• دوشنبه / ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۰
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-62653
  • خبرنگار : 50038

چراغ سومین جشنواره ملی مبل منبت ملایر روشن می شود؛

خیز «منبت» ملایر برای جهانی شدن

خیز «منبت» ملایر برای جهانی شدن
در جای جای این خطه از ایران زمین که قدم می گذاری صدای دلنواز مغار کشیدن و چکش و قلم روی تن بی جان چوب است تا جانی دوباره در قالبش بدمند و تنه درختان زینت بخش خانه من و شما شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، اینجا ملایر؛ خطه ای از دیار هنرپرور ایران زمین است، از کارگاه های منبت و فروشگاه ها و نمایشگاه های مبل منبت و روستای بدون بیکار دهنوی آورزمان گرفته تا شهر جوکار و ملایر با بلوار معروف 32 متری مطهری که خاستگاه منبت به شمار می رود.

تولید بیش از 65 درصد مبلمان منبت کشور، وجود 4 هزار کارگاه منبتکاری شناسنامه دار و فعالیت 9 هزار نفر به طور مستقیم و 20 هزار نفر به طور غیرمستقیم، سبب شد تا 2 سال پیش ملایر به عنوان شهر "ملی منبت" به ثبت برسید و اکنون عزم ملایری ها برای ثبت جهانی این هنر- صنعت راسخ است.

امروز 21 مردادماه همزمان با عیدسعید قربان چراغ سومین جشنواره ملی مبل منبت ملایر روشن می شود تا سرآغازی مبارک برای جذب گردشگران و رونق تولید و عرضه این صنایع دستی و گامی مانا برای ثبت جهانی باشد.

روند ثبت جهانی منبت ملایر در حال طی شدن

استاندار همدان با بیان اینکه ملایر استعداد فراوان، ظرفیت خدادادی، نیروی انسانی توانمند و بزرگان فرهیخته بسیاری دارد، گفت: ظرفیت مبل منبت در ملایر بی بدیل است و ما به دنبال ثبت جهانی شدن منبت ملایر هستیم.

سیدسعید شاهرخی با اشاره به اینکه معتقدیم برند "شهر ملی منبت" برای ملایر کافی نیست و باید جهانی شود، افزود: در شهریورماه قراراست نمایندگان سازمان جهانی میراث فرهنگی برای بازدید از ظرفیت های ملایر در این حوزه به این شهرستان سفر کنند و امیدواریم به زودی شاهد ثبت جهانی منبت ملایر باشیم.

وی با اشاره به اینکه به اتفاق نمایندگان ملایر مصمم هستیم این برند جهانی زودتر به ملایر تعلق بگیرد، گفت: باید شایستگی های ملایر را در این حوزه به نمایش بگذاریم که برگزاری سومین جشنواره ملی مبل منبت گامی موثر در این زمینه است.

فعالیت 10 کميته براي برگزاري جشنواره منبت و راه اندازی قطار گردشگری

معاون استاندار و فرماندار ويژه ملاير نیز برگزاري این جشنواره را مقدمه اي براي جهاني شدن منبت ملاير عنوان و تاکيد کرد: 10 کميته اي که براي برگزاري جشنواره فعاليت مي کنند، بايد فعاليت خود را ادامه دهند تا بتوانيم مجوز جهاني شدن منبت را بگيريم.

قدرت الله ولدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به درنظرگرفتن تسهيلات با نرخ بهره کم براي خريداران مبل و منبت در ملاير، افزود: بيش از 10 ميليارد تومان تسهيلات مختص اين شهرستان براي اين منظور درنظرگرفته شده و از طريق صندوق کارآفريني اميد پرداخت مي شود و سقف زماني آن تا پايان امسال است.

وی يادآورشد: به هر خريدار مبل و منبت در ملاير 15 ميليون تومان  تسهيلات با سود 4 درصد و بازپرداخت 36 ماهه داده مي شود و پيش فاکتور را نيز نمايشگاه داران داراي کد شناسايي و مجوز فروش ارائه مي دهند.

ولدی خودکفايي در توليد چوب و حرکت به سمت جنگل کاري مصنوعي را يک ضرورت براي صنعت مبل و منبت ملاير با توجه به مشکلات مواد اوليه دانست و گفت: در اين هنر- صنعت با توجه به جهاني شدن منبت بايد استاد تربيت کنيم.

فرماندار ملایر از تشکل هاي صنعت مبل منبت ملاير درخواست کرد: سفرهاي آموزشي به کشورهاي خارجي داراي اين صنعت را در دستور کار خود قرار دهيد چراکه سرمايه گذاري در حوزه آموزش خود نوعي سرمايه است.

وي در رابطه با برگزاري باشکوه سومين جشنواره ملاير، شهر ملي منبت، بر لزوم آذين بندي ويژه در سطح شهر، نصب بنرهاي يک شکل، پوشيدن لباس هاي يک شکل توسط نمايشگاه داران و پذيرايي و برخورد مناسب با مسافران و خريداران در طول 10 روز جشنواره، ساماندهي ورودي هاي شهر، ترميم آسفالت ورودي هاي شهر به ويژه از مسير اراک به ملاير و آمادگي دستگاه هاي خدمات رسان براي جلوگيري از قطعي برق و آب تاکيد کرد.

