• چهارشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۲۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-34034

افت میزان آب‌های زیرزمینی، تهديد پنهان اصفهان

ابهاي زير زميني

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: تعداد روزهای سالم سال جاری تا روز گذشته، 226 روز بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن با رشد 15.5 درصدی همراه بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، حمید ظهرابی امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اداره کل و سازمان محیط زیست بیشتر جنبه نظارت کننده بر عملکرد متولیان توسعه را دارند، اظهار کرد: فعالیت‌های سازمان محیط زیست بیشتر بین بخشی محسوب می‌شود و به همین دلیل نیز در اجرای مناسب برنامه‌هایی که به کمتر شدن آسیب‌ها و تخریب‌های زیست محیطی منجر می‌شود چندان اثر گذار نیست بنابراین متولیان اجرایی کشور باید به این باور در برنامه‌های اقتصادی خود برسند که حفاظت محیط زیست نیاز لازم همه بخش‌ها و برنامه‌ها است.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد زیر ساخت‌های فرهنگی برای باور پذیری بیشتر مردم در حفظ محیط زیست افزود: اکنون در سطح کلان شهر اصفهان بیش از یک هزار واحد صنعتی فعال است و اگر چه اصفهان همواره در سنجش میانگین شاخص‌های کیفی آلودگی هوا در سطح کشور رتبه دوم یا سوم را از آن خود می‌کند اما نباید از این نکته مهم چشم پوشی کرد که کمینه آلودگی اصفهان در میان سایر شهرهای کشور همواره رتبه اول را از آن خود کرده است.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان به برگزاری جلسات متعدد این نهاد با شهرداری، استانداری، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت برای رفع چالش آلودگی هوا در نیمه نخست سال 93 اشاره کرد و گفت: نتیجه این جلسات تصویب برنامه کنترل کیفی هوای اصفهان بود که در عمل باعث شد طی 50 روز نخست نیمه سال 93 تنها یک روز به عنوان روز ناسالم لقب گيرد در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این آمار 14 روز بوده است.

رشد 15.5 درصدی تعداد روزهای سالم

ظهرابی ادامه داد: تعداد روزهای سالم سال جاری تا روز گذشته، 226 روز بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تر از آن با رشد 15.5 درصدی همراه بوده است همچنین تعداد روزهای ناسالم در سال 92، 38 روز بوده که این رقم در سال جاری با کاهش 73 درصدی به رقم 10 روز از ابتدای سال رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر چه ممکن است که شاخص‌های ساعتی هوا نزدیک شدن وضعیت به پدیده وارونگی هوا را نشان دهد اما در مجموع میانگین 24 ساعت شبانه روز در نیمه دوم سال جاری اصفهان تنها دوشنبه هفته جاری با پدیده اینورژن روبه رو شده است.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با بيان اینکه تا رسیدن به وضعیت مطلوب هوا فاصله وجود دارد، تصریح کرد: بر اساس برنامه جامع کنترل هوای اصفهان مقرر شد شرایطی برای کاهش 20 درصدی آلودگی هوا فراهم شود با این وجود باید پذیرفت که هنوز هم در برخی روزها شاهد آلودگی هوا در روزهای پیش رو خواهیم بود. بنابراين تمام مسئولان، صنعت گران و مردم بايد برای بهبود کامل شرایط به صورت مشارکتی تلاش کنند.

ظهرابی اظهار کرد: یکی از عواملی که در بهبود وضعیت هوا به میزان قابل ملاحظه‌ای نقش داشته عدم صدور مجوز برای نیروگاه‌هایی است که در گذشته از مازوت برای سوخت خود استفاده می‌کردند و روزانه 450 تن گوگرد را وارد فضای هوای شهر می‌کردند اما از زمان توقف استفاده این دو نیروگاه از مازوت یک حساب آماری ساده نشان می‌دهد که از ورود 130 میلیون تن گوگرد به فضای شهر جلوگیری شده است و بهبود وضعیت هوای استان نیز به همین دلیل مشهود است.

