• شنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-60647
  • خبرنگار : 50038

شاه‌کلید توسعه گردشگری بومی ملایر را بشناسید

بام
بنابر آخرین تعریف ارائه شده توسط جامعه بین المللی اکوتوریسم، در سال ۲۰۱۵ بوم گردی یا اکوتوریسم، سفری است مسئولانه به جاذبه های طبیعی برای لذت بردن، ادراک و قدر طبیعت را دانستن و همراهی کردن با ویژگی های فرهنگی متعلق به گذشته و حال حاضر به طوریکه حافظ زیست بوم بوده، سبب پایداری کیفیت زندگی مردم منطقه شده، شامل آموزش بوده و در آن گردشگر و در فعالیت های سودآور اجتماعی-اقتصادی مردم محلی مشارکت داشته باشد. 

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، یکی از مهمترین نتایج این نگرش به گردشگری و طبیعت گردی، ایجاد اشتغال برای ساکنان بومی منطقه و کسب درآمد برای آنان است چرا که از این طریق ساکنان منطقه ترغیب به حفظ محیط زیست، آداب و رسوم و آنچه برای گردشگران جذاب است می شوند. به این ترتیب اکوتوریسم می تواند در حفظ و پاسداری محیط زیست طبیعی و انسانی و توسعه پایدار تأثیرگذار باشد.

شهرداري ملاير با مدنظر قراردادن موضوع گردشگري و جذب توريست در این شهر، اذعان به ظرفيت هاي مناسب شهري ملاير درصدد است در راستاي سياست هاي توسعه گردشگري در سطح كشور، با اجراي پروژه هاي بزرگ فرا شهري و فرا منطقه اي و با ايجاد زيرساخت هاي مورد لزوم در برنامه اي ميان مدت، الگوي مناسب و جديدي را جهت " توسعه گردشگري بومي" در سطح كشور ارائه دهد.

در اين الگو كه مبتني بر ساخت و استقرار ابنيه و آثار طبيعي و تاريخي بديع و شاخص ايران و جهان در يك مكان مشخص است، علاقمندان و گردشگران داخلي و خارجي به جاي مسافرت به اقصي نقاط  دنيا و صرف هزينه هاي گزاف و تلف کردن وقت فراوان قادر هستند با صرف كمترين هزينه و در حداقل زمان ممكن با مراجعه به اين شهر علاوه بر بازديد از اماكن مهم جهان و ايران و آشنايي با تاريخ و تمدن كهن در جاي جاي دنيا، با شهر ملاير و فرهنگ اصيل ملايري نيز آشنا شده و روزهاي بيادماندني را در جوار مردم با فرهنگ و خونگرم  ملاير سپري کنند.

مجموعه تفریحی- توریستی مینی ورد، یک طرح بزرگ در قالب يك پروژه فرامنطقه اي تحت عنوان"جهان کوچک" به مساحت کل زمین 48 هکتار مطرح است که به همت شهرداري ملاير با بهره گيري از پتانسيل بهترين و مجربترين معماران و متخصصين امر و با به كارگيري مصالح بادوام و استاندارد تعدادي از مهمترين آثار طبيعي و تاريخي ايران و جهان را در حاشيه شمالي بوستان جنگلي كوهسار شبيه سازي و از اين طريق موجبات جذب مسافرين و گردشگران داخلي و خارجي را به شهر ملاير فراهم کرده است.

شهردار ملایر در رابطه با اهداف و آثار وجودي و عيني اجراي اين پروژه مهم به خبرنگار ایسنا گفت: توسعه گردشگري بومي و ارائه مدل جديد جذب گردشگر در سطح كشور، ايجاد اشتغال دائم و پايدار، كمك به رونق صنعت توريسم در سطح كشور و ارتقاء جايگاه ملاير در بين شهرهاي شاخص ايران و جهان، ايجاد رونق اقتصادي و توليد ثروت در سطح شهر از طريق جذب و اقامت گردشگران داخلي و خارجي و بهره مندي ساكنان شهر از مزاياي اين صنعت مهم و بهره مندي طبقه متوسط و فقير جامعه ايراني از شرايط مناسب و ارزان قيمت برای آشنايي با آثار تاريخي ايران و جهان بدون نياز به مسافرت هاي انتزاعي از جمله اهداف اجرای این طرح است.

حسین بابائی افزود: با تکمیل این پروژه ايجاد مكان تفرجگاهي مناسب براي ساكنان شهر و ايجاد درآمد پايدار براي شهرداري و تبادل فرهنگ و سنن اصيل دنيا و آشنايي گردشگران با فرهنگ و تمدن ملاير در دستور کار ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه قرار بود 138 المان از آثار فاخر و برجسته تاریخی و باستانی جهانی و ملی در پروژه مینی ورد تحت عنوان "جهان کوچک" طراحی و ساخته شود، عنوان کرد: با پیگیری های شهرداری ملایر امسال 2 میلیارد تومان اعتبار از محل سازمان برنامه و بودجه برای این پروژه درنظر گرفته شده است.

