• دوشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۰
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-83365

رسیدگی به بیش از 18هزار پرونده قضایی طی یک سال گذشته در گلپایگان

N83005187-72498713

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان گفت: از یک سال گذشته تاکنون 18 هزار و 487 پرونده قضایی وارد دادسرا شده است که تعداد پرونده مختومه 18 هزار و 340 فقره است.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه اصفهان در گلپایگان، نجفعلی علیان امروز(دوشنبه) در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اظهار کرد: دادگستری گلپایگان با 12 قاضی در حال خدمت‌رسانی قضایی، احقاق حق، اجرای عدالت و تأمین و استقرار امنیت در شهرستان است که تعداد 7 قاضی مربوط به دادسرا ، 4 قاضی مربوط به دادگاه برای صدور حکم  و یک قاضی هم به عنوان مشاور خانواده که صرفاً کار مشاوره انجام می‌دهد و رأی صادر نمی‌کند، مشغول به کار هستند، بنابراین قضاتی که به صورت روزانه به پرونده‌های قضایی رسیدگی می‌کنند 11 نفر هستند.

وی بابیان اینکه پرونده‌های دادسرا فقط کیفری است، ادامه داد: از یک سال گذشته تاکنون 18 هزار و 487 پرونده قضایی وارد دادسرا شده است که تعداد پرونده مختومه 18 هزار و 340 فقره است. 10 هزار و 527 ابلاغ در دادسرا برای طرفین پرونده صادر شده است. همچنین 10 هزار و 839 فقره پرونده طی یک سال گذشته وارد دادگاه شده که به 10 هزار و 556 فقره آن رسیدگی شده است.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان گفت: در سال گذشته 453 فقره پرونده طلاق داشتیم که 267فقره آن توافقی بوده است. همچنین علت طلاق‌ها هم اعتیاد زوج به مواد مخدر، بیکاری و فضای مجازی است، اما آمار دقیقی از طلاق نداریم چراکه ممکن است بعد از صدور حکم طلاق سازش صورت گیرد و در شهرستان های دیگر طلاق خود را ثبت کنند.

علیان بابیان اینکه سالانه بالغ بر هزار پرونده در شعبه خانواده تشکیل می‌شود، افزود: تعداد ورود پرونده به شورای حل اختلاف در سال گذشته که پرونده‌های مالی با سقف مالی 20 میلیون تومان در آن رسیدگی می‌شود، 4 هزار 437 فقره بوده است و در مجموع  4 هزار و 615 فقره پرونده مختومه شده است.

وی اضافه کرد: 4 شعبه دادیاری، یک شعبه بازپرسی، در رأس شعبه دادستانی و شعبه اجرای احکام کیفری  در دادسرا داریم، همچنین در دادگاه یک شعبه اول و دوم دادگاه حقوقی، شعبه اول دادگاه خانواده، شعبه اول دادگاه انقلاب، شعبه 101 دادگاه کیفریِ دو و شعبه 102 دادگاه کیفری دو فعال است و 4 قاضی برای این دادگاه  تعیین شده است، همچنین دادگاه اطفال هم در شعبه 101 مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان، خاطرنشان کرد: در گلپایگان دادگاه مصوب خانواده داریم در حالی که شهرستان‌های هم‌جوار، شعبه دادگاه خانواده مصوب و مستقل را ندارند، همچنین شعبه دادگاه انقلاب مصوب را داریم که خود یک امتیاز برای دادگستری است.

علیان بابیان اینکه استخدام کل کارکنان رسمی کشور با دولت و برای استخدام قاضی هم نیاز به مجوز دولت است، تصریح کرد: با تعداد کمتر از یک سوم نیروی مصوب اداری مشغول به کار هستیم، همچنین تعداد کارمندان فعال در شعب دادسرا و دادگاه 24 نفر است. همواره تأکید ما بر زیر مجموعه خود بر این است که امور مراجعان به هیچ وجه زمین نماند.

بیش از 80 درصد ابلاغ‌ها الکترونیکی انجام می‌شود  

وی بابیان اینکه سعی کردیم با بضاعتی که داشتیم فضای دادگستری را به نحوی برای مراجعان تلطیف کنیم، اضافه کرد: ساختمان دادگستری شهرستان گلپایگان مربوط به دهه 70 است، اما برای رفاه شهروندان نگذاشتیم فرسوده شود. روزانه رصد می‌کنیم که افراد برای کارچاق کنی و فریب مردم وارد دادگستری نشوند. در راستای حفظ حقوق مراجعان پاسخگویی کامل، گشاده‌رویی، حفظ اسرار مردم و تساوی مردم در برابر قانون را مد نظر داریم.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان، خاطرنشان کرد: وقتی وارد پرونده‌ای می‌شویم جز خداوند و قانون گوشمان برای هر چیز دیگری ناشنوا است. در دادگستری گلپایگان هیچ گونه اعمال سلیقه و حب و بغضی به افراد و پرونده‌ها نداریم.