توزیع بنزین یورو 4 در 24 جایگاه شهري

وی به توزیع مناسب و متناسب بنزین یورو 4 در سطح شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: اگر چه کاتالیست "ایزومراسیون" لازم برای تولید بنزین یورو 4 در اختیار پالایشگاه اصفهان قرار نداشت و برای تولید این نوع از بنزین با مشکلات زیادی رو به رو بودیم اما به دنبال پی گیری‌های زیاد شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و پی‌گیری‌های استانداری بنزین یورو 4 سوپر وارداتی برای بهبود کیفیت تولید بنزین‌های شبیه یورو 4 ایرانی به آن‌ها اضافه شد و به این طریق بنزین‌های استاندارد یورو 4 تولید و در کشور توزیع شدند و در حال حاضر نیز بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است میزان این بنزین‌ها از یک میلیون و 600 هزار لیتر در روز به 2.5 میلیون هزار لیتر در روز افزایش یابد.

ظهرابی با اعلام اینکه کنترل کیفیت بنزین‌های یورو 4 بر عهده اداره کل محیط زیست استان است، ادامه داد: اکنون بنزین یورو 4 در 23 تا 24 جایگاه شهری توزیع می‌شود و بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته این نهاد محیط زیستی نظارت‌های خود را به صورت نمونه گیری‌های سه ماهانه و بررسی آزمایشگاهی بنزین توزیعی در سطح استان انجام می‌دهد.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان درباره استفاده از گازوئیل یورو 4 در سطح اصفهان خاطر نشان کرد: در حال حاضر تجهیزات لازم برای تولید گازوئیل یورو 4 در پالایشگاه‌ها و جود ندارد اما با انجام فرآیندهایی بر روی گازوئیل شرکت توزیع محصولات نفتی میزان گوگرد موجود در این محصول را از 7 هزار ppm به 50 ppm رسانده است.

وی با زیر سؤال بردن اقدامات محیط زیستی کارخانه ذوب آهن اصفهان گفت: ذوب آهن از برنامه‌های محیط زیستی عقب افتاده است و طی جلسه مشترک اعضای هیئت مدیره این کارخانه با مسئولان اداره کل محیط زیست ضرب العجلی سه ماهه برای بهبود وضعیت محیط زیستی این کارخانه در نظر گرفته و مقرر شد اگر این کارخانه اقدامات موثری در خصوص بهبود وضعیت محیط زیستی خود انجام ندهد پرونده ذوب آهن برای پیگیری‌های قانونی در اختیار مراجع قانونی ذی صلاح قرار بگیرد.

پايان مهلت سه ماهه کارخانه ذوب آهن

ظهرابی با اعلام اینکه مهلت سه ماهه کارخانه ذوب آهن به پایان رسیده است، ادامه داد: مدیران این کارخانه باید به مسئولان محیط زیستی ثابت کنند که اولویت‌هایی مطابق با بهبود کیفیت محیط زیست دارند و در طول این مدت نیز جلساتی برگزار کرده و اقداماتی را انجام داده‌اند که باید با حضور کارشناسان محیط زیست مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد و اگر عدم همکاری آن‌ها با مراجع زیستی استان ثابت شود با اقدامات این کارخانه در هر سطحی مقابله خواهد شد چرا که ابزارهای قانونی سازمان محیط زیست قوی و محکم است.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان در بیان میزان تأثیر ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری در ایجاد آلودگی تصریح کرد: کارگروه حمل و نقل و سوخت در چهارچوب برنامه جامع کنترل کیفی هوا تلاش کرده تا فرآیندی برای بهبود وضعیت به نوسازی تاکسی‌های فرسوده شهری، افزایش مسیرهای استفاده از دوچرخه، بپردازد و با نصب دوربین‌های پایش خودروها محدودیت‌های ترافیکی در ورودی مراکز شهر را در قبال خودروهای متخلف انجام دهد و اگر چه شهرداری متولی اصلی نصب این دوربین‌ها بوده و پس از یک بار تأخیر پایان آبان ماه را برای تکمیل طرح تعیین کرده است اما به نظر می‌رسد در این زمان نیز نتواند 100 درصد پروژه را تحویل دهد.

