• سه‌شنبه / ۵ تیر ۱۳۹۷ / ۲۰:۴۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-55790
  • خبرنگار : 50051

معاون وزیر آموزش و پرورش:

آگهی‌های تبلیغاتی صداوسیما جریانی ضدتربیتی است

آگهی‌های تبلیغاتی صداوسیما جریانی ضدتربیتی است
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: آگهی های تبلیغاتی صداو سیما و درآمدزایی از طریق این آگهی ها به علت گستره ای که دارد، یک جریان پررنگ ضدتربیتی در سراسر ایران است. 

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، رضوان حکیم زاده سه شنبه 5 تیرماه در آئین افتتاحیه هشتمین جشنواره پروژه های علمی جابربن حیان در استان همدان، اظهار کرد: از مهمترین رویکردهای معاونت ابتدایی، تکیه بر اصول تربیتی مستخرج از قرآن کریم به عنوان نخستین کتاب درسی زندگی انسان ها و منبع اصلی هدایت و تربیت جامعه بشری است.

وی با بیان اینکه قرآن بهترین کتاب برای تربیت انسان محسوب می شود، افزود: تربیت شکلی و ظاهری و محتوایی دو نوع تربیت برگرفته از قرآن کریم است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تاکید بر اراده آزاد انسان در تربیت یکی از اصول اساسی قرآن است به طوریگه در کار هدایت انسان هیچ تهدید و اجباری وجود ندارد و خداوند در آیات متعددی پیامبر را به جز ابلاغ پیام، کاری نسپرده است.

وی با بیان اینکه نقش معلم و مربی در مسیر تربیت دانش آموزان بسیار مهم و تاثیرگذار است، اظهار کرد: در قرآن اصالت بر تشویق و رحمت خداوندی بوده و خداوند رحمت را برای خود واجب دانسته به طوریکه در اعطای پاداش به بندگان خود را موظف به چندین برابر عمل انجام شده، می دانند.

حکیم زاده با بیان اینکه خداوند ۱۱۴ بار در قرآن خود را باصفت رحیم، ۴۹ بار با صفت غفورالرحیم، ۴ بار با غفورالحلیم و ۲۷ بار به واژه عفو در قرآن اشاره می کند، افزود: اگر معلمان با بهره گیری از این صفت خداوند در اعطای خوبی و مهربانی با دانش آموزان برخورد کنند، آن زمان به اصل تربیتی قرآنی عمل کرده ایم.

وی اصالت کار جمعی و پرهیز از فردگرایی، رقابت جویی و ایجاد فشار و استرس را از مولفه های اصلی قرآن عنوان و خاطرنشان کرد: در بسیاری از آیات و روایات قرآنی تاکید بر امور گفته شده دیده می شود به طوریکه حتی در مرگ با نیکان نیز درخواست جمعی وجود دارد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: بحثی که در آموزش و پرورش با عناوین رقابت کردن، جداکردن و برچسب زدن دامن می زنیم با تربیت روحیه قرآنی ناسازگار است.

وی تاکید کرد: همانگونه که خداوند در قرآن خود را مظهر رحمت الهی و رسولش را رحمه للعالمین خطاب می کند، از این رو بااین همه مهربانی بعید است که کتاب هدایت خود را فقط برای تعدادی افراد تیزهوش نازل کرده باشد.

حکیم زاده بیان کرد: اینکه ما در نظام آموزشی خود دست به جداسازی بزنیم و فقط عده ای را شایسته عنایت خود بدانیم، این عمل با رویکرد قرآنی فاصله دارد.

وی با بیان اینکه مقام و جایگاه معلم در جامعه باید ارتقاء یابد، تصریح کرد: نکته ای که در معاونت ابتدایی مورد توجه قرار گرفته، تکریم معلمان به عنوان کارگذاران اصلی و مهمترین عنصر کیفیت بخش به فرایند یادگیری است. 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در حوزه تصمیمات تربیتی انتظار این است که همانطور که پزشکان در حوزه دستاوردهای پزشکی در جامعه به رسمیت شناخته می شوند، مهندسان در ساخت سازه ها چون و چرایی از کسی قبول نمی کنند در علم تعلیم و تربیت نیز باید در چارچوب و عمل همانطور که معلمان تصمیم می گیرند که آزمون های نامعتبر تستی علوم و ریاضی را به عنوان یک ابزار برای شناسایی تیزهوشان کنار گذاشته و یک کار علمی جایگیزین تست ها کنند، سایرین به این عمل آموزش و پرورش خرده نگیرند و سیاستگذاران و مسئولان مملکتی در رده های بالاتر این منزلت را با احترام و اعتماد به فرهنگیان پاس بدارند.

وی بیان کرد: به جای آموزش های ضمن خدمت برای معلمان که ناکارآمد هستند، ما تصمیم گرفتیم نیازسنجی و تعیبن نیازهای آموزشی و پرورشی را برعهده معلمان بگذاریم چرا که آنها هستند که تصمیم می گیرند چه چیزی را چگونه یاد بگیرند.

