• چهارشنبه / ۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۵۸
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: ilam-47422

ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی با احداث پارک شیمیایی در ایلام

ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی با احداث پارک شیمیایی در ایلام

«جواد قیصریان‌فرد» رئیس تحقیق و توسعه پتروشیمی و کارشناس صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در یادداشتی که در اختیار ایسنا، منطقه ایلام گذاشته بر ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی با احداث پارک شیمیایی در ایلام تاکید کرده و معتقد است: كشورهاي پيشرو در عرصه توليدات مواد پتروشيمي و شيميايي سال‌هاست با بهره‌گیری از مدل پارك‌هاي صنعتي پتروشيمي و شيميایي و ايجاد بنگاه‌هاي كوچك و متوسط پتروشيمي دانش بنيان قطبيت توليد مواد با ارزش افزوده را در جهان از آن خود كنند .

متن کامل این یادداشت به این شرح است :
صنعت پتروشیمی صنعتی منحصر به فرد و معطوف به انرژی‌های هیدروکربوری نفتی و گاز و به عنوان یکی از صنایع راهبر و پیشرفته با ایجاد ارزش افزوده به دلیل نفوذ زیاد در زوایای زندگی جوامع امروز، کاربرد و نقش محوری آن در تامین مواد اولیه برای تقریبا" تمام رشته‌های صنعتی و افزايش خدمات جانبي در سطح منطقه به مراتب بالا نقشی در شرایط اقتصادی و احتماعی ایفا کند. علیرغم مزایای فوق احداث صرفا" صنایع بالادست پتروشیمی در استان، به دلیل اشتغال‌زایی کم با توجه به میزان سرمایه گذاری بالا، آب بری بالا، اثرات سوء زیست محیطی و نیاز به واردات تكنولوژی با مشكلات موجود استان همانند نبود سرمایه، بیکاری و محرومیت چندان سنخیتی ندارد و شناسایی پتانسیل و ظرفیت های صنايع پايين دستي پتروشیمی و ایجاد آن با توجه به محصولات نهایی شرکت پتروشیمی ایلام و گسترش هدفمند سرمایه گذاری در این صنایع را بیش از پیش ضروری می سازد. لذا باید به منظور بهره مندی هرچه بیشتر از مزایای صنعت استراتژیك پتروشیمی در استان به طور جد توسعه بیشتر صنایع میانی و پایین دست و ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره ارزش تولید محصولات مختلف پتروشیمی در دستور كار قرار گیرد .
متأسفانه حساسيت‌هايي كه کشورهای پیشرفته را به تغيير نگرش در توسعه صنايع پتروشيمي با ايجاد شهرك‌هاي تخصصي عظيم پتروشيمي با تاكيد بر توليدات تخصصي ميان‌دستي و پايين‌دستي پتروشيمی واداشته، هنوز در تفكر مديريت صنايع پتروشيمي با وجود فرصتها و مزیتهای منحصر به فرد در كشور ما جا باز ننموده و همچنان از فقدان برنامه ‌ اي كلان، اجرايي و با دورنماي روشن براي  توسعه صنايع پايين‌دستي رنج برده و تكليف خود را با سرمايه گذاران بخش خصوصي به صورت شفاف روشن ننموده است . توسعه پايدار صنعت پتروشيمي،  اشتغالزايي و ارزش افزوده در اين صنعت در گرو تكميل زنجيره ارزش محصولات بالادست و توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي است. تجارب موفق دنيا بيانگر اين نكته است كه با توجه به فضاي رقابت جهاني در يكايك حوزه‌هاي صنعت، كاهش هزينه هاي توليد و بهره گيري هوشمندانه از فناوري هاي روز و شيوه هاي نوين مديريتي، بازرگاني و جذب منابع مالي، مزيت نسبي بهره مندي از خوراك ارزان و در دسترس را به مزيت رقابتي مبدل مي‌سازد . كشورهاي پيشرو در عرصه توليدات مواد پتروشيمي و شيميايي سال‌هاست با بهره‌گیری از مدل پارك‌هاي صنعتي پتروشيمي و شيميایي و ايجاد بنگاه‌هاي كوچك و متوسط پتروشيمي دانش بنيان با ارزش، عليرغم دوري از مواد اوليه ارزان توانسته‌اند با توسعه نظام‌مند صنايع پايين‌دستي قطبيت توليد مواد با ارزش افزوده را در جهان از آن خود كنند. و موجبات نوآوری و تولید محصولاتی جدید، كارآفريني و ايجاد شغلهاي پايدار، مديريت و كاهش هزينه توليد و در نهايت كسب حداكثر ارزش افزوده از مواد خام پتروشيمي، فراهم آورده‌اند .
بدون ترديد درك صحيح از اهميت و ضرورت وجود چنين پارك‌هايي به عنوان نقطه عطفي در راستاي توسعه صنعتي و اقتصادي در استان توسط نمایندگان محترم، مديران محترم ارشد استان و سرمایه‌گذاران علاقمند به این حوزه نقش بسزايي در سرعت بخشيدن به تصويب و احداث اين پارك‌ها در سطح استان و در جهت استفاده بهينه از محصولات توليدي پتروشیمی ایلام  و تبديل آن به محصولات باارزش افزوده بيشتر، افزایش صادرات، تحرک بخشی به فرآیند تولید در مناطق کمتر توسعه یافته وفعال کردن بخش خصوصی درصنعت‌ پتروشیمی  دارد. لذا شايد بتوان گفت، اولين و مهمترين گام به منظور نيل به اين هدف، آشنايي هرچه بيشتر با پار ك‌هاي صنعتي و نقش آن در كسب ارزش افزوده و اشتغال‌زايي است تا از اين طريق بستر مناسبي براي تأسيس چنين پارك‌هايي فراهم گردد. ایده منحصربه‌فرد و موفق پارک‌های شیمیایی در اوایل دهه 1990 در آلمان رشد پیدا کرد .

