• سه‌شنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۰:۱۰
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-59265
  • خبرنگار : 50051

عملکرد ضعیف همدان در جذب فعالان اقتصادی و اعطای تسهیلات

عملکرد ضعیف همدان در جذب فعالان اقتصادی و اعطای تسهیلات

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی استان همدان گفت: اگر پیگیر وضعیت موجود نباشیم و آن را به ثبات نرسانیم، در کوتاه مدت با فوج عظیم بیکاری شاغلین فعلی مواجه خواهیم شد .

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، هادی خورشیدی سه شنبه 2 بهمن در هفدهمین کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی استان همدان، اظهار کرد: باتوجه به تحریم هایی که علیه کشور وجود دارد و اینکه هرکشوری بخواهد باایران وارد سرمایه گذاری شود، بدون اجازه آمریکا نمی تواند، از این رو سرمایه گذاری را باید به داخل کشور و باهدف نجات بنگاه های موجود و فعال سوق دهیم .

وی افزود: از ۲۸ مولفه ای که در سطح کشور با عنوان موانع سرمایه گذاری و رشد شرکت های داخلی وجود دارد، امروز سه مولفه شامل غیرقابل پیش بینی بودن تغییرات قیمت مواد اولیه محصولات تولیدی، بی ثباتی سیاست ها و مقررات در محیط کسب و کار و دشواری تامین مالی از بانک ها، مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت .

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی استان عنوان کرد: از اسفندماه سال گذشته با افزایش قیمت دلار و طلا و با مشخص نشدن قیمت مواد اولیه، تولیدکنندگان محصولات تولیدی در تنگنا قرار گرفته و بااین سوال که بازاری برای تولیدات هست یا خیر؟ مواجه شدند .

وی تصریح کرد: متاسفانه در ماه های اخیر با مشکلاتی که در کشور ایجاد شده قیمت مواد اولیه در ثبات نبوده و قیمت تمام شده برای بازار نیز مشخص نیست .

خورشیدی در تحلیل مولفه بی ثباتی سیاست ها و مقررات در محیط کسب و کار  گفت: در مسائل ارزی بانک ها بخشنامه های جدید را ایجاد کرده اند به طوریکه بخش های کشاورزی و صنعت به صورت ویژه با مشکلات جدی مواجه هستند .

وی بیان‌کرد: انتظار داریم بانک ها مساعدت بیشتری با سرمایه گذاران و فعالان بخش های اقتصادی داشته باشند به طوریکه ما نیز باید حرف بخش خصوصی را به گوش بانک ها برسانیم .

خورشیدی افزود: ۹۰ درصد تامین اعتبارها از سوی بانک ها است و چشم فعالان اقتصادی به بانک ها دوخته شده و نباید بگذاریم خستگی مفرط به واحدهای تولیدی برسد .

وی در آمار مقایسه ای پایان آذر ماه سالجاری با سال ۹۶ اظهار کرد: در استان همدان ۱۴ بانک عضو کمیسیون، ۱۵۴ هزار و ۶۲۸ میلیارد ریال منابع دارند که از اول سال ۹۶ تا آذر ماه به این منابع ۲۰ هزار و ۶۲۹ میلیارد ریال اضافه شده که معادل ۱۵.۴ درصد رشد را نشان می دهد که نتیجه اعتماد مردم به بانک ها است .

وی تصریح کرد: میزان مصارف یا همان اعطای تسهیلات، ۸۸ هزار و ۷۱۶ میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال گذشته ۶ هزار و ۷۷۹ میلیارد اضافه شده که این هم رشد ۸.۳ درصدی را نشان می دهد .

وی درباره مطالبات معوق بانک ها نیز بیان کرد: معوقات بانک ها، ۱۹۴۲ میلیارد ریال رشد کرده و معادل ۹ هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال شده که ۲۵ درصد از اول سال رشد کرده است .

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی همدان تاکید کرد: نسبت مصارف به منابع در پایان آذر امسال ۵۷.۴ درصد است که براساس میانگین بانک مرکزی باید حداقل ۷۵ درصد باشد که ۱۸ درصد فاصله داریم .

وی عنوان کرد: میانگین مصارف استان ها در کشور ۷۵ درصد است در حالیکه این آمار مربوط به استان های بزرگ کشور است و مدیران ما باید اعتراض کنند که چرا سهم سپرده استان جمع و خرج و جذب استان های بزرگ می شود؟

وی عنوان کرد: سهم استان همدان از فعالیت های اقتصادی کشور زیر یک درصد بوده و این فاجعه است این در حالیست که منابع خوبی داریم .

خورشیدی عملکرد استان را در جذب تسهیلات ضعیف عنوان و تاکید کرد: در جذب فعالان اقتصادی و اعطای تسهیلات بسیار ضعیف عمل کرده ایم .

وی افزود: ۵ بانک مسکن، صنعت، معدن، تجارت، توسعه صادرات، کشاورزی و مهر ایران تخصصی هستند که ۲۴.۹ درصد منابع استان را در اختیار داشته و معادل ۳۸ هزار و ۵۰۲ میلیارد ریال منابع دارند که ۴۰ هزار و ۹۰۴ میلیارد تسهیلات دادند که نسبت منابع به مصارف ۱۰۶ درصد را نشان می دهد که عملکرد خوبی است .

