• یکشنبه / ۱۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۵۹
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-30405
  • خبرنگار : 50187

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان:

با ادامه روند کنونی دیابت؛ به جامعه‌ای ناتوان می‌رسیم/ 13 درصد کرمانی‌ها مبتلا به دیابت

6609

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان گفت: متاسفانه دیابت در کشور ما رو به رشد است و در صورتیکه روند کنونی ادامه یابد به جامعه‌ای ناتوان خواهیم رسید.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، دکتر"علی‌اصغر عباسی" صبح امروز در جمع خبرنگاران به فعالیت‌های انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان اشاره و اظهار کرد: این انجمن سال 85 در کرمان تاسیس شده است و بنده مدت هشت ماه مدیریت آن را برعهده گرفته‌ام.

 

وی افزود: در راستای حمایت از بیماران دیابتی اقدامات آموزشی(ارائه سی‌دی، بروشور، آموزش چهره به چهره و...)، درمانی و یکسری خدمات حمایتی(ارائه دستگاه کنترل قند خون، ارجاع بیماران به پزشکان متخصص و...) ارائه می‌شود.

 

عباسی با اشاره به اینکه بودجه انجمن از طریق کمک‌های خیرین جمع‌آوری می‌شود تصریح کرد: متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی و بودجه ناکافی بسیاری از برنامه‌های این مجموعه به مرحله اجرا نرسیده است به طور مثال قصد داشتیم در مدارس، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها آموزش‌های لازم در زمینه دیابت را ارائه کنیم اما محدودیت منابع این اجازه را نداد.

 

6000 نفر تحت پوشش انجمن دیابت استان

 

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان گفت: تعداد شش هزار نفر تحت پوشش این انجمن قرار دارند و باتوجه به اینکه هنوز فاقد انجمنی در شهرستان‌های استان هستیم بیماران از شهرستان‌های بم، جیرفت، راور، زرند، سیرجان و رفسنجان به دفتر کرمان مراجعه می‌کنند.

 

این دکترای طب عمومی تصریح کرد: برای کنترل دیابت به یک تیم پزشکی متخصص متشکل از متخصص قلب و عروق، جراح، ارتوپد، تغذیه، چشم‌پزشک، پزشک مشاور و... نیاز است ازاین رو انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان با استقبال خوب پزشکان تیم خود را تکمیل کرده است.

 

عباسی اظهار کرد: در این مجموعه بسیاری از خدمات با تخفیف ویژه برای بیماران ارائه می‌شود و برخی خدمات همچون چشم‌پزشکی، ارتوپدی و ... رایگان است همچنین فروشگاه محصولات دیابتی انجمن اقلام مورد نیاز بیماران را با قیمت‌های بسیار پایین عرضه می‌کند.

 

راه‌اندازی کانون خیرین انجمن حمایت از بیماران دیابتی

 

وی با بیان اینکه خوشبختانه از سوی خیرین استان استقبال خوبی جهت حمایت از مجموعه شده است، افزود: در آینده کانون خیرین سلامت انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان را ایجاد خواهیم کرد تا ضمن هویت بخشیدن به افراد خیر انگیزه آنها را نیز افزایش دهیم.

 

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان ادامه داد: هرچند که ما سعی می‌کنیم کیفیت کارمان را حفظ کنیم اما به دلیل عدم حمایت‌های دولتی امکان انجام یکسری اقدامات مهم از جمله انجام کارهای علمی در این مرکز را نخواهیم داشت.

 

این دکترای طب عمومی تاکید کرد: ما هنوز بر اساس داده‌های آماری کشورهای پیشرفته عمل می‌کنیم در حالیکه برای تصمیم‌گیری در زمینه بیماری دیابت بایستی به داده‌های جامعه خودمان تکیه کنیم از این رو امیدوارم در راستای طرح تحول نظام سلامت، مشکلات پیش روی این بیماری نیز مرتفع شود چراکه هدف ما حرکت به سوی جامعه‌ای سالم است.

 

افراد نیازمند، اکثریت جامعه دیابتی‌ استان

 

وی بااشاره به اینکه اغلب بیماران دیابتی ما را افراد نیازمند تشکیل می‌دهند گفت: متاسفانه دیابت به عنوان بیماری خاص داده نشده است و تنها در زمان بروز عارضه‌ای مانند دیالیز به بیماری خاص تبدیل می‌شود.

 

عباسی یادآور شد: با توجه به صنایع بزرگ و پردرآمد در سطح استان انتظار داریم از سازمان‌های مردم نهادی همچون انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان حمایت شود.

