• شنبه / ۱۸ شهریور ۱۳۹۱ / ۱۰:۲۵
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-13046

/گفت‌وگو/

جشنواره‌ فیلم کودک و نوجوان به یاد زاینده‌رود همه را سیراب می‌کند دبیر اجرایی جشنواره در ایسنا: حضور پررنگ متولی اصلی فیلم کودک و نوجوان در اصفهان لازم است

جشنواره‌ فیلم کودک و نوجوان به یاد زاینده‌رود همه را سیراب می‌کند
دبیر اجرایی جشنواره در ایسنا:
حضور پررنگ متولی اصلی فیلم کودک و نوجوان در اصفهان لازم است

امسال، دومین سال حضور جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان در اصفهان است و همه اصفهانی‌ها اعم از مردم و مسؤولان، امیدوارند تا این رویداد بزرگ فرهنگی به بهترین شکل برگزار شود. با اینکه در این سالها، اصفهان عقب گرد قابل تاملی در زمینه تولید فیلم کودک و نوجوان داشته است، اما امید می‌رود با برگزاری هر چه بهتر جشنواره امسال، انگیزه بیشتری برای تولید فیلم در این حوزه به وجود آید.

خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان گفت‌وگویی با دبیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان انجام داده است که در ادامه به بخش‌هایی از آن اشاره می‌شود؛
 
جشنواره سال 90

مجتبی شهیدی با اشاره به اقدامات انجام شده در جشنواره سال گذشته گفت: سال گذشته از نظرات افراد مختلف استفاده کردیم و نتیجه خوبی گرفتیم و همان طور که می دانید حدود 100 مهمان خارجی دعوت شده بودند و اکثر عوامل یک فیلم از جمله کارگردان، بازیگر و نویسنده حضور داشتند و مجموعه‌ای از کشورهای جهان، مشغول جشنواره شده بودند. علاوه بر مهمانان خارجی چند صد نفر از دست اندرکاران سینمای ایران نیز دعوت شده بودند.
 
دبیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان در اصفهان ، با اشاره به پوشش مناسب رسانه‌ای جشنواره تاکید کرد: با وجود ارتباطاتی که با صداوسیما برقرار کردیم، سعی شد با ورود شبکه‌های ملی، استانی و برون مرزی مانند "شبکه یک"، "شبکه دو"، "جام جم" و "پرس تی وی"، از ظرفیت‌های استان برای برنامه سازی استفاده کرده و نتیجه همکاری صداوسیما با جشنواره، پنج هزار و 300 دقیقه پخش زنده تلویزیونی بود که برای اولین بار در جشنواره اتفاق افتاد.

وی سال گذشته را تجربه متفاوتی برای ارایه ارزش‌های دینی، سیاسی، اجتماعی و هنری در قالب‌های جدید دانست و خاطرنشان کرد: سال گذشته جمعی از افراد به همراه فریبا کوثری به نجف اشرف رفتند و پرچم حرم امیرالمؤنین(ع) را به ایران آوردند و در روز افتتاحیه که با عید غدیرخم، مقارن شده بود، پرچم متبرک حرم حضرت امیر به احتزاز درآمد. هم چنین برای ادای احترام به مقام شامخ شهدا و خانواده‌شان نیز، از کوچکترین فرزند شهید اصفهانی، دعوت به عمل آورده شد و بدین ترتیب سعی کردیم پاسخگوی دغدغه تمام اقشار جامعه باشیم. به همین دلیل جشنواره پارسال، بهترین جشنواره بعد از انقلاب شناخته شد.
 
شرمساری اصفهانی‌ها درجشنواره 90

شهیدی جشنواره را یک رویداد فرهنگی-فکری خواند و آن را به جاری شدن آب زاینده‌رود مانند کرد که همه را بهره‌مند می‌کند و ادامه داد: این افراد و سازمان‌ها هستند که می‌بایست، به بهترین نحو از این رویداد استفاده کنند. اما متاسفانه این سازمان‌ها مانند کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، انجمن سینمای جوان، صداوسیما اصفهان، حوزه هنری در اصفهان هیچ تلاشی در این زمینه نداشتند و جشنواره سال گذشته نشان داد که اصفهان چقدر در این زمینه ضعف دارد و این کم کاری تولیدکنندگان فیلم کودک ونوجوان واقعا خجالت آور بود.
 
دبیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان در اصفهان با ابراز تاسف بسیار از نقش کم رنگ تولیدکنندگان اصفهانی در حوزه فیلم کودک ونوجوان خاطر نشان کرد: اصفهان صرفا مجری نگرش‌های متولی امر(بنیاد فارابی) است و اگر قرار باشد حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید با تولید فیلم بیشتر نظر آنها را جلب کنیم.

اجرای جشنواره کودک و نوجوان با فضایی بزرگسالانه

وی تغییر فضای بزرگسال جشنواره به فضای کودکانه را منوط به تغییر نگرش متولیان امر دانست و اذعان کرد: در جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان رقابت بین متولیان ساخت است ولی باید با حضور کودکان به مرور زمان فضا جشنواره را تلطیف کرد و متخصصان از بین کودکان باشند نه بزرگترها.

حواشی جشنواره 90 و میزبانی اصفهان
 
دبیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان در اصفهان در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا که چرا مهمانانی که جز عوامل کم‌رنگ یک فیلم بودند، سال گذشته به همراه کل اعضای خانواده خود به اصفهان آمده و به علت وجود پاره‌ای بی نظمی‌ها، میزبانی اصفهان را زیر سووال بردند، گفت: دعوت کننده مهمانان، بنیاد فارابی است و اقدام زیبا در جشنواره، تقدیر از همه کسانی است که در حوزه کودک و نوجوان تلاش‌های بسیاری کردند و سابقه طولانی داشتند و من معتقدم در برابر کارهای بزرگ باید انسان‌ها با بزرگ‌منشی از کنار مسائلی کوچک بگذرند.
 
نیاز به حضور پررنگ تر متولی اصلی  فیلم کودک ونوجوان 

وی با اشاره به حمایت شهرداری از جشنواره، با تاسف گفت: شهردای مسؤول تولید فیلم نیست و می‌تواند یک حامی باشد و این اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است که باید با تولید فیلم، نقش بیشتری در جشنواره بازی کند و دیگر سازمان ها را برای تولیدات بیشتر بسیج کند.
 
 استان اصفهان یک پارچه به استقبال جشنواره می‌رود

وی سالن های متعدد امسال را عامل شکوه بیشتر جشنواره دانست و تصریح کرد: امسال اکثر شهرستان‌های استان ، درگیر جشنواره می‌شوند و در همین رابطه سینماهای کاشان، خمینی شهر و زرین شهر از لحاظ فنی مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا برای پخش فیلم آماده شوند و برنامه‌های نمایشی مانند برنامه عموها در آنجا هم اجرا شود. سینماهای شهر اصفهان نیز مانند ساحل، سپاهان، سینما کودک، سینما فرهنگیان، خانواده، ایران، قدس، دو سالن فرشچیان و سه سالن شهرداری نیز برای نمایش فیلم‌های کودک و نوجوان، با تایید بنیاد فیلم فارابی از لحاظ فنی آمادگی کامل دارند.
 
محل اسکان مهمانان امسال

دبیر اجرایی جشنواره مدیریت به جا و مناسب را ویژگی بیست و ششمین جشنواره امسال برشمرد و اعلام کرد: امسال مهمانان خارجی در هتل عباسی و مهمانان داخلی درهتل کوثر مستقر خواهند شد. هم چنین جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها و نشستهای خبری نیز در مجموعه فرشچیان برگزار خواهد شد.
 
مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره

وی با مقایسه این دوره با دوره گذشته گفت: با کمال تاسف سال گذشته حداکثر ظرفیت سالن اختتامیه جشنواره حدود یک هزار نفر بود و بسیاری از علاقه‌مندان نتوانستند وارد سالن شوند. اما امسال ورزشگاه نقش جهان را به این کار اختصاص دادیم و این مکان همه امکانات لازم اعم از نور وصدا را دارد و با وجود درهای ورود و خروج متعدد، امکان بروز حادثه‌ای مانند زنجان وجود نخواهد داشت و صدا و سیما با پوشش عالی رسانه‌ای، دو ساعت پخش زنده در صبح و 2 ساعت بعدازظهر، خانواده‌ها را بیشتر با جشنواره آشنا و سرگرم خواهد کرد.

شهیدی اعلام کرد: هم‌چنین بیش از18 فیلم بلند به جشنواره راه پیدا کرده است و بخش خصوصی در این زمینه بسیارفعال بوده است.
 
گفت‌وگو از: فرزاد خبوشانی، خبرنگار فرهنگ وهنر ایسنا- منطقه اصفهان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.