• جمعه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۲۲:۲۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-63712
  • خبرنگار : 50038

در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد؛

ضرورت تخصیص مشوق های صادراتی به مبل منبت ملایر

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز به نوعی مسئولان کشوری را درگیر مبل منبت ملایر کرده ایم، تأکید کرد: با تخصیص مشوق های صادراتی و رفع مسائل گمرکی می توانیم در راستای توسعه این هنر- صنعت گام ماندگار و مهمی برداریم.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، محمد کاظمی جمعه 25 مردادماه در حاشیه بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از واحدهای تولید مبل منبت و مجموعه شرکت های بافتینه و بافتسان ملایر، افزود: ظرفیت تولید مبل منبت ملایر فراتر از نیازهای داخلی است اما صنعتگران ما در حوزه بازرگانی و صادرات نتوانستند عملکرد قابل قبولی داشته باشند.

وی با بیان اینکه تسهیلات بانکی، عمده ترین مشکل بخش صنعت است، ادامه داد: به علت تحریم ها صنعت ما نتوانسته خود را در این شرایط حفظ کند و عمده صنایع معوقات و بدهی های بانکی دارند.

کاظمی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار تشکیل یک کارگروه تخصصی و فعال در زمینه مبل منبت شد و گفت: همچنین در بحث معادن غنی این شهرستان، نیازمند تشکیل کارگروهی ویژه هستیم تا بتوانیم سرمایه گذاری خوبی در حوزه معادن داشته باشیم.

ملایر نیازمند سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی

دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز به فعالیت ۱۰ هزار نفر در صنعت مبل منبت، ۲۰ هزار نفر در حوزه خیاطی و تولید سالانه ۲۴۰ هزار تن انگور و ۵۰ هزار تن کشمش در ملایر اشاره کرد و گفت: با وجود این ظرفیت ها متأسفانه هنوز در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی هیچ کاری انجام نشده است.

حجت الاسلام احد آزادیخواه با بیان اینکه در صنعت چوب کار نکرده زیاد داریم، از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا با دستورات ویژه، مشکلات این صنعت به ویژه در حوزه صادرات مرتفع شود.

وی با بیان اینکه اگر بتوانیم به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس و اورآسیا صادرات مبل منبت داشته باشیم، این شهرستان و استان همدان متحول می شود، اظهارکرد: در حوزه صنعت انگور نیز همچنان در ابتدای راه هستیم و در این زمینه باید واحدهای صنایع تبدیلی و غذایی را در شهرستان راه اندازی کنیم.

آزادیخواه با اشاره به اینکه هر اندازه تسهیلات به این حوزه اعطا شود، تبدیل به شغل پایدار می شود، ادامه داد: مشوق های صادراتی و اعطای تسهیلات ارزان قیمت از راهبردهای اصلی در این زمینه است.

نماینده مردم ملایر در بخش دیگری از سخنانش خواستار حمایت وزیر صمت برای حل مشکل طرح های توسعه ای واحدهای بافتینه و بافتسان در زمینه تامین ماشین آلات مورد نیاز شد و گفت: این ۲ واحد از بهترین و بزرگترین واحدهای صنعتی غرب کشور هستند که ۲ واحد توسعه ای آنها در آستانه افتتاح است و با بهره برداری از آنها ۲۰۰ نفر به ظرفیت اشتغال مجموعه اضافه می شود.

استان همدان؛ به مثابه یک کارگاه فعال

در ادامه استاندار همدان گفت: این استان در عرصه های مختلفی چون اقتصادی، کشاورزی، صنعتی و ... به مثابه یک کارگاه فعال  است و طرح های بزرگی در دست اجرا دارد که این نشان از پویایی استان است.

سیدسعید شاهرخی افزود: تیم هایی را در استان تشکیل داده ایم تا واحدهایی را که از گذشته تعطیل شده بودند را به چرخه تولید بازگردانیم.

وی با بیان اینکه ۳۰ نوع مواد معدنی در استان برداشت می شود، ادامه داد: در حال حاضر ۱۵ هزار میلیارد ریال برای فرآوری مواد معدنی همچون سیلیس، فروسیلیس و سنگ در ملایر سرمایه گذاری شده است و ظرف 3 سال آینده به بهره برداری می رسد.

شاهرخی فضای استان را فضای کار و تلاش توصیف و اظهارکرد: جامعه صنعتگر استان از یک پویایی و فعالیت خوبی برخوردار است و این روند در حال توسعه و شتاب است.

