• دوشنبه / ۲ مهر ۱۳۹۷ / ۰۸:۲۳
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-57119
  • خبرنگار : 50038

قائم مقام وزیر علوم:

وزارت علوم از حقوق دانشجویان دفاع می‌کند

57607423
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم به جد از حقوق دانشجویان دفاع می‌کند، گفت: با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، عبدالرضا باقری شامگاه گذشته در آئین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه ملایر، با بیان اینکه مدیریت دانشگاه‌ها را باید به افرادی واگذار کنیم که مورد قبول جامعه دانشگاهی، معتدل، معتمد و بومی منطقه باشد و این امر در دانشگاه ملایر رقم خورد، اظهار کرد: سیاست‌های اعتدال و تدبیر دکتر روحانی علاوه بر وزارت علوم، باید در تمامی دانشگاه‌ها نیز دنبال شود.

وی با بیان اینکه وزیر علوم به عهد و پیمانی که با رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس بسته، پایبند است و همان سیاست‌های دکتر روحانی را پیش می‌برد، اظهار کرد: طی یک سال گذشته پیامد اتخاذ این سیاست، ایجاد فضای علمی در دانشگاه‌ها و فضای نقد و گفتگو بوده است.
رؤسای دانشگاه‌ها نباید به جناح‌های سیاسی وابسته باشند

رئیس مرکز هیئت‌های امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه همواره تلاش شده تا رؤسای دانشگاه‌ها از بین برجسته‌ترین افراد جامعه علمی انتخاب شوند، عنوان کرد: محیط دانشگاه، فضای قواسالاری و جنجال نیست بلکه محیط نقد، اظهارنظر و گفتگو است.

وی با تأکید بر اینکه تلاش بر این است تا افرادی را برای مدیریت دانشگاه‌ها انتخاب کنیم که مستقل بوده و وابسته به جناح‌های سیاسی نباشند، ادامه داد: هرگز نباید در مورد مدیریت جدید دانشگاه پیش‌داوری و قضاوت کرد بلکه باید اجازه داد تا در عمل کار صورت گیرد و سیاست‌های دولت اجرایی شود.

باقری با بیان اینکه منتقدان باید در کنار دولت باشند، گفت: نباید در سایه القائات نادرست قرار گرفت بلکه باید اجازه دهیم افکار و ایده‌های نو، بروز کنند و همه نظرها شنیده شود به طوریکه تحقق این امر امروز مورد نیاز جامعه دانشگاهی کشور است چرا که دانشگاه‌ها باید در مسیر درست، حرکت علمی و رو به رشد داشته باشند.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی دانشگاهیان باید همانند دوران دفاع مقدس به کمک بخش‌های تولید، صنعت و خدمات بیایند و کاستی‌های موجود را مرتفع سازند.

وی با تأکید بر اینکه محیط‌های علمی و دانشگاه‌های ما نیازمند فضایی آرام و بانشاط است تا بتوانیم سیاست‌های وزارت علوم را در دانشگاه‌ها پیش ببریم، به رشد و توسعه علمی ایران طی سال‌های اخیر اشاره کرد.

قائم مقام وزیر علوم بیان کرد: محیط دانشگاه‌ها باید به سمت اشتغالزایی و تربیت فارغ‌التحصیلانی پیش برود که از مهارت‌های کافی برخوردار باشند و این امر یکی از اولویت‌های اصلی ما در سالتحصیلی جدید است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در سایه وحدت و همدلی می‌توانیم مشکلات موجود، توطئه‌های دشمنان و تحریم‌ها را از بین ببریم، گفت: انتقادهای منصفانه به طور قطع می‌تواند سازنده و راهگشا باشد.

رئیس مرکز هیئت‌های امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه وزارت علوم به جد از حقوق دانشجویان دفاع می‌کند، افزود: با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌هایی که دارای بیشترین نیروی متخصص و کارشناس هستند، باید برای برون‌رفت از شرایط سخت کنونی کشور تلاش کنند، اظهار کرد: دانشجویان منتقد سرپرست جدید دانشگاه ملایر باید شرایط موجود را درک کنند، در کنار مدیریت دانشگاه باشند و برای توسعه و رشد دانشگاه همکاری و مساعدت کنند.

