• پنجشنبه / ۱۲ مهر ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-75896

جزییات یک انتخابات نمایشی

IMG-20181004-WA0000
مثل مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری، که نامزدهای آن فقط 4 دقیقه اجازه تشریح برنامه‌های چهار سال آینده کشور را دارند، نامزدهای انتخابات شورای انجمن هنرهای نمایشی اصفهان نیز پیش از برگزاری دور نهایی این انتخابات، فقط 4 دقیقه فرصت داشتند تا در حضور رأی‌دهندگان از برنامه‌هایی بگویند که برای دو سال آینده تئاتر استان در سر دارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، از 13نامزد این انتخابات، چهار نفر به نام‌های احمد شاهین فر، رسول هنرمند، احسان فاضلی و محمدرضا ترابی یا در جلسه حضور نداشتند و یا مایل به صحبت درباره برنامه‌های خود نبودند. 10 نامزد دیگر اما به ترتیب پشت تریبون رفتند و درباره وضعیت فعلی و آتی نمایش استان چنین گفتند: 

                         لزوم پیگیری اقدامات انجمن قدیم توسط انجمن جدید

هوشنگ جمشیدیان: ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام محرم و تبریک به بهانه هفته دفاع مقدس و با یادی از حدود 80 شهید هنرمند تئاتر دفاع مقدس، از همه کسانی که برای بار دوم در این انتخابات شرکت کرده‌اند و نیز از آن‌ها که طی این دو سال با انجمن هنرهای نمایشی همکاری داشته‌اند تشکر می‌کنم و مقدم نمایندگان تهران و گروه‌هایی که از شهرستان تشریف‌فرما شده‌اند را گرامی می‌دارم.

بنده از شورای انجمن هنرهای نمایشی منتخب خواستارم که اقدامات انجام‌شده توسط انجمن قبلی، مثل گام‌هایی که برای تأسیس 14 تماشاخانه محلی برداشته‌شده یا امضای تفاهم‌نامه برای همکاری با ارگان‌ها و نهادها، بخش قرض‌الحسنه، ایجاد مرکز تئاتر تجربی، حوزه انتشارات، ثبت گروه‌های جدید و تلاش برای جذب مشارکت بخش خصوصی به‌منظور ساخت پلاتو و سالن برای هنرمندان تئاتر را پیگیری کنند و انجمن هنرهای نمایشی را ارتقا ببخشند.

                      ضرورت احیای انجمن هنرهای نمایشی در شهرستان‌ها

پیمان کریمی: ترجیح می‌دهم اگر قرار است اتفاقی بیفتد در عمل رخ بدهد نه در کلام. هدف من از نامزد شدن در این انتخابات تأمین استقلال بیشتر برای انجمن هنرهای نمایشی است که فکر می‌کنم در حال حاضر بیش‌ازاندازه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان وابسته است. انجمن هنرهای نمایشی باید در کنار جذب حمایت ارشاد، با بخش خصوصی نیز همکاری داشته باشد تا بتواند چرخه اقتصاد تئاتر استان را بچرخاند. 

اگر مشکل تأسیس تماشاخانه‌های محلی حل شود تعداد زیادی سالن به سالن‌های شهر اضافه خواهد شد. متأسفانه قوانین سختی پیش پای کسانی که قصد داشته‌اند با هزینه خودشان در شهر تماشاخانه ایجاد کنند گذاشته‌شده و عملاً هنرمندان را از راه‌اندازی چنین مکان‌هایی محروم کرده است. 

سخت‌گیری‌هایی که حتی برای تماشاخانه‌های خصوصی تهران هم اعمال نشده و همان‌طور که شاهدیم حتی شهرستان‌های ما با مشکلات کمتری برای تأسیس تماشاخانه روبرو بوده‌اند تا شهر اصفهان.

انجمن هنرهای نمایشی باید هموار کننده این مسیر باشد تا بتواند بخش مهمی از مشکلات تئاتر استان که به کمبود سالن برمی‌گردد، حل کند. بخشی از سالن‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که به بخش خصوصی اجاره داده‌شده باید در اختیار هنرمندان قرار بگیرد تا آن‌ها مجبور نباشند برای سالن‌های ارشاد هزینه پرداخت کنند.

به‌عنوان کسی که سال‌ها در تئاتر شهرستان فعالیت کرده، شاهد هستم که گروه‌های شهرستانی بیشترین افتخارات را در جشنواره‌های کشور برای اصفهان به ارمغان می‌آورند اما از کمترین حمایت‌ها برخوردارند.

