• چهارشنبه / ۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۶
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-84431
  • خبرنگار : 50113

مربی تیم ملی هندبال ساحلی:

اختصاص 2 سهمیه برای آسیا ناعادلانه است/ مشکل نبودِ توپ، پررنگ‌تر از زمین است

اختصاص 2 سهمیه برای آسیا ناعادلانه است/ مشکل نبودِ توپ، پررنگ‌تر از زمین است
مربی تیم ملی هندبال ساحلی، گفت:معضل تامین توپ را داریم، قیمت هر توپ هندبال ساحلی، بین 15 تا 20 یورو است که برای خرید و وارد کردن آن با مشکل روبرو هستیم.

مهدی قشقایی راد در گفت‌وگو با خبرنگار  ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: کاهش تعداد سهمیه تیم‌های آسیایی برای حضور در مسابقات جهانی بعد از مسابقات چین اعلام شد که این موضوع به نوعی اجحاف در حق تیم‌های آسیا است. ایران در این دوره از مسابقات با یک بدشانسی در جایگاه سوم قرار گرفت تا فرصت حضور در مسابقات جهانی را از دست بدهد.

باید روی جوانان سرمایه‌گذاری کنیم

وی افزود: البته فدراسیون ایران و حتی آسیا درخواست و اعتراض خود را به فدراسیون جهانی اعلام کرده تا این سهمیه به آسیا بازگردد. تا پیش‌از این از آسیا 3 تیم فرصت حضور در رقابت‌های جهانی را داشتند، اما به یکباره سهمیه آسیا را به یک تیم کاهش دادند. با توجه به اینکه تیم ایران در جایگاه سوم قرار گرفت فرصت حضور در این مسابقات که مهرماه برگزار می‌شود را به‌نوعی از دست دادیم.

وی ادامه داد: اما برای مسابقات 2020 ایتالیا هنوز فرصت داریم. اگر فدراسیون جهانی با درخواست ما موافقت کند و سهمیه سوم آسیا را بازگرداند بلافاصله تمرینات را آغاز می‌کنیم، چراکه فرصت بسیار کوتاهی تا شروع مسابقات داریم، در غیر این صورت برای مسابقات 2020 باید برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشیم و با برنامه خود را آماده مسابقات آسیا و کسب سهمیه ایتالیا کنیم. در چنین برنامه‌های بلندمدتی ما فرصت بها دادن و محک زدن جوانان را داریم و می‌توانیم آن‌ها را در فرصت‌ها و موقعیت‌های مختلف مورد آزمایش قرار دهیم.

قشقایی راد گفت: حضور در مسابقات جهانی با توجه به اهداف و جایگاهی که داریم این فرصت را به ما می‌دهد که از جوانان بیشتر استفاده کنیم تا آن‌ها را برای مسابقات آینده و ساختن نسلی قوی در هندبال ساحلی آماده و تربیت کنیم.

2 سهمیه در مقابل 12 تیم آسیایی و 5 سهمیه در مقابل 9 تیم آمریکایی

مدرس بین‌المللی هندبال ساحلی کشورمان در خصوص کاهش سهمیه تیم‌های آسیایی گفت: در جلسه‌ای که داشتیم و بوراک از ترکیه به عنوان نماینده فدراسیون جهانی در آن حضور داشت به این مساله اشاره کردیم و اظهار داشتند  در مورد سهمیه تصمیم‌گیری شده است. این منطقی نیست که  آسیا با وجود 12 تیم، 2 سهمیه داشته باشد و در طرف مقابل از قاره آمریکایی که 9 تیم دارد، 5 تیم، 2 تیم از امریکای شمالی و 3 تیم از جنوب این قاره جواز حضور در مسابقات جهانی را به دست آورند. به اعتقاد من فدراسیون جهانی تصمیم دارد به قاره آمریکا برای رشد و توسعه کمک کند. در قاره آمریکا به دلیل حضور برزیل، آرژانتین و اروگوئه که تیم‌های قدری هستند چون آمریکا نمی‌تواند باوجوداین تیم‌ها سهمیه بگیرد قاره آمریکا را دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کردند و به آمریکای شمالی دو سهمیه داده‌اند.

