• یکشنبه / ۱۱ آذر ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۱
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: ilam-48333

کارآفرین خود را بی‌پناه می‌بیند؟ /تولد کافه کارآفرینی ایلام در میزگرد ایسنا

8888

کارآفرینی از محور های اصلی رشد و توسعه و از نظر برنامه ریزی توسعه اقتصادی و توسعه پایدار دارای اهمیت است زیرا موجب اشتغال و  افزایش سود و سرمایه سرمایه‌گذاران شده و پر شدن شکاف‌ها و خلا های بازار کار را به ارمغان می‌آرود یعنی با توجه به دگرگونی‌های شرایط بازار کار و فراهم شدن فرصت‌های تازه، تصمیم‌های تازه‌ای گرفته می‌شود و موجب گذار از رکود اقتصادی، جبران عقب ماندگی‌های اقتصادی و آسان شدن روند رشد و توسعه کشور می‌شود .
کارآفرینی موجب به وجود آمدن محصولات، خدمات، روش ها، سیاست‌ها، افکار و راهکارهای نو برای حل مشکلات جامعه می‌شود .

با توجه به اهمیت این موضوع میزگردی در ایسنا، منطقه ایلام، با حضور کارآفرینان، رئیس جهاددانشگاهی واحد استان و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

انگار قانون با کارآفرین سر لج دارد

«صادق صفربیگی» رئیس کانون کارآفرینان استان در این نشست اظهار کرد: متاسفانه قانون کار علیه کارآفرین و کارفرما تصویب شده است تا جایی که سود کارفرما در این است که عطای کارآفرینی را به لقایش ببخشد، چون حمایت ازکارفرما پیش‌بینی نشده است و گاها کارگران مشکلاتی را برای آنان ایجاد می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه بوروکراسی پیش پای ایجاد اشتغال نیازمند بازنگری هستند، تصریح کرد: قوانین تامین اجتماعی و مالیات از جمله این مشکلات هستند، ، کارآفرین هیچگاه قصد فرار از مالیات را ندارد اما متاسفانه جرائم مالیاتی چند برابر مالیات وضع شده بر کارآفرینان تحمیل می شود.
 مشوق‌های مالیاتی فقط اعلام می‌شوند؛ اعمال نمی‌شوند
این کارآفرین ادامه داد: معتقدم در بسیاری از جریمه‌ها و وضع شدن مالیات سلیقه‌هایی اعمال می‌شود و بسیاری از کارآفرینان استان از این موضوع گلایه دارند و مشوق‌های مالیاتی فقط اعلام می‌شوند و خبری از اعمال آنان نیست.
صفربیگی قوانین تامین اجتماعی را از دیگر مشکلات کارآفرینان عنوان کرد و گفت: انگار قوانین در این زمینه با کارآفرین سر لج دارد و کارآفرین در برابر آن همیشه متضرر می‌شود.
بانک‌ها در قبال کارآفرینان سخت‌گیری می‌کنند
وی قوانین سختگیرانه بانک‌ها را از دیگر مشکلات کارآفرینان عنوان کرد و گفت: اکثر مردم با این موضوع درگیر هستند و می‌دانند که اولویت اول برای بانک‌ها سود خودشان است و متاسفانه بر خلاف فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم در این زمینه، بانک‌ها آن گونه که باید هوای کارآفرینان را ندارند.
آی.تی را دریابیم
صفربیگی با اشاره به حوزه کاری خود در زمینه آی. تی هم گفت: امروز تمام نگاه‌ها در دنیا متوجه این صنعت شده است و می‌توان در این عرصه سرمایه‌گذاری کرد که متاسفانه این عرصه آن گونه که باید در ایران و خصوصا ایلام جا نیفتاده است.
وی تصریح کرد: براساس یک تحقیق علمی توسط موسسه بامداد در سال 96 انجام گرفته است مشخص شد علی‌رغم تورم 38 درصدی در حوزه‌های مختلف در آی.تی رشد معادل 17 درصدی داشته‌ایم و این صنعت در ایران معادل معدن، داروسازی و بیمه تراکنش داشته است و 3 برابر صنعت هوایی در کشور درآمد داشته است.
صفربیگی با تاکید بر اینکه با کمک آی.تی می‌توانیم بقیه صنایع را جلو ببریم، ادامه داد: یکی از ره‌آوردهای این صنعت شفاف‌سازی است و می‌تواند در هر عرصه‌ای که ورود کند موجب رشد شود اما متاسفانه مدیران کمتر مایل هستند خود را با این صنعت وفق دهند.
این کارآفرین ادامه داد: برگزاری استارتاپ‌ها فرصت مناسبی است که می‌تواند در این عرصه به اشتغال بینجامد.
وی از تلاش‌ها و حمایتهای مدیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکر نموده و ابراز امیدواری کرد با ترسیم یک نقشه راه در مسیر کارآفرینی و دیدن مشکلات کارآفرینی توسط بانک‌ها ، امور مالیاتی ، تامین اجتماعی و دیگر سازمانها و ادارات مرتبط ، شاهد امیدواری بیشتر کارآفرینان باشیم.

