• سه‌شنبه / ۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۱۷
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-30184
  • خبرنگار : 50187

معاون پرورشی آموزش و پرورش استان کرمان:

70 دارالقرآن در سراسر استان احیا می‌شود/ برگزاری همایش 10 هزار نفری مداحان جوان در کرمان

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: شناسایی و معرفی مراکز دارالقرآن‌های استان در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود 70 دارالقرآن در سراسر استان احیا شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، سید"داود ملکی" صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد حوزه معاون پرورشی از مردادماه 93 تاکنون اظهار کرد: در این مدت دانش‌آموزان برگزیده در زمینه قرآن، نماز و عترت در چهار مرحله به استان‌های خراسان رضوی و آذربایجان غربی اعزام شدند که سهم استان کرمان اعزام 96 دانش‌آموز بود و توانستیم 11 مقام کشوری بدست آوریم.

 

وی افزود: در راستای تعمیق بخشیدن به فعالیت‌های مذهبی در مدارس، زنگ صبحگاه مدارس با صلوات خاصه امام رضا(ع) به صدا درمی‌آید ضمن اینکه به ابتکار معاونت پرورشی آموزش و پرورش استان کرمان یک روز نیز با نهج‌البلاغه در مدارس سپری می‌شود.

 

ملکی تصریح کرد: جلسات مشترک ستاد اقامه نماز برای تامین روحانی مدارس انجام شده و امسال تعداد قابل توجهی از روحانیون جهت این امر به مدارس اعزام می‌شوند.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: همچنین شناسایی و معرفی مراکز دارالقرآن‌های استان طبق طرح احیای این مراکز انجام می‌شود و پیش‌بینی می‌شود 70 دارالقرآن در سراسر استان احیا شود.

 

وی با اشاره به برنامه‌های محرم و صفر افزود: در این رابطه و باتوجه به اینکه نزدیک به 1300 دانش‌آموز شهید در استان وجود دارد کنگره شهدای دانش‌آموز به ابتکار استان و از اول محرم‌الحرام آغاز شده و دنباله دار است به طوریکه تا پایان سال تحصیلی مناسبت‌های آن شامل برگزاری مسابقات مختلف، ساخت فیلم، شعر، قصه، وبلاگ نویسی و ... ادامه دارد و سال آینده اجلاسیه نهایی کنگره در شهر کرمان برگزار خواهد شد.

 

ملکی اظهار کرد: علاوه بر آن در ماه محرم، مجامع مداحان جوان که در درون فضاهای تربیتی دانش‌اموزی فعال است هیات‌های عزاداری و سینه زنی دانش‌آموزان را مهیا کرده است به گونه‌ای که در هفتم محرم 10 هزار نفر از این دانش‌آموزان در مصلی کرمان همایش مداحان جوان را برگزار خواهند کرد.

 

وی ادامه داد: همچنین تفاهم‌نامه ای با حوزه علمیه منعقد شده است که به موجب آن راهکارهای مشخصی برای حضور روحانیون در مجالس دانش‌آموزان مشخص شده ضمن اینکه با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز موافقت‌نامه ای انجام شده که موجبات حضور اهل قلم و هنرمندان را در فضاهای آموزشی فراهم می‌آورد تا علاوه برعرضه آثار هنری، بنیه دانش‌آموزان نیز تقویت شود.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان بیان کرد: پیش‌بینی شده سه گردهمایی کشوری ادارات قرآن، نماز و عترت ادارات آموزش و پرورش سطح کشور از 30 آبانماه تا اول آذرماه برگزار شود.

 

ملکی افزود: همچنین قرار است مسابقات قرآن و معارف تحت عنوان مسابقات 9گانه استان از آذرماه سال جاری آغاز شده و تا تابستان 94 ادامه یابد.

 

وی با اشاره به اینکه ارزش‌یابی مسابقات قرآن و نماز براساس چارچوب مشخصی انجام می‌شود اظهار کرد: برای تسهیل درک نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، احکام و ... تعداد 2000 جزوه آماده شده است که بزودی در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.

 

ملکی یادآوری کرد: بروشوری تحت عنوان گلبرگ‌های حکمت مهیا شده و دهه آخر ماه صفر مبلغین به مدارس رفته و این بروشورها نیز توزیع خواهد شد ضمن اینکه در قالب طرح عفاف و حجاب از نگاه امام حسین(ع)، طرح حجاب زینبی در مدارس دخترانه اجرا می‌شود.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: در تاریخ دهم آبانماه همایش عزاداری دانش‌آموزی "قاسم بن حسن" که یادآور بیان شیوای وی در شب عاشورا می‌باشد برگزار خواهد شد.