بابائی با اشاره به اینکه این پروژه یک طرح تفریحی – توریستی بزرگ با وسعت بسیار است، افزود: درحال حاضر 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل آن یکی از اولویت های اصلی کار شهرداری ملایر به شمار می رود.

وی با تأکید بر اینکه مینی ورد، یک مطالبه فرامحلی است و به یک پروژه مهم استانی مبدل شده که کارشناسان برنامه و بودجه پیگیر تکمیل آن هستند، اظهارکرد: باید همه مسئولان تلاش کنند تا زیرساخت های لازم برای جذب سرمایه گذار به منظور اتمام و تکمیل آن فراهم شود. 

بابائی تصریح کرد: مینی ورد تنها یک پروژه عمرانی نیست بلکه قرار است فعالیت های فرهنگی، هنری، اقتصادی و اجتماعی در آن امجام شود و این قابلیت را دارد که بسیاری از جشنواره ها و نمایشگاه ها چون نمایشگاه صنایع دستی را در این محل برگزار کنیم. 

شهردار ملایر با بیان اینکه اولویت ما اتمام پروژه های نیمه کاره و پروژه هایی است که روی اقتصاد شهر و جذب گردشگر تأثیر می گذارد، ادامه داد: 2 المان مرتبط با شهر جهانی منبت و یک المان شهر جهانی انگور درحال طراحی و ساخت است و به زودی نصب می شود. 

وی به برگزاری جلسه ویژه با حضور استاندار همدان در رابطه با مشکلات و نیازمندی های شهرداری ملایر اشاره کرد و افزود: در این جلسه مشکل برق رسانی و محوطه سازی مینی ورد مطرح شد و دستورات لازم برای رفع این مشکلات صادر گردید.

قابلیت بام ملایر در ايجاد درآمد پايدار

بابائی در رابطه با پروژه بام ملایر نیز گفت: این پروژه با مساحت تقریبی 124 هکتار در  قسمت بالا دست باغ تاریخی سیفیه ملایر زمینه جذب مسافرين و گردشگران داخلي و خارجي را به شهر ملاير فراهم  می کند.

وی اظهارکرد: پروژه فوق دارای آبشارهای مصنوعی، مجموعه رستوران ها، متل های سیاحتی، اقامتی و دیواره صخره نوردی و دو دروازه در ورودی های مجموعه است.

 شهردار ملایر خاطرنشان کرد: توسعه گردشگري بومي و ارائه مدل جديد جذب گردشگر در سطح كشور، ايجاد اشتغال دائم و پايدار و  افزایش درآمد سرانه شهروندان، كمك به رونق صنعت توريسم در سطح كشور و ارتقای جايگاه ملاير در بين شهرهاي شاخص ايران و جهان، ايجاد مكان تفرجگاهي مناسب براي ساكنان شهر، ايجاد درآمد پايدار براي شهرداري، افزایش مدت اقامت گردشگران، ایجاد زیر بناهای مناسب برای پرکردن اوقات فراغت و رفاه شهروندان و بهبود عبور و مرور شهری و راه‌های دسترسی به معابر اصلی شهر و کاهش ترافیک، از جمله اهداف و آثار وجودي و عيني اجراي اين پروژه به شمار می رود.

بابائی یادآورشد: مجموعه‌هایی که در این طرح قرار گرفته شامل شهربازی مسقف، کافی شاپ گردون، رستوران، هتل، کمپینگ اقامتی، تله کابین و منوریل، پیست پیاده‌روی و دوچرخه سواری، پیست اسکیت، درشکه سواری و کارتینگ، زمین‌های والیبال، بسکتبال، فوتسال، تنیس، بدمینتون، اسکی روی چمن، پیست‌های بدنسازی، دستگاه‌های ماساژور، پارک ترافیک، باغ موزه مشاهیر ملایر، کشور و جهان، آلاچیق، نورپردازی و آبشار مصنوعی هستند.

وی با بیان اینکه بخش‌هایی از بام ملایر که تاکنون به بهره‌برداری رسیده و در حال اتمام است، گفت: ساخت و نصب یادمان شهدا که با ۲۶ متر ارتفاع در زمینی به مساحت ۴۰۰ متر مربع به عنوان بلندترین یادمان شهدا در استان همدان شناخته شده است. 

بابائی افزود:جدول کشی و سنگ‌ فرش مسیر جاده بام، ساخت آلاچیق و ساخت و نصب مجسمه در مسیر ورودی بام ملایر، احداث سرویس بهداشتی و رستوران، ساخت آبشار مصنوعی در دامنه گرم کوه.، دیواره سنگ نوردی و صخره نورد انجام شده است.

