• دوشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۰۲
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: ilam-15395

در میزگرد ایسنا مطرح شد؛

فارغ‌التحصیلان بیکار و دامپروری غیرعلمی در ایلام

8

در حالی که دانش‌آموختگان رشته دامپروری از بیکاری گله دارند، مراکز دامپروری ایلام به دلیل نگاه غیرعلمی و سنتی حاکم بر آنها نتوانسته‌اند به توسعه استان در این بخش کمک کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، دامداری در استان از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی قابل‌توجه که اگر با برنامه‌ریزی به آن نگاه شود، می‌تواند در توسعه و افزایش سطح تولیدات داخلی استان نقش مثبتی را ایفا کند. البته ناگفته نماند که این پتانسیل ارزشمند با کاستی‌ها و چالش‌هایی نیز مواجه است که به همین منظور خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، با دعوت از کارشناسان و مسئولان اجرایی استان زمینه‌ای را برای هم‌اندیشی و بحث در مورد ظرفیت‌ها و چالش‌های دامپروری استان فراهم کرد و امیدواریم که خروجی این میزگرد تلنگری به بخش اجرا و برنامه‌ریزی برای توسعه حوزه دامداری و دامپروری در استان و همچنین صنایع تبدیلی در این حوزه باشد.

توسعه استان از مسیر دامپروری می‌گذرد

دکتر «کامران طاهرپور» عضو هیات‌علمی علوم دامی دانشگاه ایلام در میزگرد تخصصی دامپروری در ایلام، ظرفیت‌ها و‌ چالش‌ها و نقش آن در توسعه روستاها اظهار کرد: همان‌طور که استحضار دارید توسعه کشاورزی پایدار در یک جامعه شامل همه بخش‌های آن می‌شود، یعنی کشاورزی و حتی دامداری و دامپروری و علوم دامی در قالب‌های جداگانه و به‌صورت جزیره‌ای از دیگر بخش‌ها را نمی‌توان مورد بررسی قرار داد.

وی بابیان اینکه قطعاً مقوله صنعت، فرهنگ، ارتباطات و گردشگری در این زمینه دخیل هستند، افزود: چون بحث ما تخصصی و در رابطه با دام و علوم دامی است، نکته‌ای که برای ما اهمیت دارد، این است که باید ابتدا از مزیت‌ها و توانایی‌ها و امکانات نسبی استان اطلاعاتی داشته باشیم و موانع را شناخت و راهکارهایی نیز ارائه کرد.

عضو هیات‌علمی دانشگاه ایلام اضافه کرد: همان‌طور که می‌دانید استان ایلام یکی از کوچک‌ترین استان‌های کشور بوده که از نظر وسعت ۱.۲ مساحت کشور و چیزی حدود 77 صدم درصد جمعیت کشور را در خود جایی داده است، اما این استان ویژگی‌هایی دارد که با توجه به شرایط اقلیمی آن‌که در یک عرض گسترده جغرافیایی قرار دارد، از تنوع آب و هوایی بسیار خوبی برخوردار است.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه مناطق سرد و کوهستانی و گرم و خشک در سطح استان وجود دارد و به تعبیری می‌شود گفت که این فرصت ازلحاظ طبیعی برای ما به وجود آمده که بتوانیم در طول سال محصولات کشاورزی مختلفی را به‌صورت پیوسته داشته باشیم، خاطرنشان کرد: فاصله قشلاق و ییلاق ما در استان در حال حاضر یک ساعت است و این خود‌ یک مزیت است و ما می‌توانیم دلایل و قراینی بیاوریم که این منطقه از نظر دام و دامداری تاریخ و تاریخچه دارد.

طاهرپور تصریح کرد: مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که با استفاده از مزیت‌های موجود و امکانات بالقوه‌ای که در اختیار داریم، باید نسبت به بالفعل کردن آن‌ها اقدام کنیم و باید یکسری راهکارها را در اختیار داشته و با برنامه‌ریزی به‌سوی آن حرکت کنیم، یعنی ما ثروتی را که الان در این منطقه در اختیار داریم، چون بالقوه مانده، استفاده‌ای از آن نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: ثروت یک منطقه به میزان تولید از سرمایه‌ها و توسعه آن منطقه برمی‌گردد و البته آمار و ارقامی که در این زمینه در اختیار ماست، در سطح کشوری مناسب نیست و به‌هرحال تخصیص بهینه منابع می‌تواند با استفاده مطلوب از سرمایه انسانی و فیزیکی منطقه صورت پذیرد و با توجه به اینکه ایلام در یک عرض جغرافیایی گسترده قرار دارد، دارای قابلیت‌ها و مزیت‌های خوب در این زمینه است.

‌عضو هیات‌علمی دانشگاه ایلام با بیان اینکه ما در زمینهٔ کشاورزی از نطر منابع آبی روان، دشت‌های مستعد، جنگل‌ها و مراتع و حتی دام فراوان، دارای توانایی هستیم، یادآور شد: اقلیم ایلام این اجازه را به ما می‌دهد که در پرورش همه دام‌ها بتوانیم سرمایه‌گذاری کرده و با توجه به رعایت استانداردها و شرایط و مسائل و ضوابطی که در منطقه وجود دارد،‌ هم پرورش گاو، گوسفند، بز، شتر، شترمرغ و گاومیش را با توجه به تنوع جغرافیایی داشته باشیم و هم درزمینهٔ مرغ تخم‌گذار، مرغ گوشتی، مرغ مادر و حتی درزمینهٔ شیلات‌ فعالیت کنیم و از طرفی هم یکی دیگر از مزیت‌هایی که وجود دارد این است که مرز گسترده‌ای با کشور عراق داریم و در زمینهٔ صادرات نیز می‌توانیم روی این مسئله حساب باز کنیم که علاوه بر این موارد ما بحث نیروی کار ارزان را نیز در اختیار داریم.

این مدرس دانشگاه در بخش اول تأکید کرد: اقلیم ایلام برای پرورش انواع دام مناسب است، منتهی در چارچوب شرایط و استانداردهای خاص و متأسفانه ما از این وضعیت استفاده بهینه را نکرده‌ایم و حتی در بحث کشتار دام نیز از یک منطق خاص پیروی نمی‌کنیم.

وضعیت دامپروری استان متناسب با شرایط مناسب آن نیست

دکتر «فرشید فتاح نیا» عضو هیئت‌علمی گروه تولیدات دامی دانشگاه ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: ازنظر اهمیت و نقش دامپروری، کشاورزی پایدار از ارکان توسعه هر کشور است و واقعیت این است که کشورهای صنعتی دنیا در بخش کشاورزی و دامپروری، سرمایه‌گذاری کرده و آن را تقویت می‌کنند و بعد از آن به دنبال سایر صنعت‌ها می‌روند.

وی تأکید کرد: اگر کشاورزی پایداری داشته باشیم، امنیت غذایی نیز خواهیم داشت که به‌عنوان‌ مثال در ایلام بعضی‌ اوقات گفته می‌شود برنج گران شده است که بعد از‌ آن شاهد صف‌های طویل در فروشگاه‌ها هستیم که این نشان‌دهنده این است که امنیت غذایی نداریم.

فتاح نیا با اشاره به اینکه یکی از مباحث مهم در بحث امنیت غذایی، تأمین پروتئین حیوانی است، اضافه کرد: تأمین پروتئین حیوانی از ضروریات هر جامعه محسوب می‌شود، یعنی اینکه اگر گوشت، تخم‌مرغ و شیر خورده نشود، انسان دچار کمبود اسیدهای آمینه و پروتئین می‌شود و این‌ها از اهمیت‌ بخش‌های مختلف دامپروری است و نهایتاً روی سلامت جامعه تأثیر می‌گذارد، چراکه جامعه‌ای که سالم نباشد، نمی‌تواند توسعه پیدا کند.

