• دوشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۳ / ۰۹:۴۱
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-22934
  • خبرنگار : 50051

/گزارش/

شهری که روزی بازارش سکه بود

19280_264

شهر همدان از جمله شهرهای مهم تولید و صادرکنندهٔ چرم در ایران به شمار می آید و سابقهٔ این صنعت در همدان به قدری طولانی است که این شهر را شهر دباغخانه‌ها نامیده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)_منطقه همدان، در گذشته همدانیان در ساختن و پرداختن و عمل آوردن پوست گاو و گوسفند و ساختن اشیاء مفید و اجناس تجملی ار آنها شهره‌ بوده اند به طوریکه زنان، مردان و کودکان بسیاری در همدان به این کار اشتغال داشتند و زنان جدا کردن پشم از پوست ها، شستن پشم‌ها و ریسندگی پشم‌ها برای تبدیل نخ را انجام می دادند.

با تداول روش ماشینی، ساخت چرم به شیوهٔ سنتی کنار گذاشته شد اما بطور کلی از بین نرفت و عده‌ای از علاقه‌مندان تولید چرم سنتی در کنار شغلی دیگر به کار خود ادامه دادند.

نخستین کارخانهٔ تولید چرم به روش ماشینی حدود 70 سال پیش در شهر همدان ساخته شد اما این کارخانه اکنون تحت تملک دانشگاه بوعلی سینا بوده و به محل موزه تاریخ طبیعی همدان تبدیل شده ‌است.

در حال حاضر ۴ کارخانهٔ تولید چرم در اطراف شهر همدان به شیوهٔ ماشینی فعال است که تمامی آنها به بخش خصوصی تعلق دارند.

در گذشته با وجود مشکلات فراوان در تهیه و ساخت چرم و اشیای چرمی، چرم همدان از رونق بسیار و شهرت جهانی برخوردار بوده‌ این در حالیست که در سالهای اخیر در رقابت با استان‌های دیگر کشور، چرم همدان از رشد نسبتاً کمی برخوردار بوده‌است.

متاسفانه این روزها با وجود پیشرفتهای‌ این صنعت در جهان، فعالان این حوزه در استان همدان برای بازگشت به جایگاه گذشته و توسعه این صنعت با چالش‌هایی روبرو هستد.

تولیدکنندگان همدانی از چرم کارخانجات استان استفاده نمی کنند

رئیس اتحادیه کیف و کفش همدان اصلی ترین علت ضعف صنعت چرم همدان را عدم اعتماد تولیدکنندگان چرم و کیف و کفش نسبت به هم عنوان کرد.

"احمد گازرانی" گفت: متاسفانه تولیدکنندگان کیف و کفش همدانی از چرم کارخانجات  استان استفاده نمی کنند.

وی اظهار کرد: کارخانه های چرم سازی در همدان بیشتر تولیدات خود را به سایر استان ها صادر می کنند و شاید بتوان گفت نسبت به تولیدکنندگان داخل استان اعتماد ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 4 کارخانه در استان همدان چرم تولید می کنند که البته در گذشته بیش از این تعداد بوده اما به علت عدم حمایت از این صنعت، بیشتر کارخانه ها به تعطیلی کشیده شدند و همین تعداد باقی مانده است.

گازرانی با بیان اینکه استقبال مردم از کفش چرم بیشتر شده است، گفت: ورود اجناس چینی با قیمت های بالا باعث شده مردم از چرم اصیل ایرانی بیش از پیش استقبال کنند چرا که چرم ایران در مقایسه با کالاهای چینی قیمت مناسبی هم دارد.

رئیس اتحادیه کیف و کفش همدان تولید و توزیع کنندگان کیف و کفش استان را هزار واحد دانست و عنوان کرد: در سال 93 فعالیت واحدهای تولیدی چرم استان بهبود پیدا کرد به طوریکه یبشتر این واحدها به تعداد کارگران خود اضافه کرده اند.

وی با بیان اینکه صنعت چرم در همدان در سالیان دور شهرت داشته است، تصریح کرد: همدان یکی از بهترین استانها در زمینه تولید چرم بود اما مدتی مورد بی مهری قرار گرفت که به تازگی توجه مسولان استانی به این صنعت معطوف شده است.

شهر چرم در همدان افتتاح می شود

گازرانی از افتتاح شهر چرم در همدان خبر داد و گفت: طی جلساتی که با اعضای اتحادیه برگزار شده تصمیم گرفته شد تا شهر چرم در همدان ایجاد شود که به محض اینکه زمین آن مشخص شود کلنگ زنی انجام خواهد گرفت.

وی یادآور شد: دانشگاه علمی کاربردی چرم همدان در اتاق اصناف همدان فعال است و دانشجو می پذیرد.

وی با اشاره به اشتغالزایی بالای صنعت چرم عنوان کرد: علاقمندان به این صنعت می توانند به راحتی و با تسهیلات کم یک کارگاه تولید چرم ایجاد کنند تا از این طریق برای چندین نفر اشتغالزایی شود.

گازرانی با اشاره به انواع چرم تولیدی در همدان اظهارکرد: چرم لباسی، سالامبور و چرم قرمز از جمله چرم های تولیدی در استان همدان هستند که از این میان چرم قرمز همدان شهرت بالایی دارد.

مسئولان به دنبال احیای صنعت چرم همدان هستند

رئیس اتحادیه کیف و کفش همدان بیان کرد: در حال حاضر بیش از  70 درصد مردم چرم مصنوعی استفاده می کنند که این چرم چند ماهی بیشتر دوام نمی آورد این درحالیست که چرم اصل را می توان تا چندین سال استفاده کرد.

