• دوشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۳
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-61104
  • خبرنگار : 50051

پای دردودل شرکت‌های دانش‌بنیان؛

بروکراسی‌های اداری دست و پای تولیدکنندگان را می‌بندد

1456746340604_1721488-th3
نخبگان در هر جامعه ای به عنوان ظرفیت ها و قابلیت های مهم و حیاتی به حساب می آیند که در صورت کم توجهی به این قشر مهم و تأثیرگذار، آنان از شهرها و بعضا از کشور خارج شده و مقاصدی که برای علم و ایده آنان اهمیت بیشتری قائل هستند را انتخاب می کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، استان همدان یکی از اصلی ترین استان های کشور در پرورش نخبگان و دانشمندان به حساب می آید که بیشتر این افراد به علت عدم حمایت کافی از سوی مسئولان به شهرهای دیگر و برخی از کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اند.

در چند سال اخیر با ایجاد شرکت های دانش بنیان، سعی در متمرکز کردن نخبگان و ثبت و طبقه بندی آثار و فناوری های ابداعی این افراد انجام پذیرفته است.

فعالیت ۵۴ شرکت دانش بنیان در همدان

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان درباره شرکت های دانش بنیان استان همدان به خبرنگار ایسنا گفت: تعداد ۵۴ شرکت در استان همدان دایر است که از این تعداد ۲۳ شرکت در پارک مستقر بوده و مابقی به صورت خصوصی و یا در مراکز رشد دانشگاه ها اداره می شوند.

دکتر مجید کزازی افزود:  پایه و اساس شرکت های دانش بنیان در سال ۹۳ در استان همدان ایجاد شد و در حال حاضر ۱۱۳۰ نفر در استان در شرکت های دانش بنیان مشغول به تحقیق و مطالعه هستند.

وی ادامه داد: شهرستان همدان بیشترین تعداد شرکت ها را داراست و پس از آن شهرستان های کبورداهنگ، تویسرکان، رزن و سپس ملایر در رده های بعدی قرار دارند.

گلخانه داران از تولیدات بومی همدان حمایت کنند

مدیرعامل شرکت بوم اکسیر پارس نیز درباره این شرکت دانش بنیان به خبرنگار ایسنا گفت: در این شرکت از محیط کشت بافت گیاهی برای تکثیر و پرورش گیاهان و گل های زینتی استفاده می شود.

دکتر هدایت باقری افزود: مواد غذایی لازم برای رشد و پرورش یک گیاه را در فضای شیشه ای و در بافتی ژله ای و محیطی استریل قرار داده و بعد از گذشت چند روز، گیاه همانند سایر گیاهان و به صورت طبیعی رشد خواهد کرد. این گیاهان به هیچ مراقبت خاصی نیاز ندارند و می توان آنها را در چندین ماه یا سال در فضای بسته شیشه نگهداری کرد.

وی عنوان کرد: هدف اصلی شرکت ما تولید و تکثیر گیاهان زینتی است به طوریکه فروشندگان و گلخانه داران، می توانند بذر و ریشه گیاهان زینتی را بدون هیچ سختی و در مدت کم از ما خریداری کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه رشته تحصیلی اش بیوتکنولوژی است و بخشی از این علم، تکثیر گیاهان به روش کشت بافت بوده و لازمه مهندسی ژنتیک نیز در ابتدا کشت بافت است، تأکید کرد: همه گل های زینتی از قبیل گل محمدی، ژربرا و ... می توانند در این نوع مدل کشت، با کمترین میزان آب مصرفی رشد و پرورش یابند.

وی درباره سرمایه گذاری این طرح نیز گفت: با وامی که از طرف پارک علم و فناوری دریافت کردیم سوله ای در مکان پارک تجهیز کرده و در این مکان اتاق رشد که استریل نیز هست، شرایط رشد گیاهان را فراهم می کنیم و دونفر از دانشجویان در این مکان برای این فعالیت، مشغول به کار هستند.

باقری مشکل اصلی را وارد شدن در بازار فروش دانست و تصریح کرد: در شهرستان معمولا به غیر از ایام خاص سال، فروش اینگونه محصولات وجود ندارد و به فکر بازاریابی و یافتن بازارهای فروش در سایر استان ها هستیم.

مدیرعامل شرکت بوم اکسیر پارس افزود: اینگونه مشاغل معمولا به سرمایه گذار نیاز دارد چرا که بازار ثابتی برای آن نیست و تضمینی برای فروش این محصولات وجود ندارد و چنانچه گلخانه داران در این مسیر ما را همراهی کرده و محصولات اولیه خود را از ما خریداری کنند رونق تولید نیز برای شرکت ما محقق خواهد شد.