حدود 10 سال پیش رئیس انجمن هر شهرستان طی انتخابات با رأی هنرمندان همان شهر انتخاب می‌شد درحالی‌که امروز، یک سرپرست از سوی نماینده اصفهان به آن‌ها معرفی می‌شود و از حمایت لازم برخوردار نیست، به همین سبب احیای انجمن شهرستان‌ها، یکی دیگر از اهداف من است.

                                           نگوییم من، بگوییم ما
محمد ترابی: نبود مدیریت واحد، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اصلی تئاتر در این چند سال اخیر است. ارگان‌هایی مثل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان هر یک به‌نوعی با تئاتر درگیر هستند و اگر بتوانیم از پتانسیل هر یک از این نهادها برای بهبود وضعیت تئاتر استفاده کنیم، نتایج خوبی عاید هنرمندان می‌شود.

این امر شدنی است به شرطی که من‌های شخصی یا من‌های ارگانی، به ما تبدیل شود و همه با هم برای رفع مشکلات بکوشند.

                             مشکلات تئاتر اصفهان زیرساختی است

امید نیاز: من هیچ قولی به هیچ‌کس نمی‌دهم. هر کس هم امروز قولی بدهد، می‌خواهد رأی جمع کند؛ چراکه مشکلات تئاتر اصفهان زیرساختی است و من یا چند تن دیگر نمی‌توانیم این مشکلات را طی یکی دو سال حل کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان شامل طرح منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند و ما بعد از رفتن ایشان تازه باید با مدیر جدید جلسه برگزار کنیم. سؤال من این است که جشنواره تئاتر استان اصفهان چه شد؟ اداره ارشاد استان، انجمن هنرهای نمایشی را مسئول برگزاری آن معرفی می‌کند و انجمن هنرهای نمایشی، ارشاد را. من همین‌جا اعلام می‌کنم که هیچ کاری نمی‌توانم انجام بدهم.

                                  اجازه ندهیم تفرقه بر ما حکومت کند

احمد خوانساری: "بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم/ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم" 

بنده داشتم فکر می‌کردم در این زمان اندک چه بگویم و کدام طرح را ترسیم کنم اما ترجیح دادم بگویم اگر فکر می‌کنید یک‌شبه می‌توان حال تئاتر و هنرمندان تئاتر این شهر را خوب کرد سخت در اشتباهید.

من هم اگر بگویم چنین می‌کنم دروغی بیش نگفته‌ام. باید فکر دیگری کرد، باید فکر کرد، اندیشه کرد، طرحی نو درانداخت. شاید با تغییر زیرساخت‌ها اندکی از مشکلات تئاتر استان کم شود اما به قول حافظ که می‌گوید: "اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد/ من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم"، ما هم باید اتحاد داشته باشیم و نباید اجازه بدهیم تفرقه بر ما حکومت کند.

یکی از طرح‌های من درجه‌بندی هنرمندان و آثار آن‌هاست و دیگری اینکه مسئولان ارگان‌های متولی تئاتر که سنگ فرهنگ و هنر را بر سینه می‌زنند سر یک میز بنشانم و از آن‌ها بخواهم سیاست‌گذاری‌های درستی در این حوزه داشته باشند و در آخر اینکه باید بررسی کرد و دید آیا فرصت‌های شغلی‌ای که برای اصحاب تئاتر در ارگان‌ها فراهم می‌شود، عادلانه تقسیم‌شده است یا خیر؟ 
                                            من از شما می‌پرسم...

احسان جانمی: من چند سؤال می‌پرسم که از خلال آن‌ها می‌توان به برنامه این‌جانب پی برد. آیا از وضع موجود راضی هستید؟ آیا هنرمند تئاتری که می‌خواهد برای شرکت در انتخابات به هنرستان هنرهای زیبا بیاید باید قبض پارکینگ پرداخت کند؟ تابه‌حال چه‌کاری برای تئاتر شهرستان‌ها انجام‌شده است؟ جز مجله چاپ کردن کار دیگری هم در حوزه تئاتر انجام‌شده است؟
 
من از تئاتر شهرستان آمده‌ام و از مشکلات آن‌ها خبر دارم. ما به انجمنی نیاز داریم که مطالبه گر باشد و بتواند یقه ارشاد را بگیرد. جشنواره تئاتر استان هنوز برگزار نشده و اعتراض‌ها به‌جایی نرسیده، گناه‌ها به گردن انجمن انداخته‌شده و هیچ‌کس در این میان از هنرمندان تئاتر عذرخواهی نکرده است. 
من از شما می‌پرسم آیا این رفتار درست است؟

