• سه‌شنبه / ۲ آبان ۱۳۹۶ / ۱۲:۵۶
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-52559
  • خبرنگار : 50051

فوتبال محلات همدان، از خشونت تا لذت

66974

فوتبال محلات همدان در حالی هفته‌های پایانی فصل 96 خود را سپری می‌کند که با وجود حضور پرشور جوانان فوتبالیست محله‌های مختلف این شهر، آن طور که باید مورد توجه مسئولان قرار ندارد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، چند سالی از برگزاری منظم و منسجم این رقابت‌ها می‌ گذرد و شمار تیم‌ها هم‌اینک به مرز 130 تیم نیز رسیده است که نشان از علاقه وافر فوتبالدوستان به بازی‌های محلات دارد.

در شرایطی که جمع تیم‌های باشگاهی همدان به 100 تیم نمی‌رسد، در محلات تیم‌ها با حداقل امکانات، به شکلی بهتر و جذاب‌تر مسابقات فوتبال را پیگیری می‌کنند. آنها جوانانی هستند که به فوتبال عشق می‌ورزند و حاضرند در زمین‌های خاکی و سنگلاخ ساعت‌ها دوندگی کنند و از این بازی لذت ببرند.

تمام اشتیاق آنها رسیدن به جامی طلایی هر چند "بدل" اما به ارزش یک جام جهانی است و همین مسأله هم باعث شده تا تیم‌ها در این چند ماه با عبور از مشقت‌ها، بخت و اقبال‌ها، سختی‌ها و جدال‌های نابرابر، ایستادگی کنند تا در نهایت تیم برتر جام قهرمانی را در دست گیرد.

در این مسیر سخت و در عین حال هیجان‌انگیز، چه بسا برخی تیم‌ها سر می‌شکنند، مشت پرتاب کرده و درگیری فیزیکی ایجاد می‌کنند و در اغلب مواقع که زورشان به هم نمی‌رسد داور را به لطف باخت و ناکامی کسب شده با کتک بدرقه می‎کنند.

لیگ فوتبال محلات همدان نزدیک به یک دهه است که برگزار می‌شود و امسال نزدیک به یکصد تیم فعالیت دارند. این پیکارها به لحاظ کمی و تعدد تیم‌ها در غرب کشور بی‌نظیر است ضمن اینکه در 2 سال اخیر برای نخستین‌بار صدور پروانه بهره‌برداری تیم‌های ورزشی محلات همدان به عنوان الگوی کشوری معرفی شد.

* خشونت طعم تلخ فوتبال محلات

اما همین لیگ نوآور و خلاق دستخوش قوانین جالب و اتفاقات نادر فوتبالی هم هست که به طور قطع کمتر فوتبالدوستی تا کنون این قبیل لیگ را شاهد بوده است.

در محاصره بیش از دو هزار و 500 بازیکن و مربی فوتبال محلات همدان کمتر داوری می‌تواند سلامت جانی خود را تضمین کند و طبیعی است در پایان بازی باید در انتظار الطاف فیزیکی تیم بازنده باشد!

البته هستند تیم‌هایی که فراتر از یک تیم باشگاهی هم عمل می‌کنند و در پایان برد و باخت‌ها، به سمت داور رفته و با دست دادن با کادر داوری، از آنها قدردانی می‌کنند.

یک نکته جالب مسابقات در این است که تیم‌های شرکت‌کننده به اجبار باید تیم داوری برای سایر مسابقات اعزام کنند و در غیر این‌صورت یک امتیاز تیمی از آنها کسر می‌شود.

اینجا فوتبال محلات قانون خودش را دارد و قوانین و مقررات برگرفته از ایده‌های پیشکسوت‌های فوتبال محله‌ها و بسیار منحصربفرد در فوتبال تدوین شده و با وجود ضرورت اعزام داور توسط تیم‌های حاضر، هم هر گونه درگیری با وی مشمول مجازات‌هایی نظیر حذف از مسابقات است.

