• شنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-55920
  • خبرنگار : 50037

آغاز شمارش معکوس استفاده از فرصت طلایی اشتغالزایی

آغاز شمارش معکوس استفاده از فرصت طلایی اشتغالزایی
سال گذشته تسهیلات بی‌نظیری در بحث تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی اعلام شد که در این زمینه سهمیه شهرستان اسدآباد نیز از استان همدان محفوظ بود اما برای جذب این تسهیلات عزم راسخ مدیران دستگاه‌های اجرایی مانند دیگر شهرستان‌ها و استان‌ها از نقش موثری برخوردار بوده تا از این فرصت کم‌نظیر باقیمانده که شاید دیگر اتفاق نیفتد با حداکثر توان و ظرفیت استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، در این بین که گویا تنها تا پایان تیرماه امسال برای جذب تسهیلات اشتغالزایی سال گذشته باقیمانده، در ابتدای سالجاری از افزایش دو برابری سهمیه‌های اشتغالزایی خبر داده شد که همین امر لزوم همت هر چه بیشتر مدیران دستگاه‌ها را برای جذب حداکثری سهمیه تسهیلات اشتغالزایی می‌طلبید.
شهرستان اسدآباد نیز از قافله رقابت برای جذب سهمیه تسهیلات اشتغالزایی خود عقب نمانده و در این بین فرماندار شهرستان لزوم برگزاری هفتگی کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری را با حساسیتی جدی از ابتدای سال ضروری کرد و در این بین، ضمن ارائه گزارش هفتگی مدیران دستگاه‌های اجرایی از جذب تسهیلات اشتغالزایی، طرح‌های مشکل‌دار نیز با حضور صاحبان طرح‌ها در این جلسات و کارگروه‌های هفتگی رسیدگی و بررسی و نسبت به مرتفع شدن و حل مشکلات طرح‌ها اقدام می‌شود.

فرماندار شهرستان اسدآباد برای استفاده هر چه بیشتر مردم از این فرصت طلایی پاشنه‌کشیده بازدیدهای میدانی سرزده را طی روزهای اخیر با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه ترتیب داده و پای پیاده از بانک‌های‌عامل یکی پس از دیگری بازدید می‌شود و مدیران دستگاه‌های اجرایی هم طرح‌های ذیربط در راستای روند عملکرد بانک‌ها در بحث پرداخت تسهیلات و جذب حداکثری سهمیه اختصاص یافته به شهرستان را در سرلوحه کار خود قرار داده‌اند.

در این بازدید میدانی فرماندار به خبرنگار ایسنا گفت: امروزه اشتغال و حل مسأله بیکاری نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و راهبردی است که در این راستا پرداخت وام‌های اشتغالزایی توسط دولت می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد اشتغال جدید و فرصت‌های شغلی برای کارآفرینی به ویژه در سطح روستاها باشد.

کریم حمیدوند با اشاره به تسهیلات روستایی با نرخ 4 تا 6 درصد و تسهیلات اشتغال فراگیر با نرخ 16 درصد در سهمیه اشتغال افزود: در بازدید میدانی از بانک‌ها طرح‌های مشکل‌دار بررسی، پیگیری و مشکلات آنان مرتفع می‌شود و ضمن رصد طرح‌ها، به گلایه‌مندی متقاضیان که نسبت به سخت‌گیری برخی بانک‌ها معترضند، در این بازدیدها رسیدگی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه عمده طرح‌هایی که توسط کارگروه فنی استان تصویب و از ناحیه سرپرستی بانک‌های استان به شهرستان ابلاغ شده‌اند، نسبت به تشکیل پرونده این طرح‌ها اقدام شده و در حال دریافت تسهیلات هستند، خاطرنشان کرد: اکثریت طرح‌های مشکل‌دار در بحث تسهیلات اشتغالزایی مشکل تأمین وثیقه دارند که از آنان وثیقه و سند روستایی قبول نمی‌کنند و در همین راستا برای مرتفع شدن این امر بانک‌ها را طبق بخشنامه بانک مرکزی متقاعد به قبول سند روستایی و نیز وثیقه اشتراکی کردیم.

حمیدوند در ادامه از افزایش دو برابری سهمیه اشتغال روستایی این شهرستان خبر داد و گفت: سهمیه شهرستان اسدآباد از تسهیلات اشتغال روستایی 8 میلیارد و 400 میلیون تومان بود که این میزان سهمیه 16 میلیارد و 800 میلیون تومان افزایش یافته و برای جذب این میزان تسهیلات تنها تا پایان تیرماه فرصت باقی است.

وی افزود: تا کنون از سهمیه اشتغال روستایی شهرستان 57 طرح با اعتباری افزون بر 53 میلیارد و 503 میلیون تومان مصوب و به بانک معرفی شده است که از این تعداد طرح اشتغال روستایی مصوب، بیشترین تعداد با 35 طرح و اعتبار 41 میلیارد تومان مربوط به جهادکشاورزی بوده است.

