• سه‌شنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-57413
  • خبرنگار : 50051

گزارش ایسنا از وضعیت پردیس سینمایی همدان؛

پروژه‌ای که کسی مسئولیتش را برعهده نمی‌گیرد

73030
بیش از 10 سال از زمان سفر رئیس جمهور در سال 87 به همدان گذشت اما هنوز همکاری و هم‌فکری لازم بین مسئولان شهر همدان برای رفع مشکلات پروژه‌ای که سال‌هاست به علت عدم وجود مسئولانی پایه‌کار و دلسوز بر روی زمین مانده، وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، کافیست مسئولان ادارات و نهادهای مختلف کمی از جزیره مدیریتی خود بیرون آمده و با مسئولیت‌پذیری بیشتری با دیگر مسئولان هم‌فکری کنند تا مردم شهر همدان 11 سالگی کلنک بر زمین مانده پروژه پردیس سینمایی همدان را نبینند.

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه استان همدان در این‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه زمین این پروژه را تعاونی کوثر نیروی انتظامی داده است، اظهار کرد: این تعاونی طبق مصوبه ماده 5 قانون در حال گرفتن طرح تغییر کاربری این زمین‌ها برای ساخت واحدهای مسکونی است.

* مدیران وقت باید پاسخگوی مشکلات به وجود آمده باشند

شهردار همدان نیز با بیان اینکه پروژه پردیس سینمایی همدان قرار بود توسط بخش خصوصی ساخته شود، گفت: این پروژه به علت اختلاف بین بخش خصوصی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان متوقف شد و ارشاد کلا از این پروژه کنار کشید.

عباس صوفی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر وضعیت، مقدار و مشکلات به وجود آمده در نحوه زمین واگذار شده این پروژه اظهار کرد: این پروژه در زمان مدیریت بنده نبوده و مدیران وقت باید پاسخگوی مشکلات به وجود آمده باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مسأله‌ای که اهمیت دارد این است که شهرداری آماده همکاری با دیگر دستگاه‌ها برای ساخت این پردیس سینمایی است، افزود: برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره زمین این پروژه می‌توانید با مدير منطقه 4 شهرداري همدان صحبت کنید.

مدير منطقه 4 شهرداري همدان در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: زمینی به طور رسمی برای احداث این پروژه واگذار نشده است و فقط محل زمین مشخص شد.

مسعود دهباني‌صابر درباره مقدار زمین مشخص شده برای احداث پروژه پردیس سینمایی همدان نیز اظهار کرد: نمی‌توانم مقدار زمینی که برای احداث این پروژه مشخص شده را اعلام کنم.

*رفع معارض زمین به ارشاد مربوط نیست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان هم درباره وضعیت پردیس سینمایی همدان به خبرنگار ایسنا گفت: همدان به یک پردیس سینمایی نیاز دارد اما فرآیند واگذاری زمین برای احداث پردیس سینمایی که قبل از مدیریت بنده بود، دارای مشکلاتی است که البته خیلی به ارشاد مربوط نیست.

علیرضا درویش‌نژاد ادامه داد: سرمایه‌گذار بخش خصوصی زمینی را برای احداث پروژه پردیس سینمایی درخواست داده و آن را از شهرداری دریافت کرده است اما این زمین معارض دارد.

وی با بیان اینکه معارضان زمین از اشخاص حقیقی و حقوقی هستند، افزود: بخش زمین به ارشاد مربوط نمی‌شود و این اداره فقط مجوز فنی و محتوایی پروژه را می‌دهد و اگر بخش خصوصی نیازی به تسهیلات بانکی داشته باشد، کمک می‌کند.

درویش‌نژاد با اشاره به اینکه بخشی از مشکل معارضان حل شده و بخشی دیگر در حال حل شدن است، اضافه کرد: ارشاد آمادگی دارد تا با دیگر دستگاه‌های مرتبط و سرمایه‌گذار جلساتی برای رفع مشکلات این پروژه برگزار کند.

وی ادامه داد: اگر مشکلات این پروژه قابل‌حل نیست، باید یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی از طریق ارشاد برای ساخت این پروژه اقدام کند تا با شهرداری و مسکن و شهرسازی پیگیر تأمین زمین و صدور مجوزهای آن شویم.