عضو هیات‌ علمی گروه تولیدات دامی دانشگاه ایلام بحث بعدی در این زمینه را اشتغال دانست و عنوان کرد: ما در بخش دامپروری می‌توانیم بحث بیکاری را تا حدی حل کرده و باعث ایجاد اشتغال شویم و تحقق این مهم باعث می‌شود که وابستگی ما به کشورهای خارجی کمتر شود. این که هر از چند گاهی که ما تحریم می‌شویم و ذرت ‌یا سویا کمیاب می‌شود، این‌ها نشان می‌دهد اگر ما خودمان بتوانیم کار کنیم و به خودمان وابسته باشیم، آن‌ وقت است که وابستگی‌مان به خارج از کشور کم می‌شود و شاهد خروج ارز از کشور نیز نخواهیم بود، درواقع کشورهای صنعتی الآن از طریق کشاورزی پایدار، سیاست و فرهنگ خود را به سایر کشورها دیکته می‌کنند، همچنین در بحث روستاییان، دامپروری می‌تواند باعث کاهش مهاجرت آن‌ها به شهر شود و اگر دامدار بتواند دامپروری کند و درآمد داشته باشد، می‌تواند در روستا بماند.

وی افزود: از نظر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها، شرایط آب و هوایی و داشتن مراتع و جنگل‌های وسیع خصوصاً در حوزه شمالی، استان استعداد مناسبی برای پرورش دام سبک از جمله گوسفند و بز‌ دارد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه مزیت نسبی این مهم، در مقایسه با سایر حرفه‌هاست، خاطرنشان کرد: دو سال پیش در جلسه‌ای که مسئولان استان حضور داشتند، اعلام شد که کشاورزی و دامپروری در استان دارای مزیت‌های نسبی‌ است و آمارها نشان می‌دهد که کشاورزی و دامپروری در استان ایلام باید توسعه یابد، ولی آیا این امر محقق شد؟

فتاح نیا یکی دیگر از پتانسیل‌هایی دامپروری استان را تأسیس دومین مرکز آموزش علمی دامپروری کشور در ایلام طی سال‌های ۵۰ تا ۵۲ اعلام و عنوان کرد: بعد از کرج، ایلام دومین مرکز علمی دامپروری کشور بوده ‌و در حقیقت مبنای تأسیس همین دانشگاه، ظرفیت دامپروری استان بوده است که زیر نظر دانشگاه رازی کرمانشاه اداره می‌شد، پس این مساله نشان می‌دهد که در آن زمان کسانی که پتانسیل‌ها را بررسی می‌کردند به این نتیجه رسیده بودند که استان ایلام این پتانسیل را دارد که به قطب دامپروری کشور تبدیل شود.

این عضو هیات‌علمی دانشگاه ایلام هم‌مرز بودن استان با کشور عراق را یکی دیگر از مزیت‌های دامپروری دانست و بیان کرد: در حال حاضر مرز بین‌المللی مهران برای استان و فارغ‌التحصیلان بیکار دامپروری منطقه یک فرصت است که باید به سمت تولیدات صادرات محور برویم، چراکه هم به اقتصاد کشور کمک می‌کند و هم کمک‌کار اقتصاد استان خواهد بود.

وی اظهار کرد: وجود دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته علوم دامی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در دانشگاه ایلام و همین‌طور داشتن اراضی کشاورزی وسیع و آبی در مهران و دهلران‌ می‌تواند در تولید نهاده‌های دامی مانند علوفه که در حال حاضر از استان‌ همدان خریداری می‌شود، به عنوان یک پتانسیل مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه باید ‌استراتژی مناسبی صورت گیرد.

فتاح نیا با اشاره به اینکه استعداد تبدیل شدن استان به قطب دامپروری کشور وجود دارد و این مساله نیازمند حمایت مسئولان است، ادامه داد: وجود افرادی با دیدگاه‌های علمی در سطح دستگاه‌های اجرایی استان در این بخش ظرفیت مناسبی است‌.

فعالیت 1530 واحد دامداری در سطح استان

مهندس «مجتبی شیرخانی» معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در این میزگرد با اشاره به اینکه علی‌رغم اینکه ما در بسیاری از زمینه‌ها با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، ولی از مستعدترین استان‌های کشور ازلحاظ دام و طیور بشمار می‌رویم، اظهار کرد: شرایط آب و هوایی، مراتع، جنگل‌ها و اراضی قابل کشت جنوب استان این زمینه را پدید آورده که دامپروری در استان جای رشد داشته باشد.

وی افزود: از معدود استان‌هایی هستیم که قشلاق و ییلاق ما در محدوده داخلی استان قرار گرفته و سالانه پذیرای 850 هزار رأس دام از سایر استان‌ها نیز بوده و تنها استانی هستیم که دام‌های آن در داخل خود استان زمان می‌گذرانند.

شیرخانی با بیان اینکه آمار جمعیت دامی استان ۲.۵ میلیون رأس دام است که معادل ۲ درصد جمعیت دامی کشور است، گفت: ۷۰ درصد دام‌ها سبک، ۲۵ درصد دام سنگین و ۵ درصد نیز سایر دام هستند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان افزود: 1530 واحد دامداری در سطح استان وجود دارد که در زمینهٔ پرواربندی گوساله، پرورش گاوشیری، پرورش آبزیان گرم و سردآبی و مرغداری گوشتی فعالیت دارند که میزان تولیدات آن‌ها 173 هزار تن شامل 25 هزار تن گوشت قرمز و 91 هزار تن شیرخام و 50 هزار تن گوشت مرغ و ۶۹۵ تن تخم‌مرغ و ۵۷۵ تن عسل است.

۳ برابر مصرف استان مرغ تولید می‌کنیم

وی با اشاره به اینکه در بحث شیرخام رتبه مناسبی در کشور نداریم و متأسفانه در جایگاه ۲۴ کشوری هستیم، خاطرنشان کرد: در بحث گوشت مرغ وضعیت مناسبی داریم که در حال حاضر ۳ برابر مصرف مردم استان تولید گوشت مرغ داریم که مازاد آن را به استان‌های هم‌جوار صادر می‌کنیم که البته مشکلات بازاریابی این محصولات نیز وجود دارد و علی‌رغم اینکه جمعیت انسانی استان 7 دهم درصد جمعیت کشور است، ولی درمجموع ۲.۵ درصد پروتئین کشور در ایلام تولید می‌شود که یکی از مزایای نسبی دامپروری استان محسوب می‌شود.

شیرخانی ارزش اقتصادی این میزان تولیدات را بالغ بر 620 میلیارد تومان صرف نظر از ارزش تأسیسات و ابنیه احداثی اعلام و عنوان کرد: بر اساس برنامه‌های بالادستی ازجمله برنامه ۵ ساله پنجم در بحث گوشت مرغ به اهداف تعریف شده آن برنامه رسیده‌ایم که البته زنجیره تولید در استان ناقص است و دست نیاز به سمت کارشناسان و سرمایه‌گذاران دراز می‌کنیم که در این راستا وارد میدان شوند.

تولید ۲.۵ درصد پروتئین کشور در ایلام

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه مجموع حجم جوجه‌ریزی سالانه ما بالغ‌ بر 30 میلیون قطعه است، اظهار کرد: مرغداران ما برای خرید جوجه یک‌روزه به استان‌های شمالی کشور مراجعه می‌کنند، چراکه ما در استان فاقد کارخانه جوجه‌کشی هستیم و این خود یکی از نواقص کار است که اگر چنین کارخانه‌ای در استان وجود داشت، هزینه مازاد خرید جوجه و هزینه حمل از بین رفته و تولید اقتصادی‌تر خواهد ‌بود.

وی ادامه داد: در بحث گاوداری‌های شیری نیز آنچه برنامه برایمان تعریف کرده، به‌خوبی محقق نشده و متأسفانه در استان رتبه‌پایینی داریم و در رتبه ۲۵ کشوری قرارگرفته‌ایم که تقریباً ۵۰ درصد از واحدهای گاوداری شیری در سطح استان تعطیل و راکد هستند که دلایل مختلفی در این زمینه وجود دارد که یکی از آن‌ها عدم تأمین نقدینگی دامداران و دیگری عدم کشش بازار است.

