• پنجشنبه / ۱۵ آذر ۱۳۹۷ / ۲۲:۴۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-77719

چگونگی برون رفت از چالش های اساسی اقتصاد ایران

130272
دبیر علمی همایش "چگونگی برون رفت از چالش های اساسی اقتصاد ایران با تاکید بر وضعیت تولید و اشتغال پس از بازگشت تحریم ها" گفت: دولت باید از کانال نظارت و همکاری بخش خصوصی، مشکلات را حل کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، یدالله دادگر امروز (پنجشنبه) در خصوص وضعیت اقتصاد کشور، اظهار کرد: در کشور انجام وظیفه در بحث نظارت و افزایش رفاه شهروندی اجرایی نشده است. دولت باید در شرایط کاهش رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و تراز پرداخت در بخش تثبیت وظایف خود را انجام دهد.

وی افزود: دولت دچار ناکارآمدی در توزیع درآمدها و ثروت است، بنابراین دولت باید از کانال نظارت و همکاری بخش خصوصی مشکلات را حل کند.

دبیر علمی این همایش ادامه داد: در صورت عدم اصلاح ساختار امکان بهبود مسائل نیست. نرخ بیکاری در کشور ۱۴ درصد است و این نرخ در بین جوانان ۱۵ تا ۲۵ سال بالای ۲۳ درصد است که زنگ خطر بزرگی محسوب می‌شود.

دادگر با بیان اینکه ایران از نظر نرخ بیکاری تنها کشور دو رقمی در جهان است، تصریح کرد: تحریم، بی کفایتی مدیریتی و تورم از عوامل بیکاری است. مجموع نرخ تورم و بیکاری مربوط به شاخص فلاکت است و از این منظر در بدترین جایگاه قرار داریم. 

وی با بیان اینکه شاخص فلاکت جوانان در کشور بیشتر است، افزود: در سال ۵۵، نرخ رشد به ۱۱.۵ درصد رسیده بود، اما در این سال ها رشد اقتصادی از ۳.۵ درصد فراتر نرفته است و در صورتی که ضریب جینی در شهر و روستاها وضعیت مناسبی ندارد. 

دبیر علمی این همایش با بیان اینکه هزینه جاری دولت به جای مالیات از نفت تامین می شود، ادامه داد: دولت در ازای هزینه ۲۰ درصد تولید ناخالص هفت درصد درآمد دارد، اما کره جنوبی در ازای ۲۵ درصد هزینه، ۳۲ درصد درآمد کسب می کند. 

دادگر با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد کسری بودجه داریم، افزود: البته به علت نبود درآمد مالیاتی کسری بودجه وجود دارد، همچنین نبود سازمان دهی نقدینگی موجب تخریب بازارهای اقتصادی می شود. 

همچنین استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص مشکلات اقتصادی کشور، اظهار کرد: با انتقال تکنولوژی و قانون اساسی، تغییر جدید ایجاد نمی شود. رشد اقتصادی طبق برنامه ریزی بلند مدت به دست می آید. 

ابوالقاسم مهدوی ادامه داد: در فاصله ۲۰ سال، شاخص اظهارنظر و پاسخگویی دولت منفی ۰.۹۵ درصد، به منفی ۱.۳۲ و شاخص ثبات سیاسی و خشونت از منفی ۰.۳۷ درصد به منفی ۰.۷۴ به حالت ایجاد مشکل رسیده است.‌

وی با بیان اینکه اثربخشی دولت از منفی ۰.۶ به منفی ۰.۲ کاهش یافته و به وضعیت مطلوب رسیده است‌، ادامه داد: عدم توازن بودجه و پرداخت ها، نبود احزاب های مستقل و نبود ساختار مناسب و بازارهای مالی توسعه یافته از جمله مسایل سیاسی و اقتصادی کشور است.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کشور در شاخص اعتبار در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ بین ۱۷۴ کشور، رتبه ۹۷ را دارد، افزود: رشد بخش های مختلف صنعت در سال ۹۶، ۳.۱ و در سال ۹۷، منفی هفت است و طبق پیش بینی بانک جهانی در سال ۹۸، منفی ۷.۲ می شود. معدل کل اقتصاد ایران طی چند سال وضعیت خوبی ندارد. 