مدیرکل ارشاد همدان در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه نگاهش مدیر جدید ارشاد درباره احداث پردیس سینمایی همدان با توجه به خبر بازپس گرفتن درخواست احداث این پروژه توسط مدیر قبلی چیست؟ گفت: چیزی به نام پس گرفتن درخواست احداث پروژه موضوعیت ندارد و مدیر قبلی خودش می‌تواند پاسخگوی این موضوع باشد اما در حال حاضر این اداره به صورت جدی پیگیر است تا مشکلات حقوقی این پروژه حل و ساخت این پروژه آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه این اداره فعلا فقط با سرمایه‌گذار این پروژه جلساتی داشته است، ادامه داد: این سرمایه‌گذار اعلام آمادگی برای همکاری کرده و در حال پیگیری برای رفع مشکلات است. 

درویش‌نژاد درباره واگذاری زمین به سرمایه‌گذار بخش خصوصی اظهار کرد: مساحت زمین این پروژه حدود 14 هزار مترمربع است که زمین به بخش خصوصی واگذار شده و اسناد و مدارک آن موجود است.

وی ادامه داد: وقتی می‌گوییم زمین دارای معارض است، یعنی شما چیزی را گرفتید و بعد برای آن معارض پیدا شده است؛ شما وقتی چیزی دستتان نیست و کاری با آن ندارید و واگذار نشده است، چطور می‌شود گفت دارای معارض است، پس زمین واگذار شده و به دست بخش خصوصی رسیده و بعد افرادی اعتراض کرده‌اند که زمین موردنظر متعلق به ما است.

درویش‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه زمین پروژه پردیس سینمایی را تعاونی کوثر نیروی انتظامی تحویل بخش خصوصی داده است یا شهرداری؟ گفت: زمینی توسط شهرداری برای احداث این پروژه اختصاص پیدا کرد که این زمین متعلق به تعاونی کوثر نیروی انتظامی است.

وی در ادامه یادآور شد: با تعاونی کوثر نیروی انتظامی تهاتر شد، بدان معنا که قرار شد شهرداری قطعه زمینی را به این تعاونی برای ساخت مسکن مهر دهد و آنها هم قبول کردند زمین خود را در اختیار پردیس سینمایی قرار دهند.

درویش‌نژاد بیان کرد: این تهاتر اتفاق نیفتاد و شهرداری زمینی را در اختیار تعاونی کوثر نیروی انتظامی نذاشت و این تعاونی اعتراض کرد و بیان داشت که متضرر شده‌اند.

وی با بیان اینکه بزرگترین مشکل این پروژه بخش واگذاری زمین بوده است، افزود: با همکاری دیگر دستگاه‌ها و نمایندگان مجلس امکان رفع مشکلات این پروژه وجود دارد.

مدیرکل ارشاد استان همدان با اشاره به اینکه پروژه پردیس سینمایی توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی ندارد، افزود: این پروژه با کمک دولت و به صورت مشارکتی بین بخش خصوصی و دولت است.

وی بیان کرد: پردیس سینمایی پروژه‌ای فرهنگی است بنابراین دولت می‌تواند با ارائه تسهیلات بانکی از ردیف بودجه ملی و یا دادن زمین به بخش خصوصی برای احداث این پروژه کمک کند.

درویش‌نژاد درباره بودجه 6 میلیارد ریالی که در سفر استانی سال 87 رئیس جمهوری برای احداث پردیس سینمایی اختصاص یافته بود، گفت: این بودجه از ناحیه وزارت ارشاد نبوده و اداره ارشاد این بودجه را نداده است.

*متولی پروژه پردیس سینمایی اداره ارشاد است

دبیر کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان که مدیر سایق سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری نیز بوده است، درباره وضعیت پردیس سینمایی شهر همدان به خبرنگار ایسنا گفت: سرمایه‌گذاری در سال 91 برای احداث یک پردیس سینمایی به سازمان سرمایه‌گذاری مراجعه کرد که این سرمایه‌گذار رشته کارگردانی خوانده و در صداوسیما نیز مشغول بود.

