• پنجشنبه / ۴ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-59304
  • خبرنگار : 50051

انقلاب اسلامی در چهل سالگی

خیزش عمران و آبادانی بنیاد مسكن ملایر در چهل سالگی انقلاب

خیزش عمران و آبادانی بنیاد مسكن ملایر در چهل سالگی انقلاب

بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در تاریخ 21 فروردین سال 1358 به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران به منظور تأمین مسكن محرومان، متولی توسعه و عمران روستاهای كشور و ساخت واحدهای مسكونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی‌ ایران تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، نقش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در محرومیت زدایی از مناطق محروم بر کسی پوشیده نیست، مطالعه و بررسی در زمینه تشخیص و تعیین نیازمندی‌های مسكن محرومان اعم از روستایی و شهری و فراهم آوردن موجبات اجرای آن، تهیه طرح مجتمع‌ های زیستی و واحدهای مسكونی ارزان قیمت، تهیه زمین مورد نیاز طرح‌ها و پروژه‌های بنیاد و آماده سازی آنها، كمك در جهت تأمین مصالح ساختمانی كشور از طریق تهیه، تولید و توزیع، تهیه طرح‌ های‌هادی و اصلاح معابر در روستاها با هماهنگی دستگاه های ذیربط و ... اهم اهداف بنیاد مسكن انقلاب اسلامی‌ طبق اساسنامه و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است.

از سوی دیگر رسیدگی به محرومین و مستضعفین، توسعه عدالت اجتماعی، بستر سازی برای سازندگی کشور از جمله نکات اساسی است که گستره این مأموریت از جانب امام خمینی(ره) برعهده این نهاد گذاشته شد.

فعالیت های بخش عمران بنیاد مسكن در حوزه روستایی شامل تهیه و اجرای طرح هادی روستایی، صدور اسناد مالکیت املاک روستایی، طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی، طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاه های روستایی، تملک و واگذاری زمین های روستایی، خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی، طرح تعیین محدوده روستا و طرح بهسازی روستاهای نمونه، طرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری، است.

اجرای طرح هادی و بهسازی در 113روستای ملایر

مدیر بنياد مسكن شهرستان ملایر با تبریک چهلمین طلوع خورشید انقلاب اسلامی گفت: با توجه به فرارسیدن دهه مبارک فجر و به جهت انجام وظیفه و رسالت اطلاع رسانی از خدمات و عملکرد چهل ساله نظام مقدس، گوشه ای از عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سطح شهرستان ملایر، تشریح می شود.

داود سوری در گفت گو با خبرنگار ایسنا، افزود: این نهاد یادگار حضرت امام (ره) است که در نخستین روزهای بعد پیروزی انقلاب و به عنوان اولین نهاد سازندگی کشور که برای تحقق اصل سی ویکم قانون اساسی به عنوان حق همگانی افراد و خانواده ها، به ویژه روستانشینان و کارگران، در برخورداری از مسکن تشکیل شده است و به گفته مقام معظم رهبري" بنياد مسكن يكي از بركات مستمر و صدقات جاري امام راحل (ره) است."

وی با اشاره به اهم فعاليت هاي بنياد مسكن انقلاب اسلامي شهرستان ملایر در حوزه عمران روستايي و تهيه طرح هادي روستا، اظهارکرد: تهیه طرح هادی و تعیین محدوده کلیه روستاهای شهرستان به تعداد 203 روستا انجام شده و با توجه به اتمام  افق طرح برخی از روستاها، تاکنون 43 طرح هادی روستاها بازنگری شده است.

سوری در خصوص اجراي طرح هادي، ادامه داد: از تعداد 162 روستای بالای 20 خانوار شهرستان، تاکنون 113روستا با اعتباری معادل 36 میلیارد تومان مشمول اجرای طرح هادی و بهسازی معابر شده که معادل 69 درصد روستاهای بالای 20 خانوار است.