شیرخانی به حجم تولید مرغ گوشتی در استان اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه در سنوات گذشته قبل از ماه محرم و سفر حجاج معمولاً ستاد تنظیم بازار تشکیل و راهکارهایی اندیشیده می‌شد که قیمت‌ها افزایش نداشته باشند،‌ اما امسال این قضیه برعکس شده بود، چراکه علی‌رغم ‌سفر حجاج و نذورات ماه محرم و افزایش مصرف، ولی درمجموع با کاهش محصولات پروتئینی مواجه شدیم، به‌طوری‌که قیمت مرغ در مرغداری در حال حاضر ۳۶۵۰ تا ۳۷۰۰ تومان است که برای خود مرغدار نیز بالغ‌ بر ۴۲۰۰ تا ۴۲۵۰ تومان آب می‌خورد، ولی سیکل واسطه‌ها این کار را انجام می‌دهند و مصرف‌کننده مرغ را با قیمت ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان خریداری می‌کند، ولی قیمت تمام‌شده مرغ برای بهره‌بردار ۳۶۰۰ تومان است که این نشان می‌دهد چرخه تولید ما یک چرخه معیوب است.‌

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه دوستان دانشگاهی ما باید کمک کنند تا این معضل را از پیش‌رو برداریم، تصریح کرد: علی‌رغم افزایش مصرف، با کاهش قیمت نهاده‌ها و کاهش تولید مواجه شدیم و در بحث مرغداری گوشتی خوشبختانه وضعیت خوب بوده و بالغ‌بر ۹۰ درصد واحدهای مرغداری ما فعال هستند، ولی ادامه این روند به این صورت پیامدهای ناخوشایندی خواهد داشت.

وی افزود: قیمت جوجه یک روزه کاهش داشته است، جوجه یک‌روزه‌ای که در سنوات گذشته ۱۶۵۰ تومان خریداری می‌شد، در حال حاضر ۹۰۰ تومان خریداری می‌شود و ذرت که قبلاً ۱۰۵۰ تومان خریداری می‌شد، الان در بازار ۹۵۰ تومان خریداری می‌شود.

عدم همخوانی قیمت تمام‌شده باقیمت فروش مرغ در ایلام

شیرخانی کاهش قیمت نهاده‌ها را بی‌تأثیر در کاهش قیمت محصول دانست و بیان کرد: هزینه تولید مرغ از ۴۵۰۰ تومان به ۴۲۰۰ کاهش یافته است، درصورتی‌که فروش ما در مرغداری ۳۶۰۰ تا ۳۶۵۰ تومان است که با هم همخوانی ندارند.‌

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید برخلاف دولت‌های گذشته که یک بروکراسی سخت برای صادرات تعریف‌شده بود و بهره‌بردار برای صادرات با یک سیکل طولانی‌مدت مواجه می‌شد که خسته‌کننده بود، ولی در حال حاضر این مشکلات حل شده است، عنوان کرد: ما در استان برای برون‌رفت از این وضعیت مجوز صادرات انواع مواد پروتئینی از مرغ تا دام سنگین را اخذ کرده‌ایم، ولی از آن‌طرف با توجه به اینکه مرز مهران پتانسیلی بزرگ برای استان است، متأسفانه حجم صادرات ما در این بخش ناچیز است.

وی اظهار کرد: در بخش دام سبک 7 هزار رأس و مرغ گوشتی صادرات نداریم و در بحث مرغ زنده نیز صادرات صفر بوده که البته تولید ما تولیدی صادرات محور نیست و باید قبول داشته باشیم که صادرات در هر منطقه‌ای بر بازار آن منطقه تأثیر می‌گذارد.

طرح هادی جایگاه دامپروری روستایی را از بین برده است

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از تولیدات ما در روستا انجام می‌شود، به‌طوری‌که ۶۰ درصد کل تولیدات زیر بخش دام و طیور ما در روستاهاست و از طرف دیگر سیاست‌های ما به‌گونه‌ای است که روستاییان را به سمت شهرنشینی می‌کشانیم، اما طرح هادی را در روستاها اجرا می‌کنیم و متأسفانه این طرح جایگاه دام و تولیدات دامی در روستا را حذف کرده که از معضلات اساسی این طرح به شمار می‌رود، در حالی که اگر می‌خواهیم توسعه دامپروری داشته باشیم، باید توسعه روستا را شاخص اول قرار دهیم.

ایلام از نظر پتانسیل دامپروری بسیار مناسب و مستعد است

«محمدرضا قدم‌خیری» مدیرعامل اتحادیه دامداران استان ایلام نیز در میزگرد تخصصی دامپروری در ایلام ظرفیت‌ها و‌ چالش‌ها و نقش آن در توسعه روستاها اظهار کرد: استان ایلام از نظر پتانسیل دامپروری بسیار مناسب و مستعد است و این ظرفیت را دارد که‌ با برنامه‌ریزی بتوانیم دامپروری خوب و اصولی‌ داشته باشیم، اما چالش‌هایی هم پیش‌رو داریم که اولین موضوع آن عدم تخصص در دانش دامپروری دامداران استان است و اگر ما دامداران را در دامپروری آگاهی‌ بخشیم و تخصص محور کنیم، خیلی از مشکلات پیش رو حل خواهد شد.

وی بابیان اینکه سیاست‌گذاری متمرکز بدون توجه به موقعیت جغرافیایی استان یکی از چالش‌های دامپروری در استان است، افزود: تأمین نهاده‌های دامی در بسیاری از استان‌ها در همان جا انجام می‌شود، اما در استان ایلام این‌گونه نیست و ما باید نهاده‌های دامی خود را از استان‌های دیگر تأمین کنیم و به علت کم بودن جمعیت نیز خیلی از فرآورده‌های ما تولید بیش از مصرف داشته و روی دست دامدار می‌ماند و هنوز سیاست‌گذاری مناسبی نشده که این مازاد تولید کجا برود؟

دامداری استان دندانی درد گرفته‌ است

قدم‌خیری با اشاره به اینکه دندانی که درد می‌کند را یا باید بگذاریم، پوسیده شود و بعد بکشیم یا باید ترمیم کنیم، اضافه کرد: دامداری در استان ایلام چنین وضعیتی دارد، یعنی این دندان الان درد گرفته و حالا با چه راهکاری باید این درد را ساکت کنیم، اهمیت دارد و در بحث حمایت از دامداران نیز حمایت انجام می‌شود، ولی خیلی ناقص است که برای مثال می‌توان به وضعیت دامداری در کشور ترکیه اشاره کرد که برای تولید هر تن شیر خشک ۳۰۰ لیر یارانه می‌دهد، برای تولید گوشت پایه گذاشته که مبنای آن ۱۹۰ کیلوگرم است و اگر کمتر تولید کند، یارانه کمتری می‌دهد و برای هر کیلوگرم گوشت ۵.۱ لیر یارانه می‌پردازد، برای پرورش گوساله‌ای که به روش تلقیح مصنوعی متولد ‌شود، ۶۰ لیر یارانه می‌دهد و به هر دامی که واکسن بروسلوز زده باشد، ۲۰ لیر یارانه می‌دهد. اگر تلیسه‌ای در داخل کشور ترکیه متولد شود، ۳۵ درصد قیمت آن تلیسه یارانه می‌گیرد و اگر از خارج کشور ترکیه بیاید، ۲۵ لیر یارانه دارد، هم‌چنین محدودیت ۱۵۰ درصدی گمرک برای واردات فرآورده‌های دامی قرار داده است ولی یارانه دامداران در ایران در جهتی نمی‌رود که به دست دامدار برسد، به‌طوری‌که سال گذشته یارانه تخصیص داده شد که فقط به کارخانه‌های شیر رسید و دست دامدار خالی ماند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان عنوان کرد: سیاست‌گذاری در مرکز انجام می‌شود و در طبقات پایین‌تر درست اجرا نمی‌شود که در این راستا دامداری استان ایلام نیازمند یک‌همت بلند است که باید برای آن تلاش شود که البته برای بهبود وضعیت دامداری استان یکدست صدا ندارد، چون سیاست‌گذاری‌های ما متمرکز هستند، یعنی اگر طرحی داشته باشیم، باید از مرکز مجوز بهره‌برداری آن صادر شود و در بخش اعتبارات نیز به همین‌گونه است.

