• دوشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-83015

تنها عضو بانوی شورای شهر خمینی‌شهر:

مردانه پای کار و خدمت رسانی می‌ایستم

shah sanaei-5
زنان یک جامعه می‌توانند در کنار مردان به فعالیت‌های اجتماعی اقتصادی و فرهنگی بپردازند، حضور زنان تأثیر بسیاری در توسعه و افزایش کمی و کیفی نیروی انسانی دارد و توسعه اجتماعی و اقتصادی یک جامعه به نقش زنان در آن جامعه بستگی دارد.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، منیژه مردانی تنها بانوی عضو شورای شهر خمینی‌شهر دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی است که معتقد است پتانسیل بانوان خمینی‌شهری در همه زمینه‌ها بالا است، البته برای به منصه ظهور رسیدن استعدادهای آنان، حمایت مسئولان باید بیشتر شود.

این عضو شورای اسلامی شهر خمینی‌شهر با حضور در دفتر ایسنا-منطقه اصفهان به بیان دغدغه‌های خود برای ارتقای سطح رفاه زندگی بانوان پرداخت و اولین دغدغه خود را ورزش می داند، "از ابتدا نخستین دغدغه من ورزش بود و فکر می‌کردم بانوان با ورزش از نظر روحی روانی می‌توانند از آسیب‌های اجتماعی و روحی دور بمانند".

بر این باور هستم که ما در ابتدای راهیم

وی با اشاره به تعدد متولیان امر ورزش در جامعه می افزاید: بودجه‌ مالی شهرداری‌ها محدود است و متأسفانه مشکلات اقتصادی همه دستگاه‌های دولتی را درگیر کرده است، پس نیاز به همدلی و هماهنگی بین دستگاه‌ها داریم که همه در یک راستا عمل کنند و موازی کاری نشود.

این عضو شورای اسلامی شهر خمینی‌شهر در مورد نقش زنان در جامعه خمینی‌شهر، معتقد است؛ در خمینی‌شهر بانوان با حفظ شئون اسلامی و شرعی تلاش می‌کنند تا نقش خودشان را پیدا کنند و در نقش خودشان ظاهر شوند. شهرداری و شورای اسلامی بر این باور است که بانوان توانایی‌های زیادی دارند و در این راستا قدم‌هایی برداشته شده است، اما همچنان بر این باور هستم که ما در ابتدای راهیم.

|
مردانی در مورد وضعیت فعلی ورزش بانوان خمینی‌شهر می گوید: خمینی‌شهر پتانسیل‌های بسیاری در حوزه ورزش بانوان دارد. بیشتر زنان با محدودیت کار می‌کنند، اما انگیزه جدی دارند، هرگاه در مسابقه‌ای حضور پیدا می‌کنند مقام‌های زیادی را کسب می‌کنند. بانوان خمینی‌شهری در بیشتر رشته‌های ورزشی خصوصاً والیبال و بسکتبال خوش درخشیده‌اند. تیم بسکتبال بانوان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری نیز امسال توانست مقام دوم لیگ باشگاه‌های کشور را کسب کند. متولی اصلی ورزش وزارت ورزش و سازمان ملی جوانان است و تا جایی که امکانات به شورای شهر و شهرداری اجازه دهد ما نیز از ورزش حمایت خواهیم کرد.

خمینی‌شهر، شهر خیران است

عضو شورای اسلامی شهر خمینی‌شهر در خصوص حضور خیران در زمینه ورزش، ادامه می دهد: خمینی‌شهر، شهر خیران است و در بخش ورزش نیز خیران ورزشیار، ورزشکاران را حمایت می‌کنند و حتی یکی از سالن‌های ورزشی توسط همین خیران ساخته شد. در صورتی که ورزشکاری پتانسیل ملی داشته باشد شهرداری و خیران از او حمایت می کنند. البته نگرش خیران کمتر به سمت ورزشکار پرورش دادن و توسعه اماکن ورزشی است. از خیران می‌خواهیم که در زمینه ورزش نیز ورود کنند و از ورزشکاران حمایت کنند.