مدیر بنياد مسكن ملایر با بیان اینکه از تعداد 113 روستای شروع به بهسازی شده، در 71 روستا فاز اول  به اتمام رسیده که معادل63 درصد است، گفت: از تعداد 71 روستایی که فاز اول به اتمام رسیده، بهسازی فاز دوم 32 روستا شروع شده که معادل 45 درصد می باشد.

سوری با اشاره به اینکه از تعداد 113روستا شروع شده، 27 روستا در مرحله اجرای عملیات ابنیه و نیمه تمام هستند و از تعداد 113 روستای شروع شده، تعداد 15 روستا در حد اجرای عملیات خاکی است، افزود: تاکنون به میزان 6 هزار و350 تن قیر اعتباری در اختیار شهرستان قرار گرفته که حاصل آن اجرای 64 پروژه آسفالت در روستاهای شهرستان بوده است.

ابلاغ 45 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای روستایی

وی در خصوص عملکرد بنياد مسكن در حوزه مسكن روستايي، گفت: با توجه به اهتمام  نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در خصوص نوسازي و مقاوم سازي واحدهای كم دوام و فرسوده روستايي، کل رقم تسهیلات مصوب شهرستان 251میلیارد تومان در قالب 21 هزار و500 فقره سهمیه است که از این تعداد 17 هزار و500 فقره ابلاغ  و 16 هزار و28 فقره عقد قرار داد شده است.

مدیر بنياد مسكن ملایر با بیان اینکه تعداد کل واحدهای روستایی شهرستان 26 هزار و 692 واحد بوده و تسهیلات ابلاغی در سال 97، 1800 فقره به مبلغ 45 میلیارد تومان است، گفت: تعداد واحدهای اتمام یافته با احتساب تسهیلات قبل از طرح ویژه 15 هزار و 519 واحد، معادل 53 درصد کل واحدهای روستایی است.

وی افزود: در بحث کمک بلاعوض حساب 100 حضرت امام به واحدهای نیمه تمام مسکن روستایی شهرستان ملایر، اعتبار بلاعوض معرفی شده از سال 94 تاکنون مبلغ 820 میلیون تومان در قالب 156 خانوار روستایی بوده است و میزان کمک بلاعوض پرداخت شده از ابتدا تاکنون مبلغ 278 میلیون تومان در قالب 77 خانوار است.

سوری در خصوص اعطای تسهیلات قرض الحسنه به واحدهای نیمه تمام مسکن روستایی ملایر، نیز خاطرنشان کرد: تعداد کل سهمیه ابلاغی شهرستان 605 سهمیه است و تعداد تسهیلات قرض الحسنه پرداختی 560 فقره به مبلغ یک میلیارد و 309 میلون تومان می باشد.

مدیر بنياد مسكن ملایر اظهارکرد: در راستاي اجراي قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسكن قانون برنامه 5 ساله، بنياد مسكن انقلاب اسلامي و سازمان ثبت اسناد وظيفه صدور سند املاك واقع در محدوده مصوب روستاها را عهده دار هستند و این کار مشترک بین اداره ثبت اسناد و بنیاد مسکن از سال 1380 درحال انجام بوده و استان همدان دارای رتبه ممتاز کشوری است.

تهیه نقشه ثبتی برای 26 هزار و 817 واحد مسکن روستایی

سوری با بیان اینکه در سطح شهرستان ملایر 136روستا و 5 شهر زیر 25 هزار نفر مشمول طرح شده، گفت: از ابتدای طرح صدور سند روستایی تاکنون برای 26 هزار و 817 واحد مسکن روستایی نقشه ثبتی تهیه شده و تعداد 20 هزار و 117 فقره سند صادر و تحویل متقاضیان شده است.