همچنین چند بازی هم به تکرار مجدد کشیده شد. به عنوان مثال یکی از تیم‌ها بازیکنی که در لیست نبود را وارد زمین کرد و در نهایت پیروز شد. تیم حریف به این نکته اعتراض کرد. ناظر بازی هم از همه جا بی‌خبر، در پایان بازی فهمید بازیکنی که وارد زمین شده در لیست نبوده. در نهایت این بازی تکرار شد!

یا اینکه مربی حق بازی کردن دارد. این قانون درست عکس قانون اجرایی مسابقات رسمی فدارسیون فوتبال است. کمیته اجرایی بازی‌ها برای اینکه دل تمام تیم‌ها را به دست آورند، بارها درگیرودار قانون‌های عجیب، حکم عجیب‌تر را لحاظ می‌کنند که تکرار بازی است!

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی مسابقات که اغلب با برد و باخت همراه بوده، منجر به زد و خورد کادر داوری شده و گروهی موسوم به چماق‌داران، به اصطلاح محله‌ای‌ها شاخ و شانه می‌کشند.

البته این وضعیت امسال با کاهش چشمگیری مواجه بود و قوانین سفت و سخت و جرائم سنگین سبب مهار این اوضاع نامطلوب شد. با این حال هنوز هستند افرادی که در بین تیم‌هایی که برای رسیدن به مرحله نهایی مسابقات به آب و آتش می‌زنند، بی‌صبرانه منتظر خشونت و درگیری باشند. افرادی که حتی به هنگام محرومیت سماجت به خرج داده و از راه‌های مختلف و به وسیله افراد بانفوذ این ممانعت از حضور در مسابقات را برمی‌چینند.

جالب‌تر از این همه تکاپوی توأم با خشونت برای تصاحب سکوی قهرمانی در این است که هر یک از اعضای تیم قهرمان با گذشت ماه‌ها برگزاری مسابقات و بازی‌های متعدد تنها کمتر از دو میلیون ریال به عنوان جایزه دریافت کرده و ارزش ریالی این رقابت‌ها چیزی نیست که دیگران تصور می‌کنند.

رقابت توأم با جنگ‌های روانی و درگیرانه در میدان خاکی، پر از سنگریزه و در اوج تابش روزانه آفتاب سوزناک فصل تابستان و سرمای پاییزی و گاها زمستان، گویی جستجو برای رسیدن به جام زرین جهانی است و ارزشی که در آن کمتر دیده نمی‌شود، احترام گذاشتن به یکدیگر و انجام یک بازی سالم و به دور از جنجال است.

در واقع اغلب برد و باخت‌ها در چهره داور اثرگذاری می‌شود یعنی در پایان مسابقه عده‌ای که طبیعتا تیمشان پیروز میدان است بوسه بر گونه داور می‌زنند و شکست خورده‌ها به دنبال بهانه‌ای برای پرتاب مشت به سمت او می‌گردند.

* فوتبال محلات جذاب‌تر از باشگاهی!

با این وجود، جذابیت این رقابت‌ها تا حدی است که بازیکنان باشگاهی ترجیح می‌دهند قید حضور در مسابقات باشگاهی را زده و در این پیکارهای جنجال‌آفرین شرکت کنند.

عدم جذابیت رقابت‌های باشگاهی، پایین بودن سطح کیفی مسابقات، کوتاه بودن زمان مسابقات به علت کاهش تیم‌ها و عدم حمایت‌های مالی از بازیکنان سبب شده تا آنها لیگ محلات را ترجیح بدهند. لیگی که بازیکنان از یک یا چند محله بوده و به صورت رفاقتی اقدام به راه‌اندازی تیم می‌کنند و بازیکن پیشکسوت و قدیمی سکان‌دار تیم می‌شود.