حکیم زاده از معلمان درخواست کرد که دوران کودکان را به رسمیت بشناسند و گفت: متاسفانه کودکان سال های سال آینه آرزوهای بزرگسالان شده اند به طوریگه در گذشته کودکان در بازی ها و جنب و جوش های کودکی خود دوران می گذراندند و اکنون باوجود تکنولوژی های جدید دریافت کننده یک طرفه اطلاعات شدند و کارتون ها مروج رقابت و خشونت شده و کودکان را پرخاشگر کرده اند.

وی بیان کرد: والدین با ثبت نام بیش از حد کودکان در کلاس های مختلف و ترویج رقابت، در نسل آینده ایران خیانت می کنند چرا که با گرفتن شادابی و نشاط ازآنها، پدرومادرانی عصبی و افسرده به آینده تحویل خواهیم داد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: در مقابل موسساتی که کودکان ما را کیسه پول خود کرده اند، عقب نشینی نکنیم ووظیفه ما آگاه سازی خانواده ها است و تاثیر صداوسیما در این زمینه بسیار محسوس است.

وی بیان کرد: مصوبه ای در آموزش و پرورش مبنی بر استفاده از کتاب های کمک آموزشی با امضای رئیس جمهور وجود دارد و بااین حال شاهد تبلیغات صداوسیما درباب کتاب های کمک آموزشی هستیم.

حکیم زاده افزود: وقت آن رسیده که توجه به مصالح تربیتی کودکان این سرزمین مهمتر از درآمدزایی موسسات و آموزشگاه های تبلیغاتی باشد و صداوسیما می تواند به عنوان یک دانشگاه بزرگ آگاهی بخشی کند و بااین تغییر رویکرد درکنار برنامه های خوبی که دارد این عارضه که دچار جامعه ما شده، کمرنگ شود.

وی درباره جشنواره جابربن حیان نیز گفت: برنامه های این جشنواره نشانه پویایی، شادابی، خلاقیت و تعمیق فرآیند یادگیری است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: هدف تدریس مبتنی بر پژوهش و آموزش مبتنی بر پژوهش جایگزین روش های معمول ما شود و فقط این فعالیت ها به جشنواره ها ختم نشود.

وی با بیان اینکه با مفاهیم عملی و بازی مباحث به دانش آموزان آموزش داده شود، تاکید کرد: دانش آموزانی که توسط دست ورزی مباحث علمی را فرامی گیرند آن اطلاعات در ذهن آنها ماندگار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مباحث درسی رقابت را کنار بگذاریم، تاکید کرد: رقابت زایی یکی از موانع و آسیب هایی است که بلای جان دانش آموزان می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز گفت: بازی کردن، اشتباه کردن و استفاده از بسترهای مناسب هنری و ادبیات برای تعلیم مفاهیم علمی بسیار موثر است.

پورداوود با بیان اینکه یکی از راهبردهای اساسی تعلیم و تربیت کشور، نهادینه کردن پژوهش در بین دانش آموزان است، افزود: در کنار دروس پژوهشی، فراهم سازی بستر تحقیقی و پژوهشی برای دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان بیان کرد: طرح داستان نویسی به جای پیک نوروزی ایده خوبی بود که معاونت ابتدایی با اجرای آن در سطح کشور کودکان با طرح جدیدی از آموزش آشنا شدند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان نیز با بیان اینکه حذف آزمون های ورودی سمپاد ایده و نظری جدید در راه افزایش انگیزه تحصیلی دانش آموزان بود، گفت: معاونت آموزش ابتدایی برای ۵ هزار و ۶۰۰ نفر از معلمان معادل ۶۴ درصد فرهنگیان، کارگاه های آموزشی برگزار که نسبت به سال قبل ۱ درصد افزایش داشته است.

یاسر نانکلی با اشاره به اینکه ۸۴ هزار و ۷۶۰ نفر از دانش آموزان معادل ۵۲ درصد از کل استان در جشنواره جابربن حیان شرکت داشته اند، تأکید کرد: ۷۳۵ مدرسه برای ۵۰ درصد دانش آموزان در کل استان طرح های پژوهشی اجرا شد که نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: ۲۶ هزار و ۱۵۱ مدرسه در کل استان طرح و پروژه در قالب ۱۹ هزار و ۵۶۵ طرح گروهی و بیش از ۶ هزار طرح انفرادی به جشنواره ارائه دادند که از این میزان ۶ هزار و ۵۳ طرح وارد مرحله منطقه ای و در پایان طرح های ۶۲۶ مدرسه پذیرفته شد.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان  در پایان خاطرنشان کرد: ۲۱۱ دانش آموز در قالب ۹۲ طرح و از ۹۲ مدرسه در جشنواره جابربن حیان انتخاب شدند که در پایان کتابچه ای با نام و طرح منتخبان به همراه هدیه به دانش آموزان اعطا شد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.