«حامد خرمی» کارشناسی ارشد رشته برق گرایش کنترل و مدیر فناوران نوژان ارتباط و کار آفرین برتر سال 95 و 96 با کسب حداکثر رتبه، اظهار کرد: با تلاش توانسته‌ام برای 50 نفر شغل ایجاد کنم ،طبق آمار و بخشنامه های وزارت کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد شغل پایدار برای هر نفر 50 میلیون تومان در سال گذشته باید  هزینه شود، که این میزان در سال جاری به 100 میلیون تومان افزایش پیدا کرد و بر این اساس بنده توانسته‌ام بار مالی به میزان 5 میلیارد از دوش دولت بر دارم  و این در حالیست که بنده تاکنون 100 میلیون تومان دریافت کرده‌ام .

وی با تاکید اینکه یک کارآفرین معمولا بر اساس وعده‌های دولتمردان برنامه‌ریزی می‌کند، ادامه داد: متاسفانه قانون‌ها با رفتن یک مسئول عوض می‌شود و کارآفرین خود را بی‌پناه می‌بیند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ایلام با انتقاد از عدم تحقق وعده‌ی دولت در موضوع کارورزی ، تصریح کرد: من آورده‌ی خود را قبل از بانک تامین کردم و دستگاه خریدم اما اکنون سردرگم هستم .

این کارآفرین با بیان اینکه کارآفرینان ما از امید دادن واهی خسته شده‌اند، گفت: به دولت می‌گویم تسهیلات نوش جان بدهی‌های خود را به موقع پرداخت کنید .

خرمی گفت: تامین اجتماعی به خاطر یک روز تاخیر در پرداخت حق بیمه ، کارفرما را جریمه می‌کند به عنوان مثال در ازای یک روز تاخیر برای هرلیستی 150 هزار تومان جریمه شدم .

مدیر شرکت دانش بنیان صنعتی در زمینه طراحی دستکاه بوک اسکنر آرشیو الکترونیک، تصریح کرد: در کشور همه سنگ اشتغال را به سینه می‌زنند اما در عمل آن گونه که باید زمینه فعالیت کارآفرینان را فراهم نکرده‌ایم و در مجموع کارافرین در کشور مظلوم و محکوم است .

دارنده جایزه دوم اختراعات آلمان موضوع ماشین حساب شیمی با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در ارتباط با کارآفرینان ، گفت: متاسفانه بخشنامه های داخلی بانکها بر دستورالعمل و آیین‌نامه‌های هیئت دولت رجحان دارد .

چند توصیه به کارآفرینان

خرمی تصریح کرد: طبق تجاربی که بنده داشتم با اطمینان عرض می‌کنم افراد جویای کار باید پشتوانه کافی جهت باز پرداخت تسهیلات داشته باشند چون همیشه گفتیم سنگ بزرگ برداشتن  علامت  نزدن است تسهیلات خوب ولی باید قدرت باز پرداخت را داشت.

این کارآفرین تاکید کرد: هیچ صنعتی در جهان وجود ندارد بعد از 6 ماه یا حتی یکسال به ظرفیت نامی برسد پس  کار آفرین برای پرداخت اقساط اولیه که هنوز درآمد به حد ظرفیت نرسیده چاره ای بیندیشد چون عملا خیلی از بنگاهها به همین دلیل ورشکست شده اند.

کار آفرین برتر سال 95 و 96  تصریح کرد: هیچ صنعتی در کل دنیا وجود ندارد که بتواند تمام اقساط تسهیلات را با سود ( در اروپا سود بین 1 تا 2 درصد) پرداخت و تازه سود سر شار نصیب سرمایه گذار کند این اقساط در کشورهای پیشرفته بیش از 25 سال می باشد و به همین خاطر هزینه های سالیانه بجای اینکه جهت اقساط مصرف شود صرف پیشرفت شرکت و صنعت می‌شود و اقساط درصد کمی از مولفه هزینه به شمار در حالی که در اینجا 60 تا 70 درصد هزینه های سالیانه صرف پرداخت اقساط می‌شود برای همین خطوط تولید همواره دست نخورده و بدون پیشرفت می ماند چون تولید کننده فقط به فکر پرداخت اقساط می باشد

وی تصریح کرد: در کشورهای صنعتی و پیشرفته معمولا از شرکت‌های نوپا که تازه تسهیلات گرفته اند مالیات اخذ نمی گردد چون شرکت باید تمام هدف و فکرش رو روی ارائه بهترین محصول بگذاردولی متاسفانه در ایران همیشه دولت خودش بدهی معوق دارد و مالیات را با جریمه می‌گیرد.