وی ملایر را یکی از بهترین شهرستان های استان دانست و افزود: این شهرستان ظرفیت های ویژه ای در صنعت، معدن، کشاورزی و صنایع دستی دارد که باید توسعه بیشتری پیدا کند.

استاندار همدان با اشاره به حوزه مبل منبت ملایر و فعالیت بیش از 5 هزار کارگاه و اشتغال بیش از ۹ هزار استادکار و منبت کار و اشتغال غیر مستقیم برای بیش از ۲۰ هزار نفر، افزود: این هنر- صنعت با حمایت و کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت می تواند توسعه چشمگیری پیدا کند.

شاهرخی بیان کرد: پس از ثبت ملی منبت ملایر، طبق هماهنگی ها و پیگیری های لازم با سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شده تا شاهد ثبت جهانی منبت ملایر باشیم و هم اکنون این موضوع فرآیندهای پایانی را طی می کند.

تخصیص ارز نیمایی برای واردات چوب

معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر نیز اظهارکرد: در حوزه مبل منبت، سومین جشنواره ملی مبل منبت ملایر به مدت ۱۰ روز از ۲۱ مرداد آغاز شده و امیدواریم مهر امسال بتوانیم عنوان " شهر جهانی" منبت را کسب کنیم.

قدرت الله ولدی تخصیص ارز نیمایی برای واردات چوب را از دیگر درخواست ها از وزیر صمت عنوان و اظهارکرد: با وجود 5 هزار کارگاه و فعالیت بیش از ۹ هزار استادکار و منبت کار و اشتغال بیش از ۲۰ هزار نفر در این صنعت، نیاز است تمامی فرآیندهای صنعت مبل و منبت در یک شهرک و مجموعه ای واحد صورت گیرد.

وی با بیان اینکه به دنبال ایجاد جنگل مصنوعی برای تامین چوب و مواد اولیه نیز هستیم، ادامه داد: با توجه به اختصاص رقم بالایی برای اشتغال روستایی، فعالان صنعت مبل منبت در شهرک حاجی آباد نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

ولدی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست: زمینه ای فراهم شود تا با اختصاص تسهیلات ارزان قیمت، فعالان این شهرک بتوانند از این تسهیلات بهره مند شده و یارانه ای نیز برای اعزام هیئت تجاری و شرکت فعالان مبل منبت در نمایشگاه های خارجی اختصاص یابد.

معاون استاندار همدان ایجاد شهر نمایشگاهی مبل منبت را یکی دیگر از درخواست های مهم این شهرستان از وزیر صمت عنوان کرد و گفت: در مجموعه بام ملایر واقع در جاده سلامت، ۲۰ هکتار زمین برای شهر نمایشگاهی وجود دارد که نیاز به اخذ مجوزهای لازم است تا بتواند از معافیت های موجود استفاده کند.

ولدی به فعالیت ۱۸۸ واحد صنعتی در ملایر اشاره و خاطرنشان کرد: ۱۸۴ واحد نیز در حال اخذ مجوز تاسیس و ۶ واحد با اخذ مجوز در حال اجرای طرح توسعه ای خود هستند، همچنین سند راهبردی توسعه ملایر برای سرمایه گذاری ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار و ایجاد ۱۰ هزار شغل طی 3 سال آینده، تدوین شده است.

خط دوم شرکت بافتینه تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

مدیر مجموعه کارخانه های بافتینه و بافتسان نیز گفت: خط دوم شرکت بافتینه با حجم سرمایه گذاری حدود ۹ میلیون یورو و حدود ۶۰۰ میلیارد ریال در حال اجراست که تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

خسرو حبیب بیگی با بیان اینکه با بهره برداری از طرح توسعه ای بافتینه ۱۵ هزار نفر به ظرفیت ۲۸ هزار تنی این مجموعه اضافه می شود، افزود: خط دوم کارخانه بافتسان نیز ۲۴ هزار تُن ظرفیت تولید انواع پارچه های بهداشتی، پزشکی و صنعتی دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۵۰ نفر در این ۲ مجموعه مشغول فعالیت هستند که با افزایش ظرفیت جدید حدود ۳۰۰ نفر به ظرفیت اشتغال آنها اضافه می شود، یادآور شد: عمده ترین مشکل عمده در راه اندازی طرح های توسعه بافتسان، وارد کردن ماشین آلات خریداری شده به علت تحریم هاست، که در صورت رفع این مشکل طرح توسعه ای بافتسان سال آینده بهره برداری می شود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.