• پنجشنبه / ۱۲ مهر ۱۳۹۷ / ۲۰:۵۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-57339
  • خبرنگار : 50038

/گزارش/

نهمین آئین شیره‌پزی مانیزان ملایر؛ جاذب شیرین گردشگران

57451014
در مسیر روستای معروف و شهره مانیزان که حرکت می کنی با تپه های تکه تکه رنگارنگی مواجه می شوی که همچون جعبه مدادرنگی، حاصل زحمات یک ساله مردمانی از دیار "خاک و تاک" را در دامن خود جای داده تا در پرتوی انوار طلایی آفتاب به کشمش تبدیل شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، روی تمام تپه های اطراف جاده مربع های زرد، سبز، قهوه ای روشن و تیره روی گونی های آبی تصویر هزار تکه ای زیبار از حبه های انگور، این میوه بهشتی با قدمتی 7 هزار ساله را جای گذاشته اند.

اینجا مانیزان است، مهد شیره پزی ایران زمین، ورودی جاده مملو ماشین ها به چشم می خورد، اجازه ورود ماشین را نمی دهند، اصلا مسیر داخل روستا گنجایش این حجم از خوردو و وسیله نقلیه را ندارد. لاجرم 300 متری را در مسیر خاکی و ناصاف پیاده روی می کنیم، مسجد قدیمی روستار و پل آهنی را پشت سرمی گذرایم و درمیان سیل جمعیت خود را به جایگاهی که دیضب حاضر کرده اند می رسانیم.

نزدیک جایگاه برگزاری نهمین مراسم آئینی و ملی شیره پزی، غرفه های متنوع عرضه مستقیم محصول، باسلق، نان، کلوچه و شیرینی محلی، انواع آش های محلی و سنتی، ترخینه، شیره، آبغوره و سرکه، غرفه صنایع دستی، نقاشی روی صورت کودکان، مرواربافی و ... پر از جمعی است، از سرو وضع حضار می توان حدس زد که از نقاطی خارج از ملایر به این دیار سفر کرده اند.

امروز غروب، نهمین مراسم آئینی و ملی شیره پزی روستای هدف گردشگری مانیزان ملایر همزمان با فصل برداشت انگور درمیان استقبال کم نظیر مسافران و گردشگرانی از سراسر کشور با حفظ حرمت ایام سیاه جامگی سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین(ع) با حضور مسئولان استانی و شهرستان در فضایی ماندگار برگزار شد تا نوید دهنده آینده ای روشن و پررونق برای این منطقه باشد.

تخصيص یک‌ میلیارد تومان برای توسعه گردشگری مانيزان

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود یک‌ میلیارد تومان برای توسعه گردشگری روستای مانيزان از محل اعتبارات دولتی درنظرگرفته شده است.

محمد کاظمی در آئین سنتی شیره‌پزی مانیزان ملایر، با بیان اینکه در مرحله اول 400 میلیون تومان و به تازگی نیز مبلغ 500 میلیون تومان به منظور احیای سنت شیره پزی در این منطقه تخصیص یافت، افزود: این حضور و تبادل فرهنگی در برگزاری جشنواره ها، حرکتی ماندگار با آثار و برکات فراوان است.

وی فرهنگ مردم ملایر را فرهنگی کهن برشمرد و با تأکید برلزوم شناساندن این فرهنگ و تمدن به داخل و خارج کشور، اظهارکرد: بحث انگور، شیره و باسلق ملایر در کتب تاریخ قرن هفتم ذکر شده و در دربار قاجار برای پذیرایی ازمیهمانان از این سوغات ها استفاده می کردند.

نماینده مردم ملایر با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی ملایر بیان کرد: ملایر در حوزه انگور و کشمش جایگاه ویژه‌ای دارد و همین امر باعث شد با پیگیری‌های صورت گرفته امروز در آستانه ثبت جهانی انگور ملایر هستیم و آخرین مراحل ثبت در سازمان جهانی فائو درحال طی شدن است.

کاظمی با اشاره به اینکه به زودی خوشه های زرین انگور به دره جوزان ملایر در سازمان جهاین فائو به ثبت می رسد، خاطرنشان کرد: تابستان امسال ملایر به واسطه برگزاری جشنواره ملی مبل منبت بیش از سایر نقاط کشور روی آنتن شبکه های رسانه ملی رفت.

ملایر صاحب یک برند بین المللی می شود

دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: امروز به برکت ظرفیت های کم نظیر این شهرستان ملار در غرب کشور بر سر زبان ها افتاده و آنتن تلویزیون را تصاحب کرده است.