انتقاد از کم‌توجهی به زنجیره اشتغال در بسیاری از طرح‌ها

«سیدغلامرضا حسینی» رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام نیز در این نشست، اظهار کرد: امروزه کار  و فعالیت شکل تازه‌ای به خود گرفته است و به سوی خوداشتغالی و کارآفرینی در حرکت است .

وی با بیان اینکه کارآفرینی و کارآفرینان نقش کلیدی ر توسعه و پیشرفت اقتصاد جوامع ایفا می‌کند، تصریح کرد: کسب و کار دانش‌بنیان ، یکی از پایه‌ها و شالوده‌های اقتصاد مقاومتی است .

رئیس جهاددانشگاهی استان ایلام با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های نسل سوم یعنی دانشگاه‌های کارآفرین سایر دانشگاه‌ها را به سوی ماموریت جدید یعنی کارآفرینی و خلق ارزش سوق می‌دهد، گفت: سهمی که دانشگاه‌ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی بر عهده دارند آنها را به گذار از نقش سنتی خود در آموزش و پژوهش به کارآفرینی وا می‌دارد .

حسینی تصریح کرد: حضور و فعالیت نیروهای باانگیزه و ایجاد سازمان خلاق و نوآور با هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌ ها و صنعت می‌تواند در توسعه کارآفرینی بسیار موثر باشد .

وی قرار گرفتن نهادهای توسعه‌ای مانند جهاددانشگاهی را در کنار کارآفرینان ضروری دانست و گفت: یک دهیار یا یک کارآفرین روستایی چقدر با فضای کسب و کار آشنا است که او را بی‌نیاز از مشاوره بدانیم و یا بعد از گرفتن وام رهایش کنیم .

رئیس جهاددانشگاهی استان ایلام با انتقاد از کم‌توجهی به زنجیره اشتغال در بسیاری از طرح‌ها، ادامه داد: یکی از دغدغه‌های ما در استان کمبود کارآفرین و نادیده گرفتن این نکته است که زندگی شغلی به سمت خوداشتغالی می‌رود .

حسینی ادامه داد: متاسفانه در ایلام از ظرفیت‌های معاونت فناوری ریاست‌جمهوری آن گونه که باید بهره نگرفته‌ایم و از طرف دیگر فرهنگ کارآفرینی در استان جا نیفتاده است و باید همه دست به دست هم دهیم شناخت دانش‌آموزان و دانشجویان امروز را که فردا وارد جامعه می‌شوند نسبت به کار و کارآفرینی تغییر دهیم .

باید در فرآیند حل مسئله بیکاری ابعاد مختلف آن را بررسی کرد

«شکراله شیرخانی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: موضوع بیکاری، مهم ترین مسئله کشور است که حل آن ممکن است مشکل باشد اما حل شدنی است. راه حل های ما نباید متوجه قسمتی از مسئله باشد. باید در فرآیند حل مسئله بیکاری ابعاد مختلف آن را بررسی کرد. اعطای تسهیلات به تنهایی ممکن است در تسهیل فرآیند اشتغال موثر باشد اما راه حل قطعی و نهایی نیست و منجر به حل کامل مسئله بیکاری نمی شود. بنابراین باید ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، روابط بین الملل، اقتصادی و... را به صورت عمیق بررسی کرد تا به یک راه حل جامع و عملیاتی دست پیدا کرد. بنابراین در مسیر تقویت ایجاد رفتارهای کارآفرینانه و تولید ثروت و کار، نیازمند ترکیب تمامی منابع موجود و مبسوق به آن درک درست و جامع از وضعیت موجود هستیم .

نظام آموزشی کم‌ترین تغییر را در مخاطب برای حضور در فعالیت‌های کسب و کار ایجاد نکرده است

وی با بیان اینکه استان ایلام، جدای از نظام اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور نیست، ادامه داد: ما در استان، شرایط را برای حضور قدرتمند بخش خصوصی ایجاد نکردیم. جامعه جوان ما برای حضور قدرتمند در محیط واقعی کار در بخش غیردولتی، آمادگی لازم را ندارد. نظام آموزشی کم ترین تغییر را در مخاطب برای حضور در فعالیت‌های کسب و کار ایجاد نکرده است. تغییرات نگرشی نظیر: مثبت اندیشی، اعتماد به نفس، ارتباط موثر، تقویت و ایجاد تفکر خلاق و...، حلقه های مقفول در نظام آموزشی ما هستند. نکته بعدی، حضور سرمایه گذران قدرتمند و دارای اهلیت لازم در استان و اجرای طرح های منطبق بر نیازهای استان از دیگر مواردی است که می تواند در ایجاد اشتغال پایدار در استان سهم بالایی داشته باشد .

