• شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۰۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-33657

مصباحی‌مقدم:

دولت در کاهش نرخ تورم به موفقیت نسبی دست پیدا کرده است

مصباحی مقدم

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دولت بتواند تا سال آینده نرخ تورم را به 18 درصد برساند موفق بوده است و اگر هم نتواند باز هم تاکنون و با کاهش نرخ تورم به میزان 21 درصد به موفقیت نسبی دست یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) منطقه اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصباحی مقدم در نشست تبیین راهکار های اقتصاد مقاومتی و چالش‌های پیش رو که به همت جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان صبح روز جمعه در هنرسرای خورشید اصفهان برگزار شد به تبیین ابعاد و مشخصه‌های اقتصاد مقاومتی پرداخت و چالش‌های پیش روی آن را بررسی و تحلیل کرد.

اقتصاد نقطه ضعف کشور ما

وی در این نشست ایران را کشوری پیشرفته در حوزه‌های علمی، فناوری، نظامی و سیاسی برشمرد و اظهار کرد: تنها نقطه ضعف کشور ما، اقتصاد آن است که متاسفانه دشمن نیز بر روی همین نقطه دست گذاشته و اگر بخواهیم با دشمن و سلطه جهانی مبارزه کنیم باید به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم و با استفاده از همه ظرفیت‌های کشور اقتصادی را بسازیم که در مقابل تهدید‌های دشمن مقاوم و ضربه ناپذیر باشد.

وی به ریاضت اقتصادی در کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، اسپانیا، پرتقال و یونان اشاره کرد و گفت: تفاوت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ریاضتی در این است که این چهار کشور از درون با بحران مواجه شدند و اتحادیه اروپا و سازمان‌های مالی و اعتباری دنیا نیز به کمک آن‌ها آمده‌اند اما ریشه مشکلات آن‌ها بالا بودن هزینه‌های آن‌ها نسبت به درآمد آن‌هاست و از این رو باید به سمت اقتصاد ریاضتی بروند.

مصباحی مقدم ادامه داد: ایران امروز نه تنها بدهی معوق خارجی ندارد بلکه بیش از 130 میلیارد دلار ذخایر ارزی و طلایی دارد که البته برداشت آن به دلیل تحریم‌ها با مشکل مواجه شده است.

مهمترین بحث اقتصادی کشور، گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی است

وی گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی را یکی از مهمترین مباحث مطرح در فضای فعلی کشور دانست و گفت: بند 21 سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری نیز بر تبیین و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کند.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز وظیفه دولت در اقتصاد مقاومتی را مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: به طور عمده اصلاحات ساختاری در اقتصاد بر عهده دولت است.

وی کاهش اتکاء به درآمدهای منابع نفتی را که امروز 40 درصد و عمیق تر که بنگریم 60 درصد است را یکی از راهکارهای مهم اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: برای کاهش این اتکاء باید سهم صندوق توسعه ملی از درآمد های نفتی را بالا ببریم تا این اتکاء به صفر برسد.

مصباحی مقدم فعالیت بخش‌های خصوصی و غیر دولتی را در کسب و کار و اشتغال موثر دانست و تصریح کرد: فعالیت بیشتر بخش خصوصی باعث افزایش درآمدهای مالیاتی کشور نیز می‌شود.

وی تبدیل مواد خام صادراتی به فرآورده را یکی دیگر از راهکارهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: در کشور ما روزانه 1.7 میلیون بشکه به فرآورده تبدیل می‌شود و 1.2 میلیون بشکه نیز به صورت خام صادر می‌شود که با برداشته شدن تحریم‌ها این میزان به 2.5 میلیون بشکه می‌رسد در حالی که اگر ما این میزان را به فرآورده‌های نفتی تبدیل کنیم و صادر کنیم تا 10 برابر ارزش افزوده ایجاد خواهیم کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزایش صادرات گاز، برق و پتروشیمی را از دیگر راهکارهای رسیدن به اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: تولید گاز در کشور ما روزانه نزدیک به 600 میلیون متر مکعب است که بیشتر از 520 میلیون متر مکعب آن مصرف داخل است و 24 میلیون متر مکعب هم به ترکیه صادر می‌کنیم در حالی که باید سیاست گذاری شود تا کشورهای همسایه از جمله پاکستان، هندوستان، آذربایجان، ترکیه و حتی عراق به شبکه گازی وارد کننده گاز از ایران تبدیل شوند و آنچه که غرب می‌خواهد ایران را به انزوا بکشاند تا اقتصاد بسته‌ای داشته باشیم محقق نشود و اقتصاد همسایگان را به خود وابسته کنیم.