|

سالنی بازان در ساحلی هم تصمیم‌گیرنده هستند

قشقایی راد با اشاره به اینکه در فدراسیون آسیایی کسانی که تصمیم‌گیرنده هندبال ساحلی هستند، از سالنی بازان هستند، تصریح کرد: قوانین و مقررات برگزاری مسابقات جهانی ساحلی با سالنی متفاوت است و در آسیا با توجه به اینکه در رأس کار افرادی هستند که در هندبال سالنی بودند طبیعتا قوانینی را اجرا می‌کنند که در سالنی از آن استفاده می‌کنند و  این به هندبال ساحلی ضربه می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان‌مثال در نحوه برگزاری مسابقات و جدول مسابقات، در چین تیم‌ها تنها 12 روز درگیر مسابقات بودند درحالی‌که اگر مسابقات جهانی بود مسابقات نهایت در 4 روز به اتمام می‌رسید، این مساله به دلیل نوع تفکرات و اهداف است، در آسیا بیشتر به دنبال مسائل مالی و درآمدزایی هستند و با افزایش تعداد روزها سعی می‌کنند به این هدف برسند، اما در مسابقات جهانی وضعیت این‌گونه نیست شرایط را به نحوی برگزار می‌کنند که تیم‌ها بتوانند با بودجه‌ای که دارند در مسابقات شرکت داشته باشند.

وی تاکید کرد: زمانی که تعداد روزها کمتر شود تیم‌های بیشتری می‌توانند در مسابقات شرکت کنند و این مساله می‌تواند به رشد و توسعه این رشته در آسیا و در ادامه به سطح کمی و کیفی مسابقات کمک زیادی کند. مسئولان آسیا فکر می‌کنند مباحث مالی به رشد و توسعه کمک می‌کند درحالی‌که فرصت رقابتی که برای کشورهای مختلف ایجاد می‌شود رشد و توسعه را به وجود می‌آورد.

مربی تیم ملی هندبال ساحلی کشورمان، اظهار کرد: حتی ما پیشنهاد برگزاری مسابقات هندبال ساحلی باشگاه‌های آسیا را به فدراسیون آسیا ارائه داده و اعلام آمادگی کردیم که می‌توانیم اولین دوره مسابقات را نیز میزبان شویم و تنها کافی است تیم‌های شرکت‌کننده هزینه رفت‌ و برگشت خود را بر عهده بگیرند و سایر موارد را ایران متقبل شود که قبول نکردند. در بندرعباس با توجه به اسپانسری که داریم و امکاناتی که است می‌توانیم به‌راحتی میزبان مسابقات هندبال ساحلی باشگاه‌های آسیا شویم، اما حاضر نشدند چراکه درآمدی برای آن‌ها ندارد و تا زمانی که این روند را داشته باشند پروسه رشد و پیشرفت هندبال ساحلی در آسیا کند خواهد بود.

امید داشتن به سهمیه سوم

قشقایی راد گفت: در ادامه نامه‌نگاری که با فدراسیون جهانی داریم، در مسابقات قطر هم حضور خواهم داشت و بازهم صحبت خواهم کرد. فکر می‌کنم در دوره بعدی 3 تیم از آسیا خواهیم داشت، با توجه به این که تیم ایران در مسابقات چین سوم شد، تنها ایران است که فشار می‌آورد و اگر کشورهای دیگر هم نامه می‌زدند تأثیر بیشتر داشت. به برگشت سهمیه بسیار خوش‌بین هستم و امیدوارم این مساله حل شود تا بتوانیم در مسابقات حضور داشته باشیم.

ایرانی‌ها در گرفتن کرسی‌های جهانی یکدیگر را حمایت نمی‌کنند

وی در خصوص نداشتن کرسی در هندبال آسیا از سوی ایران و تاثیر آن بر هندبال ایران گفت: قطعاً خیلی متضرر می‌شویم، اگر به همین موضوعات و مسائل آسیایی هندبال ساحلی نگاه کنیم متوجه این آسیب می‌شویم. در آسیا می‌توانیم با داشتن کرسی درجاهایی که ایران متضرر می‌شود یا قوانین اشتباهی را اعمال می‌کنند نظر بدهیم و ما فرصت گرفتن این کرسی‌ها را داشتیم، زمانی که نایب‌رئیس آسیا و رئیس کمیته داوران از ایران بود، می‌توانستیم در بخش ساحلی کمکی به هندبال ساحلی ایران داشته باشیم و افرادی را برای گرفتن مسئولیت معرفی کنیم که متاسفانه این کار را انجام ندادند. همان گونه که در آسیا وقتی فردی از پاکستان پست دارد 3 نفر دیگر را هم معرفی کرده و یا کویت علاوه بر فردی که داشته چند نفر دیگر را نیز در بخش‌های مختلف معرفی کرده است؛ اما ایرانیانی که در آسیا کرسی و سمت داشت، چنین کاری نکردند، ایراد ما ایرانی‌ها این است که تک بعدی هستیم به‌جای جبهه‌گیری و خراب کردن افرادی که کرسی داشتند، می‌توانستیم نفرات بیشتر و دیگری را نیز به فدراسیون آسیا معرفی کنیم و در ساحلی هم سمت داشته باشیم.