علیان با بیان اینکه بیش از 80 درصد ابلاغ‌ها الکترونیکی انجام می‌شود در خصوص پزشکی قانونی افزود: شهرستان، گنجایش آنکه دو پزشک قانونی را داشته باشد ندارد چرا که تعداد پرونده‌ها به اندازه‌ای نیست که نیاز به بیش از یک پزشک قانونی باشد.

 وی در خصوص مجازات‌های جایگزین، گفت: مجازات‌های جایگزین طبق قانون یک نهاد نو و تخفیفی است که در سال 92 وارد قانون شد. البته این ذهنیت برای افراد باشد که مجازات‌های جایگزین را نمی‌توانیم برای هر جرمی اعمال کرد بلکه برای جرائم سبک و غیرعمدی می‌توان استفاده کرد. این وضعیت و امنیتی که اکنون در شهرستان است چیزی جز ثمره تلاش همه همکاران، ضابطان قضاییه، اعضای شورای تأمین و نهادهای امنیتی نیست.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان ادامه داد: قضات به موضوعات حساس هستند و آن‌ها را دنبال می‌کنند. بعد از سال 93 تاکنون جرائم خشن، زورگیری، سرقت به عنف، خِفت گیری و آدم‌ربایی نداشتیم. رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کالا و مواد مخدر نیز در صلاحیت دادگاه انقلاب است و در شهرستان گلپایگان نیز از اوایل انقلاب این دادگاه را داشتیم.

وی گفت: در شهرستان پرونده قاچاق کالا و ارز نداشتیم، اما چند قاچاق کالای ممنوعه داشتیم که مربوط به شهرستان گلپایگان نبود و به شهرهای دیگر مربوط می‌شد. همچنین در سال گذشته 146 کیلو 657 گرم انواع مواد مخدر از جمله تریاک، هرویین و مواد روان‌گردان کشف شده است.

علیان اضافه کرد: قضات برای رسیدگی به پرونده‌ها به وقت اداری بسنده نمی‌کنند و عصرها هم مشغول به کار هستند و این سبب شده که وقت رسیدگی به پرونده‌ها طولانی نباشد و تنها بین 10 الی 45 روز به درازا بکشد.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان افزود: در وقوع جرائم پیشگیری از وقوع جرم مهم و مقوله‌ای همگانی است. همچنین بین 800 تا 1500 نفر در روز به دادگستری مراجعه می‌کنند، البته این‌ها زاییده دادگستری نیستند، ولی نهایتا به اینجا سرریز می‌شوند.

350 زندانی در گلپایگان

همچنین دادستان شهرستان گلپایگان گفت: شهید بهشتی ویژگی های شاخصی داشت که سرآمد آنها خدایی بودن ایشان بود. خصیصه دیگر این شهید، ولایی و انقلابی بودن ایشان است. این شهید با بزرگترین جفایی که در حقش داشتند، لحظه ای از انقلاب و ولایت فقیه کوتاه نیامدند و با قدرت تمام این مسیر را ادامه دادند. وی یک روحانی بصیر بود؛ در مسائل حوزوی مجتهد مسلم و در مسائل روز یک انسان به تمام معنا آگاه بودند.

حجت الاسلام کیومرث امیرخانی ادامه داد: تدوین قانون اساسی یکی از شاهکارهایی است که نقش اساسی در آن داشتند و هنوز هم قانون اساسی ما تازه است. در برابر تهدیدات ذره ای از اهداف خود کوتاه نیامدند، عزم جدی دربرابر انحرافات فکری  و خدمت عظیمی به نظام جمهوری اسلامی داشتند.

دادستان شهرستان گلپایگان بابیان اینکه شهید بهشتی در راه عدالت شهید شد گفت: شهید بهشتی گفته بودند" به آمریکا بگویید از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر". این جمله را باید با آب طلا نوشت، آن را قاب کرد و بر سر در ادارات نصب کرد.

امیرخانی افزود: با انتخاب آیت الله رئیسی توسط مقام معظم رهبری این نوید و امید است که دستگاه قضا با محوریت ریاست قوه قضایه این مسیر را با وجود قضات شریف ادامه دهد.