وی در خصوص بالا بودن قیمت اجناس چرمی در بازار عنوان کرد: با توجه به مراحلی که تولید کیف و کفش چرم طی می کند و کارهای زیادی که برای پرداختن چرم انجام می گیرد قیمت چرم بالا نیست و برای تولیدکنندگان سود زیادی ندارد.

گازرانی ادامه داد: متاسفانه تولیدکنندگان تنها با 5 درصد سود کالای چرم خود را به بازار می دهند اما زمانی که یک کالای چرم برند خاصی می گیرد قیمت بالایی به خود اختصاص می دهد.

رئیس اتحادیه کیف و کفش همدان با بیان اینکه نگاه مسئولان استان نسبت به صنعت چرم استان عوض شده است، گفت: با برنامه ریزی هایی که اتحادیه کیف و کفش از سال گذشته آغاز کرده تمام مسئولان با یک نگاه دیگری به این صنعت نگاه می کنند و به دنبال احیای صنعت چرم همدان هستند.

حمایت از توزیع کننده به جان گرفتن تولید کننده کمک می کند

گازرانی با اشاره به اینکه چرم مصنوعی مورد استفاده در تولیدی های استان از چین وارد می شود، اظهار کرد: در کنار کارخانجات تولید چرم اصل تولیدکنندگان چرم مصنوعی هم مورد حمایت قرار می گیرند به طوریکه درحال حاضر در استان همدان 3 کارخانه چرم مصنوعی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم مسئولان از هر طریقی تولیدکنندگان چرم را حمایت کنند، خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر به علت رکود توزیع کنندگان کیف و کفش چرم هم با مشکل مواجه شدند که نیاز به حمایت دارند چرا که اگر توزیع کنندگان حمایت شوند تولیدکنندگان این صنف نیز جان می گیرند.

فروشندگان همدانی اجناس خود را از تهران تهیه می کنند

"پرویز موقر پاک" که 15 سال در تولید کفش چرم سابقه دارد نیز در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: رونق این صنعت بیش از هر چیز نیاز به فرهنگسازی در بین فروشندگان کیف و کفش استان است.

وی با بیان اینکه فروشندگان همدانی ترجیح می دهند اجناس خود را از تهران تهیه کنند، اظهار کرد: بیشتر تولیدات استان به تهران صادر می شود و فروشندگان به نام تولید تهران و تبریز وارد استان می کنند این در حالیست که فروشندگان باید کالای تولید شده استان خود را خریداری و عرضه کنند.

وی تصریح کرد: برای حمایت از صنعت چرم همدان فروشندگان باید از تولیدات داخلی استان استفاده کنند.

وی یکی از مشکلات تولید کنندگان کفش چرم استان را کمبود سرمایه در گردش دانست و گفت: بیشتر واحدهای تولیدی همدان سرمایه در گردش کمی دارند چرا که بازار فروش در همدان ضعیف است.

موقر پاک با اشاره به اینکه تولیدات چرم طبیعی محدود شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 200 واحد تولیدی کفش چرم در همدان وجود دارد که از چرم مصنوعی درجه یک استفاده می کنند.

این تولید کننده کفش همدان گفت: لازم است اتحادیه تولیدکنندگان کیف و کفش چرم همدان به منظور ارتقای کیفیت تولیدات چرم استان کلاسهای آموزشی ویژه ای برگزار کند.

حمایت از تولیدکنندگان نیازمند ایجاد زیرساختها است

رئیس اتاق اصناف همدان نیز گفت: برای اینکه تولید کنندگان را حمایت کنیم باید زیرساخت های آن را ایجاد کنیم.

"حمیدرضا فرسایی وحید" با بیان اینکه صنعت چرم همدان پنهان است، اظهار کرد: عدم اطلاع از قوانین و بالا بودن هزینه تولید منجر شده تولیدکننده در روستاهای همدان اقدام به تولید کیف و کفش کنند که منجر به نارضایتی تولیدکنندگان شده است.

وی تصریح کرد: قوانین دست و پا گیر باعث شده تولیدکننده حقوق استاندارد واقعی را به کارگران ندهند.

وی افزود: بسیاری از برندهای تبریز از استان همدان در یک فرآیند برگشت می خورد و در استان با نام چرم تبریز و با قیمت های بالا توزیع می شود.

فرسایی وحید یکی از راهکارهای ایجاد زیرساختها برای حمایت از تولید چرم را اصلاح قوانین کار و بیمه عنوان کرد و گفت: در صورتی که برای تولیدکنندگان چرم معافیت های مالیاتی صورت بگیرد صنعت چرم همدان به نام خودش در کشور ترویج می یابد.

رئیس اتاق اصناف همدان با بیان اینکه همدان جزو استانهای برتر تولید چرم بوده است، خاطرنشان کرد: قدمت 90 ساله چرم همدان به تنهایی حرف برای گفتن دارد و روزی همدان جزو استانهای برتر تولید کننده چرم بوده اما الان خبری از آن نیست.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه کیف و کفش چرم در همدان عنوان کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه نشان دادن صنعت چرم به همگان بود و در واقع خواستیم مسئولان پیگیر احیای این صنعت در استان باشند.

فرسایی وحید با اشاره به کاربرد صنایع تبدیلی در صنعت چرم گفت: توسعه کشور متمرکز بر یک صنعت خاص نیست و امیدواریم با سیاست گذاری های صورت گرفته مسئولان استانی در جذب سرمایه گذار، به سمت دانش بنیان کردن صنعت چرم برویم به طوریکه تجربه و دانش در کنار هم تلفیق پیدا کنند.

گزارش از خبرنگار ایسنا_منطقه همدان: بنت الهدا نوری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.