• چهارشنبه / ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-60839
  • خبرنگار : 50038

واکاوی مدیریت راهبردی شهرداری ملایر در بارندگی‌های اخیر

IMG_20190424_082246_656
شهردار ملایر به اقدامات شهرداری قبل از شروع فصل بارش شامل لایروبی کانال ها، مسیل ها و انهار سطح شهر اشاره و اظهار کرد: در دو سال متوالی در پاییز 96 و پاییز 97 با لایروبی کانال ناسیونال و کانال نامیله و انهار، دریچه ها و حوضچه های رسوبگیر موجود در سطح شهر بیش از 1300 سرویس لجن و رسوبات از کانال ها، مسیل ها و انهار سطح شهر جمع آوری و دفع شد.

حسین بابائی در گفت و گو با ایسنا، منطقه همدان، به اجرای حدود 200 متر از کانال ناسیونال با همکاری اداره راه و شهرسازی در قالب طرح های باز آفرینی اشاره و بیان کرد: تکمیل کانال شهرک ولیعصر در تقاطع با خیابان ورزش و معبر مقابل حسینیه ثارالله و چهار راه فاطمیه و اصلاح خروجی کانال های اصلی شهر به ویژه در بلوار فاطمیه و بلوار ملت انجام شد.

شهردار ملایر با اشاره به اینکه کانال های خروجی آبهای سطحی در حاشیه بلوار حاج محمد ملایری بازگشایی شد، افزود: با توجه به اینکه تعدادی از کشاورزان ساکن در حاشیه شهر اقدام به پرکردن کانال های خاکی مشاع و انسداد آن کرده بودند، با طرح موضوع در ستاد مدیریت بحران شهرستان و استان و ایجاد هماهنگی لازم برای بازدید مدیرکل بحران استان و مسؤلین ارشد شهرستان با اخذ دستور قضایی از دادستان نسبت به بازگشایی کانال های مذکور اقدام و پیگیری اداری برای احیا حقوق شهروندان از طریق مراجع قانونی درحال انجام است.

وی با بیان اینکه دو دستگاه تیغه برف روب برای مقابله با برف و یخبندان در فصل زمستان خریداری شد، گفت: تعمیر، بازسازی و آماده بکار نگه داشتن کلیه ماشین آلات و تجهیزات مورد لزوم برای مقابله با شرایط سخت و بحرانی انجام شد.

شهردار ملایر عنوان کرد: جلسات متعدد مدیریت بحران شهرداری و کارگروه های چهارگانه آن از جمله کارگروه سیلاب های شهری و تشکیل جلسات ستاد عملیات زمستانی برای مقابله با شرایط سخت و بحرانی، تشکیل شد.

وی به برگزاری دو دوره آموزشی عملیات زمستانی در معابر درون شهری و کلاس های مرتبط با موضوع مدیریت بحران و پدافند غیرعامل برای پرسنل درگیر در حوزه های مختلف کاری شهرداری اشاره کرد و ادامه داد: انجام مذاکرات و هماهنگی لازم با تعدادی از پیمانکاران تامین نیروی انسانی، تامین 10 هزار کیسه شن برای استفاده در شرایط اضطراری، اجرای بیش از 211 مترپل لوله ای، 429 متر پل فلزی و211متر پل بتنی جهت هدایت آب های سطی و فاضلاب های شهری در سال96و97، حفر1500مترچاه جذبی در معابری که شیب معکوس داشته و مشکل دفع آب های سطحی را دارند در سال های 96 و 97 و تسطیح، تخریب و رفع خطرکردن 63  باب عمارت قدیمی دیوارهای شکسته در سطح شهر در سال 96و97، صورت پذیرفت.

شهردار ملایر به خرید 300 تن نمک جاده ای جهت استفاده در فصل سرما به منظور جلوگیری ازیخ بندان معابرشهری در سال گذشته اشاره کرد و گفت: لباس کار در فصل سرما شامل بادگیر، چکمه، دستکش، برای تجهیز نیروی کار تهیه و لایه روبی کانال ها توسط بیل مکانیکی درچند مرحله 3100 متر در سال 96و 97، انجام شد.

وی در رابطه با اقدامات شهرداری پس از اعلام شرایط اضطراری، بیان داشت: تشکیل جلسه فوق العاده کارگروه سیلاب های شهری و انجام هماهنگی لازم با کلیه دستگاه های اجرایی داخل و خارج از شهرداری و لغو مرخصی پرسنل اجرایی و آماده باش به کلیه مدیران، کارشناسان، کارمندان و کارگران شهرداری و آماده به کار نگه داشتن کلیه تجهیزات و ماشین آلات سبک و سنگین برای آمادگی و حضور در مقابله با بحران های احتمالی صورت پذیرفت.

بابائی خاطرنشان کرد: در بارش های اخیر در هر مرحله بیش از 400 نفر از کارگران تحت مدیریت پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری و بالغ بر 100 نفر از مدیران، کارشناسان و کارگران شاغل در شهرداری به حالت آماده باش درآمدند.

وی گفت: در این شرایط 6 دستگاه کامیون 10 چرخ ، 17 دستگاه بنز خاور، 5 دستگاه نیسان، 2 دستگاه لودر و یک دستگاه بیل مکانیکی و تعداد 12 دستکاه موتورپمپ بنزینی، گازوئیلی، دیزلی و برقی برای خدمات رسانی به مردم در شرایط بحرانی آماده بکار شدند.

