• دوشنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ / ۱۱:۰۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-28753
  • خبرنگار : 50051

حمایت از حیوانات بی‌زبان

516763_753

در گفت‌و‌گویی که با رئیس اداره منابع طبیعی استان داشتیم «مهدی صفی‌خانی» از شرایط نامطلوب حیات وحش سخن گفت و گونه‌های شاخص استان مانند «میش‌مرغ» که منقرض شدند و گونه‌هایی که در خطر انقراض قرار دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)_منطقه همدان، وی اعلام کرد تشکل‌های غیردولتی به عنوان بازوان محیط زیست می‌تواند در زمینه حمایت از حقوق حیوانات کمک موثری به اداره‌کل محیط زیست بکنند. حالا چند ماهی است جمعی از اعضای انجمن حمایت از حقوق حیوانات شعبه همدان این انجمن را راه‌اندازی کرده‌اند تا در کنار اداره محیط زیست به حفظ حیات وحش استان کمک کنند.

انجمنی برای حمایت از حقوق حیوانات 

رئیس انجمن حمایت از حیوانات همدان به خبرنگار ایسنا گفت: حیوانات از اجزای بسیار مهم محیط زیست هستند که در خلق آنها حکمت‌های بسیاری نهفته است. امروزه بسیاری از روش‌های زندگی انسان منجر به آزار و اذیت و حتی نابودی حیوانات بی‌پناه شده است. اگرچه انسان به واسطه تفکر برتر تسلط خود را بر سرنوشت بسیاری از حیوانات تحمیل می‌کند اما این تفکر می‌تواند به شکلی تغییر کند تا فرزندان ما را از وجود حیوانات امروز و مشاهده و لذت آنها از طبیعت و حیات وحش زیبا محروم نکند.

«سیدمصطفی جوادی» با اشاره به فعالیت انجمن حمایت از حیوانات ایران، توضیح داد: این انجمن یک انجمن مردمی و محیط زیستی از گروه تشکل‌های غیردولتی است که با شماره ثبت 10719 از ابتدای زمستان سال  77 به همت تعدادی از کارشناسان مرتبط به ویژه دامپزشکان و افراد خیر و نیک‌اندیش فعالیت خود را آغاز کرده است. این انجمن از نظر قانونی به تایید وزارت کشور و اداره ثبت شرکت‌ها رسیده است.

وی افزود: این انجمن بعد از 6 سال فعالیت در جلسه ماه نوامبر (آذرماه) 2005 پس از بررسی مدارک و فعالیت‌ها، با اکثریت قاطع آرا به عضویت جامعه جهانی حمایت از حیوانات (دبلیو.اس.پی.ای) پذیرفته شد. این انجمن که به جهانیان معرفی شده تنها انجمن ایرانی با هدف حمایت از حیوانات مورد آزار، بی‌پناه، بی‌سرپرست و در حال انقراض است و همه تلاش خود برای ایجاد شرایط مطلوب‌تر زندگی برای همه حیوانات کرده و خواهد کرد. شعبه همدان این انجمن نیز از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون 18 جلسه تخصصی برگزار کرده است.

اهداف و مرامنامه

جوادی درباره اهداف و مرامنامه این انجمن گفت: ممانعت از جور و ستم به حیوانات و جلب توجه عامه نسبت به حقوق حیوانات از اهداف اساسی انجمن حمایت از حقوق حیوانات است. همچنین توسعه معلومات و تشویق افراد به کمک تعلیمات انسانی و شرافتمندانه درباره رعایت حقوق حیوانات، ایجاد مسئولیت فردی در قبال حیوانات برای تخفیف دردهای آنها تا حد امکان را دنبال می‌کنیم. تلاش و همفکری برای تهیه و تدوین مقررات جدید منطبق با اوضاع اجتماعی روز برای تصویب در مراجع صاحب‌صلاح و مردمی به منظور تأمین رفاه کلیه حیوانات اهلی و چه حیوانات موجود در حیات وحش را هم مدنظر داریم.

وی ادامه داد: نظارت دقیق بر نحوه استفاده از حیوانات به منظور پیشرفت علم، مسابقات و سرگرمی، شکار و تربیت، کشاورزی، تولیدمثل، دامپزشکی، حمل‌و‌نقل و مواردی از این دست و امدادرسانی به حیوانات در حوادث پیش‌بینی‌نشده و فراهم‌کردن امکانات تغذیه، نگهداری و معالجه آنها تا رسیدن به وضعیت بهبود نیز از دیگر وظایف مهم انجمن حمایت از حقوق حیوانات است، البته وظیفه جلوگیری از تخریب زیستگاه‌ها و انقراض گونه‌های متتنوع جانوری، مبارزه با شکار بی‌رویه، قاچاق و فروش غیرمجاز حیوانات را نیز بر عهده داریم.

