• سه‌شنبه / ۱۹ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-55962
  • خبرنگار : 50051

در کارگروه گردشگری همدان مطرح شد؛

احداث کمپ گردشگری در مسیر سداکباتان/رفع مشکل عرضه قلیان در گنجنامه

احداث کمپ گردشگری در مسیر سداکباتان/رفع مشکل عرضه قلیان در گنجنامه
معاون امور عمرانی فرماندار همدان از جانمایی و در دست اجرا بودن کمپ‌ گردشگری در مسیر سد اکباتان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، رضا زمانی سه‌شنبه 19 تیر در کارگروه گردشگری و خدمات سفر شهرستان همدان، با بیان اینکه ارزآوری و افزایش سفر دو مورد مهم در حوزه گردشگری است که باید به آن دست پیدا کنیم، افزود: در نوروز سال 97، 217 هزار و 939 نفر گردشگر از نقاط مختلف کشور در همدان اسکان یافته‌اند به طوریکه اقامت‌کنندگان با رشد 127 درصدی روبرو بوده است.

وی ادامه داد: بیش از 67 هزار نفر در کمپ‌ها و چادرها اقامت داشتند و در پارک‌ها و اماکن عمومی نیز اقامت 28 هزار و 329 نفر ثبت شده است.

زمانی با اشاره به اینکه با برنامه‌ریزی در حوزه گردشگری می‌توانیم باعث رشد و رونق صنعت گردشگری در استان شویم، بیان کرد: در نوروز امسال 8 هزار و 907 نفر یعنی 4.9 درصد از گردشگران و مسافران در هتل‌ها، یک‌هزار و 163 نفر در هتل‌آپارتمان‌ها و 7 هزار و 437 نفر در خانه‌مسافرهای رسمی اقامت داشته‌اند.

وی با بیان اینکه عموم مسافران و گردشگران همدان در چادر و کمپ‌ها اقامت می‌کنند، گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که مسافران برای استفاده از هتل‌ها، خانه‌مسافرها و درآمدزایی در این زمینه تشویق و ترغیب شوند.

معاون فرماندار همدان با بیان اینکه قبل از اینکه بسیاری از استان‌ها توسعه خود را بر مبنای گردشگری بگذارند، همدان پیشگام شده بود، اظهار کرد: هر کاری که قرار بر انجام باشد، ابتدا باید هدف آن کار تعریف شود و بعد امکانات را به این سمت سوق داد.

وی با بیان اینکه در نوروز امسال اماکن تاریخی و تفریحی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 68 درصد افزایش بازدید داشته است، گفت: یکی از این محورهای مهم گردشگری استان همدان امامزاده محسن(ع) است که 3 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز روشنایی، تعریض محور و روکش آسفالت آن اعتبار تخصیص یافته است.

زمانی با بیان اینکه همدان از مسیر گردشگری خارج و به هدف گردشگری تبدیل شده است، اظهار کرد: جانمایی کمپ گردشگری در مسیر سد اکباتان انجام شده و عملیات اجرایی آن  واحداث پارک 10 هکتاری در این مسیر، توسط بنیاد مسکن با 850 میلیون تومان اعتبار در حال اجرا است.وی با بیان اینکه باید در این حوزه به صورت منسجم‌تر عمل کنیم، یادآور شد: در کمیته برنامه‌ریزی برای ساماندهی هر کدام از ورودی‌ها از سمت جورقان و مریانج 500 میلیون تومان بودجه تعریف شده است.

معاون فرماندار همدان با اشاره به اینکه طبق آمارها توجه به گردشگری در روستاها و مناطق بکر مورد توجه خاص گردشگران است، خاطرنشان کرد: باید در کنار ارائه طرح‌های هادی در روستاها طرح‌هایی نیز برای ایجاد جاذبه گردشگری مورد توجه قرار گیرد و برای ارزانفود نیز مسیر دسترسی به عنوان یک ظرفیت در نظر گرفته شود.

معاون پشتیبانی اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 همدان نیز با بیان اینکه 113 هزار نفر گردشگر در ناحیه 2 آموزش و پرورش در قالب 37 هزار خانواده در نوروز امسال در مدارس اسکان یافتند، گفت: در تابستان امسال نیز 51 آموزشگاه با 25 اتاق ویژه در دو آموزشگاه برای اسکان فرهنگیان درنظر گرفته شده است.

