• شنبه / ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-82758

در تئاتر اصفهان چه خبر است؟

98736
ایسنا در گزارش پیش رو، واکنش‌های نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دو عضو شورای اسلامی شهر را به انتشار بیانیه اعتراض‌آمیز جمعی از هنرمندان تئاتر، گرد هم آورده است.


به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، هفته گذشته، هفته تئاتر اصفهان بود. ماجرا از برکناری جواد ایزد دوست، مدیر خانه تئاتر حوزه هنری که با تلاش برای تجهیز و راه‌اندازی تماشاخانه ماه، نمره قابل قبولی از هنرمندان تئاتر اصفهان گرفته بود، آغاز شد و با راه‌اندازی کمپینی در اعتراض به این تغییر، ادامه پیدا کرد؛ کمپینی که با حدود دویست عضو، به درخواست شخص آن مدیر، برای جلوگیری از بروز تنش‌های احتمالی، خیلی زود برچیده شد، اما به گوش رسیدن شایعاتی مثل تعطیل شدن خانه تئاتر حوزه هنری، خانه هنرمندان، پاتوق یکشنبه‌های تئاتر و واگذار شدن تماشاخانه ماه به بخش خصوصی، در کنار وجود مسائلی چون کند بودن روند بازسازی تالار هنر، به‌اضافه مسکوت ماندن پروژه ساخت تالار تئاتر شهر در محل سینما همایون و مصائبی دیگر، باعث شد که برخی از هنرمندان تئاتر، بیانیه‌ای اعتراض‌آمیز را خطاب به شخص استاندار اصفهان نوشته، امضا و منتشر کنند.

پس‌ازآنکه رئیس حوزه هنری اصفهان، در گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا، شایعات مطرح‌شده در خصوص تغییر نگاه این نهاد، به هنر تئاتر را رد کرد و اطمینان داد که حوزه هنری همچنان توجه به تئاتر را مدنظر قرار دارد، هنرمندان، بخش‌هایی از بیانیه که متوجه انتقاد از عملکرد حوزه هنری بود را اصلاح و اعلام کردند که اکنون، مشخصاً روی صحبتشان با شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان است.


واکنش اعضای شورای شهر به اعتراضات هنرمندان تئاتر

پنج روز بعدازآنکه مدیر تالار هنر گفته بود: «احتمالاً تجهیز تالار هنر، حدود یک سال طول بکشد و شرایط مالی و اجرایی به ما اجازه نمی‌دهد که زمان دقیق بازگشایی آن را اعلام کنیم»، فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان در صحن علی شورا تأکید کرد که هر اقدامی برای تالار هنر قرار است انجام بگیرد باید سریع و در زمانی کوتاه انجام شود.

مهدی مقدری، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی شورا نیز با انتشار یادداشتی اینستاگرامی، یادآور شد که این کمیسیون از شهریور 96 تا اسفند 97 همه توان خود را برای تقویت هنر تئاتر در اصفهان به کاربرده تا رونقی دوباره به آن ببخشد.

تبدیل 10 سالن اجتماعات در فرهنگسراهای محلی به پلاتوهای تئاتر، تعیین تکلیف محل سینما مالن رژ برای ساخت تماشاخانه‌ای در کوچه کازرونی چهارباغ، ساخت تماشاخانه‌ای مدرن در گذر فرهنگی هشت‌بهشت با مشارکت بخش خصوصی، ساخت آمفی‌تئاتری در جنوب اصفهان و بالاخره مذاکره با حوزه هنری برای ساخت تئاتر شهر در محل سینما همایون، همه پروژه‌هایی بوده که به گفته مقدری، پیگیری آن هم‌زمان در دستور کار کمیسیون فرهنگی شورا قرارگرفته، اما کوتاه شدن دست این عضو از صندلی شورا، به دلیل قرار نظارت قضایی، موجب شده که اکنون او از سرنوشت این طرح‌ها بی‌اطلاع باشد. 
مقدری، در ادامه این یادداشت مستقیماً شهردار اصفهان را مورد خطاب قرار داده و گفته: «نوسازی تالار هنر از تأکیدات کمیسیون فرهنگی بوده و شورای شهر ردیف بودجه برای آن اختصاص داده، شهردار اصفهان به چه دلیل جلوی این کار را گرفت؟ ایشان باید مجری مصوبات شورا باشد و حق نداشته این پروژه را تعطیل کند.»

