• یکشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۷:۰۶
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: ilam-47132

همایش نکوداشت مرحوم دکتر محمدعبداللهی برگزار شد/ پیشنهاد جایزه‌ای به نام این جامعه‌شناس فقید

371397223-olout6ttg

همایش نکوداشت مرحوم دکتر «محمد عبداللهی» در دانشگاه ایلام برگزار و پیشنهاد شد جایزه‌ای با نام این جامعه‌شناس فقید تعریف شود.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «قاسم سلیمانی دشتکی» در این مراسم با تاکید بر تکریم بزرگان علم و فرهنگ در ایام حیات، اظهار کرد: خانواده‌ی دکتر عبدالهی می‌دانند اگر آن مرحوم در زمان حیات تجلیل می‌شد ارزش بالایی داشت و الان این نکوداشت و یادواره برای افتخار ایلام اولا تشکر از علم و دانش و دوما تجلیل از شخصیت بزرگ این دانشمند و سوما تشویق دانشجویان و دانشمندان و فضلای فعلی است.

وی گفت: من درحدود 7 ماهی که خدمت مردم بزرگ ایلام هستم ، شاهدم که همایش‌های بزرگی در این سالن برگزار شده  که می‌توان به همایش‌هاگرد و غبار ، روز زمین ، کارآفرینی و فرصت‌های شغلی، ایده‌های ثروت‌ساز ، مرسم هفته پژوهش اشاره کرد و برگزاری چنین برنامه‌هایی نشان می‌دهد اینجا دانشگاه است و دبیرستان نیست.

استاندار ایلام تصریح کرد: عبداللهی  رابطه بین علوم اجتماعی و امور اجرایی و علمی و عملیاتی را تعریف و مشخص و به طور واضح پیوند بین علوم نرم‌افزاری مانند فرهنگ، علوم اجتماعی، جامعه‌شناسی و سخت‌افزاری مانند علوم عینی و اجرایی را برقرار کرد که کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است.

سلیمانی با بیان اینکه دهه‌ی 60 ایشان عده‌ای از محققان را با خود به ایلام آورد تا عارضه اجتماعی خودسوزی و خودکشی زنان و دختران در ایلام را ردیابی کند، این یعنی کاربردی کردن علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی و ارائه راهکار، ادامه داد: عبداللهی فقط یک نظریه‌پرداز نبود، بلکه نارسایی‌های نظام برنامه‌ریزی کشور را بررسی کرد و متوجه شد پیوستگی و همسویی و همخوانی بین اهداف  و برنامه‌ریزی وجود ندارد و به این نتیجه رسید اگر در مطالعاتمان عام‌گرایی کنیم و عموم مردم و اجتماع را ببینیم اثرات بسیار مهمی دارد اما اگر افراد خاصی را بررسی کنیم و نتیجه را تعمیم به عموم مردم تعمیم بدهیم منجر به شکست خواهد شد.

وی ادامه داد:  مرحوم عبداللهی جایگاه فرهنگ و جامعه را در مدیریت کلان و خرد مشخص کرد و به طور جدی وارد اجراییات شد. پیوست اجتماعی تمام ابعاد زیست‌محیطی و زیست‌شهر کشور را مشخص  و در مطالعاتی که در شهرداری تهران انجام داد عملا شهرداری تهران را از یک نهاد خدمات‌رسان و خدماتی به یک نهاد خدماتی اجتماعی تبدیل کرد و اگر این پیوست‌ها نبود تهران به بیراهه می‌رفت.

استاندار ایلام گفت: دکتر عبدللهی جامعه‌شناسی را در خدمت حل مشکلات اجتماعی تعریف کرد نه ایده‌پردازی و ایده‌آل گرایی. واقع گرایی و حضور ایشان در جامعه و خانواده‌ها، باعث شد که بین دانش نظری و دانش کاربردی پیوند مستحکمی بوجود بیاید. وی رابطه بین انجمن جامعه‌شناسی و دستگاه‌های اجرایی را تنظیم کرد و تا قبل از این دستگاه‌های اجرایی کار اقتصادی خود را می‌کرد و کاری به جامعه‌شناسی نداشتند.

سلیمانی با تاکید بر اینکه جامعه‌ی امروز ایران در مراحل توسعه‌ی ملی و منطقه‌ای موانع و مسائل زیادی را در پیش دارد که یکی از آنها موانع نرم‌افزاری یعنی موانع فرهنگی و اجتماعی است، ادامه داد: این موانع در استان‌های زاگرس نشین مانند ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد قوی‌تر است و از موانع توسعه زیربنایی و اقتصادی است که عبداللهی خیلی دقیق این موانع را توضیح داد.

وی گفت:عبداللهی طرحی داد که شناخت صحیح و شفاف علمی این مسائل را با راهکارهای علمی و اجرایی بررسی کرد و به توسعه متوازن و پایدار کمک کرد و علوم اجتماعی را به عنوان بخش نرم‌افزار  با بخش سخت‌افزار علوم مرتبط کرد و بین این دو را آشتی داد و نقش مهمی در تولید دانش علمی و تربیت نیروی انسانی و کمک به توسعه جامعه و بهبود وضع مردم داشت.