عدم وجود بازار فروش مشکل حاد دامداران ایلام

وی با اشاره به اینکه چالش در حال حاضر دامداران استان تأمین نقدینگی است که دامدار ما متأسفانه نقدینگی در دست ندارد که بتواند دام خود را نگه‌ دارد، افزود: دومین چالش این بخش تأمین علوفه است که باید سازوکاری ایجاد شود که کشاورزان ما به سمت کاشت علوفه دام بروند.

قدم‌خیری مشکل حاد دامپروری استان را عدم وجود بازار فروش برای فرآورده‌های دامی اعلام و عنوان کرد: در واحدهای پرواربندی ما حجم زیادی گوشت چه در بخش دام سبک و چه دام سنگین روی دست دامداران باقی‌مانده است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان در خصوص شیر واحدهای پرورش گاوشیری خاطرنشان کرد: شیر که متأسفانه بازار مناسب و منصفانه‌ای برای فروش ندارد، در ایلام دارای ۲ کانال خرید انحصاری است، همانطور که می‌دانیم ‌شیر یک ماده سریع‌الفساد است و دامدار ما زمانی که شیر را به درب کارخانه می‌برد، اگر بگوید که دولت الان قیمت خرید شیر را ۱۴۴۰ تومان مصوب کرده، کارخانه امتناع کرده و ۱۰۸۰ تومان می‌خرم و دامدار ما مجبور است که این شیر را یا به لبنیاتی‌های سطح شهر به قیمت کمتری بفروشد یا تا عصر بچرخد و باقیمت بسیار نازلی آن را به کارخانه بدهد.

وی با بیان اینکه یک آنالیز برای قیمت شیر وجود دارد که گفته می‌شود قیمت هر ۳ کیلو جو یک کیلو شیر است، ادامه داد: جو در بازار آزاد ۱۲۰۰ تومان و دولتی ۹۲۰ تومان است و هر ۳ کیلوگرم ۲۷۶۰ تومان محاسبه می‌شود و قیمت شیر ما در گاوداری‌ها ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ تومان و سنتی ۷۵۰ تا ۸۰۰ تومان است.

دامداران در منگنه‌ی بانک‌ها

قدم‌خیری یادآور شد: هر نهاده‌ای که به گاوداری‌های ما داده می‌شو، به‌جز سبوس یارانه‌ای که قیمت ۵۵۰ تومان است، هیچ‌کدام از ۱۰۰۰ تومان کمتر نیست، پس آنالیز نزدیک واقعیت است و نباید فراموش کرد که ۵۰ درصد واحدهای گاوداری شیری استان تعطیل هستند و پرواربندی‌ها ناقص عمل می‌کنند و خیلی از آن‌ها نیز اطلاعیه‌هایی از طریق اتحادیه چاپ و منتشر می‌کنند که این واحد دامپروری زیر قیمت به فروش می‌رسد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان گفت: تسهیلات بانکی در حال حاضر برای حوزه دامپروری وجود ندارد و دولت اعلام می‌کند که جلوی تورم را گرفته و از طرف دیگر به‌صورت قطره‌چکانی به مردم تسهیلات می‌دهد و تصور می‌کند زمانی که نقدینگی دست مردم جمع شد، قدرت خرید کاهش می‌یابد.

وی اظهار کرد: مشکل بعدی ما عدم فرصت کافی برای بازپرداخت اقساط بانکی است، در تاریخی که بانک مشخص کرده باید قسط پرداخت شود والان‌ هم بانک‌ها دامداران را در منگنه قرار داده‌اند. با توجه به آن که شیر و گوشت دامدار در بازار به فروش نمی‌رود و از آن‌طرف گوشت برزیل به‌راحتی در بازار موجود است‌(گوشتی که ماه‌ها قبل تولید شده و در سردخانه مانده) لذا او فقط دست روی دست می‌گذارد و نباید فراموش کرد که خیلی از کشورها برای واردات گوشت تعرفه گمرکی وضع کرده‌اند.

قدم‌خیری با اشاره به اینکه مشکل بعدی دامداران استان بلاتکلیفی واحدهای راکد و بدهکار است، گفت: این واحدها نتوانسته‌اند خود را در فرآیند تولید نگهدارند که البته تکمیل ظرفیت واحدهای نیمه فعال نیز مشکل بعدی ماست چراکه واحد ۱۰۰ رأسی با ۱۰ رأس گاو ادامه کار می‌دهد، یک دامدار کاری به‌جز دامداری ندارد و مجبور است کار کند و کسانی که به سمت‌وسوی این کار می‌روند، کاری جز این ندارند.

شیرخانی در ادامه اضافه کرد: کمیته‌ای در وزارت جهاد کشاورزی برای بهبود تولید از طریق کاهش بیمه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری از ۴۸ به ۴۲ روزه‌گی به خاطر کاهش ریسک ادامه فعالیت مرغدار تشکیل شده است.

وی بابیان اینکه ما از مرغداران می‌خواهیم که مرغ صادرات محور در رنج ۱۱۰۰ گرم تا ۱۵۰۰ گرم تولید کنند و بسته‌بندی توسط امور دام انجام داده می‌شود، اضافه کرد: مردم می‌گویند که ما مرغ درشت می‌خواهیم و مرغ ریز را مریض می‌دانیم، ولی اخیراً دولت به این نتیجه رسیده که کاهش مدت بیمه می‌تواند این مشکل را حل کند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان گفت: در تولید مرغ تفاوت‌های زیادی با استانداردهای جهانی داریم.

طاهرپور در ادامه با طرح این سؤال که آیا کیفیت تولیدات داخل از دید مردم کمتر از کیفیت گوشت وارداتی است؟ تصریح کرد: دامدار ما و خود دولت در این خصوص هزینه‌ای نمی‌کنند، چراکه هدف کمیت است و در منطقه ما رشد کمی وجود دارد، اما به کیفیت آن‌گونه که باید اهمیت داده نمی‌شود.

وی عنوان کرد: چرا کشاورز ما تولید می‌کند، ولی ضرر دارد؟ نکته قابل‌توجه این است که این کشاورز، کشاورز واقعی نیست و کاذب است و شغل دیگر دارد و هزینه‌های زندگی را از جای دیگر درمی‌آورد.

تولید شیر در بن‌بست

«محسن ملکی‌زاده» نماینده حقوقی اتحادیه دامداران استان نیز در میزگرد تخصصی دامپروری در ایلام ظرفیت‌ها و‌ چالش‌ها و نقش آن در توسعه روستاها اظهار کرد: راهی را شروع کرده‌ایم و از نصفه آن نیز گذشته‌ایم و در حال حاضر راهی برای برگشت نداریم، تسهیلات بانکی گرفتیم و به بانک‌ها بدهکاریم و فقط امید ما این است که یک‌زمان دولت کمکی کند تا این تسهیلات را جوابگو باشیم، در غیر این صورت الان تولید شیر و گوشت در یک بن‌بست واقعی است، یعنی به نظر من یک افق روشن هم برای نجات آن از این‌همه معضل در کوتاه‌مدت وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مسئولان استان در حوزه جهاد کشاورزی کمک‌کار ما هستند، ولی در بسیاری از موارد کار از عهده استان خارج است و تصمیمات کلانی را می‌طلبد که از این بحران نجات پیدا کنیم، یادآور شد: بدهکاری به سیستم بانکی ما را مجبور به ادامه مسیر کرده و اگر این مشکل بانکی حل شود، روز بعد آن ۲ نفر تولیدکننده در استان وجود نخواهد داشت چون واقعاً صرفه اقتصادی ندارد و جسم و روح و جان تولیدکننده را نیز درگیر کرده است، یعنی به هیچ سمتی نمی‌توانیم برویم، تمام ذهنمان درگیر دامداری است.