باغ تاریخی سیفیه؛ یکی از قدیمی‌ترین پارک های غرب کشور

باغ تاریخی سیفیه یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین پارک های غرب کشور است، این بوستان در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه گرمه ساخته شده و مساحت آن بیش از 15 هکتار ‌است.

این بوستان یکی از باغ ها وپردیس های اصیل ایرانی و دارای کوشک در قسمت انتهایی آن بوده که محل سکونت سیف الدوله بوده و گردش آب در آن جریان داشته است.

باغ دارای درختان چنار کهنسال برای ایجاد سایه است که محیط برخی از آنها بیش از 5 متر بوده، در باغ حوضچه‌ها و آبنماهای فراوان وجود دارد که در فصل تابستان مورد توجه بسیاری از هموطنان قرار می گیرد. مجموعه پارک و مقبره سیف الدوله تحت عنوان باغ ایرانی در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

در مورد تاریخچه باغ تاریخی سیفیه آمده است؛ سلطان محمد ميرزا حاج سيف الدوله فرزند سلطان احمد ميرزا عضدالدوله فرزند فتحعليشاه قاجار، در سال 1260 قمري در تهران متولد شد و دوره جواني را به تحصيل علوم و درك فنون پرداخته و پس از فراغت از تحصيل نظر به لياقت فطري وارد خدمات دولتي شد ودراواسط سلطنت ناصر الدين شاه  در همدان، ملاير ، قزوين ،استرآباد)گرگان( ، كرمانشاه و خوزستان حكومت كرده و در خلال تصدي حكومت هاي مذكور به امير توماني نائل شد.

وي حكومت ملاير را به دفعات عهده دار شد و وقتي ملاير را به قصد تهران ترك مي کرد در محل كنوني آرامگاه وي كه به تپه مناجات معروف و در پارك واقع است بعد از خاتمه نماز با حالت تأسف و غمناك رو به اطرافيان خود کرده و گفت در نماز با خداي خود عهد نمودم چنانچه املاك خالصه ملاير از طرف دولت وقت فروخته شود در اين محل پاركي احداث نمايم مفرح كه تفريگاه مردم گرديده و اهالي ملاير از اين بدي آب و هوا نجات پيدا كنند.

اتفاقاً پس از چندي ازطرف دولت وقت اجازه فروش املاك خالصيه انتقالي داده و زمين دهكده ازناو از طرف ايشان خريداري شد كه در حال حاضر محل پارك فعلي ملاير است، چندي بعد توسط مقنيان يزدي شروع به احداث قنات کرد تا اينكه موفق شد از 8 كيلومتري قنات احداث كرده آب آن را به پارك بياورد.

 پس از اين شرحي براي ناصرالدين شاه معروض و تقاضا کرد پارك مذكور به نام پارك ناصري خوانده شود و استدعا كرد كه از مهندسان ايتاليايي كه براي احداث پارك ها و تفريگاه هاي تهران  آمده بودند، یک نفر را براي طراحی و كروكي پارك به ملاير اعزام كند، که با موافقت ناصر الدین شاه یک طراح به ملایر فرستاده و طرح اولیه پارک توسط او انجام گرفت و ناصر الدین شاه پا رک را به نام " سیفیه" نامگذاری کرد.

 بعد از احداث پارك، طبيعت نيز با نيات آن مرحوم مساعدت كرده و يكي از پارك هاي طبيعي ايران شد، اين پارك به عموم اختصاص پيدا كرد و در وصيت نامه نيز قيد شده كه هرگونه تملک شخصي در آن غير قانوني است.

گفتنی است؛ سيف الدوله در سدن 60 سالگي ترك خدمت دولتي گفته و بعد از آن تمام اوقات خود را به خدمت مردم مشغول شد. بعد از سيف الدوله نوه او مرحوم عضدي امير مؤيد نظر وی را انجام داد و در اواخر زندگي پارك مذكور را به شهرداري واگذار کرد.

به گزارش ایسنا؛ آنچه مسلم است با توجه به اهمیت صنعت توریسم در جهان و سودآور بودن این صنعت، مناطق مختلف کشور باید با برنامه ریزی راهبردی با بهره گیری از پتانسیل و ظرفیت شاخص خوداز این حوزه برای جذب گردشگر و رونق تولید و اشتغالزایی استفاده کنند.

در شهرستان ملایر نیز مجموعه تفریحی- توریستی مینی ورد، بام ملایر، باغ تاریخی سیفیه، روستاهای هدف گردشگری، محصولات کشاورزی، صنایع دستی، مبل منبت و برند شهر جهانی انگور می تواند زمینه ساز تحول اقتصادی منطقه باشد.

گزارش از: مهناز روزبهانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.