• دوشنبه / ۱۶ مهر ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-75988

هزار وعده خوبان، یکی وفا نکند

83231fac-7e8f-4bb6-babb-9720768277e4
مدیر نخستین تماشاخانه خصوصی شهرضا می‌گوید: اگر تا 18 مهرماه حمایتی از تماشاخانه "ارغوان" صورت نگیرد، به‌جای برپایی جشن یک‌سالگی آن مجبور است فاتحه‌اش را بخواند.

مدیر تماشاخانه "ارغوان" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان اظهار کرد: مشکلاتی که باعث شده این تماشاخانه باوجود تمام فعالیت‌های قابل دفاع خود تا تعطیلی کامل چند روزی بیشتر فاصله نداشته باشد به دو دسته تقسیم می‌شود. نخست، مشکلات مالی‌ای که مستقیماً به دلیل عدم پرداخت تسهیلات و تکیه من بر وعده‌های بی‌اساس مسئولان ایجاد شد و دیگری، سوء مدیریت در ارگان‌هایی که با مسائل فرهنگی درگیرند، اما نسبت به کارکرد و پتانسیل یک تماشاخانه آگاهی ندارند.

پول را از همانی بگیر که نامه داده!

 بهنام رضایی افزود: سال 1396، درست چند ماه بعد از گشایش تماشاخانه به چشم دیدم تمام قول‌ها و وعده‌هایی که قبل از افتتاح و حین افتتاح و چند روز بعد از افتتاح از سوی مسئولان به من داده شد، به باد فراموشی سپرده‌شده است. به‌طور موقت تماشاخانه را تعطیل و در طول این مدت به همه‌جا مراجعه کردم.

رضایی ادامه داد: مهم‌ترین جلسه نیز، دیدار با خانم محمودی، نماینده شهرضا بود که در ساختمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در همان جلسه سرکار خانم محمودی با آقای نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور تماس گرفتند و چند روز بعد این مدیرعامل طی نامه‌ای به صندوق کارآفرینی امید شهرضا مستقیماً نامه نوشت و خواستار پرداخت تسهیلات به تماشاخانه ارغوان شد.

مدیر تماشاخانه ارغوان با بیان اینکه صندوق کارآفرینی امید شهرضا به بهانه‌های مختلف از پرداخت این تسهیلات امتناع می‌کند، گفت: بعد از بازدید کارشناسان از تماشاخانه و تائید استعلام‌ها، رئیس شعبه شهرضا در کمال شگفتی اعلام کرد: "برو پول را از همان کسی بگیر که به شما نامه داده چون ما پول و اعتبار نداریم". اما گويا وجه موردنیاز تماشاخانه به‌حساب صندوق شهرضا واریزشده است.

رضایی ادامه داد: هر مسئولی در هر رده‌ای پرداخت تسهیلات به تماشاخانه را وظیفه صندوق کارآفرینی امید می‌داند، اما با توجه به این پیشامدها من به‌کلی از صندوق امید شهرضا ناامید شده‌ام، چراکه نه نامه معرفی فرماندار شهرضا، نه نامه مدیرعامل صندوق امید کشور کاری از پیش نبرده است. شهرام کرمی، مدیرکل امور هنرهای نمایشی کشور نیز طی نامه‌ای که به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و تماشاخانه "ارغوان" زده است، به‌طور واضح اعلام کرده که هرگونه تسهیلات در این رابطه باید از طریق صندوق کارآفرینی امید پرداخت شود.

درخواست، درخواست و بی‌توجهی، بی‌توجهی

وی افزود: در همین حین و بین آقای جعفری، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و سرپرست ارشاد شهرستان، به بنده اطلاع داد که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قول مساعدت داده است، اما باوجود گزارش‌های مفصلی که نوشتم و به این سازمان فرستادم خبری از مساعدت نشد.

مدیر تماشاخانه "ارغوان" که درهای بسیاری را به امید باز شدن کوبیده گفت: چند ماه قبل آقای وحیدی فر، قائم‌مقام صندوق اعتباری هنر به اصفهان آمده بود و بازدیدی هم از تماشاخانه ارغوان داشت. از طرف ایشان نیز قول‌هایی داده شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان با توجه به همین قول‌ها درخواستی به صندوق اعتباری هنر فرستاد و این درخواست به دلیل عدم عضویت بنده در صندوق راکد ماند.

رضایی تأکید کرد: بنده دو ماه است که تمام مراحل عضویت در صندوق اعتباری هنر را طی و معرفی‌نامه اداره کل ارشاد را بارگذاری کرده‌ام، اما هیچ خبری نیست که نیست. حتی کسی پاسخ تلفن‌های مرا نمی‌دهد و بعید می‌دانم اگر سایت باز و درخواستم مشاهده شود نیز اتفاق شگفتی رخ بدهد. کما اینکه قول پرداخت تسهیلات 10 میلیون تومانی از سوی این صندوق به دیگر هنرمندان داده شد و درنهایت، با تائید کسانی که این تسهیلات را دریافت کرده‌اند سقف آن 4 میلیون تومان بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه تماشاخانه شهرضا به‌عنوان تنها سالن استاندارد تئاتر شهر با بسیج هنرمندان همکاری داشت، بازدیدی توسط آقای ردایی، مسئول انجمن‌های هنری سازمان بسیج هنرمندان کشور نیز از تماشاخانه صورت گرفت و اعلام شد که اگر درخواست بدهیم احتمال حمایت هست. درخواست دادیم، تا تهران به دفتر ایشان هم رفتیم اما هنوز هیچ حمایتی انجام‌نشده است.