بابائی به انجام هماهنگی لازم با تعدادی از پیمانکاران تامین ماشین آلات سنگین برای مقابله با شرایط سخت تر اشاره و اظهارکرد: بازبینی مستمر کلیه کانال ها، مسیل ها و انهار سطح شهر به ویژه در مقاطع خروجی انجام شد و یکی از اقدامات مهم و شاخص در این مرحله این بود که بالغ بر 8 پل محدود کننده کانال ناسیونال پس از هماهنگی با دادستان و با مشارکت تعدادی از ساکنین محله پشت ناسیونال حذف و سرعت جریان آب و ظرفیت پذیرش کانال ناسیونال به مقدار زیادی افزایش یافت.

شهر دار ملایر افزود: توزیع 2500 کیسه شن بین اهالی ساکن در محلات در معرض سیلاب و تخریب ملکی قدیمی و فرسوده مستقر در حریم رودخانه حرم آباد با هماهنگی و دستور دادستان، از دیگر اقدامات انجام شده در این راستاست.

وی در رابطه با اقدامات شهرداری حین بارش های جوی اخیر، بیان داشت: بکارگیری 100 درصدی ظرفیت کاری شهرداری ملایر در مقابله با بحران سیل و آبگرفتگی معابر و بکارگیری بیش از 4000 کیسه شن در مراحل مختف و معابری که در معرض آبگرفتگی بودند برای جلوگیری از ورود سیلاب به داخل منازل و کوچه ها و هدایت سیلاب به درون انهار و کانال ها، انجام شد.

بابائی خاطرنشان کرد: چند کانال انحرافی برای هدایت سیلاب به درون کانال های شهری از جمله بلوارنبوت مقابل ایستگاه آتش نشانی و چهار راه فاطمیه ایجاد شد و سیلاب در موقعیت مسکن مهر فرهنگیان، مسکن مهرافراد تحت پوشش بهزیستی و مسکن مهر افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، ساماندهی شدند.
شهر دار ملایر به انجام 506 فقره آبکشی از منازل و کوچه های با شیب معکوس در بارندگی اخیر، رفع آبگرفتگی از پل های روبسته سطح شهر در 486 ماموریت جداگانه و پرکردن بالغ بر 23 فرونشت بزرگ و خطرناک در معابر شهر از جمله خیابان شهید رجایی، اشاره کرد.

وی ادامه داد: در اثر بارش های اخیر بالغ بر 18 باب منزل مسکونی فرسوده و قدیمی و تعدادی دیوار فرسوده و یک اثر تاریخی مهم چون یخچال میرفتاح در سطح شهر در موقعیت های مختلف تخریب و تعداد 5 باب از این املاک به دلیل ریزش سقف توسط شهرداری ملایر بطور کامل تخریب و آواربرداری شدند.

شهردار ملایر خاطرنشان کرد: عملیات آواربرداری در کوچه امین، بلوار محمدی کوچه وزیری، باغ ظهیری، خیابان صفرخانیان کوچه بکتاش، خیابان عاشورا کوچه فرجی، خیابان طالقانی، خیابان شهید طلوعی کوچه خسروی، خیابان عارف کوچه تاجعلی و خیابان سعدی کوچه شیرزادی، بلوار محمدی خیابان مظهری بین مظهر 2و4، خیابان امام رضا(ع) کوچه اسماعیلی، خیابان صفرخانیان ابتدای خیابان امام رضا(ع)،خیابان عاشورا، میدان طالقانی کوچه نادرمنش و خیابان صفرخانیان، کوچه شهید موسوی، با موفقیت انجام شد.

بابائی یادآورشد: پس از اتمام بارش های اخیر شهرداری ملایر اقدامات متعددی انجام داد و نسبت به شناسایی و تشکیل پرونده برای املاکی که در این بارندگی ها آسیب دیده اند، جمع آوری رسوباتی که به همراه سیلاب به سطح معابر انتقال یافته بودند و پاکسازی معابر، زهکشی معابر و منازلی که در معرض جریان آب های سطحی پس از باران بودند، شناسایی و مستندسازی مناطق پرخطر سطح شهر و تکمیل اطلاعات وضعیت موجود شهر و لایروبی و پاکسازی کلیه انهار و کانال های سطح شهر به منظور آمادگی برای مدیریت بارش های فصل بهار، اقدام کرد.

وی ادامه داد: رفع خطر از املاکی که احتمال تخریب آنها وجود دارد با هماهنگی دادستان، آبکشی از مکان هایی که همچنان در معرض جریان آبهای سطحی هستند و مدیریت روان آب های سطحی موجود در معابر و هدایت جریان های فصلی به درون انهار و کانال ها و عرصه های درختکاری به منظور کاهش آسیب ها به رویه آسفالت معابر، توسط شهردرای صورت پذیرفت.

وی با اشاره به بازگشایی معابری که در شرایط بحرانی مسدود شده بودند، گفت: در کلیه مراحل فوق و در شرایط بحرانی اخیر، خدمات عمومی شهرداری نظیر پاکسازی معابر و جمع آوری پسماند بدون وقفه استمرار داشته و هیچگونه تعللی در امر مدیریت پسماندهای سطح شهر بوجود نیامد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.