• یکشنبه / ۱۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۴۵
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-33950

قطبي تشريح كرد:

از هماهنگي فعالیت‌های هنري تالارها تا جايزه كتاب سال

34843

 هماهنگي تالارها در فعالیت‌های هنري، برگزاري دوره‌های اصفهان شناسي براي گردشگران، تاکسی‌های ويژ‍ه گردشگران، جايزه كتاب سال و لغو نشدن هيچ كنسرت موسيقي در اصفهان مباحثی بود که در نشست خبري مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان مطرح شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمد قطبی در نشست خبری با موضوع فرهنگ عمومی و هفته کتاب که صبح امروز (یکشنبه) برگزار شد، گفت: امروز به جای پرداختن به مصادیق باید به سمت برنامه‌های اساسی و مقررات جامع‌تر برای فرهنگ عمومی حرکت کرد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به عمده مصوبات اداره ارشاد اشاره و اضافه كرد: یکی از مصوبات مدیریت فرهنگی تالارها و باغ تالارهايي را در برمی‌گیرد که مراسم عقد و عروسی در آن برگزار می‌شود. در اصفهان حدود 200 باغ تالار وجود دارد و در سال حدود 51 هزار عقد ثبت شده و حدود 25 هزار 500 مراسم عروسی برگزار می‌شود. از این تعداد حدود هفت هزار مراسم در تالارها برگزار می‌شود و به طور میانگین حدود 350 نفر در هر مراسم شرکت می‌کنند.

تالارها فعالیت‌های هنری خود را با هماهنگی و مجوز اداره ارشاد انجام دهند

قطبي از موسیقی مراسم‌‌های عروسی به عنوان موسیقی به اصطلاح کف خیابانی و بازاری نام برد و ادامه داد: در بیشتر مواقع این نوع موسیقی ارزش این هنر را به حداقل میزان خود فرو خواهد کاست و همچنین بستری برای ایجاد ذائقه موسیقی غربی خواهد بود.جلوگیری و رفع این آسیب‌ها به اداره ارشاد مربوط می‌شود و اقدامات لازم با هدف صیانت از هنر موسیقی و گرایش مردم به سمت موسیقی سنتی و اصیل انجام خواهد شد و قرار بر این شده که تالارها فعالیت‌های هنری خود را با هماهنگی و مجوز اداره ارشاد انجام دهند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: امیدواریم با تعامل و توانمندسازی موسسات هنری برای پیاده سازی این مدل تا اردیبهشت ماه سال آینده مدیریت فعالیت هنری عروسی‌ها انجام شود. موسسات، مراکز گروه‌های هنری که آماده اجرای برنامه هنری در مراسم را دارند می‌توانند خود را به اداره ارشاد معرفی کنند تا روال برگزاری برنامه‌های هنری در مراسم عروسی با مدیریت ارشاد انجام شود.

ساليانه 130 هزار گردشگر خارجي از اصفهان بازديد می‌کنند

قطبي با بیان اینکه ساليانه حدود 130 هزار گردشگر خارجی از اصفهان بازدید می‌کنند، تصریح کرد: در یکی از مصوبات قرار بر این شد که دوره‌های توانمندسازی راهنمایان تور و مدیران هتل‌ها به صورت پودمان دانشگاهی و یا تک درس توسط اداره میراث فرهنگی برگزار شود. همچنین شناسنامه‌دار کردن اقامتگاه‌های مسافران نیز در دستور کار قرار دارد.

وی به طرح تاکسی گردشگری اشاره کرد و ادامه داد: دوره‌های آموزشی برای رانندگان برگزار خواهد شد و در صورت وجود استانداردهای فنی خودرو و صلاحیت‌های فردی رانندگان در تسلط بر زبان انگلیسی و آشنایی با مراکز تاریخی و فرهنگی، این افراد به عنوان راننده تاکسی گردشگری انتخاب خواهند شد.

 قطبی اضافه کرد: این موضوع به حمل و نقل شهرداری واگذار شده و کلیات آن در شورای اداری تصویب شده است، اين كار باعث عدم سردرگمی و همچنین ایجاد آرامشی، امنیت و صرفه اقتصادی برای گردشگران خواهد شد.

صنايع دستي در حال فروش شناسنامه دار می‌شوند

وی با اشاره به شناسنامه دار کردن صنایع دستی در حال فروش، خاطرنشان کرد: با برچسبی بر روی صنایع دستی، نام محصول، نام هنرمند تولید کننده محصول، مواد به کار رفته در محصول و همچنین برچسب قیمت بر حسب دلار قرار خواهد گرفت.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به راه‌اندازی میز اصفهان شناسی ویژه گردشگری خارجی در میدان نقش جهان  اشاره کرد و افزود: هر گردشگر به‌مثابه یک دانشجوی اصفهان شناسی محسوب می‌شود و بر طبق این طرح، رشته اصفهان شناسی به‌صورت درس یک واحدی و در 16 ساعت به گردشگران تدریس خواهد شد.

قطبی ادامه داد: سرفصل‌های این درس، تاریخچه اصفهان، ابنیه و عمارت‌های تاریخی و فرهنگی، میراث فرهنگی ناملموس، صنایع دستی و مفاخر و نام آوران است و گردشگران در صورت تمایل پس از تکمیل فرم، دانشجوی دانشگاه علمی – کاربردی شماره یک اصفهان خواهند شد که مدرک آنها قابل ترجمه در کشورهای دیگر خواهد بود.