* سیستم نوین در برگزاری فوتبال محلات

کاهش گرایش بازیکنان به عضویت در باشگاه و تزلزل در ساختار باشگاه‌ها نیز در برگزاری فوتبال محلات دیده می‌شود و این قانون محلات است که برای پذیرش آنها شرط می‌گذارد و هر بازیکن باشگاهی برای ورود به عرصه لیگ محلات ابتدا باید رضایت نامه باشگاهی دریافت کند و سپس آن را در هیئت فوتبال استان همدان به ثبت برساند.

آمارها نشانگر این است که امسال بیش از 50 بازیکن باشگاهی با دریافت رضایت‌نامه و ثبت در هیئت فوتبال جذب تیم‌های محلات شده است. در مجموع بازیکنان باشگاهی که فاقد رضایت‌نامه از باشگاه مربوطه هستند حق شرکت در لیگ محلات را ندارند و استفاده از بازیکن باشگاهی از سوی تیم‌ها در نهایت به ثبت رساندن نتیجه بازی سه بر صفر به سود تیم حریف خواهد شد. اما در همین فوتبال پرحاشیه فوتبال محلات همدان می‌توان نکات مثبت را هم تجربه کرد.

تمامی آمارها و اطلاعات فردی تیم‌ها به صورت سیستم نرم‌افزاری چیدمان و تنظیم شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان وضعیت تیم و اعضای آن را مورد بررسی و مشاهده کرد. سیستمی که هیئت فوتبال استان همدان فاقد آن است و به تازگی سعی دارد از این ابتکار برای ثبت اطلاعات تیم‌های باشگاهی خود الگوبرداری کند.

* نکات جالب فوتبال محلات

نکته جالب توجه اینکه صدور اخطار و کارت قرمز از سوی داوران به مربی و سرپرست تیم‌ها فایده‌ای ندارد چرا که در محلات سکو و ورزشگاه وجود ندارد اما در صورت این اقدام، مربی و سرپرست حق نشستن روی نیمکت تیم خود و حتی به فاصله 100 متر از شعاع زمین بازی را ندارند.

در مواقعی که کار رسیدگی به مسائل انضباطی فوتبال محلات به بن‌بست می‌رسد، تکرار بازی دو تیم لحاظ می‌شود!  برخی تیم‌های مدعی و صاحب‌نام اقدام به جذب حامی مالی می‌کنند و در اغلب مسابقات شاهد هستیم که تیم‌ها با لباس منقش به لوگو و شعارهای حمایتی اسپانسرهای خود حضور می‌یابند.

فوتبال محلات طبق آمار موجود در سه سال گذشته بیش از 30 بازیکن مبتلا به موادمخدر را کاملا ترک داده و موجبات بازگشت و فعالیت سالم آنها در جامعه شده است. همچنین طبق آمار موجود 300 بازیکن فوتبال محلات دارای مدارک تحصیلی کارشناسی به بالا هستند.

محلات همدان در پنج سال گذشته 10 بازیکن را به سطوح بالای فوتبال باشگاهی کشور معرفی کرده است. فصل جاری این رقابت‌ها در آستانه برگزاری مرحله نیمه نهایی قرار دارد.

* کم‌توجهی مسئولان ورزش شهرداری به محلات

مسئولان باشگاه شهرداری همدان آن طور که باید از فوتبال محلات حمایت نمی‌کنند. تمامی عوامل اجرایی و نظارت این رقابت‌ها به صورت رایگان وقت خود را صرف برگزاری بازی‌ها می‌کنند. به تیم‌ها نیز حداقل امکانات ارائه می‌شود.

مسابقات در بیابان خشک و بی‌آب و علف در نزدیکی دانشگاه آزاد همدان برگزار می‌شود و جالب اینجاست نام این منطقه را دهکده ورزش محلات گذاشته‌اند!

انتظار می‌رود مسئولان اجرایی همانطور که وعده‌های شیرین به هنگام رفتن پشت تریبون‌های تبلیغاتی می‌دهند، در عمل هم تعهدات خود را اجرایی کنند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.