وی خاطر نشان کرد: به علت عدم دسترسی آسان به تجهیزات و قطعات اتوبوس‌های گاز سوز، شهرداری مجبور به دیزلی کردن آن‌ها شده که همین مسئله به آلودگی بیشتر هوا کمک می‌کند و امیدواریم با راه اندازی قطار شهری میزان زیاد فشار موجود از روی ناوگان حمل و نقل شهری برداشته شود. همچنین قرار است شهرداری اصفهان در جریان تجهیز ناوگان حمل و نقل شهری، برای "فیلتراسیون" اگزوز خودروهای فعال در این ناوگان که در ابتدای سال جاری به تصویب هیئت دولت رسید اقدامی صورت دهد که تاکنون عملیاتی نشده و قرار است در آینده نزدیک برای کاهش آلودگی هوا به مرحله بهره برداری انبوه برسد.

مکان‌یابی برای انتقال كوره‌هاي آجرپزي از محل‌هاي سکونت

ظهرابی اظهار کرد: شهرداری اصفهان به همراه شرکت حمل و نقل شهری و پلیس راه باید از ورود خودروهای سنگین حمل بار به داخل شهر جلوگیری کند و مردم نیز باید در یک فرهنگ سازی درست این حقیقت را بپذیرند که اداره پست برای انتقال اجناس و مواد مورد نیاز آن‌ها بیش از خودروهای سنگین می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان گفت: بر اساس قانون همه شهرداری‌ها مکلف هستند یک درصد از عوارض وصولی از محل تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده خود را صرف پیشبرد 11 مورد از برنامه تکلیف شده در جهت کاهش اثرات مخرب محیط زیستی مورد استفاده قرار دهند.

وی درباره آلایندگی کوره‌های آجر پزی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی استان قرار بود این کوره‌ها 5 سال پیش از منطقه شرق اصفهان به شعاع 50 کیلومتری شهر انتقال یابند اما پس از گذشت این مدت هیچ اقدام زیر ساختی برای انتقال آن‌ها صورت نگرفته است وبه همین دلیل نیز اجرای این مصوبه عملآ به تأخیر افتاده است.

ظهرابی خاطر نشان کرد: بر اساس جلسات اخیر سازمان صنعت، معدن و تجارت با همکاری معاونت عمرانی استانداری اصفهان مقرر شد مکان یابی مناسب برای انتقال این واحدها به خارج از محل سکونت شهری هر چه زودتر انجام شود چرا که این کوره‌ها به همراه کارخانجات تولید گچ نقش مهمی در بیابان زایی در شرق اصفهان و ایجاد آلودگی در شهر اصفهان بر عهده داشتند.

یک میلیون هکتار کانون بحران فرسایش بادی در اصفهان

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با مورد توجه قرار دادن نقش تالاب گاو خونی در ایجاد آلودگی هوا گفت: استان اصفهان در حال حاضر دارای یک میلیون هکتار کانون بحران فرسایش بادی است که از این میزان 240 هزار هکتار یعنی چیزی بالغ بر یک پنجم این مقدار در شرق اصفهان و در نزدیکی کلان شهر اصفهان قرار گرفته است و کمبود آب در حوزه آبخیز زاینده رود بر میزان خشکی تالاب و رودخانه افزوده است.

وی ادامه داد: در نتیجه فقدان آب بسیاری از زمین‌های کشاورزی به بیابان تبدیل شده و شهنه تالاب گاو خونی نیز در کانون بحران فرسایش بادی به محلی برای پراکنده کردن ریزگردها تبدیل شده است و تخلیه پساب‌های صنعتی و ... به این منطقه بر معضل آلودگی تالاب افزوده است، در حالی که پدیده‌هایی مانند افت آب‌های زیر زمینی، شور شدن اراضی کشاورزی و تغییر خرداقلیم‌های منطقه به تشدید بیابان زدایی کمک کرده است.

ظهرابی خاطر نشان کرد: این بحران، فلات مرکزی ایران را با مشکلات بسیار زیادی رو به رو می‌کند و اگر چه در نگاه بیننده نبود آب در تالاب گاو خونی و رودخانه زاینده رود پدیده ناپسندی جلوه می‌کند اما افت میزان آب‌های زیر زمینی در آبخوان‌ها نیز مسئله ای است که باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت بی توجهی ممکن است به فرو ریزش زمین منجر شود.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: برای جلوگیری از بیابان زایی تلاش شده تا در حاشیه برنامه جامع کنترل هوا کمیته منابع طبیعی تشکیل شود و به احیای بیابان‌ها بپردازد.

