• دوشنبه / ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-85324
  • خبرنگار : 50115

ایسنا گزارش می دهد؛

دیوار کوتاه دلار ...

22022
"مسئولان صحبت از رضایت و کاهش نرخ دلار می زنند، اما ما در بازار چیزی احساس نمی کنیم و هر روز قیمت ها متفاوت از قبل و رو به افزایش است".

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، بعد از نوسانات شدید نرخ ارز و رسیدن دلار حتی به مرز 19 هزار تومان، بازارهای مختلف دچار افزایش شدید قیمت شد و روزانه قیمت ها بالا رفت. فروشندگان آن زمان می گفتند "چون نرخ دلار بالا رفته آنها هم اجناس خود را با دلار بالا خرید می کنند و مجبورند محصولات خود را گران بفروشند"، این در حالیست که بسیاری اجناس خود را از قبل با همان دلار 3500 تومان خریداری کرده بودند و در این شرایط حتی بازار احتکار به خصوص در کالاهای اساسی رونق گرفت و مردم بعضا شاهد قفسه های خالی فروشگاه ها بودند اگرچه مسئولان این وضعیت را تکذیب می کردند.

با این اوصاف با سیاست دستوری بانک مرکزی از ابتدای سال جاری کم کم ثبات به بازار ارز بازگشت و به خصوص طی دو ماه گذشته تا کنون با کاهش نرخ دلار، این ارز در کانال 11 هزار تومان قرار گرفت. اگرچه دلار مدتی است در محدوده 11 هزار تومان است اما بازار تغییری نکرده و قیمت ها نه تنها کاهش نیافته، بلکه اجناس به خصوص کالاهای اساسی همانند مرغ، لبنیات و ... رو به افزایش است که این موضوع موجب گلایه مردم شده است. این در حالیست که این بار فروشندگان می گویند "محصولات و اجناس خود را از قبل با دلار بالا و بعضا 18 هزار تومان خریداری کرده اند.

اگرچه حسن روحانی رئیس جمهور خرداد امسال در جلسه هئیت دولت گفت که "امروز مردم ما از شش ماه و یک سال پیش آرامش بهتری دارند و نسبت به آینده کشور امیدوارترند" اما مردم هنوز از اوضاع بازار و روند افزایش قیمت ها نگرانند و نسبت به این موضوع گلایه دارند.

زن جوانی که عهده دار خرید منزل است به خبرنگار ایسنا، می گوید: دلار پایین آمد اما از شیر مرغ تا جان آدمی زاد قیمت ها بالا رفته و شاید نظارت بر بازار نیست و همچنان دلار را بهانه می کنند. 

او می گوید: زمانی که نرخ دلار افزایش یافت به این بهانه قیمت تمام اجناس، روزانه براساس بازار دلار بالا رفت، این در حالیست که فروشندگان حتی اجناس را از قبل خریداری کرده بودند، اما امروز که بهای دلار پایین آمده عجیب است تغییری در قیمت ها نمی بینیم و جالب تر اینکه فروشندگان می گویند اجناس را در زمانی گرانی ارز خرید کرده اند.

خانم دیگری می گوید: از مرغ گرفته تا شیر و عسل و لبنیات و خرما همه چیز افزایش قیمت داشته است معلوم نیست آیا در تولید این محصولات هم دلار دخیل بوده یا خیر؟ امروز دلار ارزان شده ولی نسبت به سال گذشته این محصولات افزایش قیمت بالایی داشته اند.

او ادامه می دهد: مثلا قیمت کره بادام زمینی و نوتلا که برای فرزندم می خرم با قیمت مرغ و تخم مرغ برابری می کند و این امر بسیار عجیب است.
 
زن جوان دیگری می گوید: سال گذشته با قیمت 120 هزار تومان پلوپز دو نفره ای خریداری کردم، اما الان هزینه تعمیر المنت آن 120 هزار تومان شده است. از فروشنده علت را جویا می شوم که می گوید "قیمت امروز این پلوپز 120 تومان نیست چون نرخ دلار بالا رفته و قطعات یدکی آن در بازار نیست" این در حالیست که نرخ دلار کاهش یافته است! 

پسر جوانی می گوید: علاوه بر کالاهای اساسی، قیمت لوازم الکترونیک از 20 تا 100 درصد افزایش داشته است.

او با اعتراض به اینکه با وجود کاهش نرخ دلار معلوم نیست چرا قیمت ها کم نمی شود، توضیح می دهد: متاسفانه فروشندگان به عناوین و ترفندهای مختلف قیمت را بالا می برند، مثلا در بازار موبایل هزینه رجیستر کردن را بهانه می کنند، در حالیکه مغازه دار گوشی قاچاق را با عناوین مختلف همچون سفر خارجی وارد کرده و هزینه ای بابت رجیستر نمی دهد اما برای همین گوشی از خریدار بین 100 تا 500 هزار تومان بابت رجیستری دریافت می کند و بهانه می آورد باید مالیات این گوشی را پرداخت کنم. البته ما هم برای دور زدن هزینه رجیستر، به دنبال افرادی هستیم که سفر خارج رفته اند از شماره پاسپورت و شماره ملی آن استفاده می کنیم.