ملکی‌زاده ادامه داد: بحث دیگر مقایسه صنعت دامپروری با دیگر صنایع است، چراکه ما در دامپروری با یک موجود زنده درگیر هستیم، موجودی که شرایط اقلیمی، آب و هوایی و استرس روی آن تأثیر دارد. روز اول طرح نویسی می‌شود که یک دام چقدر تولید شیر دارد و در همان پیک ادامه می‌دهد و حتی فضولات نیز در طرح‌نویسی جزء درآمد می‌آید‌.

این دامدار ایلامی تصریح کرد: استرس موجب می‌شود که میزان تولید شیر دام کاهش یابد و یا حتی شیر ندهد و پیک شیردهی کاملاً متوقف شود.

‌گاو داران دست‌وپا می‌زنند

به گزارش ایسنا، در ادامه این میزگرد «قدم‌خیری» مدیرعامل اتحادیه دامداران استان ‌با بیان اینکه دامدار ما با امید زندگی می‌کند که شاید فرجی حاصل شود و کسی بیاید و تصمیمی بگیرد که نجات پیدا کنند، گفت: سال ۹۱ حدود 5 میلیارد تومان اعتبار به دامداری استان تزریق ‌و یک تحول بسیار بزرگ ایجاد شد و خیلی از دامداران ما امیدوار شدند و حتی نهاده‌ها به نصف قیمت به دست دامدار می‌رسید و خیلی از دامداری‌های تعطیل‌شده دوباره به‌سوی فعالیت روی آوردند.

وی فرد گاو‌دار را به‌مثابه کسی دانست که در گودالی افتاده و دست‌وپا می‌زند که چگونه از آن منجلاب خارج شود و اضافه کرد: 5 هزار و 600 دام اصیل در سطح استان داریم که ماهیانه 56 هزار تن شیر تولید می‌کنند.

قدم‌خیری گفت: اگر دامدار ما الان کار می‌کند، برای این است که نمی‌توانند آن دام زنده را رها کنند، چراکه کار ما به‌صورت یک دستگاه نیست که آن را در انباری گذاشت و به حال خود رها کرد، هم‌چنین مشکل بعدی ما در بحث اصلاح نژاد گاوهاست.

طاهرپور عضو هیئت‌علمی دانشگاه ایلام نیز گفت: تولید در بخش دامپروری مشهود است، ولی چرا در استان این‌گونه نیست؟ چرا مرغدار ما می‌داند که محصولش بازاری ندارد، ولی بازهم تولید می‌کند، این‌ها نشان می‌دهد که مرغداری‌ها به افرادی داده‌شده‌اند که زندگی آن‌ها وابسته به تولید مرغ نیست و از جای دیگر منبع درآمد دارند و درعین‌حال بیشترین آمار بیکاری مختص بخش کشاورزی و دامپروری است.

گاو‌داران استان چند دسته‌اند؟

شیرخانی معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی ایلام نیز با بیان اینکه در سال‌های گذشته بانک‌ها با واحدهای تولیدی ما خیلی مدارا می‌کردند، ادامه داد: ما با حجمی از واحدهای دامداری مواجه هستیم که همه این واحدها به سیستم بانکی بدهکارند .

وی با دسته‌بندی گاو‌داران سطح استان گفت: گاو‌داران استان ۳ دسته هستند، دسته اول کسانی هستند که تمایلی به ادامه کار ندارند و درجاهای دیگر سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دسته دوم کسانی هستند که بدهکار سیستم بانکی هستند و به ادامه کار تمایل دارند و دسته سوم کسانی هستند که به ادامه فعالیت و مسیر تمایل دارند. متأسفانه دید فارغ‌التحصیلان ما فقط کار اداری است و تمایلی به تولید ندارند.

قدم‌خیری در ادامه با بیان اینکه سیستم بانکی و بروکراسی بانکی در استان بسیار خسته‌کننده است، به‌گونه‌ای که اگر جهاد کشاورزی صدها طرح کشاورزی ارائه دهد ،همین‌که به بانک می‌رسد، همه‌چیز فراموش می‌شود، خاطر‌نشان کرد: سخت‌گیری بانک‌ها ما را از ادامه کار منصرف می‌کند.

دره‌های بحران‌آفرین بین بهره‌بردار، دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی

«افشین کریمی» مدیرکل امور روستایی استانداری ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: بحثی که به نظر می‌رسد اول این است که بیشتر سعی کنیم دیالوگ برقرار شود، ولی ما الان سعی می‌کنیم مونولوگ باشیم و حتی روبه‌روی هم که نشسته‌ایم سعی داریم هر چه را که خودمان می‌پسندیم بگوییم و توجهی به جوانب کار نداریم.

وی افزود: اگر تقصیری هست همه بخش‌ها در آن مقصر هستند و اگر کارکردی وجود دارد، همه بخش‌ها زحمت کشیده‌اند و هیچ‌کدام این بخش‌ها معصوم نیستند، نه دامپرور ما به‌عنوان بهره‌بردار و نه مصرف‌کننده و نه سیستم بانکی و نه دستگاه اجرایی و نه سیستم دانشگاهی ما هیچ‌کدام بی ایراد نیستند، همین‌الان فاصله صحبت اساتید دانشگاه تا دستگاه اجرایی تا بهره‌بردار را اگر کنار هم بگذاریم، می‌بینیم که دره‌های عمیقی بین آن‌ها وجود دارد و این فاصله باعث شده که عبور از این بحران‌ها محال باشد.

اگر کارآفرین واقعی وجود داشته باشد‌

کریمی ادامه داد: مشخص نیست چند درصد از دامپروران ما روستایی هستند و در جامعه شهری نیز افرادی باقدرت رانتی که وجود داشته، طرح گرفته‌اند و یک عده جو آن‌ هم وارد میدان شده‌اند، به‌پای آن‌ها می‌سوزند، یعنی پروانه‌های صادره در سنوات گذشته نشان می‌دهد که ما خیلی دقیق عمل‌ نکرده‌ایم. اگر کارآفرین درستی وجود داشته باشد و تسهیلات درست در اختیار آن‌ها قرار گیرد، تسهیلاتی که ارزش‌افزوده تولید کمتر از بهره بانکی نباشد، مابه‌ازای برایش خواهد داشت و می‌تواند زندگی‌اش را بچرخاند.

مدیرکل امور روستایی استانداری ایلام همچنین با اشاره به اینکه ما کارآفرین را سر جایش نگذاشته‌ایم، یادآور شد: در استان ما ۹۶ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است و جالب است که بدانید ۷۰ درصد آن پرت است و در آب شرب شهری نیز ۳۰ درصد پرت داریم و مرتب هم به دنبال سدسازی هستیم، درصورتی‌که باید به دنبال بهسازی مصرف باشیم یا در بخش کشاورزی به دنبال سیستم آبیاری بهینه باشیم.

دامداران مشاور ندارند

وی افزود: هم تولیدکننده واقعی هم دستگاه اجرایی و هم سیستم پولی کشور و هم اساتید دانشگاه حرف‌هایی دارند که چرا دامداران مشاور ندارد‌تا تولیدات صادراتی داشته باشند، ما در مرحله واگذاری پروانه واحد صنعتی در شناخت کارآفرین با مشکل روبرو هستیم و تقصیر دستگاه اجرایی هم نیست.

کریمی اضافه کرد: اولین اقدام، طرح توجیهی است یعنی توجیه دارد که من مرغداری یا گاوداری بزنم‌؟ ما باید بازار فروش و نهاده‌های مصرفی را بررسی کنیم که آیا در استان به میزان کافی وجود دارد؟ آیا صادرات می‌تواند داشته باشد؟ ‌مالیات آن چگونه است؟ اگر همه این موارد بررسی شود، بعید است با مشکل مواجه شویم.