طی این سال‌ها آن‌طور که باید ارجی به هنرمندان پیشکسوت ما گذاشته نشده است. از بی‌عرضگی کیست که سالن‌های تئاتر را من اداره می‌کنم؟ آیا سالن هنرستان هنرهای زیبا باید دست بخش خصوصی باشد؟

من قول می‌دهم اگر رأی بیاورم پاشنه در ارشاد را از جا دربیاورم چنان‌که از دو ماه پیش تاکنون این کار را انجام داده‌ام. اگر رأی بیاورم یکی از سالن‌ها را آزاد می‌کنم، سالن بلک باکس ایجاد می‌کنم، در عرض شش ماه، به تئاتر شهرستان 50 میلیون و به تئاتر اصفهان نیز 50 میلیون اختصاص خواهم داد.

باید تعارف را کنار بگذاریم و بپرسیم چرا معاون فرهنگی هنری اداره کل ارشاد استان امروز می‌گوید من کاندیداها را نمی‌شناسم؟ این چه صحبتی است؟

امیدوارم برای یک‌بار هم که شده محافظه‌کاری را کنار بگذاریم. پس به کسانی که توانایی گرفتن حقوق شما را دارند رأی بدهید و همچنین به کسانی که با شفافیت گزارش کار ارائه می‌کنند. 

                                 شفافیت مالی در حوزه تئاتر وجود ندارد

محسن احمدی نیک: ضمن تشکر از اعضای شورای انجمن هنرهای نمایشی سابق از آن‌ها شدیداً گله‌دارم چراکه جز آقای جمشیدیان و عرب زاده، هیچ‌کدام از آن‌ها در جلسه امروز شرکت نکرده‌اند.

انجمن هنرهای نمایشی اصفهان در این دو ساله برای آموزش تئاتر هیچ قدمی برنداشته است. شاید هم کلاس‌هایی برگزار کرده و بنده بی‌خبر بوده‌ام. آیا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فکر می‌کند با اجاره فرشچیان در حال درآمدزایی است؟ چرا تنها پلاتوی فرشچیان به یک شخص اجاره داده‌شده است؟

در این دوساله شاهد هیچ شفافیت مالی‌ای در حوزه تئاتر نبوده‌ام. تئاتر شهرستان بابت عدم‌حمایت‌ها، ضربه بسیار بزرگی خورده است. تماشاخانه ارغوان شهرضا در حال تعطیلی است و یک نفر از مسئول آن نپرسیده مشکل شما چیست؟

از خود هنرمندان هم گله‌دارم چراکه از یک جمعیت چند صد نفره تنها 60 الی 70 نفر امروز برای تعیین سرنوشت تئاتر در این جلسه حضور پیداکرده‌اند، مگر نه اینکه دردهایمان را باید همین‌جا فریاد کنیم؟

بحث اقتصاد هنر باید موردتوجه قرار بگیرد. انجمن هنرهای نمایشی نیز نباید درباره تبعیضی که در پرداخت به هنرمندان صورت می‌گیرد سکوت پیشه کند و به‌جای پرداخت‌های چند صدمیلیونی به یک تئاتر، بهتر است درخواست کند تا یک پلاتوی تمرین برای هنرمندان ساخته شود.

                              وضعیت تئاتر شهرستان‌ها اسف‌بار است

هادی عسکری: برای کسانی که در این جلسه حضور ندارند اظهار تأسف می‌کنم چراکه هر تغییر و تحولی می‌تواند روح تازه‌ای به یک کالبد بی‌جان بدمد. انجمن هنرهای نمایشی جایگاه بسیار والایی دارد و علت اصلی نامزد شدن من در انتخابات این انجمن وضعیت اسف‌بار کنونی تئاتر شهرستان است.

به‌جز تعدادی اندک، چند گروه را می‌شناسید که توانسته باشند در سالن‌های اصفهان تئاتر اجرا کنند؟ انجمن‌های هنرهای نمایشی شهرستان‌ها عملاً تعطیل‌اند و انجمن هنرهای نمایشی شاهین‌شهر از داشتن یک اتاق هم محروم است.