امین اسدبیگی با بیان اینکه آموزش و پرورش نقش مهمی در حوزه گردشگری دارد، افزود: از 25 خرداد تا 15 تیر نیز 10 هزار و 675 نفر-روز در ناحیه 2 اسکان داده شده‌ و 4 هزار و 339 نفر نیز در بیش از یک هزار اتاق مورد پذیرش قرار گرفته‌اند.

معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش ناحیه یک همدان نیز با بیان اینکه ناحیه یک تمهیدات و مقدمات خوبی برای پذیرش مسافر درنظر گرفته است، خاطرنشان کرد: ناحیه یک با 60 مدرسه در 522 کلاس برای اسکان مسافران تجهیز شده است.

ابوالفضل کتابی با بیان اینکه گردشگری در اولویت نخست توسعه همدان قرار داده شده است، اضافه کرد: 130 نفر ظرفیت خوابگاه حیدره و 80 نفر ظرفیت کانون مهدیه برای اسکان میهمانان فرهنگی بوده و علاوه بر این نیز مرکز رفاهی پاستور با ظرفیت 100 نفر به صورت شبانه‌روزی در خدمت میهمانان و گردشگران در ایام تابستان است.

مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان همدان هم بیان کرد: از ابتدای امسال تا 15 تیر در مجموع 6 هزار و 480 کنترل و نظارت‌ توسط مرکز بهداشت در همدان انجام شده است که این آمار در زمینه بازدیدها و نظارت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

حسین خالقی‌مجد با بیان اینکه با همکاری اداره اماکن و شهرداری همدان بیش از یک هزار قلیان از رستوران‌ها جمع‌آوری و مشکل عرضه قلیان در گنجنامه مرتفع شده است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون 8 هزار و 621 مورد کلرسنجی از 988 مورد اماکن اقامتی و 427 مورد نمونه‌برداری آب توسط اداره بهداشت همدان انجام شده است.

وی با تأکید براینکه باید یک کمیته نظارت بر اماکن رفاهی بین‌راهی تشکیل شود، ادامه داد: در این مدت براساس نظارات اداره بهداشت و اماکن همدان 20 تن مواد غذایی فاقد صلاحیت معدوم شده است.

شهردار جورقان نیز با بیان اینکه جورقان یکی از ورودی‌های اصلی شهر همدان است، بیان کرد: امسال تاکنون یک هزار و 200 متر جدول‌گذاری شده و تیربرق‌ها در اسرع وقت ظرف 10 روز آینده برداشته می‌شود.

مجید قره‌باغی تصریح کرد: شهرداری جورقان تا کنون افزایش فضای سبز و ساماندهی و کف‌سازی پارک الغدیر را برای رفاه حال مسافران انجام داده و سرویس بهداشتی این پارک به 20 چشمه سرویس بهداشتی تجهیز شده است.

وی با بیان اینکه در عید امسال شهر جورقان میزبان 5 هزار نفر بوده است، گفت: 60 درصد از مسافران در محل اسکان مسافران در خانه معلم و مدارس و مابقی در خانه‌مسافرها اسکان یافته‌اند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان نیز با بیان اینکه چند معبر حادثه‌خیز همدان در مسیرهای هدف گردشگری قرار دارند، گفت: بلوار کولاب، احمدی‌روشن و فرودگاه با توجه به شیب تند باعث واژگونی خودروها و تلفات مالی و جانی می‌شود.

سرهنگ نعمت‌الله زنگنه با بیان اینکه راهنمایی و رانندگی برای ارائه هر چه بهترخدمات به مسافران تلاش می‌کند، ادامه داد: ناآشنایی مسیر برای مسافران در بسیاری از موارد منجر به خسارات قابل‌توجهی شده است و در محور گنجنامه نیز با توجه به اینکه جزء حوزه استحفاظی راهنمایی و رانندگی نیست وضعیت استقرار پارکینگ در محور گنجنامه مناسب نیست.

وی با بیان اینکه امسال علاوه بر آرامگاه بوعلی در آرامگاه باباطاهر تدابیر لازم برای رضایت و استقرار مسافران در این میادین توسط راهنمایی و رانندگی درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: نصب تابلو و هدایت مسافران به پارکینگ‌های داخل شهر درخواست راهنمایی و رانندگی از شهرداری همدان به ویژه در مراکز گردشگری است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.