وی با اشاره به اینکه از تعداد 20 هزار و117 فقره سند صادر شده، تعداد 17 هزار و114 فقره مربوط به اماکن روستایی و 3 هزار و3 فقره مربوط به واحدهای شهرهای زیر 25 هزار نفر است، یادآورشد: با توجه به فرمان تاریخی و رسالت ابلاغ شده توسط معمار کبیر انقلاب جهت ساخت وساز مسکن برای محرومین توسط بنیاد مسکن و از محل تسهیلات و اعتبارات مربوطه از جمله حساب 100 حضرت امام(ره) تاکنون در سطح شهر 594 واحد در قالب مسکن محرومین و مسکن ارزان قیمت احداث و به متقاضیان واجدالشرایط  واگذار شده است.

مدیر بنياد مسكن ملایر در خصوص پروژه های مسکن مهر، اظهارکرد: اجرای مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت از سوی وزارت راه و شهرسازی به بنیاد مسکن تفویض و در سه قالب انبوه سازی، گروه های ساخت و انفرادی قابلیت اجرا داشته و با توجه به برنامه ریزی و امکان سنجی انجام شده در شهرستان ملایر موضوع به صورت انفرادی(خود مالک) اجرا شده است.

سوری با اشاره به اینکه تعداد کل مسکن مهر ساخته و به بهره برداری رسیده شده در شهرهای زیر 25 هزار نفر به میزان 722 واحد است، گفت: از این تعداد 419 فقره در شهر ازندریان، تعداد 131 فقره در شهر جوکار، تعداد 125 فقره در شهر سامن و تعداد 47 فقره در شهر زنگنه است.

وی در خصوص ساماندهی گلزار منور شهدای روستایی نیز بیان کرد: بنیاد مسکن ملایر 412 مزار شهید را در قالب 63 روستا ساماندهی و به خانواده معظم شهدا تقدیم کرده و از سال 92 ساماندهی قبور مطهر شهدا به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شده است.

بانک های عامل روند اعطای تسهیلات مسکن روستای را تسهیل کنند

معاون استاندار و فرماندار ملاير نیز گفت: بانک‌هاي عامل بايد از ظرفيت‌هاي قانوني مانند سند مالکيت و سفته زنجيره‌اي در اعطاي تسهيلات استفاده کنند تا روند اعطاي تسهيلات مسکن روستايي تسهيل شود.

باب اله فتحی با بيان اهميت مسکن و مقاوم‌سازي مسکن روستايي، افزود: تاکنون بنياد مسکن استان همدان و ملاير اقدامات مهمي را در راستاي مقاوم‌سازي مسکن و اجراي طرح هادي و بهسازي روستايي انجام داده‌اند که اين فعاليت‌ها جاي تقدير دارد.

وی با اشاره به اعطای تسهيلات 25 ميليون توماني مقاوم ‌سازي مسکن روستايي و شهرهاي زير 25 هزار نفر، خواستار همراهي بيشتر بانک‌ها و تسهيل سازي اعطاي اين تسهيلات شد و گفت: بي‌توجهي به نوسازي مسکن روستايي خسارت‌هاي زيان باري را به دنبال دارد.

فتحی با بيان اينکه مقاوم‌ سازي مسکن روستايي اشتغال، معيشت و رونق اقتصادي را به دنبال دارد، اظهارکرد: بايد در مقاوم ‌سازي مسکن روستايي به حد استاندارد برسيم.

فرماندار ملاير از بخشداران خواست پيگيري‌هاي لازم را براي توسعه مقاوم ‌سازي مسکن روستايي انجام دهند و اين اقدام در بخش جوکار و مرکزي بايد جدي‌تر باشد.

فتحي با بیان اینکه در شهرهاي زير 25 هزار نفر نيز شهرداران بايد پيگير مقاوم‌ سازي مسکن و جذب تسهيلات به‌ ويژه در بافت‌هاي فرسوده شهري باشند، تأکيد کرد: هرچه سريع ‌تر جلسه‌ اي در اين زمينه با روساي بانک ‌هاي عامل تشکيل شود تا با عزم جدي براي مقاوم‌ سازي مسکن روستايي تا پايان سال به شرايط بهينه ‌اي برسيم.


گزارش:  مهناز روزبهانی خبرنگار ایسنا منطقه همدان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.