این عضو شورا، دیگر اعضایی که در نخستین طرح‌های خود، حمایت و توسعه از صنایع خلاق را تصویب کردند و برای آن در بودجه مبالغی را اختصاص دادند، ملزم کرده که واکنشی در قبال این تصمیم شهردار داشته باشند و اجازه ندهند که امیدها ناامید شود.


صبح روز یکشنبه 12 خردادماه، جلسه‌ای به میزبانی حیدرعلی عابدی، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در دفتر این نماینده، با حضور افراد زیر تشکیل شد:
 محمدعلی جعفری، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، حمید شهرانی، مدیر امور هنرهای نمایشی این اداره، وحید عمرانی، جلیل عالی پور و محمدعلی یاری نمایندگان فعالان تئاتر.

محمدعلی یاری، کارگردان تئاتر، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا سرفصل موضوعاتی که هنرمندان تئاتر در این جلسه بیان کردند، را چنین برشمرد: از جمله محورهای مورد بحث در این نشست مدیریت فرهنگی، امکانات سخت‌افزاری، فضا و جو تأسف‌برانگیز حاکم بر تئاتر اصفهان، نگاه‌های غیرتخصصی و سانسور بی‌منطق موضوعات روز جامعه، اجازه ورود افراد و هنرمندان با تفکرات و ایده‌های جدید همراه با ریسک‌پذیری و مسئولیت‌پذیری در مسند تصمیم‌گیری و رشد تئاتر و تجدیدنظر در مورد اعضای شورای تئاتر اصفهان بود.

*با توجه به پیشینه و پتانسیل شهر اصفهان در حوزه تئاتر نیز خواسته‌های زیر از سوی هنرمندان تئاتر عنوان شد: ساخت سالن تئاتر شهر، از بین رفتن نگاه شخصی و غیرتخصصی در بحث ممیزی و نظارت بر نمایش در اصفهان، ایجاد تسهیلات برای رشد گونه‌های مختلف تئاتر، اعتماد به هنرمندان و ایجاد فضای باز برای بیان مشکلات مردم، عدم واگذاری فرشچیان به بخش خصوصی، ازسرگیری تعمیرات تالار هنر، تشکیل شورای سیاست‌گذاری تئاتر متشکل از شهرداری، حوزه هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان و تعامل دستگاه‌ها جهت ارتقای تئاتر و پرهیز از تک‌روی و وضع قانون‌های درون نهادی و تعمیم به کل تئاتر اصفهان، شفاف‌سازی بودجه تئاتر، پاسخگو بودن مسئولان و تشویق و اعطای تسهیلات به بخش خصوصی جهت ایجاد تماشاخانه‌های خصوصی.


در ادامه واکنش‌ها به بیانیه اعتراضی هنرمندان، محمدعلی جعفری، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، با اشاره به بخش‌هایی از متن این بیانیه، در گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا اعلام کرد: در بخشی از بیانیه، به عدم وجود متولی مشخص برای تئاتر اشاره‌شده و این بحث نه‌تنها برای هنر تئاتر بلکه برای بیشتر موضوعات فرهنگی وجود دارد.

* اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهادی است که مستقیماً متولی این بخش است، اما همه ما به‌خوبی می‌دانیم که نهادهای موازی نیز این کارها را انجام می‌دهند که بخشی از آن‌ها در راستای اجرای سیاست‌های کلان فرهنگی کشور به ارشاد کمک می‌کنند و بخشی دیگر نیز بر اساس مأموریت‌های خود فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند.