وظیفه نظارت بر تئاتر شهرستان‌ها بر عهده استان است اما آیا در این دو سال هیچ‌یک از مسئولان به شهرستان‌ها سری زده‌اند؟ بنده یک هفته پیش تهران بودم، مشکلات را مطرح کردم و صراحتاً به من اعلام کردند تا وضعیت انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان چنین است هیچ پولی به آن‌ها پرداخت نمی‌شود.

باید برای این وضعیت فکری اساسی کرد. حق بیمه من مدتی است که قطع‌شده و پولی که قرار بود به خاطر اجرای چهار سال پیش در جشنواره تئاتر فجر به من پرداخت شود هنوز به دست من نرسیده است! وظیفه من نیست که برای مدیرکل ارشاد نامه بنویسم بلکه این مطالبه گری ها باید از سوی انجمن هنرهای نمایشی انجام شود.

                                               آمده‌ام تا کاری کنم

محمدجواد صرامی: من آمده‌ام که کار کنم و کسی که آمده تا کاری انجام ندهد چه الزامی برای شرکت در انتخابات داشته است؟ ایده‌های من روی کاغذ ثبت‌شده و در اختیار هنرمندان قرارگرفته است. جوانی 28 ساله و با انرژی‌ام که ریاست انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی استان را بر عهده داشته‌ام و دو سال به‌عنوان دانشجوی پیشگام وزارت علوم معرفی شدم؛ از همین رو راه تعامل با مدیران را آموخته‌ام و امروز را وقت مناسبی برای طرح گلایه و دعوا نمی‌دانم. ما دو سال فرصت داریم که کار کنیم و مشکلات را با برنامه‌ریزی حل کنیم. من سه سال متولی نمایش‌هایی را با هزینه بالا به‌صورت مستقل و بدون رانت روی صحنه برده‌ام که چنین روزی باشرافت در مقابل شما حضور پیداکرده و صحبت کنم.

زاده خمینی‌شهرم و درد تئاتر شهرستان را می‌دانم. نیاز اصلی اما امروز در دستور کار قرار دادن برقراری تعامل میان مدیران فرهنگی شهر است. باید به همه آن‌ها بقبولانیم که انجمن هنرهای نمایشی قابل‌احترام است. باید نترسیم، گاهی داد بزنیم، گاهی تعامل کنیم و حرکت روبه‌جلو داشته باشیم.

اگر امروز رأی بیاورم، در قامت سخنگو، همه اتفاقات انجمن را به اطلاع هنرمندان خواهم رساند. سن من زیر سی سال است، آیا برای رأی‌دهندگان که اکثر آن‌ها جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند مهم نیست جوانی که بتواند با آن‌ها رفیق باشد و پای درد دلشان بنشیند عضو انجمن هنرهای نمایشی شود؟

باید خصومت‌های شخصی را کنار بگذاریم و باهم دوست باشیم تا بتوانیم کاری از پیش ببریم. هنرمندان ما امروز به جشن اردیبهشت تئاتر دل‌خوش باشند یا جشنواره تئاتر استان که هیچ‌کدام برگزار نشده است؟

اگر رأی بیاورم توانایی برگزاری سی‌امین جشنواره تئاتر استان را به بهترین شکل ممکن دارم چراکه می‌دانم از کجا می‌توان برای آن بودجه مناسب تهیه کرد.

به گزارش ایسنا، آرای کسب‌شده توسط این 13 نامزد انتخابات شورای انجمن هنرهای نمایشی اصفهان پس از پایان رأی‌گیری به این شرح اعلام شد: محسن احمدی نیک 4 رأی، محمدرضا ترابی 0 رأی، محمد ترابی 38 رأی، احسان جانمی 39 رأی، هوشنگ جمشیدیان 22 رأی، احمد خوانساری 12 رأی،  احمد شاهین فر 16 رأی،  محمدجواد صرامی 15 رأی، هادی عسکری 26 رأی، احسان فاضلی 10 رأی، پیمان کریمی 43 رأی، امید نیاز 28 رأی و رسول هنرمند 7 رأی.

به‌این‌ترتیب پیمان کریمی، احسان جانمی، محمد ترابی، امید نیاز و هادی عسکری به‌عنوان اعضای اصلی شورای انجمن هنرهای نمایشی و هوشنگ جمشیدیان و احمد شاهین به‌عنوان عضو اول و دوم علی‌البدل انتخاب شدند تا سکان هدایت تئاتر استان اصفهان را برای دو سال آینده بر عهده بگیرند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.