• دوشنبه / ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۴
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-82692

پرسپولیسی ام اما در امارات با افتخار پرچم سپاهان دستم بود+فیلم

peyman-4
ساعد (فرشید) آقابالازاده ششکلانی -فوق تخصص روانشناسی- ساکن هلند- پدر دختری 3 ساله

طرفدار باشگاه پرسپولیس است و تقریباً برای تماشای تمام بازی‌های این تیم به ایران می‌آید. بازی‌های تیم ملی در جام جهانی روسیه را هم از نزدیک دیده است. بازی‌های جام باشگاه‌های آسیایی پرسپولیس را هم رفته و تنها بازی‌ سال گذشته پرسپولیس برابر کاشیما را به دلیل 27 ساعت پرواز نرفته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، این‌ها گفته های یکی از مصدومان بازی سپاهان و پرسپولیس در مرحله نیمه نهایی جام حذفی در هشتم خردادماه در ورزشگاه نقش جهان است، که برای مداوای چشمش در بیمارستان فیض بستری است، هواداری که فکر نمی‌کرده این اتفاقات در ورزشگاه رخ دهد و او را تا این مرحله از درد و شوک برساند، شوکی که چرا برای تماشای یک مسابقه فوتبال باید شاهد چنین حوادثی باشد؟ هر چند می‌گوید در تمام دنیا طرفداران تیم‌ها همیشه همراه کری خوانی‌ها برای یکدیگر، درگیری های فیزیکی هم دارند.

از اتفاقات بازی گذشته این دوتیم در تهران خبر نداشتی؟

در بازی قبل این دو تیم در ورزشگاه آزادی حضور داشتم. اتفاقاتی در این بازی افتاد و هواداران به هم اشیایی پرتاب کردند، اما تفاوت آن این بود که در ورزشگاه آزادی و محوطه بیرونی آن سنگی وجود ندارد. در بازی قبلی این دو تیم تماشاگران به شدت ورزشگاه را تخریب کردند و فیلم آن را هم دارم. لحظه‌ای که درگیری شروع شد هیچ هواداری از پرسپولیس بالای سر هواداران سپاهان نبود، دقیقه 6 بازی تماشاگران پرسپولیس بالاسر سپاهانی‌ها نشستند.

در آن بازی کاره‌ای نبودم و در جایگاه 23 نشسته بودم. در آزادی بطری آب معدنی و ساندیس پرتاب می‌شد، اما سنگی وجود نداشت. سپاهانی‌ها می‌خواستند وارد زمین شوند و نیروی انتظامی جلوگیری می‌کرد.

در بازی نیمه نهایی به ما توهین کردند، هنگام ورود به ورزشگاه عده ای به ما حمله کردند و مورد ضرب و شتم قرار گرفتیم. همچون شهاب سنگ بر سر ما سنگ می‌بارید. حتی ماموران نیروی انتظامی می‌ترسیدند که دخالت کنند. سنگی به دستم برخورد کرد که متورم شد، اما آن را آتل کردم و به ورزشگاه رفتم.
|

یگان ویژه باید هواداران پرسپولیس را در استادیوم نگه می‌داشت

مسئول یگان ویژه، استانداری اصفهان، باشگاه فرهنگی ورزشی سپاهان اصفهان که 50 سال است لقب طوفان زرد آسیا را یدک می‌کشد هیچ کاری برای تماشاگران پرسپولیس انجام ندادند. در تهران خیلی از اتفاقات را بی خبر بودم، اما این موضوع را مطلع هستم که تماشاگران سپاهان را تا 12 شب در ورزشگاه آزادی نگه داشتند تا تماشاگران پرسپولیس کامل تخلیه شوند و بعد با اسکورت آن‌ها را به بیرون بردند.

در نیمه نهایی هم باید ما را نگه می‌داشتند تا تماشاگران سپاهان کامل بروند. از ورزشگاه که بیرون آمدم بین عده ای گیر کرده بودم. به خدا قسم با یگان ویژه 20 متر فاصله نداشتم؛ اما با اینکه درگیری‌ها را مشاهده می‌کردند هیچ کاری نمی‌کردند. خون سرم بر روی پژو 206 صندوق دار ریخت که عکس و فیلم های آن موجود است.

همه جا هواداران به نوعی خشونت نشان می‌دهند اما اینجا...

خیلی فوتبال می‌بینیم. برای تماشای فوتبال به بیشتر کشورها رفته ام اما چنین چیزی ندیده بودم. در آفریقای جنوبی اسلحه می‌کشند و می‌گویند موبایلت را بده. اگر نمی‌دادیم با تیر به زانوهایمان شلیک می‌کردند اما اگر موبایل را تحویل می‌دادی رهایت می‌کرد. در برزیل با تیغ جیب آدم را پاره می‌کردند و کیف پول و موبایل را می‌دزدند اما به جون آدم کاری نداشتند.