*در بخش دیگری به عدم‌حمایت ارشاد از تئاتر و خصوصی شدن فرشچیان اشاره‌شده اما شاید بد نباشد بگویم تئاتری که در استان تائید می‌شود و در ارشاد مجوز می‌گیرد، بخشی از زمان اجرای آن در حد یک هفته، مورد حمایت ارشاد است و کارگردان می‌تواند به‌صورت رایگان از سالن فرشچیان در این یک هفته استفاده کند. غیر از اداره کل ارشاد، دستگاه‌های دیگر مثل شهرداری و حوزه هنری نیز چنین حمایت‌هایی از هنرمندان را انجام می‌دهند.

*در مورد بیمه هنرمندان لازم به ذکر است که بحث بیمه اکنون خیلی جدی پیگیری می‌شود و اغلب هنرمندانی که مراجعه می‌کنند و تشکیل پرونده می‌دهند خیلی زود کار آن‌ها تکمیل می‌شود و از حمایت‌های این بیمه برخوردار می‌شوند. ممکن است تعداد اندکی به دلیل کاستی‌هایی که در پرونده‌شان وجود دارد، کارشان با تأخیر انجام شود، اما غالباً اگر وقفه‌های مقطعی یکی دو ماهه در وزارتخانه نباشد خیلی زود این قبیل مشکلات با مراجعه حل می‌شود. 

*وظیفه همه دولت‌ها حمایت از همه رشته‌های هنری است و شاید حمایت از برخی رشته‌ها نسبت به دیگر هنرها بیشتر هم باشد اما اینکه تمام بار این حمایت را بر دوش دولت قرار دهیم نیز امکان‌پذیر نیست. آثار هنری نیز باید به لحاظ کیفیت آن‌قدر جاندار و قدرتمند باشند تا به‌نوعی اقتصاد خود را بچرخانند و هزینه‌هایشان را تأمین کنند.

*حمایت‌هایی که در طول سال از تئاتر اصفهان می‌شود قطعاً کمتر از سایر رشته‌های هنری نیست و چه‌بسا شاید بالاتر از آن‌ هم باشد. کما اینکه اکنون گروه‌های ثبت‌شده از حمایت‌های مالی برای اجرای تئاتر برخوردارند. ما نیز اعتقاد داریم که حمایت از تئاتر باید بیشتر از آنچه هست باشد اما مسلم است که این بیشتر شدن باید بر اساس یک چارچوب و قاعده و قانون باشد.

 *در بیانیه به نازل بودن کیفیت جشنواره تئاتر استان‌ هم اشاره‌شده بود. این جشنواره تا کنون با هر سختی‌ای که وجود داشته برگزار شده و وقفه‌ای در آن نبوده. ما امسال در تلاشیم که بتوانیم این جشنواره را با وجود محدودیت‌های مالی، به کمک بخش خصوصی بهتر از سال‌های قبل برگزار کنیم.

*من معتقدم که فرهنگ، زیربنای همه بخش‌های دیگر کشور است و ضروری است که همه دستگاه‌ها در کنار هم برای پدید آمدن کارهای فرهنگی خوب و اجرای آن با بیشترین کیفیت تلاش کنند. اکنون که در تنگنا به سر می‌بریم لازم است همه دستگاه‌هایی که توان دارند کنار نهادهای فرهنگی قرار بگیرند و از تولیدات فرهنگی حمایت کنند چراکه فرهنگ، هم می‌تواند آگاهی‌دهنده باشد، هم سرگرم‌کننده و هم حل‌کننده بسیاری از مشکل‌ها.


حیدرعلی عابدی، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایسنا گفت: هفته گذشته، تعدادی از هنرمندان تئاتر طی تماسی تلفنی به بنده اطلاع دادند که از یک‌سو هر سال در اصفهان چند صد نفر در رشته تئاتر فارغ‌التحصیل می‌شوند و تمایل به اجرای تئاتر دارند و از دیگر سو، نه‌تنها گسترشی در زیرساخت‌ها شکل نمی‌گیرد بلکه هر روز خبرهای بدی شنیده می‌شود و مکان‌های تئاتری محدودتر می‌شود. تالار هنر با هدف تجهیز، تعطیل و سالن فرشچیان نیز به بخش خصوصی واگذار شده است. 