استاندار ایلام ادامه داد: عبداللهی در اوایل دهه 70 تحقیقات عمیقی را در ارتباط با اجتماع و فرهنگ استان لرستان انجام داد که به همین دلیل مرحوم آیت‌الله هاشمی از ایشان تقدیر کرد. این کار عظیمی بود که در آن ماهیت و مشخصات نزاع‌های اجتماعی را که امروز هم دامن‌گیر استان‌های زاگرس نشین است را مشخص  و دامنه و فراوانی و پیامدهای این مشکل را شناسایی کرد و به علل و عوامل اجتماعی و اقتصادی آن پرداخت و کمیت و کیفیت و راهکارهای مناسب را بر اساس یافته‌های علمی ارائه و مشخص کرد که انسجام عمومی و عام و ارزش‌های عام فرهنگی و عام‌گرایی و مناسک عام فرهنگی از عوامل کاهش نزاع جمعی و بالعکس خاص‌گرایی فرهنگی و فردگرایی فرهنگی از عوامل تشدید کننده‌ی این نزاع‌ها است.

سلیمانی گفت: برای طرح‌های اقتصادی و عمرانی ما معمولا می‌گوییم طرح باید توجیه فنی، اقتصادی و مالی داشته باشد و اخیرا می‌گوییم اهلیت مجری و سرمایه‌گذار یعنی داشتن پول و تخصص اجرایی نیز باید ثابت شود و به پیوست‌هایی مانند زیست‌محیطی و اجتماعی بی‌توجه هستیم.

وی تصریح کرد: چرا ایلام با داشتن منابع عظیم خدادادی مانند نفت، گاز، آب، خاک ، اربعین، آب‌های مرزی و منابع انسانی که هیچ استانی شبیه‌اش نیست و هزینه میلیاردها پول، باز مشکل داریم و وقتی از سرمایه‌گذار دعوت می‌کنیم، مشکل دارد.

سلیمانی گفت: من دیروز تا ساعت 1 بامداد 4 تا 5 جلسه با سرمایه‌گذاران داشتم، از جمله شستا، مجموعه سرمایه‌گذاری شاهد، مجموعه سرمایه‌گذاری ساتا که اول حرفشان این بود که توجیه دارد اما مسائل اجتماعی مرتبط با آن سخت است. یا مسئولان شرکت سرمایه‌گذاری شاهد می‌گویند ما 7 تا 8 طرح را برای آنجا تعریف کرده‌ایم و به ایلام عشق داریم و اکثر مدیران این شرکت‌ها فرزندان استان‌های زاگرس‌نشین هستند اما چند طرحی که در ایلام تعریف کرده‌اند متوقف هستند که دلیل آن مشکلات اجتماعی است نه مالی و تخصصی.

استاندار ایلام ادامه داد: با بنیاد مستضعفین برای تحویل گرفتن صفر تا صد عمران یک منطقه رایزنی کردم اما مسئولان این بنیاد گفتند که منطقه ای را گرفتیم که شروع کنیم اما سه سال درگیر مسائل اجتماعی آن هستیم، بعنی پروژه‌ها را قبول می‌کنند اما دنبال تضمین گرفتن برای حل مشکلات اجتماعی هستند، شرکتی مانند ساتا که عاشق سرمایه‌گذاری در پتروشیمی است و در جاهایی مانند چابهار سرمایه‌گذاری می‌کنند برای سرمایه‌گذاری از مشکلات اجتماعی استان هراس دارند.

وی گفت: دکتر عبداللهی دقیقا بر پیوست مسائل اجتماعی تاکید داشت وبرای حل آنها راهکار ارائه کرد و هم‌اکنون بزرگان جامعه‌شناسی حضور دارند به ما کمک کنند و با ادامه راه عبداللهی به ما بگویند برای توسعه ایلام چکار کنیم و پیوست‌های اجتماعی را در این زمینه به ما ارائه کنند.

دکتر «محمد علی‌اکبری» رئیس دانشگاه ایلام نیز در این همایش اظهار کرد: می‌خواهم امروز غمگین نباشید، امروز روز جامعه‌شناسی ایران، روز آموزش عالی ایران ، روز دانشگاه ایلام و روز دکتر محمد عبدالهی است. امروز برای دانشگاه ایلام و استان ایلام و انجمن جامعه‌شناسی روز خوبی است. چرا که سنت حسنه‌ی تقدیر و تکریم را در نهاد علم و در گرانیگاه علمی و فرهنگی استان در دانشگاه ایلام پاس داشته می‌شود.

وی گفت: مجلس امروز ما مجلسی از جنس عِرق و باور است که بدون سفارش کسی در حال برگزاری است، مجلس امروز مجلس بامرامی دانشگاه‌ها ، اساتید و تحصیلکردگان است و مرامشان این است که نمی‌گذارند ماه پشت ابر بماند.

رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه دانشگاه ایلام افتخار دارد که با همکاری انجمن مفاخر استان، جهاددانشگاهی و دفتر جامعه‌شناسی این مراسم را برگزار کند، ادامه داد: امروز معاون فرهنگی وزیر علوم و و استاندار ایلام هر کدام جلساتی داشتند اما برنامه خود را برای حضور در این همایش تغییر دادند و یقینا ایلامی‌ها می‌دانند، این یعنی چه؟

وی تصریح کرد: دکتر عبدالهی در آثار و گفتار خود تاکید داشته‌اند که "دانشگاه نباید یک دبیرستان بزرگ باشد" و ما در دانشگاه ایلام حواسمان به این فرمایش مرحوم عبدالهی است، به این مفهوم که در دانشگاه ایلام برنامه‌های متنوعی به اقتضای مسئولیت اجتماعی دانشگاه برگزار می‌شود. دانشگاهی از جامعه برای جامعه، دانشگاهی که سرمایه‌های اجتماعی را رصد می‌کند، می‌شناسد و به عرصه می‌آورد و مورد تکریم قرار می‌دهد.

علی‌‌اکبری با قرائت این بیت که «نام نیکو گر بماند ز آدمی به کزو ماند سرای زرنگار» گفت: نام عبدالهی همیشه زنده است و امروز روز بزرگی برای دانشگاه است، چون غیردانشگاهیان به دانشگاه آمده‌اند و این یعنی انجام رسالت بزرگ اجتماعی شدن دانشگاه، یعنی دانشگاه جامعه را می‌شناسد و بر مبنای نظر دانشگاه پیش‌می‌رود و با تلاش همه این دانشگاه زینت استان ایلام خواهد شد.

وی در پایان حضور جامعه‌شناسان بزرگ و مردم ایلام  را در این برنامه مایه‌ی مباهات دانشگاه دانست و گفت: اگر تاکنون روستازاده‌ی دانشمند را شنیده بودید امروز ببینید.

دکتر «بهروز سپیدنامه» دبیر اجرایی این همایش نیز اظهار کرد: ایده اصلی این انجمن در انجمن مفاخر استان به ریاست استاندار طرح و به دانشگاه ایلام محول شد و در دانشگاه ایلام دفتر انجمن جامعه‌شناسی متولی اجرای این برنامه شد و در راستای اجرای این برنامه جلسات متعددی در داخل و خاج دانشگاه برگزار شد.

وی با تقدیر از معاونت‌های مختلف دانشگاه مخصوصا معاون پژوهشی دانشگاه، گفت: از  زحمات آقای حیدربیگی معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان که تهیه یادنامه مرحوم عبدالهی با تلاش ایشان انجام گرفت و از «یاسر بابایی» صفحه‌آرای یادنامه هم قدردانی می‌کنم.

دبیر اجرایی همایش نکوداشت دکتر محمد عبدالهی با تقدیر از زحمات خانواده عبدالهی و همسر ایشان و حضور در  جلسات هماهنگی برگزاری همایش نکوداشت،  تصریح کرد: مهمترین آرمان ما در اجرای این  برنامه هم نکوداشت استاد و هم تهیه‌ی یادنامه‌ی همایش که در واقع شناسنامه‌ی علمی دکتر عبدالهی است، بوده و مطالب ارزنده‌ای در آن درج شد و این مراسم هم جزء یادنامه‌ی نهایی خواهد بود و حاصل آن به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و انجمن‌های علمی سراسر کشور  جهت نگهداری در کتابخانه‌ها و گنجینه‌های علمی ارسال خواهد شد.

سپیدنامه با اشاره به برپایی نمایشگاهی از آثار عبداللهی گفت: پایان‌نامه‌ی دوره کارشناسی مرحوم عبدالهی در سال 1348 نوشته شده در خصوص ایلام با راهنمایی دکتر علامحسین صدیقی موسس رشته جامعه‌شناسی کشور نگاشته شده که یک شاهکار و در حد یک کتاب و تلفیقی از جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی است.

وی تصریح کرد: سوال بزرگ عبدالهی این است که تمدن بزرگ ایلام چه شد و این گسست چرا ایجاد شد؟

دبیر اجرایی همایش نکوداشت دکتر محمد عبدالهی  ادامه داد: عبداللهی در این پایانه‌نامه از دکتر صدیقی تشکر می‌کند که تفاوت بین دانشگاه و دبیرستان را به او آموخته است.

سپیدنامه پیشنهاد داد: برای اینکه نام و یاد این استاد بزرگ زنده شود شورای شهر و شهرداری ایلام مکانی را به نام عبداللهی نامگذاری کنند.

وی پیشنهاد نهایی خود را این گونه طرح کرد: جایزه‌‌ای کشوری به نام عبداللهی برای بهترین پایان‌نامه جامعه‌شناسی تعریف شود.    

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.