اکبر رنجبران ادامه داد: با توجه به گزارش سرمایه‌گذار، پردیس سینمایی هم درآمدزایی خوبی داشت و هم در حوزه اشتغال در فاز اول حدود 300 نفر و در ادامه 300 نفر دیگر را می‌توانست مشغول فعالیت کند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار با استانداری و شهرداری برای شروع این پروژه جلساتی را داشت و صحبت‌هایی هم با سازمان سرمایه‌گذاری برای همکاری نیز انجام گرفت، افزود: سرمایه‌گذار بیان داشت که در بیشتر شهرها زمین این پروژه را به صورت رایگان واگذار می‌کنند.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذار با پیگیری‌هایی که با ارشاد، استانداری و شهردار وقت انجام داد، قرار شد تا زمینی به صورت رایگان برای احداث این پروژه اختصاص یابد و سرمایه‌گذار نیز موظف شد تا پروژه پردیس سینمایی را ظرف 3 سال به اتمام برساند.

مدیر سایق سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری همدان عنوان کرد: با وجود همکاری کامل شهرداری و واگذاری زمین به سرمایه‌گذار، در ادامه اشکالاتی در مالکیت زمین به وجود آمد.

وی درباره دلایل طولانی شدن احداث پروژه پردیس سینمایی شهر همدان گفت: یکی از دلایل، پروسه تأیید نقشه‌های ترسیمی سرمایه‌گذار در کمیسیون ماده 5 و معاونت معماری و شهرسازی شهرداری، علت دوم پروسه تغییر کاربری زمین این پروژه از آموزشی به فرهنگی و علت سوم پروسه واگذاری زمین بود.

رنجبران ادامه داد: زمینی که شهرداری برای این پروژه درنظر گرفته بود، سهم خود در تفکیکی که برای نیروی انتظامی انجام داده، بود اما این زمین از 19 هزار متر شروع شد که 14 هزار متر آن بلامعارض و برای 5 هزارمتر آن در 3 یا 4 پلاک معارض پیدا شد.

وی با بیان اینکه تعاونی مسکن نیروی انتظامی اعلام کرده بود که این زمین‌ها بلامعارض است، افزود: وقتی که این زمین‌ها از طرف شهرداری تحویل داده شد، نتوانستند انتقال سند انجام دهند.

دبیر کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه در جلسه‌ای که روزهای گذشته با سرمایه‌گذار داشتیم، سرمایه‌گذار اظهار داشت هنوز نتوانستیم زمین را تحویل بگیریم، ادامه داد: سرمایه‌گذار صدور پروانه ساختمانی را منوط به رفع معارض زمین عنوان کرد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی مجدد سرمایه‌گذار برای شروع احداث این پروژه، افزود: سرمایه‌گذار اعلام کرد که اگر زمین به من داده شود، یک یا دو ماه آینده کار احداث پروژه پردیس سینمایی را شروع می‌کنم.

رنجبران با بیان اینکه شورای شهر به عنوان ناظر به طور ویژه این پروژه را پیگیری می‌کند، اضافه کرد: کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر برای رفع مشکلات این پروژه تلاش می‌کند.

وی با اشاره به پیشنهاد شورای شهر مبنی بر شروع ساخت این پردیس سینمایی در 14 هزار مترمربع بدون معارض تا رفع معارض‌های 5 هزار متر دیگر، ادامه داد: سرمایه‌گذار نیز قرار شد با مشاوران فنی برای امکان‌سنجی این پیشنهاد صحبت کند.

رنجبران درباره وضعیت قرارداد 3 ساله با سرمایه‌گذار که مدت زمان آن گذشته است، گفت: شرط قرارداد به این صورت بوده که زمین از طرف شهرداری به صورت کامل و بدون معارض تحویل داده شود اما زمینی که نمی‌شود تحویلی بگیری، چگونه می‌شود بر روی آن پروژه عمرانی شروع کرد؟

وی ادامه داد: اگر در بندهایی از قرارداد اشاره شده باشد که مدت‌زمان قرارداد از لحظه تحویل زمین و صدور پروانه باشد، قرارداد هنوز معتبر است چرا که زمینی تحویل داده نشده اما اگر در قرارداد قید شده باشد که مدت‌زمان قرارداد تمام مسائل حقوقی و پیگیری را شامل شود، زمان قرارداد گذشته است. 