اختصاص176 میلیون متر مکعب حق‌آبه برای گاوخونی

وی اظهار کرد: اتفاق خوبی که طی ماه‌های گذشته افتاده است تصویب مصوبه نه ماده‌ای آب و تشکیل ستاد احیای رودخانه زاینده رود و تالاب گاو خونی با همکاری سازمان آب منطقه‌ای اصفهان، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آبفای شهرستان اصفهان مانند آن چیزی است که درباره دریاچه ارومیه نیز انجام شده، است هم‌چنین تلاش شده تا برای مدیریت مصرف آب در حوزه زاینده رود نیز تصمیماتی اتخاذ شود.

ظهرابی گفت: بر اساس مصوبات شورای آب قرار است 176 میلیون متر مکعب حق آبه برای تالاب گاو خونی در نظر گرفته شده و وزارت نیرو در تلاش است تا این حق آبه را در اختیار استان اصفهان قرار دهد؛ اگر چه آب رها سازی شده است اما به علت کمبودهایی که در حوضه آبریز زاینده رود وجود دارد آب ابتدا براي پر شدن سفره‌های آب زیر زمینی و سپس به مصرف بهبود اقتصاد و معیشت مردم می‌رسد چرا که اکنون 600 میلیون متر مکعب کمبود آب در استان وجود دارد و طبیعی است که آب اکنون فرصتی برای جریان یافتن در تالاب نمی‌یابد.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: توسعه ناپایدار در سال‌های ترآبی و تصور مسئولان گذشته کشور به این که وضعیت خوب بارش‌ها و ظرفیت زاینده رود دائمی است باعث بروز مشکلات فراوانی در حوزه آبخیز زاینده رود شد و مدیریت چند گانه آب و استفاده بیش از ظرفیت از مخازن آبی نیز به مشکلات موجود دامن زد.

وی با مورد توجه قرار دادن اقداماتی که درباره پایش عملکرد واحدهای صنعتی در شش ماه نخست سال 93 صورت گرفته است، تصریح کرد: 1193 مورد پایش واحدهای صنعتی انجام شده که از این میزان 229 مورد اخطار زیست محیطی دریات کرده‌اند و 100 مورد از این آمار نیز پس از عدم توجه به اخطارهای اداره کل محیط زیست برای پی‌گیری بیشتر تحویل مراجع قضایی استان شده‌اند.

شناسایی 120 شکارچی متخلف از سوی محیط بانان

ظهرابی درباره آمار شکار غیر مجاز نیز گفت: در طول 6 ماه نخست سال 93، 120 نفر متخلف شکارچی از سوی محیط بانان شناسایی شده‌اند که در میان آن‌ها 62 نفر دارای سلاح مجوز دار بوده و 2 قبضه سلاح جنگی نیز از مجموع کلی ثبت و ضبط شده‌اند.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با اعلام این خبر که 70 درصد منابع و نیروی انسانی این مجموعه صرف حمایت از تنوع زیستی استان می‌شود، اظهار کرد: اصفهان بدون داشتن رقیب در کشور رتبه نخست تنوع زیست محیطی و جمعیت حیات وحش را از آن خود کرده است و در حال حاضر نیز 10 درصد عرصه‌های زیستی استان اصفهان به عنوان مناطق 4 گانه حفاظت محیط زیست شناخته می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: 50 درصد شکارچیان غیر قانونی فعال در استان از استان‌های هم جوار برای انجام شکار غیر مجاز به مناطق تحت حمایت اصفهان وارد می‌شوند با این وجود در تلاش هستیم ضمن مقابله با این افراد پدیده اکوتوریسم را به عنوان یک بعد مغفول مانده از صنعت، تجارت و توسعه در مناطق حفاظت شده طبیعی مورد توجه قرار دهد.

ظهرابی افزود: در حال حاضر در سه منطقه پارک ملی و حیات وحش قمشلو، پارك کلاه قلاضی و موته با مشارکت جوامع محلی برنامه جامع تغییر مدیریت منطقه برای جذب گردشگر تدوین شده و قرار است در آینده نزدیک منطقه حفاظت شده کرکس در نطنز نیز پس از تکمیل مطالعات به این مجموعه اضافه شود.