حمیدوند با اشاره به سهمیه 21 میلیارد و 800 میلیون تومانی شهرستان در بحث اشتغال فراگیر شهری یادآور شد: در این راستا 77 طرح با اعتباری افزون بر 14 میلیارد و 979 میلیارد تومان مصوب شده است.

وی همچنین از جذب 100 درصدی سهم این شهرستان از اعتبارات مشاغل خانگی خبر داد و تصریح کرد: میزان سهم شهرستان اسدآباد از اعتبارات مشاغل‌خانگی یک میلیارد و 300 میلیون تومان بوده که این سهم به صورت 100 درصدی جذب شد.

حمیدوند با بیان اینکه توجه و ایجاد اشتغال نخستین اولویت مدیران و دستگاه‌های اجرایی شهرستان بوده و فرصت طلایی استفاده از تسهیلات اشتغالزایی را لازم است به نحو احسن برای مردم تشریح کنند، گفت: خوشبختانه برای اخذ تسهیلات اشتغال بانک‌ها نیز در رابطه با ضمانت و وثیقه راحت‌تر شده و سند روستایی و دامداری را نیز قبول می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه با ایجاد هر یک شغل به تبع آن شغل‌های دیگری نیز ایجاد شده و با این نگاه بیکاری به صفر می‌رسد و حتی تک‌رقمی می‌شود، اظهار کرد: باید همه مدیران ادارات در ایجاد اشتغال و رفع مشکل تولید همراه با یکدیگر گام برداشته و با این نگاه ضمن تحقق منویات مقام معظم رهبری و اهداف دولت تدبیر و امید موجب ناامیدی دشمنان باشند.

فرماندار اسدآباد خاطرنشان کرد: با استفاده از تسهیلات اشتغالزایی برندسازی برخی از حرفه‌ها و هنرها چون هنر مبل و منبت ملایر از نقش موثری در ایجاد اشتغال پایدار شهرستان و معرفی شغل برند مردم شهرستان  برخوردار خواهد بود.

وی با بیان اینکه دولت ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد اشتغال در قالب طرح‌های مختلف ایجاد کرده است، افزود: شناخت دقیق از این طرح‌ها و ارائه راهنمایی به متقاضیان، تکلیف مدیران اجرایی است چرا که اگر در این زمینه ورود جدی نکنیم نمی‌توانیم جواب شهدا را بدهیم.

حمیدوند با اشاره به اینکه در محیط‌های روستایی ظرفیت‌های بالایی برای توسعه وجود دارد، تصریح کرد: اعطای تسهیلات اشتغالزایی در مناطق روستایی فرصت مناسبی برای توسعه است و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه باید کمک‌کار متقاضیان باشند.

وی با بیان اینکه در بازدید میدانی به همراه دستگاه متولی معرفی‌کننده طرح و کمیته رصد بانک به بانک طرح‌های مشکل‌دار که در رابطه با بانک‌ها دارای مشکل بودند را پیگیری کردیم، اعلام کرد: چک برگشتی، عدم سهم آورده متقاضی، عدم راهنمایی متقاضی طرح توسط دستگاه متولی و عدم تأمین وثیقه لازم برای بانک از جمله مشکلات طرح‌های متقاضی دریافت تسهیلات در این بازدیدها شناخته شد.

در حاشیه این بازدید یکی از صاحبان طرح مشکل‌دار نیز به خبرنگار ایسنا گفت: هنوز برای طرح خود به منظور اخذ تسهیلات موفق به تأمین وثیقه مورد نیاز نشده و این امر از دلایل گیر بانکی طرح بنده است که در بازید فرماندار از بانک‌عامل در راستای پرداخت تسهیلات مقرر شد فعلا به میزان وثیقه تأمین شده بخشی از تسهیلات پرداخت شود تا مابقی وثیقه را نیز تأمین کنم.

یکی دیگر از صاحبان طرح‌های مشکل‌دار به ایسنا گفت: به علت بدهی بانکی، پرداخت تسهیلات بانکی به طرح بنده با مشکل مواجه شده بود که در بازدید فرماندار از بانک‌عامل مقرر شد بدهی مانده خود را تسویه کنم تا موفق به اخذ تسهیلات مورد نیاز خود شوم.

در پایان اینکه در فرصت باقیمانده و شمارس معکوس در زمینه پایان سهمیه اشتغال سال گذشته همت مسئولان شهرستان و همکاری دستگاه‌های متولی و بانک‌ها با مسئول ارشد هر شهرستان و استان از نقش موثری در جذب حداکثری سهمیه سال گذشته داشته و این فرصت بی‌بدیل به توسعه و اشتغال هر منطقه قطع به یقین کمک شایانی خواهد کرد، ضمن اینکه راهنمایی و تشریح این فرصت طلایی را برای مردم نباید فراموش کرد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.