• یکشنبه / ۷ تیر ۱۳۹۴ / ۱۶:۲۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-39246

کارگردان فیلم رستاخیز: نمی توان جلوی فیلمی را که پروانه اکران دارد ،گرفت

کارگردان فیلم رستاخیز:
نمی توان جلوی فیلمی را که پروانه اکران دارد ،گرفت
احمد رضا درویش گفت: نمی توان در جمهوری اسلامی جلوی فیلمی را که پروانه اکران دارد ، گرفت. من نمی‌دانم چرا فیلمی که اکران نشده، این همه  حساسیت بر انگیز است در حالی که فیلم اصلا دیده نشده است.

به گزارش خبر نگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )  منطقه اصفهان ،در نشست هماهنگی اکران فیلم "رستاخیز"  با فرستادن درود بر شهیدان مسجد امام جعفر صادق (ع) در کویت ،اظهار کرد: آقای داود حسینی که از همکاران ما در ساخت فیلم بود در این حادثه شهید شده است. ایشان به همراهی هفت نفر از هنرمندان بزرگ کویت در صف اول نماز بوده‌اند، که به شهادت رسیده‌اند.

کارگردان رستاخیز  با یادآوری حادثه شهادت هنرمند برجسته جهان عرب مصطفی عقاد در انفجار تروریستی  در اردن، ادامه داد: اولین بار نیست که آتش خشم و کینه ورزی گریبان هنرمندان را می‌گیرد.

درویش افزود: این حادثه نشانه هایی دارد که باید به آن توجه نمود. در واقع  خشونتی که نسبت به تفکر شیعی در مسجدی  به  نام " مسجد جعفر امام صادق ( ع)"ر خ داد  بسیار حائز اهمیت بوده‌اند.

این کارگردان با بیان اینکه در برهه‌ایی از تاریخ هستیم که بشر جگر بشر را می بلعد، تصریح کرد: در حالی که بشر در این دوران به دنبال حیات در کره مریخ می گردد. در خاورمیانه شاهد خونریزی هستیم و باید به این مسئله فکر شود.

اصفهان را بدون زاون قوکاسیان نمی بینم

وی با بیان این اینکه سینمای ایران به زاون قوکاسیان مدیون است، اظهار کرد: این میزان از غنای فرهنگی که در سینمای اصفهان و سینمای کل کشور  مشاهده می‌کنیم بخشی از آن را مدیون زحمات و فعالیت‌های زاون قوکاسیان در این سینماست.


وی با بیان  اینکه بازگو کردن سختی‌های ساخت  فیلم رستاخیز بسیار سخت است،  خاطرنشان کرد : من به نمایندگی از جمع زیادی از هنرمندان و عوامل فیلم رستاخیز فقط سخنگو هستم و نمی توانم آن چیزی که در ساخت فیلم رستاخیز رخ داد ، بازگو کنم.

احمد رضا درویش با بیان اینکه  ساخت فیلم رستاخیز  یازده سال به طول انجامید، خاطر نشان کرد: این فیلم در سطح عالی و حرفه‌ایی ساخته شده است و سعی شده استاندارد های فیلم سازی دران رعایت شود.
 
وی با بیان اینکه فیلم رستاخیز حرکتی از درون سینماست، افزود: این فیلم هدیه سینمای ایران  به تشنگان حقیقت و آزادگی است.

این کارگردان با یاد آوری تعداد جوایزی که  این فیلم از جشنواره بین المللی فیلم فجر دریافت کرده است عنوان کرد : با توجه به تعداد 9 سیمرغی که از جشنواره بین المللی فجر دریافت کرده از نظر منتقدین و داوران جشنواره این فیلم به استانداردها نزدیک شده که این تعداد جوایز را کسب کرده است.

در عرصه جهانی کجای کار هستیم؟

این کارگردان با ابراز نارضایتی از وضعیت بد صنعت سینما ایران افزود: من به عنوان وظیفه حرفه‌ایی که دارم این فیلم را در سطح بالایی ساختم، اکنون که این فیلم ساخته شده من این فیلم را در کجا پخش کنم در کشوری که 1200 شهر دارد و تنها 64 شهر آن صاحب سینما است.

وی با یاد آوری حرفهای کلیشه‌ایی منتقدین و مسئولان افزود: چندین سال است که گفته می شود باید فیلم خوب بسازیم فیلم خوب باشد مخاطبان به سینما رجوع می‌کنند. این نقد ها بسیار است اما برای سینما چه کرده ایم؟

احمد رضا درویش تصریح کرد: ملتی که نتواند از آثار داخلی بهره مند شود چگونه می‌تواند در عرصه های بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.در عرصه جهانی کجای کار هستیم؟

این کارگردان افزود: من هم می‌توانستم مانند مسئولان داد بزنم که " بودجه ندارم " و هیچ فیلمی نسازم ،ولی تلاش کردم و فیلم رستاخیز بعد از یازده سال ساخته شد. آیا من نباید فیلم می‌ساختم.  و دست از کار می‌کشیدم.