مرد میانسالی می گوید: از سال گذشته تا امروز قصد خرید خودرو دارم اما با افزایش نرخ دلار به یک باره قیمت خودرو افزایش یافت. امروز نرخ دلار پایین آمده و در رسانه ها با تیترهای جنجالی اعلام می کنند که قیمت خودرو کاهش یافته اما بعد از مراجعه به بازار متوجه می شوم قیمت خودرو بین 500 تا یک میلیون تومان کاهش یافته در حالیکه به عنوان مثال قیمت پراید از 23 میلیون تومان امروز 43 میلیون تومان شده است.

او گلایه می کند: متاسفانه برخی کالاها که قبلا ادعای تولید داخل آنها می شد و یا اجناسی که ارتباطی با دلار ندارند امروز فروشندگان می گویند برای گذران زندگی خود ناچارند گران بفروشند چرا که مخارج آنها با افزایش دلار، بالا می رود.

اما مهدی طغیانی- یکی از اساتید اقتصاد دانشگاه اصفهان در این باره به خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان می گوید: در بحث قیمت ها، عوامل مختلفی موثر هستند که دلار یکی از آنها است. وقتی یک شوک به اقتصاد وارد می شود از طریق متغیرهایی از جمله نرخ ارز وارد سیستم شده و تغییراتی ایجاد می کند و نباید توقع داشت اگر آن متغیر تغییری پیدا نکرد بقیه متغیرها به جای خود برگردند و ارزانی اتفاق بیفتد.

او با بیان اینکه ما در اقتصاد پیچیدگی روابط را درنظر نمی گیریم، ادامه می دهد: علاوه بر این تغییر نرخ ارز نیز بر واردات مواد اولیه، تکنولوژی، ماشین آلات و کالاهای ساخته شده اثرگذار بوده و موجب تغییر قیمت آنها می شود.

او تاکید می کند: به غیر از نرخ ارز، موضوعی به عنوان چسبندگی قیمت ها وجود دارد و وقتی قیمت تغییر می کنند، بازار به قیمت های بالا چسبندگی پیدا می کند و این موجب می شود قیمت اجناس به سختی کاهش یابد و احتمال دارد در شرایط تورمی حتی پایین نیاید.

طغیانی با اعتقاد بر اینکه متغیرهای دیگری بر بازار تاثیر دارد، می گوید: اکنون شاهد تغییر در سایر عوامل تولید، نیروی کار، دستمزدها، اجاره و ... هستیم. شاید در سال گذشته محرک اولیه افزایش قیمت ها، نوسانات ارزی بود، اما اکنون در حال مشاهده موج های بعدی شوک اولیه بازار بر قیمت های نهایی محصولات هستیم.

او در خصوص عدم رضایت مردم از شرایط کنونی بازار با وجودی که رئیس جمهور نظر دیگری دارد، می گوید: امسال شرایط نسبت به سایر متغیرها بهتر و بازار دچار ثبات نسبی شده و نرخ ارز دیگر لحظه به لحظه تغییر نمی کند و این موجب رضایت مردم است.

این تحلیلگر اقتصادی با تاکید بر اینکه با وجود ثبات نرخ ارز امروز شاهد افزایش نرخ تورم، بیکاری، عدم رونق در کسب و کار هستیم، تاکید می کند: اکنون قیمت ها رو به افزایش است، اما شتاب افزایش قیمت ها کمتر شده است.

او در خصوص عدم نظارت دولت بر قیمت ها، اظهار می کند: دولت توان کنترل تمام قیمت ها را ندارد و تنها در بخش کالاهای اساسی تلاش می شود، اما وقتی شوکی در اقتصاد اتفاق می افتد تاثیر آن بر تمام متغیرها و بازگشت ثبات، زمان بر خواهد بود.

طغیانی تاکید می کند: نباید توقع داشت بعد از یک شوک تورمی، برخی بازارها بدون تاثیر بمانند و قیمت ها همانند سابق باشد و اگر چنین شود قیمت های نسبی برهم خورده و دیگر در آن بخش ها سرمایه گذاری نمی شود. به عنوان مثال اگر همه چیز گران شود و تنها مرغ ارزان بماند دیگر کسی در این بخش سرمایه گذاری نخواهد کرد. 

او با پیش بینی شرایط بازار، می گوید: در حال حاضر نقدینگی کشور به دو هزار هزار میلیارد تومان رسیده و تا زمانی که رشد نقدینگی داشته باشیم و این متغیر کنترل نشود و به سمت بازارهای مولد نرود همچنان احتمال افزایش شدید قیمت ها وجود دارد.

به گزارش ایسنا؛ امروز مردم بر این عقیده اند با وجودی که سال گذشته افزایش نرخ ارز موجب موج شدید گرانی در بازار شد، اما اکنون که نرخ دلار ثابت مانده و رو به کاهش است تاثیری بر زندگی آنها نداشته و شاید دلار را بهانه ای برای گرانی کرده بودند.

گزارش از ریحانه سجادی-خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.