وی در رابطه با مبارزه با احتکار و گران فروشی اضافه کرد: این موضوع در صلاحیت تعزیرات است، اما نظارت داریم و موارد موجود را به عنوان مدعی العموم پیگیری کردیم. در کمیته تامین کالاهای اساسی یکی از اهداف، مبارزه با گران فروشی است. استکبار به دنبال این است که در حوزه فرهنگ به ما ضربه بزند بوم گردی های بدون مجوز به هیچ عنوان حق فعالیت ندارند و بر عملکرد بوم گردی ها نظارت کامل وجود دارد.

دادستان شهرستان گلپایگان، خاطرنشان کرد: انصافا روند رسیدگی به پرونده ها در دادگستری گلپایگان نسبت به شهر های دیگر بهتر است و توانستیم با همت رئیس دادگستری قضاتی را جذب کنیم. فضای مجازی شهرستان رصد می شود و اگر مشکلاتی باشد سریعا منعکس می شود. همچنین پلیس فتا را موظف کردیم حتما فضای مجازی را رصد کنند، البته هدف اصلاح است و تاحدالمکان تذکر می دهیم، اما اگر موردی بخواهد مشکلاتی ایجاد کند برخورد می شود.

 وی ادامه داد: سیاست رئیس قوه قضاییه تحول در نظام قضایی است، یکی از ارکان این تحول ارتباط با سایر قوا، استفاده از قضات جوان و تحصیلکرده است. همچنین برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی توجه به حفظ حقوق عامه و شهروندی، مشارکت مردم و رسانه ها در برخورد با تخلفات و جرائم از سیاست های رئیس قوه قضاییه است.

امیرخانی تصریح کرد: ساخت و ساز در اراضی کشاورزی اگر خارج از محدوده شهرستان باشد برعهده جهاد کشاورزی و اگر در داخل شهر باشد برعهده شهرداری است و وظیفه برخورد دارند. یکی از دغدغه های دستگاه قضا و بنده این است که گلپایگان وضعیت بسیار عالی که از نظر کشاورزی و باغداری دارد از بین نرود. متاسفانه بعضا می بیینم که ساخت و سازهایی که صورت می گیرد این مسئله را از بین برده و در حدود وظایف قانونی خود برخورد جدی داریم.

دادستان شهرستان گلپایگان با بیان اینکه اکنون حدود 350 نفر زندانی در زندان شهرستان گلپایگان وجود دارد، خاطر نشان کرد: تعداد مرخصی موردی در سال گذشته 4 هزار و 777 بود که زندانیان بتوانند در کنار خانواده خود باشند. به غیر از مجرمان خطرناک و حرفه ای که نظم و امنیت مردم را مختل می کنند مابقی را سعی کردیم به گونه ای با آنها برخورد شود که زندگی آنها از بین نرود.

وی ادامه داد: از زندانیان شهرستان 42 نفر با آزادی مشروط آزاد شدند که جنبه بازدارندگی هم دارد و 25 مورد تعلیق اجرای مجازات داشتیم. 200 مورد مرخصی پایان حبس برای افرادی که دارای شرایط بودند، 481 مورد عفو مقام معظم رهبری مورد داشتیم که برخی منجر به آزادی و برخی کاهش مدت مجازات را به همراه داشت، همچنین  5 نفر از زندانیان شامل  عفو عمومی شدند.

امیرخانی تصریح کرد: در راستای کمک به خانواده زندانیان 35 نفر در کارگاه تفکیک ضایعات، 35 نفر در کارگاه فیلتر سازی زندان،  20 نفر در قالیبافی زندان، 5 نفر در کارگاه های خصوصی، و 20 نفر در بخش های دیگر کار می کنند.

وی ادامه داد: در خصوص اراضی ملی، رودها، بستر و حریم رودخانه ها چاه های غیر مجاز و اراضی کشاورزی اطمینان داشته باشید که پیگیری می کنیم. تعداد چاه هایی که در شش ماهه دوم سال 97 برای آنها حکم صادر و پر و با حکم قضایی مسدود شده اند 11 مورد است. در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی بالغ بر 13 هکتار اراضی ملی به دولت برگردانده شده است. در حوزه تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی و باغات نیز 9 هکتار از این اراضی اعاده وضع به سابق شده است.

دادستان شهرستان در خصوص کلاهبرداری در فضای مجازی یادآورشد: براساس شکایت های انجام شده پرونده های زیادی است و آنها را پیگیری می کنیم و شعبه ویژه ای برای جرم هایی که در فضای مجازی رخ می دهد در نظر گرفته ایم. قضات به صورت متفاوت ماهانه بین 110 تا 200 پرونده را مورد بررسی قرار می دهند.

کد خبرنگار:13083

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.