تحریم‌ها قابل حل است

همچنین، مرتضی تهامی پور استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی، گفت: تحریم ها ذاتا وجود دارد. اقتصاد ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم دولتی است. شرکت های خصوصی در ایران منتظر تصمیم دولت و در جهان دولت ها منتظر تصمیم شرکت های خصوصی هستند. البته در چین دولت به گونه ای متفاوت تصمیم های اقتصادی اتخاذ می کند. چین در تحریم های گذشته با ایران همکاری کرد و تحریم ها را دور زد. 

وی با اشاره به صحبت های یک مشاور شرکت چینی، افزود: تحریم ها قابل حل است، اما نماینده ایران برای مذاکره و صحبت برای رفع موانع پیگیری نمی کند.

در ادامه حسین درودیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: پروژه ای را با همکاری معاونت رفاه، وزارت کار و دانشگاه هاروارد به عنوان کارآمدی دولت در ایران پیگیری می کنیم. در چهار دهه به جهت اجرایی در دولت به قابلیت مورد انتظار و مطلوب نرسیده ایم‌. تحریم ها تنها سه درصد در ایجاد نوسان اقتصادی در کشور تاثیرگذار هستند. 

وی با بیان اینکه ۹۷ درصد مشکلات اقتصادی مربوط به قابلیت اجرایی است، افزود: چرخه معیوب سیاست گذاری در بین تدبیر، برنامه و اجرا فاصله و دره عمیقی وجود دارد. نتیجه پیشبرد پنج برنامه توسعه، ۳۳ درصد رشد اقتصادی است، اما تنها ۵ درصد رشد داشتیم.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه نگاه سیاستی معطوف بر حل مسئله و منفعت عمومی بر نگاه سیاسی معطوف بر منفعت اختصاصی باید اولویت پیدا کند، افزود: در مرکز تحقیق و استراتژیک، چندین استان از جمله خوزستان، سیستان و بلوچستان، ایلام، گلستان، خراسان جنوبی و رضوی، اصفهان در اولویت نشست های اقتصادی هستند. 

درودیان ادامه داد: در استان اصفهان وضعیت آب و اقتصاد اولویت مرکز تحقیق و استراتژیک است. در ساختار سیاست گذاری باید تجدید نظر جدی شود و تا زمان نبود گفت و گوی اجتماعی و پشتیبانی نیروی اجتماعی این امر امکان پذیر نمی شود. 

میان دانشگاه صنعت ارتباطی وجود ندارد

همچنین رضا چینی نایب رییس کانون کارفرمایان، با بیان اینکه بودجه دانشگاه باید در صنعت بسیط شود، گفت: ارتباط دانشگاه و صنعت وجود ندارد. ارزش افزوده فشار بر صنایع می گذارد و در تحریم ها معضلات بیشتری نیز افزوده شده است. با برند ایرانی نمی توان صادرات انجام داد.

وی با اشاره به اینکه گمرک ارزش افزوده برای صادرات می خواهد، ادامه داد: نوسان دلار موجب فقر حقوق بگیران و جامعه اصلی کشور شده است. افزایش حقوق کارگران باید بالای ۵۰ درصد باشد.

نخبگان کنار گذاشته شده اند 

همچنین احمد عزیزی معاون اسبق بانک مرکزی گفت: وجود هفت هزار موسسه غیرمجاز و ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد این موسسه ها نشانه عدم نظارت کافی است. 

وی با بیان اینکه نخبگان باید کشور را اداره کنند، افزود: هیچ کشوری در تقابل با جهان توسعه پیدا نمی کند، اما در حال حاضر کشور در تقابل با جهان است و نخبگان کنار گذاشته شده اند. 

در محیط نامساعد کسب و کار ناپایدار به سر می بریم

معاون اسبق بانک مرکزی ادامه داد: همچنین برای توسعه باید شرکای مناسبی انتخاب کنیم. در یک محیط نامساعد کسب و کار ناپایدار به سر می بریم. باید برای ارتقا بازار داخل تلاش کنیم. 

وی با بیان اینکه در برجام تحریم ها از بین نرفت و تحریم ها آمدند که بمانند، ادامه داد: برای مقابله با تحریم ها، تاسیس مرکز ملی تحریم ها، مقررات زدایی، مدیریت روابط خارجی، مدیریت ریسک، استفاده از پتانسیل بخش خصوصی، ایجاد صرافی ایرانیان خارج از کشور و در پایه اصلاح نظام بانکی باید صورت گیرد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.