• پنجشنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۴۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-34038

امیر زواره ای: پروژه کسر خدمت برای تمام دانشجویان وجود دارد

74-97

رییس سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا گفت: سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا به تعداد تمام دانشجویان پروژه برای تعریف در طرح کسر خدمت دارد به شرطی که در راستای نیازمندی های سازمان باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، امیر سید مسعودرضا زواره ای دیروز )چهارشنبه( در همایش طرح کسر خدمت که با همت سازمان جهاد خود كفايي نزاجا و همكاري جهاد دانشگاهي واحد اصفهان برگزار شد، با اشاره به سابقه سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا اظهار کرد: حوزه فعالیت های سازمان های تحقیقاتی، چهارچوب خاصی دارد که اگر سازمان تحقیقاتی، نیروی نظامی هم باشد، چهارچوب به شکل دیگری خواهد بود.

وی با بیان اینکه معاونت های جهاد خودکفایی ارتش به سازمان های جهاد خود کفایی تبدیل شده است، افزود: در سال 1372 نقطه عطفی در حوزه تحقیقاتی ارتش شکل گرفت که مقام معظم رهبری فرمانی را مبنی بر توانایی خودکفایی در امور نظامی را ابلاغ کردند و این فرمان باعث شد که پروژه هایی در نیروی هوایی شامل آذرخش و صاعقه، پروژه هایی در نیروی دریایی مانند ناوشکن جماران و تانک اصلی میدان نبرد، ذوالفقار در نیروی زمینی ارتش جهموری اسلامی ایران اجرا شود.

رییس سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا ادامه داد: آموزش های ارتش در قبل از انقلاب مبتنی بر Education به معنی آموزش های منجر به افزایش سطح تحصیلی نیست، بلکه بر مبنای Training با هدف افزایش مهارت های تخصصی است.

وی اضافه کرد: در سه دهه گذشته، ارتش توانسته با راهبردهای نوین علاوه بر ارتقای سطح علمی، باعث ایجاد امنیت در کشور نیز شود.

امیر زواره ای دانش، مهارت و خلاقیت را سه مولفه مهم در سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا دانست و خاطر نشان کرد: سازمان بر این سه مولفه پایبند است و وجود این سه مولفه در یک تیم عملیاتی مطمئنا نتایج مطلوبی در بر خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برای استفاده از ظرفیت دانشجویان دو بحث قانون کسر خدمت و نخبگان وجود دارد، تاکید کرد: نخبگان علمی کسانی هستند که در المپیادها، ورودی دانشگاه ها و یا خروجی دانشگاه برتر باشند و این افراد احتمالا تنها یک دوره آموزشی 45 روزه را می گذرانند.

رییس سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا افزود: کسر خدمت آیین نامه دیگری دارد که از طرف نیروهای کل مسلح با فراخوان ها به اطلاع دانشجویان می رسد. تا بتوان از قابلیت های دانشجویان در جهت تولید یک محصول استفاده شود.

وی اظهار کرد: این پروژه ها برای دانشجویان فوق لیسانس به بالا تعریف می شود. در قالب آن، دانشجو و یا فارغ التحصیل طرح ارایه می کند و پس از نهایی شدن طرح و پس از دفاع از آن، میزانی از خدمت کسر می شود که تاکنون بیشترین میزان آن 19 ماه بوده است.

امیر زواره ای با تاکید بر اینکه پروژه های سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا، دانشجو محور، شخص محور و یا استاد محور است، افزود: شخص محور به این صورت است که فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دانشجوی کارشناسی ارشد می تواند به تنهایی عنوان پروژه تعریف کند؛ دانشجو محور هم به این صورت است که دانشجو پروژه پایانی کارشناسی ارشد خود را به عنوان کسر خدمت انجام می دهد.

وی همچنین به پروژه های استاد محور اشاره کرد و گفت: در پروژه های استاد محور، یک استاد پروژه ای را با سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا تعریف می کند و با استفاده از آن عنوان، کسر خدمت شامل حال چهار یا پنج دانشجو می شود.

رییس سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا ادامه داد: این یک بازی برد-برد است که دانشجویان می توانند، هم از موقعیت تحصیل خود استفاده کنند، هم گامی برای مملکت بردارند و بتوانند مشکلی را حل کنند و هم تجربه ای برای خود پیدا کنند.

وی به عنوان "سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا" اشاره و خاطر نشان کرد: در این سازمان، تحقیقات برای خودکفایی انجام می شود و محل وقوع تحقیقات نیز به نیروی زمینی ارتش متصل است، در هیچ جای دنیا اینگونه نیست. به دلیل اینکه سازمان به نیروی زمینی متصل است، قطب بندی ها با سایر صنایع متفاوت است.

