انتخاب شهردار توسط نمايندگان مردم در شوراها صورت نپذيرد، در واقع شوراها به شير بي‌يال و كوپالي تبديل مي‌شوند كه ديگر قدرتي نداشته و جايگاه آنها تضعيف مي‌شود.

نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان نيز با تأكيد بر اينكه ظرفيت شوراها را بايد افزايش داد، گفت: لازم است مشكلات و آسيب‌هاي شورا را شناسايي و نواقص و كمبودها را رفع كرد.

"محمدرضا الياسي" با بيان اينكه حيف است جايگاه و ظرفيت كنوني شوراها كه به سختي به وجود آمده به راحتي از بين برود، افزود: اگر قرار است در راستاي نظام و توسعه و آباداني كشور حركت كنيم بايد از ظرفيت‌هاي موجود كه شورا يكي از آنهاست به بهترين نحو استفاده كنيم.

وی با اشاره به اينكه مديريت شهر تنها در دست شورا و شهرداري نيست، اظهار كرد: مردم انتظار دارند شورا و شهرداري شهر را مديريت كنند اما در اين بين دستگاه‌هاي اجرايي و ادارات ديگري در زمينه مديريت شهري فعاليت دارند.

وي با انتقاد از اينكه در تخصيص منابع استاني سهم شهر همدان به درستي تخصيص نمي‌يابد، اضافه كرد: اين در صورتي است كه ظرفيت شهر همدان در استان بسيار بالاست و اين موضوع بايد مورد توجه قرار گيرد.

رئيس كميسيون فني عمراني و شهرسازي شورا نيز گفت: تا زماني كه مشكل درآمد شهرها حل نشود همواره شاهد بسياري از مشكلات در حوزه خدمات شهري خواهيم بود.

به گفته "علي رحيمي‌فر"، امروز بعضي از سياست‌هاي كلي هزينه‌هايي به خدمات شهري تحميل مي‌كند كه از جمله آنها مي‌توان به سكونتگاه‌هاي غيررسمي اشاره كرد.

وی ماليات را از جمله راهكارهاي ايجاد درآمدهاي پايدار براي شهر برشمرد و گفت: متأسفانه سهم شهرداري‌ها از درآمدهاي مالياتي بسيار كم بوده و نياز است نمايندگان مجلس و دولت طرحي در اين زمينه ارائه دهند كه در قوانين بالادستي سهم شهرداري‌ها از ماليات‌هاي اخذ شده منصفانه شود.

رئيس كميسيون بودجه، حقوقي و امور اداري شوراي اسلامي شهر همدان نیز از عدم شفاف‌سازي سهم‌خواهي مديريت شهري از ماليات‌ها به ويژه ارزش افزوده انتقاد كرد و گفت: نياز است نمايندگان مجلس در اين زمينه وارد شده و موضوع را پيگيري كنند.

"حسين قراباغي" از مطالبه 770 ميليارد ريالي شهرداري از دستگاه‌ها و ارگان‌ها خبر داد و اظهار كرد: با توجه به اينكه بودجه امسال شهرداري تاكنون 47 درصد وصول شده شهرداري براي دريافت مطالبات خود از دستگاه‌هاي اجرايي نيازمند كمك و حمايت نمايندگان و مديريت ارشد استان است.

"علي رضايي"، رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شورا نيز با بيان اينكه در هر طرح و لايحه‌اي نقاط ضعف و قوتي وجود دارد، خواستار پيگيري كميسيون شوراها در زمينه مديريت يكپارچه شهري شد و گفت: در تخصيص اعتبارات ملي و استاني لازم است نمايندگان براي شهر همدان نيز توجه ويژه‌اي داشته باشند چراکه بعضي از پروژه‌ها از جمله پل شهيد قهاري (آيت‌ا... نجفي) يك پروژه فرااستاني است اما 500 ميليارد ريال اعتبار آن از محل عوارض مردم اين شهر هزينه شده است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.