نرخ بیکاری استان در تابستان گذشته، 11.8 بوده است

دبیر کارگروه اشتغال و سرماینه‌گذاری استان با بیان اینکه بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری استان در تابستان گذشته، 11.8 بوده است، تصریح کرد: مرکز آمار، تنها مسئول اعلام آمار نرخ بیکاری در کشور و بالطبع آن در استان ها است و  بر اساس یک سری  شاخص ها از بین جمعیت فعال، نرخ بیکاری را مشخص می کند که ممکن است این شاخص ها با آن چه که من و شما فکر می کنیم متفاوت باشد اما این شاخص ها، شاخص های جهانی هستند. مثلا فردی که در هفته یک ساعت به کار اشتغال داشته باشد، بر اساس این شاخص ها این فرد بیکار نیست. در کشورهای توسعه یافته، ممکن است کسی با یک ساعت کار در هفته از میزان دریافتی برخوردار باشد که از پس هزینه های جاری روزمره برآید اما در کشور ما، خیلی ها تمام روزهای طول سال را به کار مشغول اند و از پس تأمین حداقل مخارج زندگی هم بر نمی آیند. حالا بسته به این که شما از چه پنچره ای موضوع بیکاری را تحلیل می کنید. آیا عنصر رفاه اجتماعی و مباحث توسعه ای را در تحلیل خود لحاظ کرده اید یا نه؟

انتظار داریم شاهد استخدام کارگران خارج از استان نباشیم

شیرخانی ادامه داد: با انجام پروژه های نفت و گاز در جنوب استان، امیداوریم فرصت لازم را برای اشتغال حدود پنج هزار نفر در آینده ایجاد شود. امیدواریم که فرصتی ایجاد شود برای اشتغال جوانان بیکار بومی استان با توجه به صراحت ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه، انتظار داریم شاهد استخدام کارگران خارج از استان نباشیم، زیرا که اولویت استخدام نیروی کارگری، حق جوانان بومی استان می باشد. این اداره کل پیگیری های لازم و جدی را برای این مهم انجام داده و امیدواریم، در صورت نیاز، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، توصیه ها و تذکرات لازم را به وزارت نفت بدهند .

تسهیلات بخشی از فرآیند اشتغال است

وی در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی و در پاسخ به این سوال که چقدر امیدوارید این تسهیلات منجر به ایجاد شغل در استان شود؟ ادامه داد: تسهیلات بخشی از فرآیند اشتغال است اگر این تسهیلات به طرح های منطبق باا نیازهای استان و حلقه های زنجیره تولید و هم چنین مجریان واجد اهلیت اختصاص یاید، می تواند منجر به ایجاد اشتغال شده تسهیلات روستایی اعطاء شده، حسب گزارش کمیته نظارت استان تاکنون بیش 1100 نفر از قبل تسهیلات روستایی بیمه گذار مدیریت بیمه روستاییان، عشایر و کشاورزان و تامین اجتماعی شده‌اند .

تحلیل مدیرکل از تعطیلی کشتارگاه ایلام

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در پاسخ به این سوال که  موضوع کشتارگاه ایلام که منجر به بیکاری کارگران این کشتارگاه شده است را چگونه تحلیل می‌کنید، گفت:کشتارگاه ایلام توسط سازمان خصوصی سازی به یک فردی فاقد اهلیت واگذار شده است که این فرد به اصطلاح سرمایه گذار تا کنون حتی یک بار به استان ایلام سفر نکرده است. در واگذاری این کشتارگاه، سازمان خصوصی سازی به طور متمرکز رفتار کرده است و متاسفانه هیچ هماهنگی با استان صورت نگرفته است. ضعف فرآیند واگذاری و سوء مدیریت سازمان خصوصی سازی کاملا مشخص می باشد. البته با تدبیر مدیران ارشد استان که در آخرین جلسه ای که به ریاست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ایلام و با حضور مسئولین سازمان خصوصی سازی کشور در استانداری ایلام برگزار شد، تصمیم گرفته شد کشتارگاه به فردی که اهلیت لازم را دارد واگذار شود .

وی با بیان اینکه از مشکلات مطرح شده توسط کارآفرینان بی‌اطلاع نیستم، قول داد پیگیری‌های بیشتری را برای حل مشکلات این عزیزان به کار گیرد .

به گزارش ایسنا، در این میزگرد اعضا درباره تشکیل «کافه‌ی کارآفرینی» با هم به توافق رسیدند و قرار شد به زودی این مرکز در ایلام شروع به کار کند.  

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.