مدیرکل امور روستایی استانداری ایلام با بیان اینکه واگذار کردن این طرح‌ها به افراد غیرمتخصص از چالش‌های دامپروری استان است، گفت: فرآیند تولید و فروش باید به‌دقت آنالیز شود و در جلسات باید عملیاتی صحبت شود.

وی عنوان کرد: هیچ‌کس وکالت سیستم سنتی ما را ندارد، چراکه سیستم صنعتی ما اتحادیه و متولی داشته، ولی سنتی ما هیچ ندارد.

کریمی با اشاره به اینکه 2 میلیون رأس دام سبک ما در استان سنتی اداره می‌شود، گفت: یک میلیون و 400 هزار دام عشایر سایر استان‌ها نیز وارد استان می‌شوند و با این وصف هیاهوی دامداری صنعتی بیشتر از سنتی است و توسعه در روستاها مدت‌ها‌ست که فراموش‌ شده است.

مسئولان شعار شهر شدن روستاها را سر ندهند

مدیرکل امور روستایی استانداری ایلام ادامه داد: متأسفانه نمایندگان مجلس ما به هر روستایی که می‌روند، شعار شهر شدن را سر می‌دهند، روستای ۲۷۰ نفری ما به شهر تبدیل‌ شده درحالی‌که در سیاست کلان کشور، روستا یک ماهیت استراتژیک دارد و در استان ایلام به‌عنوان پدافند غیرعامل مرزداری توسط روستاهای ما صورت می‌گیرد، برای ساخت پاسگاه پول خرج می‌شود، ولی همین روستای چنگوله نقش مدافع و مرزدار دارد.

وی یادآور شد: دولت تدبیر و امید که متکی به مدیریت عقلانی و خرد جمعی است، می‌خواهد فضای پوپولیستی و رویکرد عوام‌پسندانه را کنار بگذارد و یک رویکرد عقلانی با خرد جمعی را بکار گیرد که در همین راستا امسال اولین همایش روز روستا برگزار شد و تأکید رییس‌جمهور بر روستاهای مرزنشین بود که ۳ شهرستان ما روستای مرزی دارند و بحث تخصیص اعتبارات آن‌ها نیز آغازشده است.

طرح هادی عامل حذف دامداری در روستاها

کریمی با انتقاد از اجرای ناقص طرح هادی در روستاها اظهار کرد: طرح هادی جای نگهداری دام در روستاها را از بین برده که این یک نقص بزرگ است و اهالی روستا باید کشاورزی و دامداری را در بیرون از روستا انجام دهند و در سال گذشته که اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد، مهم‌ترین عنصر در پازل اقتصاد مقاومتی بحث خود تولیدی است.

روستاییان را آسیب‌پذیر و معیشت آنان را خدشه‌دار کرده‌ایم

مدیرکل امور روستایی استانداری ایلام ۳۶ درصد جامعه استان ایلام و نزدیک به ۲۸ درصد کشور را روستایی دانست و اضافه کرد: در گذشته اهالی روستا نان، دام، لبنیات و مواد موردنیازشان را خودشان تأمین می‌کردند و باغداری هم داشتند، اما سیاست‌ها به‌گونه‌ای دیگر پیش رفت.

کریمی تأکید کرد: وقتی در حلقه‌های تکاملی، شهری بودن را نقطه تکامل‌یافتگی بعد از روستایی بودن قرار می‌دهیم، فرد روستایی کمی وضعیتش خوب شد، به شهر مهاجرت می‌کند، یعنی ما ازلحاظ فرهنگی کاری کرده‌ایم که روستاییان دست دراز کنند و ‌یارانه بگیرند، درحالی‌که خودش باید یارانه را تأمین کند، این سیستم الان به‌هم‌ریخته است.

وی با اشاره به اینکه عشایر از آن تعریف اصلی خود خیلی دور شده و تعریف روستایی ما با آن تعریف گذشته فرق کرده است، خاطرنشان کرد:‌ روستا با امکانات آب، برق، گاز، تلفن و جاده دسترسی، مدرسه و خانه بهداشت داریم، اما بازهم مردم به شهر مهاجرت می‌کنند که دراین‌ بین ۲ بحث فرهنگی یکی اینکه دهاتی بودن عار بوده و دیگری معیشت است، وجود دارد که البته معیشت آن‌ها را ما در طول چند سال گذشته دست‌کاری کردیم.

کریمی اظهار کرد: مراتع ما کفاف دام‌های ما را نمی‌دهند پس چگونه قطب دامپروری شویم؟ حال این سؤالات پیش می‌آید که آیا رفتن به سمت دام سنگین می‌تواند کمک کند؟ آیا تغییر درروند واگذاری‌ها مؤثر است؟

مدیرکل امور روستایی استانداری ایلام با بیان اینکه دفتر توسعه مناطق محروم کشور اعلام کرده که تعاونی‌های روستایی برای توسعه روستاها و ایجاد اشتغال در آن از طریق دریافت تسهیلات بانکی با ضمانت کارت یارانه افراد تشکیل شود، تصریح کرد: اتحادیه‌های ما باید به سمت چابکی و تحرک بروند و خیلی تسهیلات کشاورزی می‌گیرند و جایی دیگر مصرف می‌کنند، چراکه خدمات و دلالی بیشتر سود دارد.

هر سیاه‌چادر یک کارگاه تولیدی است

«مهدی سیدان» مسئول هماهنگی و ساماندهی امور عشایری استان ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: تاریخ عشایر تاریخ این قوم دلاور پر از برگ‌های زرینی است که از دلاورمردی‌ها و رشادت‌ها و ارزش‌های والای انسانی این‌ها حکایت دارد، قداست و اهمیت تولید هیچ شکی را باقی نمی‌گذارد که ما جامعه شهری برای بقاء خود باید به کمک عشایر بشتابیم، آن‌هم عشایری با تولیدات پروتئینی و صنایع‌دستی که هم فرهنگ و هم هنر است.

وی افزود: به نظرم هر سیاه‌چادر عشایر یک کارگاه تولیدی و یک پاسگاه مرزی است و هر رأس دام عشایر یک کارخانه متحرکی است که احتیاج به وابستگی به خارج ندارد.

سیدان بابیان اینکه توسعه روستایی مقدمه و زمینه‌ساز توسعه کشاورزی است، گفت: با تعیین متولی توسعه روستا که الان رهاشده و زمانی جهاد سازندگی بود، بخشی از اعتبارات باید برای روستاها هزینه شود، مثل گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی و جلوگیری از ضایعات و ایجاد خدمات طرح توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روستا با محوریت مردم باید انجام شود و توسعه روستایی را مبنای کار قرار دهیم و در جهت توانمندسازی اعتبارات قدم برداریم.

وی با تشریح نقاط قوت دامپروری استان تصریح کرد: زمین‌های آب‌وخاکی، تنوع اقلیمی، نیروی انسانی کارآمد، مراکز آموزشی و تحقیقاتی، تشکل‌های دامداری، وجود منابع داخلی و نهاده‌ها، وجود ذخیره ژنتیکی دام، همکاری نسبی مراکز آموزش و تحقیقات، وجود سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی، بیمه و هم‌جواری با کشور عراق و وجود صنایع وابسته ازجمله ظرفیت‌های دامپروری استان هستند ولی پایین بودن سطح سود بهره‌برداران، عدم تعادل دام و مرتع، کمبود علوفه، مراتع میان‌بند از بین رفته‌اند و فاصله ییلاق و قشلاق کم شده و دام عشایر استان‌های هم‌جوار ۶ ماه در استان ما هستند که باید اعتبارات عشایری آن‌ها در مناطق ما هزینه شود ازجمله چالش‌های این بخش در استان هستند.

۱۰ درصد دام‌های استان بیمه هستند

مسئول ساماندهی و هماهنگی امور عشایری ایلام نیز در این میزگرد با اشاره به اینکه چرا دام از برزیل می‌خریم ولی دام دامدار ما روی دست آن‌ها مانده است، گفت: ۱۰ درصد دام‌های استان بیمه هستند.