رئیس انجمن حمایت از حقوق حیوانات همدان تشریح کرد: این انجمن با توجه به کارشناسان خبره و دلسوز و کمک‌های مادی و معنوی مردمی که در اختیار دارد، عزم آن را دارد تا با مطالعه عمیق و علمی در حوزه حقوق حیوانات و مشکلات این موجودات در فضاهای شهری و در حیات وحش، برنامه‌های کاربردی و قانونی را به اجرا درآورد تا بتواند یار معتمد و محکمی برای نهادهای دولتی و سایر تشکل‌های محیط زیستی باشد. در این راه لازم است مدیران و مسئولان دولتی هرچه بیشتر با انجمن همکاری کرده و امکانات اجرایی خود در اختیار این تشکل مردمی قرار دهند. به واقع انجمن انجمن کارشناسان خبره و دلسوز با اطلاعات به روز و قابل اجرا و پشتیبانی مردمی را دارد و مسئولان امکانات اجرایی را در اختیار دارند بنابراین لزوم هماهنگی و همکاری این دو بسیار واضح و مشخص است.

نبود قوانین جامع و کامل

جوادی نبود قوانین جامع و کامل حقوق حیوانات در ایران را مشکل عمده انجمن عنوان کرد و توضیح داد: سازمان محیط زیست کشور باید قانون جامع حقوق حیوانات را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد تا با تصویب آن بتوان به صورت قانونی به مقابله با حیوان‌آزاری و ناقضان حقوق حیوانات پرداخت. متأسفانه به علت مشکلات روانی و نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی افرادی پیدا می‌شوند که دست به حیوان‌آزاری می‌زنند و با نبود قانون جامع حقوق حیوانات نمی‌توان برخورد قانونی مناسبی با این افراد انجام داد.

وی تأکید کرد: ناگفته نماند مراکزی که خود باید متولی حفظ حقوق حیوانات باشند، در فضاهای شهری به صورتی ناخوشایند دست به کشتر حیوانات بی‌سرپرست می‌زنند که این عمل غیرانسانی عوارض منفی زیادی بر افکار عمومی دارد. انجمن حقوق حیوانات از جانب موجوداتی سخن می‌گوید که سخن گفتن نمی‌دانند.

هم حیوانات خانگی هم حیات‌وحش

معاون فنی اداره‌کل محیط زیست استان نیز درباره نگاه این اداره به فعالیت‌های انجمن حمایت از حقوق حیوانات به ایسنا توضیح داد: به طور قطع نظر اداره محیط زیست نسبت به فعالیت اینگونه انجمن‌ها مثبت است اما ما به اعضای این انجمن پیشنهاد کرده‌ایم در حوزه حیات وحش نیز فعالیت کنند در حالی‌که این انجمن‌ها بیشتر در حوزه حیوانات خانگی یا حیواناتیی که در حوزه محیط زیست نیستند فعالیت می‌کنند.

«سیدعادل عربی» ادامه داد: اداره محیط زیست آمادگی صدور مجوز برای اینگونه انجمن‌ها را دارد و با آنها همکاری خواهد کرد. استان در زمینه حمایت از حقوق حیوانات ضعف دارد و این انجمن‌ها که استطاعت مالی و امکانات خوبی در اختیار دارند و همچنین از وجود دامپزشک بهره‌مند هستند، خیلی خوب می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

سگ و گربه؛ بی‌متولی

عربی با اشاره به اینکه دو گونه زیستی سگ و گربه متولی ندارند، گفت: اینکه یک گروه داوطلبانه تصمیم به مراقبت از این دو گونه بگیرند امر پسندیده‌ای است آن هم در شرایطی که خیلی‌ها با این دو حیوان مشکل دارند. این دو حیوان هم از طبیعت سهم دارند و ما به عنوان یک انسان وظیفه داریم سهم آنها از طبیعت را به آنها برگردانیم اما متأسفانه آنها را می‌کشیم. هرچند محیط زیست متولی این دو گونه نیست اما نیروهای این اداره سگ و گربه را گونه زیستی می‌دانند و لازم است این دو گونه توسط مردم و همین انجمن‌ها حمایت شوند.

سگ‌کشی و یک سوال

معاون فنی اداره‌کل محیط زیست در پاسخ به این سوال که آیا تیراندازی‌های مکرر شبانه در برخی مناطق همدان مربوط به سگ‌کشی‌هایی است که توسط شهرداری انجام می‌شود، گفت: ما هم این صداها را می‌شنویم اما شک داریم مربوط به سگ‌کشی باشد. بعضی شب‌ها به صورت ممتد صدای تیراندازی شنیده می‌شود اما بر اساس اعتمادی که به شهرداری و صحبت‌های آنها مبنی بر اینکه سگ‌ها را نمی‌کشند بلکه آنها را بیهوش می‌کنند، می‌گوییم شهرداری این کار را نمی‌کند.

عربی تأکید کرد: باید از نیروی انتظامی استعلام شود که این تیراندازی‌ها مربوط به چیست. شهرداری به صورت قانونی حق کشتن سگ‌ها را ندارد اما اگر این کار را انجام می‌دهند آن را انکار می‌کنند و ما به صحبت‌های آن خوشبین هستیم

گزارش از خبرنگار ایسنا، منطقه همدان: فاطمه کاظمی

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.