• شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۳۴
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: ilam-15035

به رنج ایلام ، به نام دیگران

images (3)

معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت استان ایلام گفت: یکی از مشکلات حوزه فرش فقدان "طرح و نقشه" است که وجود آن وسیله‌ای برای مشخص شدن میزان تولید و صادرات در بازارهای هدف به نام ایلام است.

 

«جمیل شوهانی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، سال واگذاری صنعت فرش از جهاد کشاورزی به صنعت، معدن و تجارت کنونی را سال 82 عنوان و اظهار کرد: حاصل اقداماتی که در راستای تمرکز، ساماندهی تشکل‌ها، شناسایی بافندگان و ایجاد انگیزه در آن‌ها این شده است که کمیته فرش استان بیش از 14 هزار و 219 بافنده‌ی دارنده‌ی گواهی مهارت یا گواهی مقدماتی است که در قالب تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نهادها شناسایی شده‌اند البته در سطح استان 9 اتحادیه تعاونی‌های روستایی و 3 تعاونی صنفی فرش دستبافت در شهرستان‌ها وجود دارد.

 

معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت استان ایلام بابیان اینکه نهادهای فعال حوزه فرش کمیته امداد، بهزیستی و شرکت سهامی فرش است، ادامه داد: در حال حاضر 3 هزار و 827 نفر بافنده فعال داریم اما در طول این مدت بیش از 9 هزار نفر بیمه‌شده‌ی فرش هستند که بر حسب هزینه‌ها، بیمه و غیرفعال شدن یا تغییر شغل به 6500 نفر در بیمه شده ریزش داشته است البته در جلسات کمیته فرش با استانداری مکاتباتی انجام شده و در آن با نظر سازمان تأمین اجتماعی مبتنی بر رعایت سقف بیمه‌شدگان حوزه فرش تا مرز 3500 نفر مخالفت شده تا این رقم افزایش یابد در این راستا نیز پیشنهاد شده با نظارت کمیته فرش، سازمان تأمین اجتماعی اقدام به بازدید از بافندگان کرده و به‌جز بافندگان فعال، مابقی را از چرخه‌ی بیمه خارج نماید.

 

شوهانی بابیان اینکه تاکنون مجوز 220 کارگاه قالی‌بافی صادرشده است، گفت: بیش از 198 دوره آموزشی در مراحل مقدماتی و به‌بافی در سطح شهرستان انجام شده است که 9 هزار نفر از این آموزش بهره‌مند شده است.

 

وی متوسط سالانه تولید فرش در استان را بیش از 4 هزار و 300 مترمربع عنوان کرد و افزود: فرش ایلام به دلیل قدمت و کیفیت خریدی تضمینی دارد این فروش تضمینی موجب راحتی فکر بافنده از میزان تولید و فروش و سودآوری قطعی محصول می‌شود اما از سوی دیگر ناآشنایی استان با حوزه‌ی بازاریابی و عدم توانایی علمی و مالی بافندگان و تشکل‌ها برای ورود به عرصه‌ی بازار فرش باعث شده است در ارتباط‌گیری با تاجران و خریداران فرش خوب عمل نکنند که اگر این معایب مرتفع شود خرید و سودآوری واقعی تضمین خواهد شد.

 

معاون صنعت، معدن و تجارت ایلام تأکید کرد: تولیدات حوزه فرش به خارج از استان و بعضاً به کشورهای اروپایی و آسیایی بخصوص آلمان و ایتالیا و در حوزه خلیج فارس به امارت و پاکستان. صادر می‌شود هرچند میزان فروش بر اساس سلیقه‌ی خریداران در بافت‌های لچک، ترنج، خشتی، اسلیمی، اقلیمی، هخامنشی، ماهی، گلدانی، شکاری متفاوت است.

 

شوهانی بر اعطای تسهیلات از محل بنگاه‌های کوچک برای محرومیت‌زدایی حوزه فرش با دریافت کمک‌های فنی اعتباری وزارتخانه اشاره کرد و افزود: در مدت واگذاری حوزه فرش به سازمان صنعت، معدن و تجارت بیش از 130 میلیارد ریال به بافندگان تسهیلات پرداخت شده است.

 

وی عمده مشکلات حوزه فرش را بسته‌بندی، طرح و نقشه و ارزیابی فروشگاه‌های مجازی برای صادرات بیشتر فرش است که تأکید ما بر حمایت دولت در حوزه فرش از این ابعاد است، خاطرنشان کرد: بافت ایلامی‌ به اسم استان‌های دیگر صادر می‌شود که لازمه‌ی قطع این وضعیت داشتن طرح و برندسازی است بدین‌جهت نیز از طریق خوشه‌ صنعتی فرش دستبافت و گلیم نقشه برجسته استان سعی در ثبت طرح‌های متعددی به نان ایلام در حال اجرا است که در صورت شناسنامه‌دار شدن فرش‌ بنام ایلام مسیر صادرات فرش با نقشه، شناسنامه و کیفیت بافندگان ایلام هموار خواهد شد که علاوه بر کسب سودآوری بیشتر، فروش محصول استان در سطح کشور به لحاظ داخلی و خارجی نمایان می‌گردد.