تسهیلات اعطایی بخش کشاورزی سرسام‌آور است

ملکی‌زاده نماینده حقوقی اتحادیه دامداران استان در ادامه این میزگرد تصریح کرد: در بحث دامپروری مؤلفه‌های زیادی تأثیر دارن، ولی در بقیه صنایع تولیدی کمتر این تأثیرات دیده می‌شوند، مثلاً در یک کارخانه بیسکویت‌سازی یا نوشابه‌سازی، موادی وارد چرخه تولید شد‌ه و در نهایت محصول تولید می‌شود، ولی در بحث دام این‌گونه نیست و ممکن است در اثر یک‌بارندگی یا یک صاعقه احتمال دارد آن دام تولید روز قبل را نداشته باشد.

وی بحث طبقه‌بندی بدهکاران بانکی از مباحث مهم این حوزه دانست و اضافه کرد: در حال حاضر ۳ دسته بدهکار بانکی داریم، دسته اول واحدهای فعال هستند که بدهکارند‌(سرمایه جوابگو بدهکاری به سیستم بانکی نیست) و دسته دیگر واحدهای غیرفعال هستند که تسهیلات کشاورزی گرفته‌اند، ولی خارج از بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند .

این دارنده گاوداری شیری در مجتمع دانش‌آموختگان ایوان با اشاره به اینکه مصرف کردن این منابع مالی به نام کشاورزی ولی درجایی دیگر مشکل شرعی دارد، یادآور شد: متأسفانه بانک‌های عامل همه واحدها را در یک رده قرار داده‌اند، درصورتی‌که افرادی هستند که ۵ بار وام علوفه دریافت کرده و درجایی دیگر هزینه کرده‌اند.

نماینده حقوقی اتحادیه دامداران استان تصریح کرد: تعداد تسهیلات اعطایی بخش کشاورزی در استان به‌اندازه‌ای است که میدان سعدی ما الان باید دامداری باشد، حالا اگر ما واحدهای فعال را از بقیه واحدها جدا کنیم، رقم ناچیزی برای دولت خواهد بود و اگر فقط به آن‌ها توجه شود وضعیت بهتر خواهد شد، ولی اگر از کل بخش کشاورزی استعلام گرفته شود یک رقم سرسام‌آور می‌شود.

ملکی‌زاده عنوان کرد: ۲ مجتمع فارغ‌التحصیلان در استان وجود دارد یکی «چشمه کبود» که روز اول کارشناسی نشده بودند و در حوضه آبریز سد ایلام قرار داشتند و تعطیل شد و دیگری فارغ‌التحصیلان ایوان است که تمام این واحدها از روز اول به کارشناسان و فارغ‌التحصیلان بخش دامپروری و کشاورزی واگذار شدند، اما متأسفانه سال‌های اول چون نتوانستند واحدها را اداره کنند، به علت نابسامانی بازار آن را رها کرده و الان می‌گویند قبلاً فارغ‌التحصیلان بیکار بودیم، ولی الان بیکار بدهکار شدیم.

وی اظهار کرد: این بخش باوجود حضور فارغ‌التحصیلان این رشته نیز قابل‌حل نیست و از ۴۰ واحد به ۱۴ واحد فعال رسیده‌اند و از این ۱۴ واحد فعال تنها ۵۰ درصد از آن‌ها کار می‌کنند که آن‌هم با ۱۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و افرادی که در این مجتمع باقی‌ مانده‌اند، ۲ شغله هستند، از شغل دیگر دامداری را تأمین می‌کنند و منافاتی ندارد که تولیدکننده متخصص در این زمینه نباشد، بلکه دارنده امتیاز سرمایه‌گذار است.

دامداری غیرعلمی و فارغ‌التحصیلان زیاد

این دامدار ایلامی بابیان اینکه صرفاً نباید تولیدکننده فارغ‌التحصیل بخش کشاورزی یا دامپروری باشد، بلکه می‌تواند از کارشناسان کمک بگیرد، افزود: تئوری با عمل خیلی فاصله دارد، چراکه فارغ‌التحصیل که تجربه کار عملی نداشته باشد، در تولید ناموفق خواهد بود.

ملکی زاده اضافه کرد: با فرض اینکه من می‌خواهم فقط وام این بخش را بگیرم و جای دیگر سرمایه‌گذاری کنم، طرح توجیهی به جهاد کشاورزی ارائه شده و بعد از آن به بانک داده می‌شود، اگر طرح، توجیه اقتصادی و مالی ندارد، چرا توسط جهاد کشاورزی تأیید می‌شود و به بانک معرفی می‌شوند.

اپیدمی اقساط را پرداخت نکن!

شیرخانی در ادامه گفت: متأسفانه یک اپیدمی در ایلام وجود دارد که می‌گویند اقساط را پرداخت نکن، مگر چه کارت می‌کنند؟ پرداخت نکن مشکلی پیش نمی‌آید؟‌ یکی از مشکلات بانکی ما درگذشته این بود که بانک برخورد مناسبی نداشت، ولی الان کمی بهتر شده و بانک‌‎های ما کمی سخت می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: ما بعد از تولید مشکل‌ داریم و شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای تغییر می‌کند که ادامه مسیر امکان‌پذیر نیست، تا جایی که یک‌باره دلار و هزینه‌ها ۳ برابر می‌شوند. در صورتی که در طول سال‌های کارم در جهاد کشاورزی ندیدم کسی بدون استفاده از تسهیلات بانکی از جیب خودش در این بخش سرمایه‌گذاری کند‌.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان بیان کرد: کوچک‌ترین نوسان که رخ می‌دهد روی کار ما تأثیر می‌گذارد، چون ما سرمایه نداریم.

کریمی ادامه داد: ما پول را به افرادی می‌دهیم که سرمایه‌گذار نیستند و فرد هم وقتی می‌بیند که در تولید ارزش‌افزوده کمتری هست تا خدمات و دلالی، کوتاه می‌آید.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در صنعت ما فرد به‌جای خرید ماشین‌آلات جدید دسته دوم خریداری می‌کند و به‌نوعی کارشناس ارزیاب را راضی می‌کند، عنوان کرد: ما کننده کار کم داریم که خودش سرمایه‌گذاری کند.

دانشجویان دامپروریِ فارم ندیده

فتاح نیا در ادامه تصریح کرد: ۷۰ درصد هزینه در بخش تغذیه صورت می‌گیرد، یک‌بار اتفاق نیفتاده که صاحب یک گاوداری به ما مراجعه کند و از ما مشاوره علمی بخواهد.

وی اولین چالش دامپروری در استان را عدم آموزش علمی مناسب به فارغ‌التحصیلان علوم دامی دانست و گفت: چون من فارم ندارم، چطور واحد عملی را به دانشجو یاد دهم، علی‌رغم اینکه ما کمی فارغ‌التحصیل داریم، ولی دانش‌آموخته کیفی نداریم، اگر دانشجو کاری را قبل از اجرا تجربه کند، بعد از اتمام درس جرات پیدا می‌کند.

به بازار عراق بی‌توجه هستیم

ملکی‌زاده خاطرنشان کرد: یکی از دیگر مشکلات ما عدم اجرایی شدن مصوبات مجلس و دولت است که می‌توان به خرید تضمینی شیر در سال ۸۸ اشاره کرد.

این دامدار ایلامی با اشاره به اینکه شیر یک ماده فساد‌پذیر است و هیچ ماده‌ای برای نگهداری آن نداریم، تصریح کرد: یونجه بسته‌ای 6 هزار تومان را ما الان 12 هزار تومان می‌خریم، جو و گندم و سایر نهاده‌ها که افزایش قیمت دارند، اما شیر ما همان ۱۰۰۰ تومان است، پس این تولید خودبه‌خود صرفه اقتصادی ندارد و دامپروری ما به سمت نابودی می‌رود.

وی افزود: صنایع تبدیلی در حوزه ما وجود ندارد مثلاً اگر یک واحد تبدیل شیر به‌ شیر خشک در اختیار داشته باشیم، اهرمی است که شیر را به هر قیمتی عرضه نکنیم و قدرت خرید را دیگر به دست خریدار نمی‌دهیم.