وی در مورد نحوه برگزاری این دوره 16 ساعته اظهار کرد: گردشگر ابتدا در دو ساعت به صورت حضوری در یکی از نقاط تاریخی اصفهان مانند هتل عباسی و یا میدان امام با کلیات محورهای فوق الذکر آشنا می‌شود و 14 ساعت باقیمانده در قالب بازدیدهایی با استانداردهای تعریف شده خواهد بود.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطر نشان کرد: البته در 16 ساعت نمی‌توان اصفهان را به گردشگر شناساند اما این شروعی برای شناخت بیشتر شهر اصفهان خواهد بود و افتتاحیه آن در آینده نزدیک در میدان امام برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد: در هتل‌هایی که گردشگران خارجی اقامت می‌کنند می‌توانیم ، پایگاه‌هایی برای معرفی میراث فرهنگی ناملموس مانند موسیقی سنتی، نقالی و ... به صورت دایمی ایجاد کرد. البته این موضوع در کاروان سرای عباسی در حال انجام است.

قطبی افزود: طبق یکی از مصوبات قرار بر این شده که هتل‌ها، گروه‌های هنری که خود را به ارشاد معرفی کنند و پس از تایید و دریافت مجوز فعالیت از ارشاد می‌توانند به انجام فعالیت‌های هنری خود بپردازند.

صدور مجوز براي مشاغل فرهنگي و هنري در خوابگاه به دانشجويان

 وی به یکی دیگر از مصوبات تحت عنوان نظام‌نامه فرهنگی خوابگاه‌های دانشجویی اشاره و خاطرنشان کرد: حدود 30 هزار دانشجوی خوابگاهی در اصفهان وجود دارد که حدود 15 تا 20 هزار نفر از آن‌ها در خوابگاه‌های دولتی هستند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: بر طبق این نظام‌نامه و با تفاهم با اداره کار، مجوز مشاغل خوابگاهی در حوزه فرهنگ و هنر به دانشجویان اعطا خواهد شد. دانشجویان خوابگاهی می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند طراحی گرافیک، صحافی، تایپ، خبرنگاری و بسیاری از فعالیت‌ها که امکان اجرای آن در خوابگاه وجود دارد، به فعالیت بپردازند.

وی ادامه داد: دانشجویان با دریافت مجوز مشاغل خوابگاهی، از شخصیت حقوقی برخوردار خواهند شد و می‌توانند به طور رسمی کار دریافت کنند و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند علاوه بر درآمد اقتصادی، سابقه رسمی کاری نیز محسوب می‌شود. همچنین می‌توانند از تسهیلات بانکی نیز بهر ببرند.

قطبي افزود: با این طرح، دانشجویان می‌توانند وارد شبکه کارآفرینی شوند و مقدمه پذیرش آن‌ها در مرکز رشد فرهنگ و هنر فراهم خواهد شد. این طرح به اقتصاد، فرهنگ، غنی سازی اوقات فراغت و ... کمک خواهد کرد.

در سال جاري هيچ مورد لغو كنسرت در اصفهان نداشتيم

وی با اشاره به حواشی مربوط به کنسرت‌هایی با حضور زنان اظهار کرد: در سال جاري هیچ مورد اعلام لغو کنسرت موسیقی از طرف اداره ارشاد اصفهان وجود نداشته است، در خصوص مشكلاتي كه براي يك گروه موسيقي در جشنواره میراث فرهنگي ناملموس در هنر سرای خورشید اتفاق افتاد، نيز بايد اين نكته را ذكر كرد كه این گروه مجوز اجرای کنسرت نداشت. ارشاد به صورت شفاهی به هیچ کنسرتی مجوز اجرا و يا اعلام لغو اجرا نمی‌دهد بلکه تمام این موارد به صورت مکتوب خواهند بود. اگر کسی ادعای لغو کنسرت از طرف اداره ارشاد را دارد، مدرک مکتوب بیاورد.

وی افزود: اگر یک جواز قانونی در مقابل عرف قرار گیرد و واکنش عرف را برانگیزد، جواز قانونی لازم الاجرا نخواهد بود. در مورد نوازندگی زنان هم ما تاکنون دو فعالیت انجام داده‌ایم، یکی اینکه به نخبگان عرف مراجعه کرده‌ایم و دیگری هم در مراسم اختتامیه میراث ناملموس شاهد آن بودیم و باید منتظر بمانیم که عرف واکنش نشان می‌دهد یا خیر.

شعار هفته كتاب: ترويج كتاب، ترويج اميد

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه هفته کتاب با شعار ترویج کتاب، ترویج امید از 24 آبان تا اول آذر ماه خواهد بود، گفت: در این هفته فراخوان جشنواره "روستای دوستدار کتاب" از طریق بخشداری‌ها، دهداری‌ها و مراکز فرهنگی روستاها اعلام می‌شود. و روستاهایی که اقدامات مناسبی در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی انجام داده‌اند، و یا برنامه قطعی برای آینده داشته باشند، انتخاب و تقدیر خواهند شد.

قطبي افزود: این جشنواره در دو مرحله شهرستانی و استانی تحت نظارت اداره ارشاد استان برگزار می‌شود و مرحله کشوری را وزارتخانه برگزار خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: مراسم جایزه کتاب سال اصفهان همراه با تجلیل از خادمان حوزه نشر اصفهان نیز در هفته کتاب برگزار خواهد شد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان اضافه کرد: انتخاب پایتخت کتاب ایران که مربوط به شهرهای فعال در سطح کشور است نیز برگزار خواهد شد.

 

کد خبرنگار: 13017

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.