پارک‌های شیمایی به صورت کاملا حرفه‌ای سایت‌های صنعتی را مدیریت می‌کنند . اوپراتورهای پارک‌های شیمایی خدمات گسترده‌ای به سرمایه‌گذاران در صنایع مختلف شیمیایی ارائه می‌دهند. از این طریق سرمایه‌گذاران می‌توانند کسب و کار خود را با تمرکز روی هدف اصلی خود که تولید محصولات شیمیایی متمرکز کنند و دیگر نگران سایر جنبه‌های تجارت از جمله مدیریت، بسته‌بندی، ارسال، فروش و ... نباشند چون این پارک‌ها این خدمات را به صورت مشترک به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. از مهمترین پارک‌های شیمیایی موفق جهان می توان به لودویک شاپل آلمان، پارک صنعتی نپیک انگلستان، آنترپ بلژیک، هیستون آمریکا، مپتافوت در تایلند، جزایر جورانگ سنگاپور و الجبیر عربستان سعودی می توان اشاره کرد که نقش بسیار مهمی در اقتصاد و شکوفایی کشورهای مذکور دارند .
پارك صنعتي شامل مجموعه اي از شركت‌ها با كارخانه هاي توليدي و مراكز تحقيقاتي وابسته به آنها است كه در يك محدوده جغرافيايي با زيرساخت‌ها و امكانات مشترك تحت حمايت مستقيم دولت قرار مي‌گيرند . زيرمجموعه‌هاي يك پارك صنعتي از توليدكنندگان محصولات يا خدمات مشخص خوشه فراتر مي‌رود و شامل تأمين كنندگان مواد اوليه، پيمانكاران فرعي، خريداران، صادركنندگان، تأمين كنندگان ماشين‌آلات، نهادهاي مختلف پشتيباني، مشاوران، تسهيلات عمومي، واحدهاي مربوط به سيستم حمل و نقل، واحدهاي آموزشي و تحقيق و توسعه، و ساير واحدهايي مي گردد كه فعاليت پارك را به طور مستقيم و غير‌مستقيم تسهيل مي‌كنند. از جمله مزایای ایجاد پارك صنعتي در استان می‌توان‌به سودآوري و ارزش افزوده بالا، كاهش هزينه‌ها بخاطر زيرساخت و خدمات‌ مشترك، جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي، امكان رقابت مثبت و هم افزايانه صنعتي و تجاري بين شركت هاي موجود در پارك ، توسعه منطقه اي شامل توسعه بر مبناي ظرفيت‌ها، استعدادها، نيازها و امكانات در يك منطقه خاص، ايجاد ارتباطي هدفمند و نتيجه‌گرا بين صنعت و دانشگاه با جهت‌دهي تحقيقات دانشگاهي به نيازهاي صنعتي موجود در پارك، كاربردي كردن تحقيقات دانشگاهي در صنايع وابسته به پارك، توسعه كارآفريني با ايجاد كسب و كارهاي جديد مبتني بر خلاقيت و نوآوري، اشتغال زايي بسيار بالا نسبت به سرمايه‌گذاري انجام شده و عدم نياز به منطقه بسيار وسيع صنعتي جهت تأسيس و حتي توسعه پارك صنعتي اشاره کرد .