نماینده حقوقی اتحادیه دامداران استان بابیان مطلب که کسی در ایلام رغبتی برای سرمایه‌گذاری ندارد، ادامه داد: در حوزه شیر دامداری‌های شیری، باید واحد تبدیل شیر خشک داشته باشیم، در کشور عراق نیز بازار کافی برای آن وجود دارد، در حال حاضر سرمایه‌گذار نداریم، چون توجیه ندارد.

ملکی‌زاده به نامه ارسالی شرکت تعاون روستایی کشور پیرامون احداث صنایع تبدیلی شیر در استان اشاره و اضافه کرد: نامه‌ای به اتحادیه استان داده بودند و ما هم به کارخانه‌های شیر استان ارجاع دادیم، ولی اصلاً حاضر به جواب هم نبودند.

شیرخانی بابیان اینکه بخش اعظم شیر تولیدی ما از واحدهای روستایی و عشایری تأمین می‌شود که بار میکروبی زیادی دارد، لذا برای تبدیل به شیر خشک نمی‌توان‌ آن را استفاده کرد، گفت: شیری که باید به شیر خشک تبدیل شود، باید استانداردهای لازم را داشته باشد.

ملکی‌زاده افزود: صنایع تبدیلی تنها اهرم ما برای برخی بی‌مهری‌های خریداران شیر در حق گاو داران شیری استان است و اگر نتوانیم بار میکروبی شیر را کاهش دهیم و به شیر خشک تبدیل شود، می‌تواند برای استفاده خود گوساله‌ها مورد مصرف قرار گیرد.

ملکی‌زاده اضافه کرد: اگر تضمین خرید وجود داشته باشد، کیفیت تولید بالا خواهد رفت.

وی مشکل حال حاضر دامداران استان را کمبود نقدینگی دانست.

در سیاست‌گذاری‌ مشکل‌ داریم

طاهرپور با اشاره به اینکه تصمیمات برخی از سیاسیون عمده مشکلات ما هستند، اظهار کرد: سیاست‌گذاری‌های ما بخشی مرکزی و بخشی هم استانی هستند و در حال حاضر ما در سیاست‌گذاری دامپروری در استان مشکل‌ داریم.

وی با بیان اینکه نظام دامداری در این استان مشکل دارد، تصریح کرد: ما فقط به دنبال کمیت هستیم، درحالی‌که دنیا کیفیت را نیز حل کرد.

دانشگاه ما ایزوله است و با بیرون ارتباط ندارد

این مدرس دانشگاه با طرح سؤالاتی چالش‌های دامپروری در استان را این‌گونه برشمرد: جایگاه کشاورزی ارگانیک در استان کجاست؟ چرا مرغ تخم‌گذار نداریم؟ متولی آموزش در بخش کشاورزی کیست؟ چه ارتباطی بین آموزش و تحقیقات دانشگاه و جهاد کشاورزی وجود دارد؟ دانشگاه ما ایزوله است و با بیرون ارتباط ندارد، نظام دامداری ما متولی آموزش و تحقیقات ندارد، دست‌های پشت پرده وجود دارد که فقط به دنبال سود خودش است، متولی بازاریابی دامداری ما کیست؟ چرا یزدی‌ها و اصفهانی‌ها زمین‌های مهران و دهلران را اجاره می‌کنند؟ چرا کشاورز ما راغب به کار نیست؟ ما نتوانسته‌ایم که محصول خود را که یک دانشجو باکیفیت است، تربیت کنیم. در دانشگاه‌های بزرگ عمده درآمد آن‌ها رشته علوم دامی است، ولی در ایلام ضعیف‌ترین گروه است، ما نمی‌دانیم سند چشم‌انداز استان در ۱۴۰۴ کجاست و چه باید کرد؟ چرا گاوداری ۱۰۰ رأسی با ۲۰ رأس اداره می‌شود؟ مقایسه سود و زیان نداریم، قیمت نهاده‌ها بالا رفته، ولی قیمت فروش بدون تغییر مانده است.

طاهرپور با اشاره به اینکه دامداری و دامپروری ما در استان به‌مثابه فردی است که فقط یک دست آن در حال رشد است و سایر اعضا رشد نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم استان را نجات دهیم پرورش آبزیان، طیور و دامپروری را باید تقویت کرد و آیا مسئولین استان به بخش دامپروری دانشگاه‌ها با چه دیدی نگاه می‌کنند؟ آیا معجزه می‌خواهد؟

این عضو هیئت‌علمی علوم دامی دانشگاه ایلام یادآور شد: سیاست جزیره‌ای ایجادشده است و توسعه استان را باید متوازن دید.

چرخه تولید ما معیوب است

وی با اشاره به اینکه ما درزمینهٔ صنایع تبدیلی و تکمیلی ضعف داریم و چرخه ما معیوب است، گفت: شیروان و چرداول، ایوان و دره‌شهر از حجم زیاد مرغداری اشباع‌ شده و در حال ترکیدن است، ولی مابقی شهرستان‌های استان هیچ سهمی ندارند، چراکه توسعه استان باید متوازن باشد.

طاهرپور رشد استان در بخش دامپروری راکمی و بدون مطالعه اعلام و عنوان کرد: دامداری سنتی را از بین بردیم و به صنعتی و نیمه‌صنعتی هم نرسیدیم و کشاورزی ارگانیک هم بی‌خیال شدیم و در کل اصلاً در بخش کشاورزی و دامداری جایگاهی نداریم، نظریه توسعه پایدار در استان بر پایه توسعه بخش کشاورزی، صنعت و بهره‌گیری از قابلیت‌های مبادلات مرزی است.

وی گفت: چالش و مشکلات ما خیلی زیاد است و اگر هم‌الان برای حل آن‌ها الان اقدام کنیم، سال‌ها طول می‌کشد.

فتاح نیا در بخش پایانی سخنان خود گفت: همفکری می‌تواند کمک‌کار و رافع مشکلات باشد، چراکه بخش‌های مختلف در این زمینه هماهنگی ندارند‌.

وی به چالش‌های دامپروری استان اشاره و بیان کرد: عدم آموزش مناسب عملی به فارغ‌التحصیلان رشته علوم دامی، عدم داشتن فعالیت فارمی برای دانشجویان تا پایان دوره به‌نحوی‌که دانشجو حتی یک دام هم نمی‌بیند، دانشگاه آزاد رشته علوم دامی دارد، ولی دریغ از یک آزمایشگاه و یا دانشگاه پیام نور رشته علوم دامی آورده، ولی به چه قیمت مگر این رشته نظری است؟ واحد عملی اصلاً برگزار نمی‌کند، عدم وجود پژوهشکده علوم دامی برای حل مشکلات این حوزه، پایین بودن سطح علمی دام‌پروران استان و عدم به‌روز بودن اطلاعات آن‌ها، تعداد کم دام در دامداری‌های ما، عدم استفاده از مکمل، تولید ناکافی علوفه در استان، نبود صنایع تبدیلی، عدم وجود کارخانه جوجه‌کشی در استان و تولید جوجه ۲ روزه چراکه مرغداران ما از استان‌های شمالی کشور جوجه تهیه می‌کنند.

وی بابیان اینکه باید دیدگاه سنتی از سطح مزارع دامی را به صنعتی تبدیل کرد تصریح کرد: چرا باید به دام کاه و نان خشک داده شود و انتظار داشته باشیم شیردهی زیادی داشته باشد.

با نگاه سنتی نباید انتظار تولید صنعتی داشت

شیرخانی در پایان بابیان اینکه تمام امور واحدهای دامداری توسط کارگران انجام می‌شود، نگاه علمی و دقیق وجود ندارد، گفت: روحیه مشارکت در استان وجود ندارد و با نگاه سنتی به دامداری در استان نباید انتظار تولید صنعتی داشت.

تهیه و تنظیم از: رضا نجفی، خبرنگار ایسنا، منطقه ایلام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.