هفت‌خوان وام بانکی

رضایی، آخرین قدم‌های برداشته خود را چنین شرح داد: از طریق سامانه کار درخواست تسهیلات اشتغال‌زایی دادم، مراحل طی شد، مبلغ 80 میلیون تومان وام توسط اداره کار، فرمانداری و اداره ارشاد شهرضا مصوب و به بانک ملی شعبه مرکزی شهرضا ارجاع داده شد اما سه مشکل بزرگ در بانک پیش روی ما قرار گرفت؛ نخست اینکه کارشناس بانک، مبلغ را به 50 میلیون تومان کاهش داد، دوم اینکه میزان سود تسهیلات بسیار بالا بود و سوم اینکه تأمین تضمین‌های درخواستی بانک بسیار سخت بود.

مدیر تماشاخانه "ارغوان" با بیان اینکه فعالیت ما در تماشاخانه یک فعالیت عام‌المنفعه و فرهنگی هنری است، اظهار کرد: کارشناسی که تخصصی در زمینه تماشاخانه و تئاتر ندارد و نمی‌داند فقط برای یک سیستم نور و صدا 50 میلیون تومان هزینه کرده‌ام بر چه اساسی این مبلغ را کاهش داده است؟ سود بالای تسهیلات نیز به‌جای کمک به اشتغال‌زایی باعث ورشکستگی کسب‌وکارهای نوپا می‌شود به‌ویژه که آن کار، کار فرهنگی باشد. تضمین‌های سخت درخواستی نیز ما را از دریافت هرگونه حمایت دولتی ناامید کرده است.

سوء مدیریت، بلای جان تماشاخانه‌هاست

وی با بیان اینکه سوء مدیریت‌ها ضربه سنگینی به تماشاخانه "ارغوان" وارد کرده، گفت: راه‌اندازی کافی‌شاپ در تماشاخانه یک امر عادی است که متأسفانه در دستورالعمل تماشاخانه‌های اصفهان ممنوع اعلام‌شده است! بنده طی درخواستی از شهرام کرمی، مدیرکل امور هنرهای نمایشی در این رابطه استعلام کردم و او واضح، صریح و مکتوب به ما و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت وجود کافی‌شاپ در محیط تماشاخانه بلامانع است. اگر این موضوع از روز نخست تفهیم شده بود تماشاخانه "ارغوان" امروز یک کافی‌شاپ داشت که می‌توانست از نظر اقتصادی به آن تکیه کند.

رضایی، مراحل سختی که یک فرد برای تأسیس تماشاخانه خصوصی باید طی کند را یادآور شد و ادامه داد: ما برای اخذ پروانه فعالیت یک تماشاخانه خصوصی باید تائیدیه آتش‌نشانی، نظام‌مهندسی، پلیس راهور و ترافیک را می‌گرفتیم و ساختمان را تحت پوشش بیمه حوادث، آتش‌سوزی و مسئولیت مدنی قرار می‌دادیم، این در حالی است که تالارهای بزرگ شهر که زیر نظر ارگان‌های بزرگ دولتی هستند نیز همه این موارد را رعایت نکرده‌اند و این سؤال را ایجاد کرده‌اند که مگر حادثه فقط برای تماشاخانه‌های خصوصی رخ می‌دهد؟

وی افزود: در شهر ما دو سالن که کاربری اجرای تئاتر ندارند، تئاتر اجرا می‌کنند و تماشاخانه‌ای که با این هدف، به‌سختی تأسیس‌شده و سرپا ایستاده را متضرر می‌کنند. حتی در مرحله صدور مجوز نیز سخت‌گیری‌هایی که به اجرای تئاتر در تماشاخانه گرفته می‌شود بر آن‌ها اعمال نمی‌شود و درنتیجه درست هم‌زمان با اجرای تئاتری که ماه‌ها برای اجرای آن تمرین شده یک جنگ شادی که فقط جنبه اقتصادی دارد اجرا می‌کنند و به تماشاخانه ضربه می‌زنند.

تماشاخانه تئاتر با سوپرمارکت فرق دارد

رضایی بخش عمده حمایت‌هایی که در ایران و جهان از تئاتر می‌شود را مربوط به شهرداری‌ها دانست و گفت: به‌جرات می‌توانم بگویم شهرداری شهرضا با تئاتر و تأثیر آن بر فرهنگ آشنا نیست به‌طوری‌که حتی یک فضای رایگان برای تبلیغ تئاتر در اختیار تماشاخانه قرار نمی‌دهد، از طرح جشنواره حمایت نمی‌کند و در پاسخ به اعتراض ما خصوصی بودنمان را یادآور می‌شود و تماشاخانه را با سوپرمارکت و رستوران مقایسه می‌کند و می‌گوید اگر از شما حمایت کنیم سوپرمارکت‌ها هم متوقع می‌شوند!

هنوز امیدوارم

مدیر تماشاخانه ارغوان ضمن ابراز پشیمانی از تأسیس تماشاخانه، امیدوارانه اظهار کرد: 18 مهرماه، آخرین ‌مهلتی است که برای تخلیه ملک تماشاخانه به ما داده‌شده. منتظرم معجزه‌ای رخ بدهد، بقای تماشاخانه برای یک عدد مقام مسئول یا خیّر اهمیت پیدا کند و مجبور نباشم به‌جای برپایی جشن یک‌سالگی تماشاخانه، فاتحه آن را بخوانم. فاتحه تماشاخانه‌ای که سانت به سانت آن شهادت می‌دهد چه سختی‌های برای تجهیزش کشیده‌ام.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.