این مقام مسئول ادامه داد: سه بانک پست بانک، توسعه تعاون و قوامین نیز ۱۲.۹ درصد تسهیلات پرداختی را در سپرده های استان در اختیار دارند که نسبت منابع به مصارف آنها متاسفانه ۱۹ درصد است .

وی درباره بانک های تجاری نیز گفت: بانک های ملت، صادرات، ملی، تجارت، سپه و رفاه بانک های تجاری هستند که ۹۱ هزارو ۲۳۰ میلیارد ریال معادل 59 درصد از منابع استان را در اختیار دارند که از این میزان فقط 43 هزار و 2 میلیارد ریال معادل ۴۷ درصد مصارف داشته اند و در تمامی زیر بخش های اقتصادی استان حق فعالیت هم دارند .

خورشیدی با بیان اینکه مصارف استان در سال های ۸۰ تا ۸۹ معادل ۱۲۳ درصد بوده، تصریح کرد: ۳.۵ میلیون فارغ التحصیل بیکار جامعه فرزندان ما هستند که انتظار داریم باتوجه به این آمار، دنبال این باشیم که سهم استان همدان را بگیریم .

وی با بیان اینکه به طرح های جدید تاکید نداریم و وضعیت موجود را باید دریابیم، عنوان کرد: مشکلات تورم سال آینده از امسال بیشتر خواهد شد و با بیکاری فساد، تبانی، مسائل اجتماعی و تورم بالاتر می رود پس باید همه به ویژه بانک های تجاری سهم خود را بگیرند .

رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی استان افزود: قبول داریم که مسائل و مشکلات زیاد هستند که برای این مشکل کمیته داوری تشکیل دادیم و طی دوسال گذشته ۱۱۰ پرونده را با گفت و گو و رفتن به بانک ها و ستاد تسهیل حل و فصل کردیم که منافع بانک و مشتری را همزمان در نظر گرفتیم .

وی افزود: اصلاح نظام بانکداری باید در دستور کار قرار بگیرد، تاکی مماشات و مدارا؟ دست دلالان باز مانده است. بانک ها باید از حالت بنگاه داری خارج شوند و نرخ سود تسهیلات خود را کاهش دهند .

وی تصریح کرد: نگاه های ما فردی است و به دنبال منابع فردی هستیم، متاسفانه تنگ نظری هایی در استان هنوز وجود دارد، چه اشکالی دارد که ایمپلنت های طبی به جای واردشدن از خارج کشور در استان ما تولید شود .

بانک‌ها فعالان اقتصادی را حمایت کنند

رئیس هیئت مدیره صنایع پویان طب نیز گفت: بزرگترین مشکلات شرکت های تولیدی، سرمایه در گردش است .

رحیمیان با بیان اینکه ۳ ماه است که هیچ ثبت سفارشی نداشته ایم، افزود: در شرایطی که کالای ما استراتژیک است و بازار خوبی دارد، از اول خرداد پرونده دریافت تسهیلات تشکیل داده ایم اما هیچ بانکی ما را حمایت نکرده در حالی که انتظار داریم، بانک ها به عنوان شرکای ما کمک کنند .

فرهانی، تولید کننده پاک بخار نیز بیان کرد: ما هم بازار و تولید خوبی داشتیم و از سال ۷۷ تاکنون تعدیل نیرو نداشتیم و هم اکنون نیز ۲۵۰ نفر درحال کار هستند و به اصفهان و کشورهای حاشیه اجناس خود را ارسال می کردیم .

وی عنوان کرد: متاسفانه حمایت از تولیدکنندگان از نظر کارشناسان و بانک ها وجود ندارد .

رئیس هیئت مدیره شرکت پاک بخار نیز با بیان اینکه استاندارد ملی در این حوزه توسط تولیدی ما تعریف شده است، گفت: اگر در همدان همت والای مسئولان نباشد هیچ کاری پیش نمی رود، پس شعار ندهیم و عمل کنیم .

خاوری گفت: متکی به سیستم بانکی نیستم و مشتری ما کشاورزان هستند. ۱۲ نفر را به این عرصه اضافه کرده ایم و با وجود اینکه کشاورزان ما درآمدشان اضافه نشده اما قیمت نهاده ها افزایش یافته است .

تولید کننده ماشین آلات کشاورزی نیز بیان کرد: از سال گذشته هیچ قطعه ای نمی توانیم وارد کنیم، استان در این حوزه ضعیف و بدنه کشور هم ضعیف است .

خسرو طالبی، مدیرعامل زرخیز هگمتانه نیز گفت: مسائل و مشکلات ما ریشه ای است و تا زمانیکه خلا قانونی وجود دارد مشکلات ما شاخ و برگ پیدا می کند بنابراین باید از مجمع نمایندگان استان برای حل خلاهای قانونی استفاده شود .

فلاح، عضو هیئت رئیسه کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی استان همدان نیز تاکید کرد: چرخه باطل قوانین دست و پاگیر همه واحدهای تولیدی شده است که این موانع باید برطرف شود .

گفتنی است؛ امروز مشکلات واحدهای اقتصادی در اتاق بازرگانی استان مطرح و خواسته های فعالان اقتصادی به بانک ها درمیان گذاشته شد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.