معاون استاندار همدان همچنين به حضور يکي از مسئولان عالي رتبه کشوري به عنوان ميهمان جشنواره در روز 24 مرداد اشاره کرد و گفت: برگزاري جلسه اي با حضور مديران کل استان، ايجاد نمايشگاهي از توانمندي هاي شهرستان و بازديد از نمايشگاه ها و کارگاه هاي مبل منبت، بام ملاير، ميني وُرد و موزه لطفعليان از ديگر برنامه هاي پيش بيني شده در اين سفر است.

فرماندار ملایر از مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه همدان در زمینه اختصاص زمین لازم برای احداث شهر نمایشگاه مبل منبت در نزدیکی جاده سلامت خبر داد.

ولدی با بیان اینکه برای تحقق این امر و تملک زمین، نیازمند همکاری و مشارکت شرکت شهرک ها و شهرداری هستیم، افزود: نمايشگاه ها و فروشگاه هاي مبل و منبت به قوت خود در سطح شهر باقي است اما باید در هر فصل و زماني از سال که خريداران به اين ملاير آمدند، با خيال راحت در شهر نمايشگاهي خريد کنند و يک بازار دائمي مبل منبت با تمامي امکانات داشته باشيم.

وی گفت: براي احداث شهر نمايشگاهي مبل منبت از ظرفيت چهار دستگاه اجرايي شهرداري براي اخذ مجوز، اوقاف و امور خيريه براي اختصاص زمين، صندوق کارآفريني اميد براي اعطاي تسهيلات با بهره کم و شرکت شهرک هاي صنعتي براي اخذ مجوزهاي مورد نياز بايد استفاده کنيم.

ولدي افزود: بخش پنجم اين اقدام مهم ورود بخش خصوصي در حوزه صنعت مبل منبت با 5 تشکل فعال در اين هنر- صنعت است که به عنوان سهامدار در اين شهر نمايشگاهي مي توانند سرمايه گذاري کنند.

وي با بيان اينکه دولت نيز در کنار بخش خصوصي کمک هاي ويژه اي را براي ايجاد شهر نمايشگاهي ارائه مي کند، بيان کرد: ايجاد مغازه ها و فروشگاه ها در شهر نمايشگاهي بايد طبق چارچوب مشخص و با نظر مشاور و طراحي هاي مناسب باشد.

فرماندار ويژه ملاير با بيان اينکه فعالان اين صنعت در ملاير، شهر جوکار و روستاي دهنو مي توانند در ايجاد اين شهر نمايشگاهي سرمايه گذاري کنند و سهامدار و مغازه دار باشند، ادامه داد: ايجاد هتل، محل اقامت، رستوران، کافي شاپ، شهر بازي و ساير امکانات مورد نياز براي اين مجموعه در شهر نمايشگاهي ديده شده است و در صدد ماندگاري شهر نمايشگاهي در ملاير هستيم.

معاون استاندار و فرماندار ملاير همچنین از راه اندازی قطار گردشگری در زمان برگزاری جشنواره مبل منبت در هر سفر با 250 نفر مسافر و گردشگر به ملایر خبر داد و گفت: این رخداد نقش موثری در رونق اقتصادی منطقه دارد.

|

ملایر، تولیدکننده ۶۵ درصد تولید مبل و منبت کشور

فرماندار ملایر با بیان اینکه ملایر ۶۵ درصد تولید مبل و منبت کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: این امر موجب بهبود معیشت مردم و ورود گردشگر به این شهر شده است.

ولدی درباره صنایع مبل ملایر به ارائه توضیحاتی پرداخت و با اشاره به اینکه اتفاقات خوبی برای حمایت از صنعت مبلمان این منطقه روی داده است، گفت: حدود ۵ هزار کارگاه بزرگ و کوچک که در آنها ۹ هزار نفر منبت کار مشغول هستند و ۲۰ هزار فرصت شغلی نیز ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه ملایر ۶۵ درصد تولید مبل منبت کشور را به خود اختصاص داده و موجب بهبود معیشت مردم و ورود گردشگر به این شهر شده است، گفت: تاکنون جشنواره های مبل منبت ملایر داخلی بوده است اما برای جهانی شدن این جشنواره ها درحال برنامه ریزی هستیم.

گفتنی است؛ امشب چراغ پر فروغ سومین جشنواره ملی مبل منبت ملایر در بوستان تاریخی سیفیه به همت و تلاش هیئت مدیره بازار مبل منبت و همکاری دستگاه های اجرایی و با حضور گردشگران، مسافران، شهروندان ملایری، مسئولان استانی و شهرستانی، منبتکاران و فعالان این حرفه روشن می شود. اجرای کنسرت زنده "مانی رهنما" از مهمترین برنامه های جانبی این جشنواره است که قطعاً حال و هوایی دیگر به جشنواره می بخشد.

گزارش از: مهناز روزبهانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.