امیر زواره ای تحقیقات را به سه دسته تحقیقات توسعه ای، بنیادی و کاربردی تقسیم بندی و اظهار کرد: تحقیقات بنیادی تنها به تولید علم خالص (science) منجر می شود و محل وقوع آن در دانشگاه است و تحقیقات کاربردی به تولید دانش و مهارت منجر می شود و محل وقوع آن در صنعت است، اما سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا در حوزه تحقیقات توسعه ای فعالیت می کند و پروژه ها را در این حوزه تعریف می کند، که محل وقوع آن نیز نزدیک به محصول خواهد بود.

وی اضافه کرد: البته این به معنی عدم فعالیت سازمان در پروژه های بنیادی و کاربردی نیست بلکه اگر این تحقیقات به تحقیقات توسعه ای و تولید محصول منجر شود، مورد حمایت قرار خواهند گرفت و می توان در آن ها نیز پروژه هایی تعریف کرد.

رییس سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا با تاکید بر اینکه سازمان محصول محور است، تصریح کرد: اگر قرار است مقاله ISI و یا patent از عنوان پروژه ایجاد شود، باعث ارتقای سطح محصول می شود و دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند و سازمان هیچ ادعا و ملاحظه ای بر آن مقالات نخواهد داشت. ضمنا تنها با ارایه مقاله ISI ، محصول تایید نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا به تعداد تمام دانشجویان پروژه برای تعریف دارد به شرطی که در راستای نیازمندی های سازمان باشد.

امیر زواره ای تاکید کرد: عنوان هایی برای تعریف پروژه ها وجود دارد که بسیاری از حوزه ها را پوشش می دهد اما اکثر حوزه های مورد نظر سازمان مربوط به رشته های فنی و مهندسی هستند. زیرگروه هایی به خصوص در حوزه مکانیک، مواد و متالوژی، الکترونیک و نرم افزار بیشتر مورد علاقه سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا است.

وی، بیرق سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا را تانک ذوالفقار دانست و اظهار کرد: امکانات و تجهیزات موجود در سازمان می تواند برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بسیار مفید و موثر باشد. زیرساخت هایی وجود دارد که به نفع دانشجویان است و آزمایشگاه هایی وجود دارد که تقریبا در تمام کشور بی نظیر است و  یک کارگاه عمل گرایانه بسیار خوب محسوب می شود.

رییس سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا افزود: این موضوع که اگر فردی در سپاه به خدمت سربازی اعزام شود اما پروژه را در سازمان (در ارتش) انجام داده باشد، مشکلی را ایجاد نمی کند و آن کسر خدمت کماکان وجود خواهد داشت.

وی با بیان اینکه یک نفر نمی تواند چند پروژه را به صورت همزمان انجام دهد، گفت: اما یک نفر می تواند چند پروژه را انجام دهد به شرطی که پس از تکمیل یک پروژه، پروژه دیگر را شروع کند و اگر پروژه تعریفی گستردگی داشته باشد، می توان به صورت گروه های دو یا سه نفره آن را انجام داد و باعث کسر خدمت همه این افراد خواهد شد.

امیر زواره ای با اعتقاد بر اینکه ارتقای توانمندسازی دانشجویان هدف است تا کسر خدمت سربازی، خاطر نشان کرد: دانشجویان و فارغ التحصیلان در اصفهان برای ثبت نام می توانند به لینک مربوط به سازمان در دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان، دفتر جهاد خودکفایی در دانشگاه اصفهان و یا به مرکز آموزش توپخانه اصفهان مراجعه کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت به نتیجه نرسیدن پروژه نیز کسر خدمت شامل حال افراد می شود یا خیر، گفت: ما نمی خواهیم افراد شاتل به فضا بفرستند، برخی اوقات ممکن است یک "نه" چاره ساز مناسبی برای سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي نزاجا  باشد.

همچنین در این همایش امیر جهادی ارسی، ارشد نظامی آجا در منطقه اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: همکاری علمی بین دانشگاه و ارتش به خصوص نیروی زمینی از امروز و با این همایش شروع خواهد شد، ارتش در زمینه علم و صنعت پیشرو بوده است.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم و ان شاالله اصفهان همانطور که در علم و فرهنگ و تمدن حرف اول را می زند، بتواند در زمینه ارتباط و تعامل بین دانشگاه و ارتش سرآمد باشد.

کد خبرنگار: 13017

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.