وی گاز ارزان قیمت را باعث تولید برق ارزان قیمت دانست و تصریح کرد: ما اکنون به عراق و آذربایجان صادرات برق داریم و کشورهای همسایه دیگری نیز متقاضی برق هستند که باید با استفاده از ارزان کردن برق تولیدی از انرژی خورشیدی، ایران به صادر کننده عمده برق منطقه تبدیل شود.

مصباحی مقدم افزود: اکنون در ایران سالیانه 20 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید می‌شود که این رقم باید به بیش از 100 میلیون تن برسد.

وی در ادامه به نیاز شفاف سازی در حوزه اقتصاد پرداخت و گفت: وقتی اقتصاد شفاف سازی شود و دولت الکترونیک محقق شود دیگر شاهد رشد مه آفریدها و اختلاس‌های کلان و ارقام درشت فساد در اقتصاد کشور نخواهیم بود و سهم مالیات نیز از رقم 6 تا 6.5 درصد از درآمدهای کشور، بیشتر خواهد شد.

مجلس در مقابل عملکرد دولت احمدی نژاد واکنش نشان می‌داد

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوالات حضار با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری به بچه پولدارها گفت: درست است که دولت قبلی همچون بچه ثروتمند عمل کرد اما اینکه مجلس تام و تمام با او همکاری می‌کرد را قبول ندارم و شاهد این مدعا نیز اعتراض مجلس نسبت به توزیع پول، گزارش دوازده‌بندی تخلفات دولت در شش ماهه اول هدفمندی یارانه‌ها و ارسال آن به قوه قضاییه جهت رسیدگی، هشدار نسبت به رشد تورم در کشور و تصویب سه مصوبه قاطع که دست و پای دولت را در این حوزه بست، است.

وی در ادامه به نرخ سود بانکی در کشور اشاره کرد و گفت: نرخ سود بانکی بر تورم تاثیرگذار است و نرخ تورم نیز باعث بالا رفتن نرخ سود بانکی می‌شود.

مصباحی مقدم ابراز امیدواری کرد: اگر دولت بتواند تا سال آینده نرخ تورم را به 18 درصد برساند موفق بوده است و اگر هم نتواند باز هم تاکنون به موفقیت نسبی دست یافته است.

ای کاش اصلاح طلبان نیز منشوری داشتند

وی همچنین به تحلیل اوضاع سیاسی کشور و انتخابات‌ مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: مجموعه اصول‌گرایان منشوری را در چهار مبانی، 12 بند ایجابی و 12 بند سلبی امضاء کرده‌اند و ای کاش اصلاح طلبان نیز چنین منشوری را داشتند تا ما می‌دانستیم آنها بر چه اصولی هستند.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از اجماع جامعتین برای ارائه کاندیداهای مجلس خبرگان خبر داد و گفت: اما برای انتخابات مجلس شورای اسلامی جامعه مدرسین بنای ورودی ندارد و تنها تکیه بر حضور حداکثری مردم و رأی به اصلح دارد اما جامعه روحانیت مبارز به دنبال ایجاد ائتلاف میان همه اصول گرایان و حتی جبهه پایداری است و تاکنون قدم‌هایی نیز برداشته است و در استان‌ها نیز استقبال خوبی از این ائتلاف شده است.

وی با رد ادغام جامعه روحانیت مبارز در جبهه پایداری آن را یک شعر بی محتوا دانست و گفت: این جامعه با بدنه ای بزرگ در سرتاسر کشور پنج سال است که در بعضی استان‌ها هم شاخه دارد.

مجلس آینده مجلس اصولگرایی خواهد بود

مصباحی مقدم از ترمیم و توسعه جامعه روحانیت مبارز خبر داد و افزود: بنای ما بر این است که علمای بزرگ بلاد را به جمع اعضای این جامعه اضافه کنیم و یک ائتلاف بزرگ در میان اصول‌گرایان ایجاد کنیم و احساس ما نیز این است که مجموع اصول‌گرایان نیز به دنبال این ائتلاف هستند همان‌گونه که احساس می‌کنیم اصلاح طلبان نیز به دنبال این ائتلاف هستند و احتمال قوی این ائتلاف شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به فرصت باقیمانده تا انتخابات مجلس گفت: زمان کافی وجود دارد و شواهد موجود نشان می‌دهد که همگرایی و تفاهم پدید می‌آید و در پایداری تهران سخن از نزدیک شدن است هر چند با چالش‌هایی روبرو هستیم و خواهیم بود و کار سختی را پیش رو خواهیم داشت اما پیش بینی ما این است که مجلس آینده مجلس اصول‌گرایی است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.