اما اینجا هموطن هستیم، هم زبان هستیم....

اگر پنالتی گل می‌شد سپاهانی‌ها تشکر می‌کردند؟

داور مهربانی یا نامهربانی کرد. اگر آقای کیانی دقیقه 115 پنالتی را گل می‌کرد، تماشاگران سپاهان از ما تشکر می‌کردند؟ زمانی که مدیر یک تیم، تیم خود را از زمین بیرون می‌کشد، نمی‌گوید که وقتی تیم خود را به اعتراض از زمین خارج می‌کند، تماشاگر ملتهب می‌شود و بسیاری از این اتفاقات به داخل زمین مسابقه کشیده می شود.

|

با استقلالی‌ها کارد پنیریم اما کنار هم راه می‌رویم

سال‌ها پیش پرسپولیس برابر استقلال 9 نفره بازی کرد. بازی که داور آن عربستانی بود. نادر محمدخانی از میانه زمین تکل زد و اخراج شد. از میانه نیمه اول 9 نفره بودیم. دروازه بان استقلال هادی طباطبایی بود، پایان رفعت یک گل هم برای پرسپولیس به ثمر رساند، اما خطا گرفتند.

با استقلالی‌ها همانند کارد و پنیر هستیم، اما زمانی که پیروز می‌شوند کنار آن‌ها از ورزشگاه خارج می‌شویم و به یکدیگر تبریک می‌گوییم. این چه فرهنگی است که بعد بازی ما را کتک می‌زنند. دنبال چه اتفاقی هستند؟

خود شما روانشاس هستید. علت این خشونت‌ها چیست؟

مردم هزار و یک مشکل اجتماعی دارند. نمی‌توانند خود را تخلیه کنند و به ورزشگاه می‌آیند تا فشار خود را تخلیه کنند. قبل از شروع بازی سنگ به اتوبوس تیم زدند. امیدوارم فرهنگ سازی کنند.

کری خوانی در هلند چه شکلیه؟

در هلند کری خوانی هست. بخشی وجود دارد به نام هوریگانا که بسیار متعصب هستند که حتی درگیری فیزیکی هم به وجود می‌آید اما بین 100 نفر فرد شناخته شده این اتفاق می‌افتد.

آژاکس و فاینورد حق بردن تماشاگر به شهر میزبان ندارند

برای مثال 5 سال است که آژاکس با فاینورد بازی دارد، آژاکس حق تماشاگر بردن به نوتردام ندارد و آن‌ها هم حق تماشاگر بردن به آمستردام ندارد. هر تیم در شهر خودش 100 درصد ورزشگاه را در اختیاردارد تا مشکلی به وجود نیاید.

چه کسی جوابگوی چشم من است؟

این بازی بیش از 140 مجروح داشت اما در برنامه‌ای تلویزیونی به 4 مجروح سرپایی می‌رسند. نمی‌دانم دکتر راستین که مسئول فوریت‌های پزشکی اصفهان است 144 نفر را زیر چه رادیکالی برده است که بازده آن به 4 رسید.

هیچ کس نیامد بگوید چطوری؟ اما از باشگاه پرسپولیس همه تماس گرفتند. چون فرزند شهید هستم دو نفر از بنیاد شهید اصفهان هم به عیادتم آمدند.

 مردم اصفهان و تماشاگران سپاهان با فرهنگ هستند

همه جا آدم با فرهنگ و بی فرهنگ است. در راه آمدن به اصفهان کانال برنامه 90 با ما مصاحبه کرد و گفتم مردم اصفهان و تماشاگران سپاهان با فرهنگ هستند و امیدواریم مشکلی پیش نیاید.

اصفهان را نصف جهان می‌نامند که بی دلیل نیست. همه دنیا خوب و بد است ولی من حرفم این است که باشگاه فرهنگی ورزشی سپاهان و پرسپولیس و ... رسالتی دارند و باید برای این اتفاقات اقدامی انجام دهند.

کیانی مثل ژاوی بازی می‌کند

پرچم ژاپن برای ما مهم نیست. برای ما عامل خنده هم شده است. تیمی مثل سپاهان اصفهان فردی چون کیانی را دارد که فوتبال را مثل ژاوی بازی می‌کند. من عاشق بازی کیانی هستم.

