• دوشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۷
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: ilam-47839

دغدغه‌هایی که آوای «کرکیت» را با کتاب پیوند داد

5acfc50f0f3cbc8791a0c8d96bbc3037

از روزهایی می‌گوید که صدای «کرکیت‌» خواهر او را به فکر واداشت تا برای کمک به دست‌های پینه‌بسته‌ی پدر دست به کار شود، با علاقه کرکیت  را به دست گرفت و با صدای آن مانوس شد. اما این برایش کافی نبود، او این فرصت  و علاقه را در دانشگاه نیز دنبال کرد.

با اینکه رشته‌اش «علوم تجربی» بود و با هوشی که خود از آن سخن می‌گوید شاید می‌توانست به موفقیت بهتری برسد، در کنکور هنر شرکت کرد. در سال 1378در رشته‌ی کارشناسی فرش برگزیده و وارد دانشگاه شد. در سال 1395 در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشمدیریت و اقتصاد فرش دانش‌آموخته شد.

در سال 1386 با سمت پست کارشناس فرش و صنایع دستی جذب کمیته امداد امام خمینی(ره)گردید. بواسطه‌ی فعالیتش در کمیته امداد با بافندگان فرش ارتباط بیشتری گرفت و امروز از دردهایی می‌گوید، که می‌رود تا صدای کرکیت را خاموش کند، اما به طرح الگوی نوین مشاغل خانگی امیدواراست، به امید اینکه با تکمیل و کنار هم گذاشتن  زنجیره‌های تولید فرش بتواند باعث رواج دوباره هنر صنعت فرش در این منطقه محروم گردد. و به درآمدزایی بیشتر بافندگان فرش کمک کند.

فرش ایلام و جریانی آهسته و پیوسته از سال 67 تا 73

«ولی اله‌مرادی» در گفتگو با ایسنا- منطقه ایلام- اظهار   کرد: فرش دستباف ایلام از سال 1367 تا 1373 رونق خوبی داشت اما میزان تولید چشمگیر نبود، و همچنان  دار قالیبافی در این عرصه آهسته و پیوسته زینت‌ بخش خانه‌ها بود. و هر بار صدای کرکیت بافندگان اتمام بافت یک رج را به همگان خبر میداد. هر چند وقت یکبار مراسمها ، همایشها، مسابقات عملی مسابقه  طراحی فرش و مقاله نویسی نیز با موضوع فرش دستبافت در این استان برگزار  برگزارمی شد. اما متاسفانه امروز خبری از آن گونه همایش‌ها نیست.

وی درباره‌ی نحوه‌ی ورود خود بعنوان کارشناس فرش به بدنه کمیته امداد امام خمینی(ره) استان ایلام میگوید: شهرستان ایوان یکی از مراکز  تولید فرش بود.تعداد بافنده های شهرستان زیاد نبودند. امداد شهرستان ایوان کار تولید فرش را با تعداد 45 بافنده به پیش میبرد. باکیفیتی نه چندان مطلوب. باشناسایی و سطح بندی بافندگان و همزمان استعدادیابی، ارتقاء و افزایش کیفیت و میزان تولید مورد تشویق و توجه خاص قرار می گرفتم.  درطول این سالها، به صورت جدی نظارت و پیگیری، آموزش و ارتقاء کمی و کیفی بافته ها و بافندگان" برنامه های رسیدن به اهدافم بود.

این فعال حوزه تولید فرش دستبافت  تصریح کرد: در طول 12 سال قریب به 1000 نفر را آموزش دادیم و این افراد هم  بخوبی کار می‌کردند. فرشبافی رونق خاصی به منطقه داده بود. خیلی از مراجعین کمیته امداد که قبلا خواهان مساعدت مالی از امداد بودند ، در صف طالبان تولید و اشتغال قرار گرفتند. و آنچنان اعتمادها افزون شد. که درآمد سالیانه برخی ازبافندگان از محل دستمزد حاصل از تولید و فروش فرش از حقوق برخی کارمندان، نیز بیشتر شده بود. برخی از بافندگان توانسته بودند با اینکار تغییرات جدی در زندگی خود ایجاد کنند. کسانی را میشناختم، که درآمد اینکار را صرف تعمیرات و یا بازسازی خانه خود میکردند. و برخی با آن جهیزیه خود و یا خواهر و یا هزینه ازدواج برادری را تامین میکرند.ماموریتهای نظارتی و اجرای طرح  و  جمع آوری فرش‌های بافندگان از روستاها و ارسال تولیدات و حضور در جلسات قیمت گذاری باعث فخر همه عوامل شهرستان شده بود.  و اینها همه با ماشین کمیته  امداد انجام می گرفت. این خاطرات هیچگاه از ذهنم زدوده نخواهد شد. و این همه با وجودی بود که میزان حقوق و مزایای من بسیار پایین و از همه کمتر بود. اما بعدها که کمیته امداد این فعالیت را تعطیل کرد امید برخی از آنها به یاس و ناامیدی مبدل شده بود.چرا چرخ اقتصاد بعضی ازخانواده ها تنها با قالیبافی می چرخید. و نظرش بر این بود که با رکود و تعطیلی تولید فرش برخی از خانواده ها عملا نان آور خود را از دست می‌دادند.