 

شوهانی به مهیا شدن امکان صادرات فرش از طریق مرز مهران و برطرف شدن هزینه‌ی فنی و ارزیابی برای تاجران خبر داد و گفت: این مجوز شهریورماه با گفتمان‌های مختلف کمیته فرش با حوزه گمرکات برای اولین بار محقق شده است و حتی مجوزهای لازم برای ورود تاجران جهت صادرات فرش اخذ شده است.

 

وی تصریح کرد: از طریق خوشه صنعتی فرش بحث پیگیری پورتال فرش انجام شده است که به تشکل‌ها و اتحادیه‌ها ابلاغ شده اطلاعات بافندگان را وارد سامانه کنند تا آمارها در حوزه تولید، فعالیت، آموزش و تسهیلات بروز شود تا به این وسیله از صدور کارت‌های شناسایی غیرفعال جلوگیری شود این نرم‌افزار

به‌گونه‌ای طراحی شده که مشخصات فردی، آموزش‌ها و ... کدگذاری شده است و از مردادماه جهت تکمیل اطلاعات ابلاغ شده است.

 

معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت استان ایلام خاطرنشان کرد: امسال صندوق مهر رضا (ع) همچون سنوات گذشته اقدام به واگذاری تسهیلات بخصوص در بحث کارگاهی کرده است و هم‌اکنون شرایط برای بافندگانی که می‌خواهند در قالب طرح پشتیبان از تسهیلات استفاده کنند فراهم است علاوه بر این می‌توانند به اعضای هر بافنده‌ی که تحت پوشش قرار می‌دهد 5 میلیون تومان وام دریافت کند البته

در طول پرداخت تسهیلات، کارگاه‌ها تحت نظارت و بازرسی سازمان قرار خواهند گرفت و اعضا بیمه می‌شوند تا در بافندگان ایجاد انگیزه شود و میزان تولید افزایش یابد.

 

وی یکی از مشکلات حوزه فرش را فقدان "طرح و نقشه" عنوان کرد که وجود آن وسیله‌ای برای مشخص شدن میزان تولید و صادرات در بازارهای هدف به نام ایلام است، اضافه کرد: باوجود محدودیت‌های مالی نیاز است دولت در واگذاری تسهیلات برای شغلی که کم‌هزینه است تخصیص دهد تا شغل پایدار ایجاد کند همچنین زمینه‌های تبلیغاتی و فرهنگ‌سازی موردنیاز صنعت فرش در پایانه‌ مرزی مهران، فرودگاه و اماکن عمومی بیشتر ازآنچه هست فراهم شود.

 

شوهانی وظیفه‌ی کمیته فرش را هماهنگی دستگاه‌های متولی با همدیگر عنوان کرد و افزود: باید مشکلات و دغدغه‌های به ما منتقل شود تا در جلساتی که با حضور استاندار و معاون برنامه‌ریزی هست حل شوند اما یکسری موازی‌کاری‌ها وجود دارد که امیدواریم با توجه به نگاه علمی و در چارچوب قوانین و ضوابط مشخصه در راستای دغدغه‌ی استاندار و مسئولان گام برداریم و منجر به شغل پایدار برای هم‌استانی‌ها شویم.

 

وی هدف مشترک متولیان امر فرش را مورد تأکید قرارداد که بایستی در کمیته فرش متمرکز گردد، تصریح کرد: چنین روندی باعث می‌شود آمارها واقعی شود و یک‌نهاد خاص پاسخگوی افراد مراجعه‌کننده و دستگاه‌های دولتی شود در این راستا باید تلاش شود این هنر صنعت در استان به بهترین وجه موردحمایت قرار گیرد و حتی زمینه‌های توسعه آن فراهم شود تا علاوه بر ایجاد شغل پایدار در جامعه با توجه به آمار بالای بیکاری، منجر به صادرات بالا شود.

 

شوهانی در پایان گفت: با اقداماتی که از طریق کمیته فرش که حتی مورد تأکید استاندار است در حال انجام است می‌توان آینده‌ی روشنی برای آن متصور شد البته باید بسترهای مرود نیاز فراهم شود، تسهیلات داده شود، مشکل بیمه‌ای افراد فعال حل شود، مواد اولیه تأمین گردد تا بافندگان با فراغ بال بیشتری تولید کنند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.