توقف 100 درصد خط تولید صنايع در روزهای آلودگي هوا

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با مثبت ارزیابی کردن تعامل میان اداره کل محیط زیست استان اصفهان و واحدهای صنعتی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقرر شد در روزهایی که اصفهان با پدیده اینورژین و هشدار رو به رو است واحدهای صنعتی 50 درصد میزان تولیدات خود را کاهش دهند و در روزهایی که این آمار از حد هشدار گذشت واحدها و کارخانجات صنعتی 100 درصد خط تولید خود را متوقف کنند.

وی ادامه داد: در این مدت شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و پالایشگاه اصفهان تلاش بسیاری برای بهبود وضعیت محیط زیستی اصفهان کرده و همکاری‌های شایان توجهی با اداره کل محیط زیست استان انجام داده است به طوری که علاوه بر بهبود وضعیت بنزین‌های یورو 4، تا 75 درصد برای مهار بخارات بنزین و ورود آن‌ها به هوا تلاش کرده است در این بین تنها یک دستگاه اجرایی به علت عقب گردهایی که در گذشته از برنامه‌های تعیین شده خود داشته از همکاری با نهادهای محیط زیستی استان و کشور سر باز می‌زند.

ظهرابی خاطر نشان کرد: در روزهای گذشته اداره کل محیط زیست استان اصفهان قول مساعدی از وزارت دفاع برای ارتقا سطح ایمنی- حفاظتی منطقه شکار ممنوع خارو و کوه بزرگی و یخاب دریافت کرده که می‌تواند میزان سطح مناطق حفاظت شده استان را تا میزان 10 تا 16 درصد افزایش دهد و از این طریق شبکه تحت حفاظت محیط زیست را تا کویر مرکزی سمنان افزایش و این مسئله کریدور انتقال حیات وحش را به میزان قابل ملاحظه‌ای گسترش می‌دهد.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان از هماهنگی 22 ایستگاه برای کاهش سه برابری میزان مصرف انرژی خبر داد و گفت: قرار است این سازمان‌ها و نهادها از همه ظرفیت‌های در دسترس خود برای کاهش مصرف انرژی استفاده کنند.

احداث مدارس زیست محیطی در اصفهان

وی به اختلاف موجود میان اداره کل محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی در میزان آلودگی زباله‌های بیمارستانی اشاره کرد و ادامه داد: روزانه چیزی بالغ بر 30 تن زباله بیمارستانی تولدی می‌شود که پس از قرار گیری در دستگاه "اتو کلاو" و "هیدرو کلاو" بی خطر سازی شده و دفن می‌شوند اما کارشناسان محیط زیست بر این عقیده هستند که زباله‌های بی خطر زباله‌های عادی نیستند و در هر زمان امکان رشد میکرو ارگانیسم‌ها را در پیکره خود دارند که منجر به آلوده سازی محیط زیست می‌شود.

ظهرابی افزود: بر اساس قانون حمل و امحاء زباله‌های خطرناک در چرخه بازیافت بر عهده نهاد تولید کننده آن‌ها است با این وجود امیدواریم با خریداری دستگاه زباله سوز که می‌تواند از انرژی تولیدی از بازیافت، برق نیز تولید کند به مشکلات ایجاد شده در این زمینه پایان دهد اگر چه بر اساس پیش بینی‌ها این روند طی دو تا سه سال آینده انجام می‌پذیرید.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان از امضای توافق نامه میان این نهاد و اداره آموزش و پرورش اصفهان برای احداث مدارس زیست محیطی خبر داد و تصریح کرد: بر اساس توافقات انجام شده قرار است طرح "محیط یار" در 650 مدرسه استان اصفهان انجام شود اما طرح مدرسه زیست محیطی نیز قرار است در قالب طرح پایلوت در آینده نزدیک در یک مدرسه مشخص انجام شده و اطلاعات آن نیز در اختیار همه مردم قرار گیرد.

وی در تشریح برنامه‌هایی که قرار است در مدرسه زیست محیطی انجام شود خاطر نشان کرد: تفکیک زباله‌ها، استفاده از زباله برای تولید انرژی، تصفیه پساب و ایجاد فضای سبز مناسب و رعایت تمام پارامترهای زیست محیطی از جمله برنامه‌هایی است که در این مدرسه انجام می‌شود.

کد خبرنگار:13046

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.