 

این دکترای طب عمومی بیان کرد: متاسفانه دیابت در جامعه ما رو به رشد بوده و روند فزاینده‌ای دارد به گونه‌ای که هم اکنون سن دیابت در کشور ایران نسبت به جوامع پیشرفته 10 سال پایین‌تر است یعنی در جهان سن ابتلا به دیابت 55 سال و در ایران 45 سال است و در صورتیکه روند کنونی ادامه یابد به جامعه‌ای ناتوان خواهیم رسید.

 

وی در ادامه یادآور شد: در کشور ما استان یزد با 23 درصد دیابت دومین شهر پرجمعیت دیابت دنیا به شمار می‌رود در استان کرمان نیز این میزان بین 10 تا 13 درصد است.

 

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان گفت: معمولا از ابتدای شروع بیماری که به صورت قندِ بالا می‌باشد تا بروز عوارض بین هفت تا 10 سال طول می‌کشد ضمن اینکه دیابت مساوی با قند نیست، به عبارت دیگر قند بالا پروسه‌ای است که منجر به بروز عوارض می‌شود.

 

قطع یک پای دیابتی در هر 10 ثانیه

 

عباسی افزود: دیابت در بسیاری از ارگان‌های بدن اختلال ایجاد می‌کند، مشکلاتی از جمله نارسایی کلیه که بیشترین آمار دیالیز ایران مربوط به افراد دیابتی است و یا ناتوانایی‌های اندامی که منجر به قطع پا می‌شود از این رو هر 10 ثانیه یک پای دیابتی قطع می‌شود.

 

وی ادامه داد: بیش از 80 درصد دیابتی‌ها از بیماری خود آگاه نیستند، 80 درصد دیابتی‌ها هم بیماری آنها شناخته شده اما آگاهی درستی نسبت به کنترل آن ندارند.

 

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان اظهار کرد: همچنین دیابت از لحاظ روحی و روانی فرد را درگیر خواهد کرد و در این زمینه بیش از 90 درصد بیماران دچار افسردگی هستند.

 

این دکترای طب عمومی گفت: علل بروز دیابت متفاوت است اما بیشترین عوامل عبارتند از؛ دخالت ژنتیک( ازدواج‌های فامیلی)، تغذیه، زندگی ماشینی و کم‌تحرکی، مسائل اقتصادی، مشکلات روحی و روانی و ... .

 

بروز مشکلات جنسی در اثر ابتلا به دیابت

 

عباسی یادآور شد: یکی از نکاتی که در دیابت مغفول مانده است بروز مشکلات جنسی به ویژه در آقایان است که به دلیل نداشتن آگاهی افراد منجر به سوءتفاهم در زندگی زناشویی آنها خواهد شد.

 

وی ادامه داد: همچنین یکی از خطراتی که دیابتی‌ها را تهدید می‌کند اُفت قند است که می‌تواند آنها را به کما برده و موجب مرگ و میر شود ضمن اینکه افراد سن بالایی که تنها زندگی می‌کنند مصرف دارویی نامنظمی داشته و نیاز به حمایت دارند.

 

عباسی بیان کرد: برای کنترل دیابت نخستین اقدام مراقبت از تغذیه، تحرک فیزیکی منظم و زندگی آرام است ضمن اینکه آموزش جامعه یک نیاز ضروری محسوب می‌شود.

 

وی تصریح کرد: باتوجه به شیوع بالای دیابت، هزینه‌های پیشرفت آن بیش از کنترلش است همچنین هزینه‌های کنترل دیابت با عارضه 24 برابر کنترل دیابت بدون عارضه می‌باشد.

 

عباسی افزود: در جامعه ما خانم‌ها بیشتر به دیابت مبتلا می‌شوند اما ریسک‌فاکتورها در آقایان بیشتر نمایان است بنابراین گام مهم در این زمینه تغییر سبک زندگی افراد می‌باشد.

 

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان با بیان اینکه بیش از 80 درصد بیماران دیابت نوع دوم و کمتر از 20 درصد آنها دیابت نوع اول دارند گفت: در دیابت نوع یک غده پانکراس از ترشح انسولین خودداری می‌کند درنتیجه بیماران این تیپ تنها با انسولین درمان می‌شوند.

 

وی ادامه داد: همچنین درصد زیادی از افراد دیابتی تیپ یک با قندهای بالا دچار کمای دیابتیک می‌شوند که خطرناک است.

 

این دکترای طب عمومی خاطرنشان کرد: در دیابت نوع دوم کاهش ترشح انسولین به تدریج اتفاق می‌افتد و اغلب این بیماران نیز بعد از گذشت مدت هفت تا 10 سال نیازمند انسولین می‌شوند.

 

یادآوری می‌شود: تلفن مشاوره انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان با شماره 32459618 آماده پاسخگویی به سوالات عموم افراد است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.