رنجبران با بیان اینکه احتمال اینکه مدت‌زمان قرارداد شامل مسائل حقوقی و پیگیری باشد، کم است، گفت: پروژه‌های عمرانی خود 2 تا 3 سال مدت‌زمان اجرایی دارند و نمی‌شود مسائل حقوقی و پیگیری‌ها را شامل مدت‌زمان قرارداد کرد.

وی با بیان اینکه علت تأخیر این موضوع عدم رفع معارض‌ها از سمت تعاونی مسکن نیروی انتظامی است، افزود: سرمایه‌گذار با اسناد و مدارک مدعی است که سال گذشته به همراه نماینده تعاونی مسکن نیروی انتظامی و نماینده شهرداری به اداره ثبت مراجعه کرده و تعهد گرفته‌اند که طی چند ماه آینده زمین را رفع معارض کنند و زمین را انتقال دهند اما بعد از یکسال هنوز نتوانستند زمین را انتقال دهند.

دبیر کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه مکان احداث پروژه پردیس سینمایی در جایی است که به مناطق اطراف خود می‌تواند ارزش‌افزوده خوبی اضافه کند، ادامه داد: مکان احداث این پروژه در ورودی شهر و بر روی رینگ دوم شهر همدان واقع شده که تمام ورودی‌ها و خروجی‌های شهر را پوشش می‌دهد.

وی با انتقاد از رویکرد سرمایه‌گذاران و مسئولان ادارات مختلف مبنی بر احداث پروژه‌ها در بلوار ارم و بعثت، افزود: این پروژه‌ها با پتانسیل بالایی که دارند، باید در سطح شهر توزیع شوند.

رنجبران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه سرمایه‌گذار بخش خصوصی از سال 91 برای احداث پروژه پردیس سینمایی اعلام آمادگی کرده، در حالیکه مصوبه این پروژه در سفر استانی ریاست جمهوری در سال 87 مشخص شده است، گفت: کارهای فرهنگی و اجرایی پروژه‌های فرهنگی بر عهده ارشاد است و این اداره باید این مصوبه را اجرا می‌کرد.

وی با بیان اینکه متولی پروژه پردیس سینمایی ارشاد است، افزود: این پروژه در ابتدا قرار بود در جای دیگری احداث شود اما با توجه به بهتر بودن زمین کنونی، شهرداری که وظیفه‌ای در اجرای این پروژه نداشت، زمینی را به صورت رایگان و برای کمک به پروژه‌های فرهنگی در اختیار بخش خصوصی قرار داد.

رنجبران درباره بودجه 6 میلیارد ریالی که در سفر استانی سال 87 ریاست جمهوری برای احداث پردیس سینمایی اختصاص یافته بود، گفت: ممکن است این بودجه اختصاص داده نشده باشد اما این بودجه باید از طریق ارشاد پیگیری شود.

وی با اشاره به کمک‌های دولت و ارشاد برای سرمایه‌گذار بخش خصوصی گفت: قرار است یک وام با تنفس بالا و با بهره بسیار کم مصوب و به سرمایه‌گذار بخش خصوصی داده شود.

رنجبران درباره امکان تغییر کاربری زمین واگذار شده به پروژه پردیس سینمایی همدان به مسکونی نیز گفت: تعاونی مسکن نیروی انتظامی امکان تغییر کاربری زمین واگذار شده را به مسکونی ندارد و کمیسیون ماده 5 هم به طور قطع زیر بار این تغییر کاربری نمی‌رود.

با وجود تمام تناقضات در گفته‌های مسئولان مربوطه درباره این پروژه و عدم مسئولیت‌پذیری، نکته‌ای که مردم را امیدوارم می‌کند اعلام آمادگی همه نهادها و مسئولان برای رفع مشکلات پروژه پردیس سینمایی همدان است. مسئولانی که اگر کمی از مدیریت جزیره‌ای خود خارج شده و به صورت واحد با هم همکاری و هم‌فکری کنند به طور قطع و یقین می‌توانند تمام مشکلات این پروژه را حل کنند. خبرگزاری ایسنا جلساتی که از سمت مسئولان برای رفع این مشکلات وعده داده شد را پیگیری می‌کند و با مصاحبه با دیگر مسئولان مربوطه، نتایج را به اطلاع مخاطبان می‌رساند. 

گزارش از: رضا زهدی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.