باغ بانوان محلی برای دوچرخه‌سواری بانوان

وی در مورد ورزش بانوان در این شهر می افزاید: از نظر فرهنگی محدودیت‌هایی وجود دارد که این محدودیت‌ها نمی‌تواند به صورت کامل مانع فعالیت ورزشی بانوان از جمله دوچرخه‌سواری شود، مکان‌هایی مانند باغ بانوان برای دوچرخه سواری آنها مناسب است. هنوز زیرساخت‌های فرهنگی مناسب برای ورود بانوان به ورزشگاه ها نداریم. باید ابتدا از نظر فرهنگی مردم را آماده‌ و زیرساخت های لازم را فراهم کنیم، تا با اختصاص جایگاه ویژه بانوان، این قشر جامعه نیز بتوانند در ورزشگاه حضور یابند. در حال حاضر با توجه به فضای نامناسب در ورزشگاه‌ها، مناسب نیست بانوان در این محیط حضور داشته باشند.

باور اجتماعی عامل استقلال و توانایی نقش‌آفرینی زنان

وی در خصوص طرح‌های اجرا شده شهرداری خمینی‌شهر در حوزه بانوان، می گوید: شهرداری خمینی‌شهر تاکنون در این زمینه فعالیت‌های مختلفی انجام داده است. در حوزه ورزش بزرگ‌ترین مشکل ما این بوده که زیرساخت‌های ورزشی و تفریحی بانوان نسبت به سرانه بانوان، پایین است. در حوزه‌های دیگر نیز برگزاری بازارچه‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مشاغل خانگی و صنایع دستی برای حمایت از زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست یکی از اقدامات این حوزه است.

این عضو شورای اسلامی شهر خمینی‌شهر می افزاید: همچنین در پارک ساحلی جوان که در دوره پنجم شورای شهر ساخته شد، مسیر پیاده‌روی اختصاصی و همچنین ایستگاه‌های ورزشی صبحگاهی و عصرگاهی ویژه بانوان راه‌اندازی شد که بانوان استقبال خوبی از آن داشتند. باغ بانوان یکی از پتانسیل‌های ویژه بانوان است که زنان می‌توانند در آن آزادانه به فعالیت بپردازند که طی ماه های اخیر شهرداری در حال بازسازی و نوسازی آن است.

مردانی رسیدن به باور اجتماعی را توسط بانوان عامل رسیدن به استقلال و توانایی نقش‌آفرینی می داند و می گوید: زنان می‌تواند در اجتماع در کنار مردان با حفظ حریم‌ها کار کنند و حتی بهتر از آنها، خودشان را به عرصه ظهور برسانند، اما مسلماً ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و چارچوب‌ها باید رعایت شود. یکی از اقدامات سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری خمینی‌شهر در ایام نوروز، امکان حضور زنان در نمایش‌های خیابانی بود که فرصتی برای نمایش هنر آنها ایجاد کرد، این امر در افزایش اعتماد به نفس بانوان در جامعه مؤثر است. حتی معلولان بانوان خمینی‌شهر نیز در این نمایش‌ها حضور داشتند.
|
نجات درختان در معرض خطر

این عضو شورای شهر خمینی‌شهر مباحث زیست‌محیطی را از مباحث مورد اهمیت شورا می داند و می افزاید: محیط‌ زیست یکی از امکانات اولیه حیات است و اگر در حفظ و نگهداری آن تلاش نکنیم مسلماً حیات انسان به خطر می‌افتد. حامیان محیط‌ زیست در خمینی‌شهر فعال هستند و قرار است با همکاری شهرداری تمام درختانی که در معرض خطر هستند را شناسایی و اصلاح کنند. همچنین در تمام جشن‌ها و برنامه‌هایی که در مناطق گردشگری لادر و بام سبز برگزار می‌شود شهرداری به خودروها کیسه زباله می‌دهد. برای حفظ فضای سبز نیز به دلیل منابع آبی محدود، از روش آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کنیم. همچنین در بحث تفکیک زباله‌ها، شرکت بازیافت در خمینی‌شهر فعال است و فرهنگ‌سازی در این زمینه شروع شده است.

خانه‌های تاریخی سرمایه‌های گردشگری

مردانی در مورد اقدامات صورت گرفته در حوزه گردشگری، ادامه می دهد: یکی از سرمایه‌های تاریخی شهر ما خانه‌های تاریخی است. در حال حاضر این خانه‌ها توسط شهرداری خریداری، بازسازی و مرمت شده و به تایید میراث نیز می‌رسد. خانه‌های تاریخی سرتیپ، مجیر، زهتاب و میردامادی تاکنون توسط شهرداری تملک و بازسازی شده و با کاربری‌ها مختلف مثل خانه نجوم و خانه هنرمندان و موزه مردم‌شناسی به بهره‌برداری رسیده است. 