با توجه به مزایای فوق و بواسطه برآيند ملاك‌هاي و فرصت‌های كنوني زير و مهم‌تر از همه عزم جدي استاندار محترم و پر تلاش، نمايندگان محترم و مسئولان ارشد استان شرایطی بسیار خوبی جهت تاسیس پارک‌های صنعتی همانند پارک شیمیایی گوگرد، پلی‌اتیلن و پلی پروپیلن با توجه به وجود مزیت نسبی خوراک در استان آماده است .
تحريم‌های اقتصادي جدید و توجه بيشتر مسئولين بر تكيه به توان صنعت داخلي، امكانات طبيعي و جغرافيايي از قبيل آب و زمين مناسب، فضاي سبز مناسب، آب و هواي مناسب و...، در اختيار داشتن مواد اوليه ارزان قيمت و قابل دسترس مرتبط(وجود پتروشيمي ایلام، پتروشیمی دهلران، پالايشگاه ایلام و NGL 3100 دهلران) جهت توليد محصولات پايين دستي پتروشيمي ، تفويض برنامه ريزي و بودجه به استان‌ها و گسترش اختيارات استاني و همچنین تلاش استاندار محترم، نمایندگان و مدیران ارشد براي توسعه استان و رفع مشكل بيكاري، نيروي انساني فراوان و نسبتا ارزان در استان ، وجود مراكز تحقيقاتي، علمی و دانشگاههاي مفيد در استان، امكان صادرات كالا به داخل و خارج و نزديكي به بازارهاي مصرف عراق، درمانگاه و امكان ارتباط و تعامل با مدل هاي موفق جهاني در اين زمينه، توانمندي متخصصين و تحليلگران داخلي جهت بومي سازي و پياده سازي مدل پارك صنعتي .
از اين رو ایجاد و توسعه پارك هاي صنعتي پتروشيمي در استان ما با توجه به وضعيت گسترش پالايشگاهها و منابع تأمين خوراك صنايع پتروشيمي، شرايط منطقه مورد نظر از قبيل وضعيت جغرافيايي، امكانات و زيرساخت ها موجود و امكان توسعه آنها در منطقه، شناخت سرمايه گذاران محلی و منطقه اي در حوزه پتروشيمي، بررسي زنجيره توليد و زنجيره ارزش محصولات مياني و نهايي بدست آمده از گوگرد، اتيلن و پروپيلن با توجه به فراوانی آن در استان و مهمتر از همه مطالعه بازارهاي هدف به ویژه عراق و فراهم ساختن زمينه هاي لازم را براي انتخاب محصولات توليدي با ارزش افزوه بالاتر به شكوفايي صنعت پتروشيمي و نيز توسعه منطقه اي استان براي توسعه صنعت پتروشيمي خواهد انجاميد .
امید است با برنامه ريزي و سياستگذاري دقيق و حمايت تمامي عوامل موثر از محلی و ملي و با هماهنگ سازی و بسیج همه امکانات صنعت برای شناسایی ظرفیت‌های موجود اعم از ظرفیت های فنی ، علمی و اقتصادی و بکارگیری آنان درحوزه صنعت پتروشیمی و تلاش و پیگیریهای مجددانه استاندار محترم، مسئولین و متولیان امر شاهد ایجاد و توسعه اولین پارك صنعتی شیمایی به منظور کاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی در سطح استان باشیم .

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.