مدرس بین‌المللی هندبال ساحلی تصریح کرد: ظرفیت و توانمندی ایرانی‌ها زیاد است. در حال حاضر مدرس مربیگری ساحلی هستم، از کشورهای عراق، افغانستان و عمان درخواست برگزاری دوره‌هایی را برای افزایش دانش مربیگری و بازیکنانشان داشتم و این یعنی ما چنین ظرفیت‌هایی را داریم، چرا نباید در کرسی‌های آسیا پست نداشته باشیم.

|

هم‌زمانی لیگ و مسابقات قهرمان کشوری

وی در خصوص مسابقات پیش روی هندبال ساحلی در داخل اظهار کرد: مردادماه مسابقات قهرمان کشوری را خواهیم داشت که این مسابقات در آستانه شروع لیگ هم است. بسیاری از بازیکنان درگیر هر دو این مسابقات هستند و این مورد کمی مشکل ایجاد می‌کند. البته مسابقات استعدادهای برتر را هم در پیش داریم که از بین آن‌ها نفرات برتر انتخاب و در اردوهای مستمری مثل سال گذشته که برگزار کردیم برای ساختن تیمی قدرتمند استفاده می‌کنیم. این بازیکنان آینده هندبال ساحلی ایران هستند، من فکر می‌کنم چه بحث سهمیه شود و چه نشود باید در ماههای آینده اردوهای تیم‌های ملی را آغاز کنیم تا زمانی که شرایط آب و هوایی برای برگزاری مسابقات واردوها به ما اجازه می‌دهد برنامه‌هایی را اجرا کنیم تا چراغ هندبال ساحلی روشن بماند.

حضور تیم ملی در تورنمنت قطر وعمان

مربی تیم هندبال ساحلی ایران با اشاره به دعوت شفاهی تیم‌های قطر و عمان از ایران برای برگزاری مسابقات دوستانه، خاطرنشان کرد: تیم‌های قطر و عمان با توجه به حضور درمسابقات جهانی، مهرماه به‌صورت شفاهی از تیم ملی ایران برای برگزاری تورنمنتی 4 جانبه دعوت کردند. حضور در این مسابقات علاوه بر آماده نگه‌داشتن تیم ما این فرصت را نیز به کادر فنی می‌دهد تا از بازیکنان جوانی که در اختیار داریم برای محک خوردن استفاده کنیم. بی‌شک ایران یکی از قدرت‌های هندبال ساحلی در آسیا است.

لیگ واقعی در هندبال ساحلی نداریم

مربی تیم هندبال ساحلی سپاهان گفت: در بخش ساحلی با توجه به اینکه ما لیگی نداریم، مسابقات به‌صورت متمرکز برگزار می‌شود، معمولاً عنوان باشگاهی را نمی‌توان برای آن گذاشت، به‌جز باشگاه ذوب‌آهن و سپاهان و تا حدی پیام صنعت، بقیه تیم‌ها در قالب منتخب استان در مسابقات شرکت دارند و قراردادهای کم و مقطعی هم به آن‌ها پرداخت می‌شود.

وی افزود: وضعیت خوب و مناسب نیست و ما نیاز به ورود اسپانسر داریم. در حال حاضر در سال، دو یا 3 بار اردو می‌گذاریم، بازیکنان جمع می‌شوند و بعدازآن به مسابقات اعزام می‌شویم و سوم می‌شویم، اگر در طول سال بتوانیم با حضور اسپانسر برنامه‌ریزی و مسابقات منظم داشته باشیم و بازیکنان درگیر شوند می‌توانیم تیم ملی خوبی در تمامی رده‌های مختلف سنی داشته باشیم که حتی در سطح جهانی بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند.