وی می گوید: از نوروز سال 97 و ویژه‌تر از آن در نوروز سال 98 برنامه اتوبوس‌های گردشگری را اجرا کردیم که این اتوبوس‌ها در ایام عید در منارجنبان و چهلستون مستقر شده و گردشگران را به صورت رایگان به خمینی‌شهر می‌آوردند تا از آثار تاریخی و گردشگری این شهر بازدید کنند. بوم گردی نیز از مباحثی است که به تازگی مورد توجه و پیگیری قرار گرفته و مراحل اولیه آن در خصوص راه‌اندازی مکان‌های بوم گردی انجام شده است. به این منظور مکان‌هایی برای اقامت یک شب در نظر گرفته شده است.

مردانی ادامه می دهد: قبل از اینکه به شورا وارد شوم فکر می‌کردم کار کردن در شورایی که همه اعضای آن آقا هستند سخت است، اما در این مدت آقایان شورای شهر از نظرات من تا آنجایی که امکانات و توانایی‌ها اجازه می‌داد، حمایت کرده‌اند. دید و نگرش شورای پنجم این است که بانوان از آقایان جدا نیستند و باید امکانات به صورت برابر تقسیم شود.

97 درصد بودجه سال 97 محقق شده است

این عضو شورای شهر معتقد است؛ عملکرد شورای شهر پنجم مثبت است و هماهنگی و همکاری که بین اعضای شوراهای شهر و شهرستان خمینی‌شهر و خود اعضای شهر و شهرداری وجود دارد باعث شده همه یک هدف را دنبال کنیم و آن هدف کار و خدمت‌رسانی برای مردم است. حال اینکه در عقاید و نظرات همیشه اختلاف نظر وجود دارد، ولی در اجرا و رسیدن به هدف با تغییرات و چکش‌کاری طرح‌ها به یک نتیجه واحد می‌رسیم. تا آنجایی که می‌دانم به صورت کلی در جامعه خمینی‌شهر، شورای شهر مورد اقبال قرار گرفته و بازخوردها مثبت بوده است. تحقق 97 درصدی بودجه سال 97 تأییدی بر این مدعاست که هم توانستیم این بودجه را کسب کنیم و هم در محل‌هایی که نیاز بود به خوبی هزینه شد.
|
پیشرفت 47 درصدی صنعت گردشگری خمینی‌شهر

مردانی علت پیشرفت 47 درصدی صنعت گردشگری خمینی‌شهر را اجرای برنامه‌های مختلف سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری عنوان و می افزاید: با تلاش سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری خمینی‌شهر با همکاری اداره میراث فرهنگی خانه‌های تاریخی بازسازی، مرمت و احیا شد. این خانه‌ها به صورت یک سرمایه جهت گردشگری در شهر وجود دارد.

این عضو شورای اسلامی شهر خمینی‌شهر ادامه می دهد: با برنامه‌ریزی‌های دقیق بیش از 570 برنامه هنری، فرهنگی و ورزشی در ایام نوروز در مکان‌های تاریخی و گردشگری اجرا شد که مورد استقبال گردشگران قرار گرفت. شهرداری باز درصدد است که دیگر خانه‌ها را نیز خریداری، مرمت و احیا کند که ما باز هم به همکاری مالکان این خانه‌ها احتیاج داریم.

مسئولان بودجه‌هایی را به بانوان اختصاص دهند

وی با بیان اینکه از مسئولان کشوری خواست که توجه بیشتری به بانوان داشته باشند، می افزاید: درست است که مشکلات اقتصادی مانع انجام خیلی از فعالیت‌ها می‌شود، اما بعضی مواقع باید برخی امور را تسهیل کنیم و پیچیدگی‌ها را برداریم. وقتی خانمی برای گرفتن وام به بانک مراجعه می‌کند قوانین آن قدر پیچیده است که از گرفتن وام منصرف می‌شود. همچنین در وزارتخانه‌ها اگر بودجه‌هایی را مخصوص بانوان در نظر بگیرند خوب است. اگر مسئولان در دادن مشاغل و مسئولیت‌ها به بانوان اعتماد کنند کارها در جامعه بهتر پیش می‌رود.

مردانی می گوید: وقتی در جامعه‌ای دختران و بانوان آن از نظر روحی و جسمی سالم و دارای استقلال فکری و عملی  باشند، مسلماً آن جامعه می‌تواند آینده‌سازان خوبی داشته باشد و آینده آن جامعه و کشور را تأمین کند.

گفت و گو از: سهیلا عموشاهی، خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.