حجت الاسلام و المسلیمن احد آزادیخواه به پخش زنده مراسم و جشنواره های ملی و مهم ملایر از شبکه های رسانه ملی چون جشنواره ملی مبل منبت، جشنوراه آلبالوی بخش زند، صبح و ورزش، دعای ندبه و دعای کمیل و... اشاره و اظهارکرد: از استاندار همدان انتظار داریم با تمام توان و ظرفیت برای ثبت جهانی انگور ملایر پای کار باشد.

وی به حضور تیم تخصصی و نمایندگان سازمان جهانی فائو در روزهای 25 و 26 مهرماه در ملایر اشاره کرد و افزود: با تلاش های صورت گرفته به زودی ملایر صاحب یک برند بین المللی می شود.

آزادیخواه با بیان اینکه ظرفیت ها و زیرساخت های لازم برای تحقق این امر فراهم است، از بخشدار مرکزی ملایر و دهیار روستای مانیزان خواست تا در اسرع وقت تعداد میهمانان و گردشگران شرکت کننده در این آئین و میزان و ارزش خریدهای انجام شده از روستائیان را تخمین بزنند و آمار را برای برنامه ریزی بهتردر سال آینده ارائه بدهند.

آئین های سنتی گردشگران را جذب می کند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان نیز با اشاره به اینکه یکی از مهمترین و خلاقانه‌ ترین راهبردهای توسعه گردشگری برگزاری رویدادهاست، اظهارکرد: کشورهای مختلفی که فاقد میراث تاریخی و جاذبه های بکر طبیعی هستند با برگزاری رویدادها و آئین های سنتی به دنبال جذب گردشگر از اقصی نقاط جهان هستند.

علی مالمیر با تأکید بر اینکه آئین های سنتی به واسطه جذب توریست، عایدی اقتصادی فراوانی  برای برگزارکنندگان دارد، اظهارکرد: از هر 10 شغل دنیا یک شغل در حوزه گردشگری است.

وی کشور ما نیز در حوزه گردشگری دارای ظرفیت‌های زیادی است و شاهد میراث ملموس و ناملموس فراوانی در سطح کشور هستیم، ادامه داد: نمونه این امر روستای هدف گردشگری مانیزان است و مردمان این منطقه عملاً استعداد فراوانی برای توسعه صنعت گردشگری دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با اشاره به برگزاری برنامه‌ها و رویدادهای مختلف در راستای رویداد "همدان، 2018"، گفت: این رویدادها باعث حضور سفیران کشورهای آسیایی در استان همدان و شناسائی و معرفی آثار ملموس و ناملموس فرهنگی و تاریخی این خطه شد.

وی به برگزاری نهمین مراسم آئینی شیره‌پزی مانیزان، جشنواره آلو در اسدآباد، جشنواره گردو تویسرکان و همایش بین المللی دستکندها اشاره کرد و گفت: چهلمین اجلاس سازمان گردشگری در آبان ماه برگزار می شود.

مالمیر با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم بیش از گذشته از ظرفیت‌های همدان و ملایر برای توسعه اشتغال شهرستان بهره ببریم، خاطرنشان کرد: از آنجایی که بخشی از درآمد مردم این منطقه ماحصل این آئین های سنتی است، بنابراین توسعه این رویدادها سبب رونق اقتصادی می شود.

فرماندار ملایر نیز با اشاره به ظرفیت‌های حوزه گردشگری ملایر اظهارکرد: برگزاری این جشنواره‌ها فرصتی برای معرفی بیشتر حوزه گردشگری و تبادل فرهنگی مردم این منطقه با سایر نقاط کشور است.

باب اله فتحی با اشاره به استقبال خوب مسافران و گردشگران از مراسم آیین شیره‌پزی مانیزان، گفت: از طریق فروش محصولات این روستا مردم کشور با ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی، هنری و اقتصادی این روستا آشنا می‌شوند.

وی برگزاری این دست جشنواره ها را بهترین تبلیغات برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی روستاها مختلف دانست و بیان کرد: امروز مسئولان باید نهایت تلاش خود را برای حفظ میراث گذشتگان و جلوگیری از مهاجرت روستائیان مبذول دارند.

گفتنی است؛ نقالی از شاهنامه فردوسی، اجرای نمایش آئینی تعزیه، موسیقی آئینی، شعرخوانی به گویش ملایری، برگزاری مسابقه معرفی شیره برتر و اهدای جوائز از جمله برنامه های جنبی نهمین مراسم آئینی و ملی شیره پزی مانیزان ملایر بود و در پایان با حضور مسئولین با اهدای لوح تقدیر از سیدهادی شوبیری، یزدان بیات و میلاد بیات به تربیب به عنوان نفرات اول تا سوم مسابقه شیره پزی تجلیل شد.

گزارش از: مهناز روزبهانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.