بروکراسی های اداری دست و پای تولید کنندگان را می بندد

مدیرعامل شرکت تدبیر دارو سلامت نیز به خبرنگار ایسنا درباره یافته های پزشکی این شرکت گفت: در این شرکت انواع پلت های دارویی ساخته می شود. وقتی قرصی مصرف می کنید بدن توانایی جذب ۵۰ درصد قرص مصرفی را دارد اما اگر بخواهیم کل ماده موثره جذب بدن شود باید به صورت پلت مورد استفاده قرار گیرد به طوریکه در زمان های مختلف و بسته به نوع دارو چون برخی از آنها در روده و برخی در معده عمل می کنند و فرمول هر دارو نیز متفاوت است، قرص مورد نیاز با استفاده از پلت های ساخته شده، در اختیار بیماران قرار می گیرد.

محمد حقیقی عنوان کرد: برخی از ساختارهای این مکمل های دارویی برای نخستین بار توسط همین شرکت تولید و بومی سازی شده اما برخی داروها مانند امپرازول توسط چند شرکت دیگر ساخته شده است.

وی با بیان اینکه قول هایی برای اعطای تسهیلات داده شده اما تا کنون اقدامی صورت نگرفته است، تأکید کرد: حمایت از تولید در قالب مجوزهای سازمان غذا و دارو نیاز اصلی تولیدکنندگان این محصول است به طوریکه ما برای هر مجوز درگیر بروکراسی های اداری این نهاد هستیم و گاهی صدور برخی از مجوزها یک سال به طول می انجامد.

دوست داریم محصولمان از همدان به نتیجه برسد

مسئول خط تولید خمیردندان گیاهی عسل دارچین نیز درباره محصول خمیردندان گیاهی شرکت به خبرنگار ایسنا گفت: این محصول تنها خمیردندان ارگانیک و گیاهی کشور است که به صورت سلولولزی در دهان جذب می شود و خاصیت بلعیدن دارد.

سبحانی افزود: این خمیردندان با وجود اینکه همانند محصولات شیمیایی پاک کنندگی سطوح دندان را دارد، دارای خاصیت درمانی نیز بوده و بخشی از مشکلات داخلی بدن را برطرف می کند.

وی با بیان اینکه مواد داخلی این خمیردندان مناسب کودکان و زنان باردار نیز هست، تأکید کرد: همه اجزای سازنده این محصول از طبیعت گرفته شده و هیچ ماده شیمیایی و نگهدارنده ای در آن یافت نمی شود.

سبحانی با بیان اینکه این محصول هیچ مشابه داخلی ندارد، ادامه داد: یکی از خواص اصلی این محصول ماندگاری طولانی مدت آن است و برخلاف سایر خمیردندان ها که در طول روز باید ترمیم شوند، مصرف این محصول یکبار در طول روز کفایت می کند. ۶ سال تحقیق برای تولید این محصول انجام پذیرفته که در تابستان به بازار عرضه خواهد شد.

وی درباره نامگذاری این محصول نیز گفت: نام های مختلفی برای این خمیردندان پیشنهاد داده شده که به علت نزدیکی این اسامی، ثبت شرکت انها را قبول نمی کند و فعلا همان نام اولیه با عنوان "عسل دارچین" را به کار می بریم.

یک ریال برای تولید و تحقیقات این محصول دریافت نکرده‌ایم

سرمایه گذار شرکت ارمغان سلامت الوند فراز نیز به خبرنگار ایسنا گفت: محصول خمیر دندان گیاهی تا کنون در ثبت اختراع و سازمان غذا و دارو به ثبت رسیده و تا کنون به ما یک ریال برای تولید و تحقیقات این محصول داده نشده است چرا که عملیات بروکراسی به قدری پیچیده و زمانبر است که ارزش دریافت تسهیلات را ندارد.

مظفرپور ادامه داد: تاکنون ۴۰۰ میلیون تومان برای خرید تجهیزات ایرانی برای تولید محصول هزینه کرده ایم و به علت نداشتن رابطه های اداری، سختی های زیادی در راه ثبت و تولید محصول داشته ایم.

وی تأکید کرد: پیشنهادات زیادی از سوی کشورهای خارجی برای تولید و حمایت این محصول داشته ایم اما تمایل داریم نتیجه کار خود را در کشور و شهرخودمان به نتیجه برسانیم.

مظفرپور تصریح کرد: تا کنون برای ۸ نفر اشتغالزایی مستقیم صورت گرفته و با تولید این محصول حداقل برای ۳۰ نفر شغل ایجاد خواهد شد.

گزارش از: سمانه پورعبدالله، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.