باقری در ادامه با اشاره به اینکه سرپرست جدید دانشگاه ملایر دارای مدارک علمی بالا، چهره‌ای شناخته شده و بومی منطقه، فردی متخصص، متعهد و ملزم به اجرای سیاست‌های دولت است، اظهار کرد: از او انتظار داریم نظرها و انتقادهای دانشجویان را مورد توجه قرار دهد و از توان و ظرفیت آنان در پیشبرد و توسعه دانشگاه استفاده کند.

وی تصریح کرد: مدیریت دانشگاه یکی از حساس‌ترین و تأثیرگذارترین مشاغل است بنابراین افرادی که در این مسند هستند باید از هرگونه نقد استقبال کنند و نباید در اتاق‌های شیشه‌ای به دور از دسترس مردم تصمیم بگیرند.

باقری با تأکید بر اینکه مدیر دانشگاه ملایر باید این مرکز آموزش عالی را در مسیر توسعه علم و فناوری پیش برد و درک درستی از شرایط جوانان داشته باشد، از تلاش‌های دکتر «محمد ملکی»، رئیس سابق دانشگاه ملایر تقدیر کرد و یادآور شد: او در آموزش عالی منشأ خدمات زیادی بود و باید همچنان از تجربه‌ها و نظراتش استفاده شود.

ایجاد بستر مناسب برای شکوفایی استعدادهای دانشجویان در دانشگاه ملایر

سرپرست جدید دانشگاه ملایر نیز تقارن شروع سالتحصیلی با هفته شکوهمند دفاع مقدس را تقارن نیکویی دانست و گفت: این تقارن فضای دانشگاه را به یاد و خاطره شهیدان، متبرک ساخته و امید است سرآغازی بر یک حرکت پرشتاب علمی و شکوفایی کشور باشد.

دکتر خسرو سایوند افزود: امیدواریم سالی که آن را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامیده‌اند، بتوانیم با پیروی از منویات مقام معظم رهبری و با توجه ویژه به فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی، در تولید محصولات ایرانی و ارتقاء کیفیت کالاها نقش موثری داشته باشیم.

وی اظهار کرد: دانشگاه ملایر به عنوان یک دانشگاه جوان و در حال توسعه، تمام اهتمام خود را برای ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش و ایجاد بستری مناسب در جهت تقویت انگیزه‌های تحصیلی و رشد و شکوفایی استعدادهای دانشجویان پرتلاش این مرز و بوم به کار می‌گیرد.

سایوند ادامه داد: اتمام پروژه‌های عمرانی نظیر ساختمان پژوهشکده انگور و کشمش، کتابخانه مرکزی دانشگاه، آمفی تئاتر مرکزی و ساختمان دانشکده فنی و مهندسی از دیگر برنامه‌های دانشگاه است که با جدیت در حال پیگیری است.

وی گفت: مجموع این اقدامات به همراه داشتن اعضای هیئت علمی و کارمندان متعهد و متخصص و همت و حمیت دانشجویان پرتلاش، سبب استمرار موفقیت‌های ارزشمند دانشگاه می‌شود.

سرپرست دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش ضمن محکوم کردن حادثه کور تروریستی اهواز، خاطرنشان کرد: دانشگاهیان دانشگاه ملایر شهادت مظلومانه و ناجوانمردانه تعدادی از هموطنان و جمعی از فرزندان غیور و دلاور کشور را خدمت خانواده و همرزمان آنان در نیروهای مسلح و ملت شهیدپرور ایران اسلامی تسلیت عرض می‌کند و انتظار داریم مسببان این حادثه سریع‌تر بسزای عمل خود برسند.

به گزارش ایسنا؛ امروز طی حکمی از سوی دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر خسرو سایوند به عنوان سرپرست جدید دانشگاه ملایر منصوب شد، همچنین دکتر غلامی همچنین در نامه جداگانه‌ای از زحمات دکتر محمد ملکی در دوران ریاست دانشگاه ملایر قدردانی کرد.

دکتر خسرو سایوند دارای دکترای ریاضی کاربردی و عضو هیئت علمی دانشگاه ملایر با مرتبه دانشیاری است و پیش از این در سمت‌های معاون آموزشی، سرپرست حوزه ریاست، مدیر امور آموزشی، مدیر گروه و دبیر هیئت اجرایی جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ملایر مشغول به خدمت بوده است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.