اله‌مرادی با اشاره به ورود جهاد دانشگاهی در زمینه فرش‌بافی در قالب الگوی نوین مشاغل خانگی ، اظهار کرد: اگر این برنامه به طور کامل محقق شود" می‌تواند خاطره‌ی آن سال‌ها را به شکل بهتری زنده کند. به شرط اینکه؛ ملزومات کار نیز در نظر گرفته شود. و حلقه های مفقوده را شناسایی و سپس در این زنجیره قرار داد.

چرخه‌ی تولید فرش در ایلام تکمیل نیست/ بافندگان به دلالان امیدوارترند تا مسئولان

وی با بیان اینکه تولید فرش در استان از فقدان حلقه‌های مفقوده رنج می‌برد، گفت: استان ایلام در زمینه تولید فرش دارای مزیت است. وی عواملی همچون وجود بافندگان ماهر و ارزان، مواد اولیه فراوان (مانند پشم و مو مواد اولیه رنگرزی پوست گردو،جفت حاصل از جنگلهای بلوط زاگرس، کاه وریشه شیرین بیان، ریسندگی پشم  دستی واز همه مهمتر نیاز مردم به درآمد حاصل از فرشبافی را از مهمترین عوامل مزیت تولید فرش میداند. فرشباف ایلامی بسیار زحمت می‌کشد اما در استان رنگرزی کارخانه ریسندگی  کارگاههای مرمت و پرداخت فرش و مدیریت تخصصی  واحدی وجود ندارد. در اینجا خبری از بازرگانی سودآور فرش نیست و فرش دستباف که یک کالایی سرمایه‌ای است. خوب معرفی نشده است. تولیدکننده‌ی ایلامی عادلانه از سود واقعی کار خود بهرمند نمی‌شود. فقط مضرات بدنی آن برایش باقی می‌ماند.  کم نیستند فرشبافانی که به دلیل شرایط موجود فقط به دلالان امید بسته‌اند تا متولیان امر.

فرشبافی شغلی پایدار است، اگر ...

این فعال وکارشناس حوزه تولید فرش دستبافت‌ تصریح کرد: فرش کالای عجیبی است. طبق آمار 25000 نفر در استان در زمینه بافت فرش شناسایی شده اند.از دولت انتظار میرود قدر کسانی را که با کمترین سرمایه ممکن، و بدون اتکا به دولت، شغلی برای خود دست و پا کرده‌اند را بداند چون این شغل، میتواند به شغلی پایدار تبدیل شود. وارزش افزوده قابل توجهی را ایجاد نماید.

فرشبافان سبک زندگی امروز را درنظر بگیرند

اله‌مرادی ادامه داد: فرشبافان و علی الخصوص تولید کنندگان باید پیش از تولید با استفاده از مطالعات انجام گرفته به دنبال شناسایی ذائقه‌ و سلیقه مشتریان باشند.آنها باید علاوه بر تولید بمنظور صادرات به دیگر کشورها، از پتانسیلهای داخلی نیز نباید غافل شوند. و اگر آنها بتوانند تولید را بر اساس اخذ سفارش انجام دهند ، موفقیت آنها حتمی خواهد بود.

دانش‌اموختگان فرش آن گونه که باید کاربلد نیستند

وی درباره فعالیت دانشجویان این رشته در سطح دانشگاه‌‍‌های کشور گفت: متاسفانه دانشجویان رشته فرش آن گونه که باید کاربلد نیستند. آنها میبایست علاوه براینکه ،به مباحث  نظری این کار احاطه داشته باشند. خود نیز باید مشکلات و سختیهای تولید را به جان بخرند و عاشقانه فرش دستبافت را به عنوان یک کالایی که از جنبه های مختلف سودمند است، را دوست داشته باشند. چراکه بافت فرش دستبافت یک هنر است و یک تخته فرش دستبافت یک تابلو هنری است.

اله‌مرادی تصریح کرد: فرش یک کالای سرمایه ای است. و علاوه بر آن حامل پیام فرهنگی کشور ما است. فرش دستبافت به عنوان محصول صادراتی یک کالای ارز آور میباشد. سهم قابل توجهی از نرخ اشتغال محلی و کل کشور را به خود اختصاص داده است. و سئوال مهم اینجاست که : آیا بافندگان و دیگر عوامل تولید شایسه تقدیر و ارج نهادن بیشتر نیستند. پس بیایید همت کنیم و نگذاریم صدای کرکیت در خانه‌ها خاموش شود.

وی با این بیت از نظامی به مصاحبه‌ی خود پایان داد:

همت انسان چو گردد زورمند                  هرچه خواهد آفریند بی گزند

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.