 

ملکی اظهار کرد: از 15 مهرماه سال جاری اردوهای راهیان نور که کار مشترکی بین آموزش و پرورش، بسیج و سپاه می‌باشد آغاز شده است.

 

وی ادامه داد: در دور اول این اردوها که یک سوم مناطق استان تحت پوشش قرار گرفته‌اند تعداد 5343 دانش‌آموز که با مجموع سایر عوامل تعداد آنها به 5600 نفر می‌رسد از مناطق جنگی بازدیده کرده‌اند.

 

ملکی با اشاره به اینکه مرحله دوم اردوهای راهیان نور از 16 آبانماه آغاز می‌شود تصریح کرد: خوشبختانه این اردوها اثرات بسیار ارزنده‌ای بر فضای تعلیم و تربیت گذاشته است و علی‌رغم‌ اینکه شرکت در این اردوها اجباری نبوده و داوطلبانه می‌باشد اما متقاضیان بسیار زیاد بوده و شاید نتوانیم همه افراد را اعزام کنیم اما در مجموع امسال 24 هطار دانش‌آموز به اردوهای راهیان نور اعزام خواهند شد.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان ادامه داد: اگر ظرفیت مناطق عملیاتی دریایی نیز فراهم شود 5000 دانش‌آموز هم از این مناطق بازدید خواهند کرد.

 

وی با اشاره به اینکه هم اکنومن بسیاری از فرماندهان واحدهای ولایت دانش‌آموزان هستند نه معلمان تصریح کرد: در شهریورماه سال 93 دوره آموزشی این واحدها به همت بسیج دانش‌آموزی در محل دانشگاه خواجه نصیر کرمان و با حضور 310 دانش‌آموز پسر و 356 دانش‌آموز دختر برگزار شد.

 

ملکی گفت: همچنین سازمان دانش‌آموزی که از بازوان توانمند حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی محسوب می‌شود توانست تابستان امسال بستر مناسبی جهت فرهنگیان مهیا کند از این رو تعداد 5080 نفر از همکاران از این فضا در مشهد مقدس استفاده کردند.

 

وی افزود: به علاوه در اعزام مرحله دوم اردوهای بنیاد علوی که به مدت شش روز در مشهد مقدس انجام شد تعداد 1428 نفر دانش‌آموز تحت پوشش آن قرار گرفتند.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان بیان کرد: در برنامه اعتکاف رمضانیه که در دهه آخر ماه مبارک رمضان برگزار شد تعداد 850 نفر دانش‌آموز در 14 منطقه استان شرکت کردند.

 

ملکی به طرح هر مدرسه یک خبرنگار اشاره و اظهار کرد: در قالب این طرح قرار است 5000 دانش‌آموز آموزش خبرنگاری ببینند از این رو در دور اول آن که هفته پایانی مهرماه برگزار شد 80 پسر، 40 دختر و 40 همکار فرهنگی آموزش دیده‌اند و تا پایان آذرماه کل افراد پیش‌بینی شده آموزش خواهند دید.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان افزود: امسال با همکاری کمیته امداد امام خمینی استان جشن عاطفه ها و کمک دانش‌آموزان برای همکلاسی‌های بی‌بضاعت خود برگزار شد.

 

ملکی گفت: باتوجه به اینکه در اردوهای دانش‌آموزی به مشهد مقدس مهمانپذیرها جوابگوی نیاز ما نبود، همانسرای ثامن با ظرفیت 250 نفر طراحی و اجرا شده است و از 15 آبانماه اردوهای دانش‌آموزی به مشهد آغاز می‌شود.

 

وی با بیان اینکه وجود تعاونی‌های آموزشگاهی برای تقویت روحیه همکاری دانش‌آموزان مفید است تاکید کرد: متاسفانه این تعاونی‌ها طی چند سال اخیر روند خوبی را شاهد نبوده‌اند و امسال جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده که بدنبال آن یک ستاد تغذیه سالم در مدارس طراحی خواهد شد و این پایگاه‌ها عملاً یک کار تعاونی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی را انجام خواهند داد ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود در مدارسی که توانمندی بیشتری دارند محصولات به صورت الکترونیک عرضه شود.