مسئولان تصور درستی از جایگاه سینمای ایران در عرصه جهانی ندارند


وی با بیان این نکته که این فیلم بنا بر اعتقادی ساخته شده است، افزود: این فیلم نه بر مبنای واقعیت سینمای ایران که با اعتقاد ساخته شده است.

احمد رضا درویش ادامه داد: در وضعیت کنونی مسئولان تصور درستی از جایگاه سینمای ایران در عرصه جهانی ندارند.

کارگردان فیلم آذرخش اظهار کرد: وضعیت موجود سینمای ایران حتی در بین کشورهای همسایه مشخص نیست و نسبت به جهان تشیع و جهان اسلام نیز در سردرگمی به سر می‌بریم.

وی افزود: این فیلم ساخته نشده که بازگشت سرمایه داشته باشد، این فیلم برای تلنگری به وضعیت سینمای ایران ساخته شده است.

از حمایت های لشکری و کشوری برخوردار بودیم

احمد رضا درویش در مورد هزینه و نحوه سرمایه گذاری فیلم گفت: اعتقاد داشتیم که سرمایه‌هایی که در فیلم خرج می‌شوند نباید در ردیف بودجه دولت باشند.

وی افزود: معارف الهی و به طور اخص قدم برداشتن در مسیر اندیشه های الهی نیاز به بودجه دولتی ندارد.

کارگردان فیلم دوئل ادامه داد: در کنار اینکه از حمایت های لشکری و کشوری برخوردار بوده‌ایم ،توانسته‌ایم سرمایه گذاران خارجی را نیز جذب کنیم.

احمد رضا درویش با نام بردن از علی قلی زاده به عنوان تهیه کننده، اظهار کرد: همه سرمایه گذران فیلم همراه فیلم تا لحظه آخر بوده اند.
 
احمد رضا درویش در مورد گیشه فیلم ،اظهار کرد: کل گیشه سینمای ایران نیز نمی‌تواند یک دهم هزینه صرف شده را پاسخ دهد. نیت ساخت فیلم تبلیغات و فضا سازی فرهنگی است .

فیلم رستا خیز فیلمی کاملا معمولی در سینمای ایران است

این کارگردان با بیان اینکه فیلم رستاخیز فیلمی معمولی در سینمای ایران است، عنوان کرد: اگر سینمای ایران رشد صحیحی داشت و شاهد فیلم‌هایی نبودیم که به ظرافت و ظرفیت یک تیزر تبلیغاتی ساخته شده اند ،این فیلم آنقدر رنگین کمانی و پررنگ نمی شد.

وی ادامه داد: در ژرفنای خیال و انتزاع در سینما هستیم ،اقتصاد سینما نحیف و ضعیف است و در این وضعیت در ابرها از سینما حرف می‌زنیم.

احمد رضا درویش در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه چرا پخش فیلم بعد از دو سال از اکران در جشنواره با  تاخیر اکران می شود، اظهار کرد: ظرفیت سینمای ایران محدود و اندک است و با توجه به مشکلاتی که بود این فیلم به تاخیر افتاد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد اینکه چطور با ضعف پخش صدا برای فیلمی که آهنگساز آن از اسکار گرفته شدگان است کنار آمده است، بیان کرد: در حقیقت کنار نیامده‌ام و باید مسئولان پاسخگوی این ضعف ساختاری باشند که فیلمی که در این سطح تولید شده این‌گونه و به صورت ابتدایی ضربه نخورد.

من مقصر نا عدالتی در فرهنگ نیستم

وی با ابراز تاسف از نگاه محدود مسئولان نسبت به شهرستانها عنوان کرد: متاسفانه مسئولان ایران را معادل تهران می دانند. باید به این مسئولان گفت ایران تنها تهران نیست و نباید با چشم پوشی از فرهنگ شهرهای دیگر کشور ، پای بیگانگان را به کشور باز کرد و اجازه داد این‌همه شبکه اجتماعی در کشور بتازند.

این کارگردان ادامه داد: من کارگردانم مقصر این ناعدالتی فرهنگی در کشور من نیستم.

همه چیز بررسی شده است

وی با بیان اینکه فیلم پروانه اکران دارد، تصریح کرد: نمی توان در جمهوری اسلامی جلوی فیلمی که پروانه اکران دارد را گرفت. من نمی دانم چرا فیلمی که اکران نشده، چطور این همه  حساسیت بر انگیز است. در حالی که فیلم اصلا دیده نشده است.


احمد رضا درویش در خصوص استفاده از صدا و تصویر حضرت عباس و حضرت زینب (س) در فیلم ، اظهار کرد: این فیلم دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد نظام جمهوری اسلامی است و شک نکنید که همه جوانب کار بررسی و اعمال شده و برای همین است که فیلم پروانه دارد.

این کارگردان ادامه داد: فیلم در مورد عاشورا است و معلوم است که باید فیلم، حضرت عباس داشته باشد و صدای امام حسین (ع) در آن باشد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.