*من از معاون هنری اداره کل ارشاد اصفهان دعوت کردم که در جلسه‌ای با حضور نماینده انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان تئاتر مشکلات را بشنود. نشست ما تشکیل و مباحثی هم مطرح شد؛ ازجمله اینکه تئاتر باید بتواند با رعایت خطوط قرمز، مسائل روز را نقد کند تا مردم به تماشای آن بنشینند. در حال حاضر، هم از طرف ناظران سخت‌گیری هست و هم گاهی مجریان بعضی مسائل را رعایت می‌کنند که این مسائل نیاز به ساماندهی دارد.

*آقای جعفری در این جلسه توضیح داد که اعتبارات آن‌ها در اداره ارشاد کم است و من به خاطر آوردم که سال 97 در کمیسیون تلفیق بودجه، برخلاف دیگر دستگاه‌ها که هر روز معاون پارلمانی خود را برای رایزنی با اعضای شورا می‌فرستادند، هیچ نماینده‌ای را ندیدم که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشته باشد. تا جایی که در آخرین لحظات حتی قسمت‌هایی از بودجه ارشاد به پیشنهاد برخی نمایندگان مجلس حذف و به بخش‌های دیگر منتقل شد و بااین‌وجود، وزارت ارشاد واکنشی نسبت به این کم شدن نشان نداد! این نقد البته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور برمی‌گردد نه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان.

*تئاتر برای پاگرفتن نیازمند حمایت مادی است، بخش خصوصی نیز به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی، قلت تماشاگر تئاتر و مشکلات اجرا، مایل به سرمایه‌گذاری در آن نیست اما هنرهای ایرانی اسلامی باید توسط درست اندرکاران تئاتر به منصه ظهور گذاشته شود.

* در نهایت، بر اساس جمع‌بندی صورت گرفته در آن جلسه، مقرر شد که ما پیگیر این موارد باشیم:
1. با توجه به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا کنون در مورد اختصاص ردیف بودجه توسط مجلس، برای تئاتر، رایزنی لازم یا انعکاس نیاز و درخواستی نداشته و همین امر باعث شده، نه‌تنها بودجه این بخش افزایش نداشته باشد بلکه مبالغی از آن‌هم در بودجه 98 کسر شود، توصیه شد که در بهمن هر سال نسبت به افزایش بودجه برای تئاتر در کمیسیون تلفیق، پیگیری‌های لازم را به عمل‌آورند، مطمئناً مؤثر خواهد بود.
2.بازنگری در مورد واگذاری مجموعه فرشچیان و حتی‌المقدور حمایت‌های مالی به‌صورت مشوق برای مجریان تئاتر.
3. مکاتبه لازم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در خصوص تعیین تکلیف شرایط موجود در تئاتر اصفهان و تشکیل شورای برنامه‌ریزی تئاتر.
4.مکاتبه با شهرداری اصفهان در مورد تعیین تکلیف تالار هنر، تئاتر شهر و پیشنهاد ایجاد سالن و مکان مناسب.
5. مکاتبه با استاندار به انضمام حمایت از نامه اعتراضی هنرمندان.

به گزارش ایسنا، آنطور که از گفته مسئولان حوزه تئاتر اصفهان برمی آید، همه آن ها به کاستی های موجود در این حوزه معترف و خواستار ایجاد تغییراتی برای بهبود این وضعیت هستند. در شرایطی که فعالان تئاتر و مسئولان این حوزه، دوشادوش هم برای ارتقای تئاتر اصفهان تلاش کنند، رسیدن به هدف، چندان هم دشوار نیست.


گزارش از: سمیرا قاسمی- خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر ایسنا-منطقه اصفهان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.