 

نگاه ویژه آموزش و پرورش به  13 آبان امسال

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: امسال یوم الله 13 آبان مصادف با روز عاشورا است از این رو آموزش و پرورش به این مساله نگاه ویژه ای دارد.

 

ملکی با اشاره به عملکرد حوزه معاونت پرورشی از مردادماه 93 تاکنون اظهار کرد: امسال برای نخستین بار توسط آموزش و پرورش استان کاروان عتبات عالیات در قالب پنج کاروان 40 نفره دانش‌آموزان را اعزام خواهد کرد.

 

وی افزود: عمره دانشآموزی نیز امسال براساس سهمیه در نظر گرفته شده انجام خواهد شد.

 

ملکی تصریح کرد: انجمن گردشگران جوان علم در سطح استان و منطقه خود و حتی در سطح بین‌المللی حضور خواهند داشت و با حمایت‌های مراجع ذی‌صلاح به ویژه گردشگری این فرهنگ در جامعه تقویت خواهد شد.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان بیان کرد: تابستان امسال آموزش و پرورش استان تعداد 165 هزار نفر را در قالب طرح‌های اوقات فراغت جذب کرده است که با مجموع سایر دستگاه‌ها 235 هزار نفر در طرح‌های اوقات فراغت شرکت کرده‌اند.

 

وی با اشاره به برگزاری شورای دانش‌آموزی در هفته گذشته گفت: این شوراها از ارکان مدرسه به شمار می‌روند و 97 درصد مدارس استان تحت پوشش این امر قرار گرفته‌اند ضمن اینکه در اوایل سال 94 انتخابات مجلس دانش‌آموزی برگزار می‌شود که نمایندگان دانش‌آموزان از بین شوراها انتخاب خواهند شد.

 

ملکی اظهار کرد: طرح کمیته استعدادیابی نیز در حال انجام است و امسال تاکید معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان بر هنرهای بومی هر منطقه می‌باشد.

 

وی با اشاره به ماموریت‌های آموزش و پرورش تصریح کرد: تقویت بنیه دینی و اعتقادی دانش‌آموزان، آموزش و حفظ منابع طبیعی و توجه به منافع ملی و همچنین پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از ماموریت‌های مهم ما می‌باشند.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: وظیفه ما کاستن از آسیب‌های اجتماعی است از این رو دارای 800 مشاور تخصصی را در سطوح مختلف هستیم ضمن اینکه سایر معلمین نیز از نگاه ما مغفول نمانده اند و 2500 نفر از همکاران در هسته‌های تخصصی مشاوره وارد شده و آموزش دیده اند.

 

ملکی افزود: در زمینه تقویت هسته های و مشاوره‌ای و تبدیل آن به مراکز مشاوره تاکنون 17 مکز در سطح استان ساماندهی شده اند.

 

وی ادامه داد: تعداد 40 هزار دانش‌آموز پایه اول متوسطه برنامه‌هایی تحت عنوان مهارت‌های زندگی و تحصیلی توسط مشاورین به دانش‌آموزان منتقل می‌شود.

 

ملکی اظهار کرد: جای تاسف است که هنوز آموزش و پرورش به این نتیجه نرسیده است که در مقطع ابتدایی نیز به مشاوره نیاز است از این رو ما از همکاران علاقمند دعوت کرده‌ایم تا به عنوان رابطین مشاوره به بررسی مشکلات دانش‌آموزان این مقطع نیز بپردازیم.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: طبق برنامه‌های طراحی شده، مقدمات معارف مهدوی ویژه مربیان پرورشی در سطح استان مهیا و 1600 نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

 

وی افزود: تدوین شیوه نامه امر به معروف و نهی از منکر در سطح آموزش و پرورش انجام میشود و هسته های آن در مدارس شکل گرفته است.

 

ملکی تاکید کرد: تاکنون 3291 نفر از نیروهای پرورشی به عنوان مربی، مشاور و مربی قرآن در سطح استان سازماندهی و جشنواره الگوهای برتر تدریس درس پرورشی نیز انجام شده است.

 

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان خاطرنشان کرد: امسال یوم الله 13 آبان مصادف با روز عاشورا است از این رو آموزش و پرورش به این مساله نگاه ویژه ای داشته و تجمع دانش‌آموزان در تمامی مناطق استان با محوریت عاشورا برگزار می‌شود بنابراین در شهر کرمان هم تجمع دانش‌آموزان در محل حسینیه ثارالله خواهد بود.

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.