قشقایی راد تصریح کرد: در حال حاضر بازیکنان سالنی در زمانی که لیگ تعطیل است در مسابقات ساحلی شرکت می‌کنند و دوباره در لیگ سالنی در اختیار تیم‌های باشگاهی خود هستند، این مساله می‌تواند در ادامه به هندبال ساحلی لطمه بزند و باید آن را تفکیک کنیم تا در آینده با وسعت دید بیشتری به هندبال ساحلی نگاه کنیم.

|

توپ نداریم

مربی تیم ملی هندبال ساحلی در خصوص موانع ومشکلات این رشته در کشور، گفت: بسیاری فکر می‌کنند مهم‌ترین وبزرگترین معضل ما نداشتن و آماده نبودن زمین‌های ماسه‌ای برای هندبال ساحلی است، البته که همه‌جا خوب نیست، در یکسری از استان‌ها تنها هندبال ساحلی نیست، در کل رشته‌های ساحلی با توجه به وضعیت جغرافیایی زمین نسبتاً خوبی در اختیاردارند، مثل استان‌ها شمالی، هرمزگان و بوشهر در جنوب. در اصفهان هم زمین ناژوان است که برای آماده‌سازی آن زحمات زیادی کشیده شده است. بابت راه‌اندازی هندبال ساحلی ازنظر زمین مشکل نداریم، مشکل اصلی ما در هندبال ساحلی توپ است.

وی تاکید کرد: در ایران معضل توپ هندبال ساحلی داریم، قیمت هر توپ بین 15 تا 20 یورو است که برای خرید و وارد کردن آن با مشکل روبرو هستیم. در حال حاضر مقداری توپ داریم، اما برای رشد و توسعه این رشته و برای اینکه بدون دغدغه به تمرین و آموزش بپردازیم نیاز به توپ‌های بیشتری داریم که مشکل خرید و واردکردن داریم.

رسانه می‌توانند مسیر ناهموار ما را هموار کنند

وی در خصوص ورود و پوشش رسانه‌ای هندبال ساحلی گفت: در ایران متاسفانه پوشش خبرهای ورزشی زیاد مناسب نیست و این فوتبال است که همانند همه دنیا رسانه را در تسخیر خود درآورده است. اگر رسانه‌ها توجه بیشتری به سایر رشته‌ها ازجمله هندبال داشته باشند، می‌توانند مسیر ناهمواری که برای رشد و توسعه این رشته است را هموار کنند.

وی افزود: البته در اصفهان رسانه‌ها حمایت خوبی از تیم‌های اصفهانی در رشته‌های مختلف دارند و این کمک زیادی به ما می‌کند، البته که اگر این حمایت‌ها و نحوه اطلاع‌رسانی بهتر و پررنگ‌تر شود راه برای ورود اسپانسرها نیز باز می‌شود و می‌توانیم موفق‌تر از شرایط فعلی برنامه‌ریزی کنیم.

قشقایی راد با اشاره به در پیش بودن 17 مرداد روز خبرنگار و همچنین تأسیس جهاد دانشگاهی و خبرگزاری ایسنا، گفت: خبرنگاران نقش بسیار زیادی در رشد و یا توقف موضوعات مختلف دارند و این مساله در ورزش بیشتر مشهود است. خبرگزاری‌ها با توجه به‌سرعت عملی که در پوشش و مخابره اخبار دارند می‌توانند در ایجاد انگیزه و نشان دادن تلاش ورزشکاران نقش مهمی را ایفا کنند.

مربی تیم ملی هندبال ساحلی، ادامه داد: ارتباطم با رسانه‌ها خوب است و در کنار خبرهای دیگری که روزانه به طرق مختلف پیگیری می‌کنم، سایت‌های خبر ورزشی را نیز دارم که هرروز اخبار ورزشی را از طریق آن‌ها رصد می‌کنم و در بین خبرگزاری‌هایی که فعال هستند ایسنا ازجمله خبرگزاری‌هایی بوده که همیشه خبرساز و حامی ورزشکاران بوده است، خبرهای این خبرگزاری همیشه به سمت‌وسوی مثبت بوده و اگر انتقادی هم داشتند به دنبال معرفی راهکار بودند. امیدوارم این حمایت‌ها بیش از گذشته شود و به‌ صورت تخصصی‌تر اخبار و رویدادهای هندبال ساحلی را پوشش دهند.
کدخبرنگار:13042

|

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.