باشگاهی همچون سپاهان چندبار از عمق سپاهان بازی کرد؟ یک شوت با کمک باد به سمت دروازه پرسپولیس زد و تمامی موقعیت‌هایش سانتر بود. کی روش استنلی که آقای گل شد چه تعداد از آن پنالتی و ضربه سر بود؟

سپاهان این همه اسطوره دارد. کربکندی، ابراهیم زاده، قنبری، پاپی و نویدکیا تعداد کمی از اسطوره‌های باشگاه سپاهان هستند که توان هدایت این تیم را دارند. شخص هادی عقیلی مگر شخصیت کمی است؟ فردی که اکنون در تیم ملی در حال مربیگری است.

|

در امارات پرچم سپاهان را با افتخار در دست گرفتم

چندسال سپاهان پیاپی قهرمان شد؟ در بازی سپاهان در امارات پرچم سپاهان دستم بود و در ورزشگاه تماشاگر بازی آن‌ها بودم که تیم اماراتی را شکست داد و از پیروزی این تیم به عنوان یک ایرانی لذت بردم و با غرور پرچم سپاهان در دستم بود. هنوز هم اگر سپاهان در آسیا بازی داشته باشد، با غرور پرچم آن را در دست می‌گیرم.

شخصی که با چشم من این چنین کرد نماینده باشگاه سپاهان نبوده است. سپاهان، استقلال، پرسپولیس و ذوب آهن زمانی که در آسیا بازی دارند نماینده ایران هستند. زمانی که بازی تمام می‌شود ما مثل برادر هستیم. کل سال کری برای یکدیگر بخوانید اما این چنین رفتارهایی در هیچ کجای قاموس فوتبال نمی‌گنجد.

کسی که این کار را کار نماینده اصفهان وسپاهانی ها نیست

بازهم می گویم مرتکب این اتفاق را نماینده باشگاه سپاهان و مردم اصفهان نمی‌دانم چراکه هواداران و مردم اصفهان با فرهنگ هستند، اما نمی‌توانم این اتفاق را برای خودم هضم کنم چه طور می‌شود شخصی به این نقطه می‌رسد؟

یاد گرفتیم که فراموش و تکذیب کنیم

اگر سپاهان پیروز می‌شد ما بازهم خوشحال بودیم چراکه تیم ما فوتبال زیبایی به نمایش گذاشت. اگر قرار باشد هرسال برای لیگ و جام حذفی چنین اتفاقاتی رخ دهد که باید یک قطعه شهدا برای این رفتارها تخصیص دهند.

ما زود یادمان می‌رود. یادگرفته ایم تکذیب کنیم. چراکه جایگاهشان به خطر می افتد. اگر تکذیب نکنند باید پاسخگو باشند پس بهترین راه پاک کردن صورت مسئله است.

دخترم از ترس به من نگاه نکرد

دخترم وقتی وضعیت من را دید ترسید، همسرم به ایران آمد و دخترم را با خود به هلند برد. دخترم ترسیده بود. دخترم 3 ساله است از ترس به من نگاه نمی‌کرد. مادربزرگم به عیادتم نمی آید چراکه نمی‌تواند نگاهم کند. هیچ توضیحی نمی‌توانم به دخترم بدهم.

|

با وجود اتفاقات پیش آمده بازهم بازی‌های پرسپولیس را به ورزشگاه می‌روی؟

صد در صد. با این اتفاقات هوادارتر شدم. سعی می‌کنم برخی شهرستان‌ها را دیگر نروم اما بازی‌های تهران را خواهم رفت.

چه اقدامی برای جلوگیری از این اتفاقات باید کرد؟

پیشگیری. یکی از راه‌های آن این است زمانی که ورزشگاه نقش جهان هنوز آماده نیست بازی در آن انجام ندهند. به شخصه برای این دیدار یگان ویژه بیشتری به ورزشگاه می آوردم. هواداران پرسپولیس را اسکورت می‌کردم تا کسی نزدیک نشود. درهای ورزشگاه را تا هر زمانی که تماشاگران سپاهان می‌رفتند بر روی پرسپولیسی‌ها باز نمی‌کردم تا با جان آنها بازی نکنم.

جون مردم عزیزتر است

زمانی که مصدوم شدم و با آمبوالانس در حال عزیمت به بیمارستان بودم ترقه‌ای به آمبولانس زدند که تا 20 دقیقه گوشم سوت می‌کشید. تا کنون تجربه‌ای این چنینی در عمرم نداشتم.

ساعد در پایان می‌گوید یک عمل بر روی چشمش انجام شده و این طور به نظر می‌رسد که عفونت کرده و بعد از اسکن و مشخص شدن نتیجه اگر عفونت کرده باشد قرار است عفونت را از چشمم خارج کنند و مشخص می‌شود که چه عمل دیگری باید انجام دهم.
مصاحبه از: یوسف نصر اصفهانی خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.