• سه‌شنبه / ۱ تیر ۱۳۹۵ / ۰۶:۰۷
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-39986
  • خبرنگار : 50189

در گفت‌وگو با دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان تشریح شد؛

رابطه نشاط اجتماعی با اعتیاد/ عدم مدیریت ما را به گرداب مواد مخدر سوق داده است

رابطه نشاط اجتماعی با اعتیاد/ عدم مدیریت ما را به گرداب مواد مخدر سوق داده است
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: باید توجه داشت که همه افراد به آرامش و تفریح نیاز دارند و زمانیکه این نیاز برآورده نمی گردد، در بزرگسالان منجر به افسردگی و در جوانان منجر به انحراف خواهد شد، پس باید بپذیریم که زمینه های نشاط اجتماعی را در جامعه فراهم کنیم، بطوریکه اگر برآورده نگردد، باعث افسردگی، اضطراب و انحراف می گردد.

"حسین چناریان" در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر،
در خصوص اعتبارات دستگاه های اجرایی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گفت: 10 درصد از بودجه شهرداری ها در امر پیشگیری و مبارزه به مخدر اختصاص داده شده است، اما هیچگاه عملی نمی شود، همچنین از بودجه های استانی به دلیل آنکه بودجه های استانی در این سال ها کاملا تامین نمی شوند، استاندار(رییس شورای مبارزه با مواد مخدر) نمی تواند بودجه ای را در این خصوص اختصاص دهد.

وی با اشاره به قانونی که باید درصدی از بودجه فرهنگی دستگاه ها صرف پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر شود، اما به دلایل مشکلات اقتصادی، تحقق نیافته است، اظهار کرد: یکی از مشکلات حوزه مبارزه با مواد مخدر، چند متولی بودن آن است، که در نتیجه هم افزایی سخت و یا اصلا ایجاد نمی گردد.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان معتقد است: باید برای ساختار حوزه مبارزه با مواد مخدر، یک ساختار متوازن، منطقی، توانمند و اجرایی تعریف کرد. به گونه ای که در بسیاری از کشورها این ساختار توسط یک نفر راهبری می گردد، مثلا رییس جمهور یا یک معاون مخصوص این امر که اختیارات و بودجه تحت اختیار وی می باشد و او تصمیم گیری می کند. اما در ایران ما باید منتظر باشیم که مثلا در آموزش و پرورش در حوزه دانش آموزی کار کند، که قطعا این روش اشکالات فراوانی دارد.

توازن در حوزه عرضه و تقاضا

وی با بیان اینکه، عرضه و تقاضا دو بخش حوزه مواد مخدر می باشد، تصریح کرد: در این سال ها عمدتا تمرکز کار مبارزه با موادمخدر در حوزه مقابله بوده است و در حوزه کاهش تقاضا هیچ تمرکز و فعالیتی صورت نگرفته است. بنابراین حوزه مبارزه با مواد مخدر یک بعدی و به گونه‌ای پیش رفته‌ایم که کاملا از حوزه پیشگیری غافل گردیده‌ایم. اما در رویکرد جدید به همان اندازه که در حوزه پلیسی، قضایی و مقابله اقدام می کنیم، باید در حوزه فرهنگی و پیشگیری کار کنیم.

نشاط اجتماعی و اعتیاد

چناریان با اشاره به متوازن سازی در حوزه عرضه و تقاضا بر اساس شرایط منطقی، عنوان کرد: در بررسی های که صورت گرفته یکی از دلایل آسیب اعتیاد، فقدان نشاط اجتماعی می باشد. انسان ها به یکسری اقدامات از جمله تفریح، شادی، نشاط و ... نیاز دارند، وقتی آنها در مسیر صحیح خود در جامعه تامین نمی شود، حال یا خانواده کوتاهی می کند یا جامعه زمینه آن را فراهم نمی کند، امکان بروز آسیب‌های اجتماعی را فراهم خواهد کرد.

وی ادامه داد: شاید خانواده دوست داشته باشد که فرزندش، در ساعات خاصی و در مکان هایی به تفریح و بازی بپردازد، اما وقتی چنین مکانی وجود نداشته باشد، مجبور است فرزند خود را در خانه نگهدار و بنابراین این نوجوان یا جوان به دنبال این است که نشاط کاذب را تامین کند و متاسفانه هم اکنون در جامعه ما برای پر کردن خلا تفریحی، نشاط کاذب می باشد.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان افزود: باید توجه داشت که همه افراد به آرامش و تفریح نیاز دارند، زمانیکه این نیاز برآورده نمی گردد، در بزرگسالان منجر به افسردگی و در جوانان منجر به انحراف می گردد. پس باید بپذیریم که لازم است زمینه های نشاط اجتماعی را در جامعه فراهم کنیم، بطوریکه اگر برآورده نگردد، باعث افسردگی، اضطراب و انحراف خواهد شد.

پول رد و بدل شده از قاچاق

وی در پاسخ به این سوال که چه میزان پول از قاچاق مواد مخدر در کشور رد و بدل می گردد؟ اذعان کرد: حدود 30 تا 50 درصد مواد مخدری که در کشور افغانستان تولید می گردد، وارد کریدور عبوری کشور ما می شود. حال مافیای مواد مخدر پیچیدگی های خاص خود را دارد، اینکه چقدر از این معاملات در ایران و چقدر در خارج از ایران صورت می گیرد، محاسبه نگردیده است.

چناریان اضافه کرد: از حدود 5 هزار تن تولیدی مواد مخدر در افغانستان، حدود 2 هزار و 500 تن آن وارد کشور ما می شود، که قیمت این مواد در نقطه مرزی با داخل کشور متفاوت می باشد، اما آنچه که ما به آن رسیده ایم، این است که در عرض کشور قیمت مواد مخدر از شرق به غرب 7 برابری می کند که نشانگر قدرت سودآوری و اقتصادی آن می باشد.

ترانزیت مواد مخدر

وی با بیان اینکه، هیچ وقت کسی محاسبه نکرده است که چه میزان سرمایه از ورود موادمخدر به کشور دست می دهیم، ابراز کرد: همواره بحث ترانزیت مواد مخدر مطرح بوده است، اما کشور ما رسالت هایی دارد و ضمن آنکه، کشور مدعی مبارزه و مقابله با مواد مخدر می باشیم، زمانی که چنین ادعایی داریم، به جهت افکار عمومی دنیا باید ثابت کنیم و تا کنون نیز ثابت کرده ایم که ایران کشور مقابله با مواد مخدر می باشد. بطوریکه نزدیک به 4 هزار شهید در این زمینه داده ایم که هیچ کجای دنیا چنین سرمایه گذاری در رابطه مبارزه با مواد مخدر نکرده اند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان بیان کرد: هیچ گاه منطق انسانی و اسلامی ما اجازه نمی دهد که مواد مضره ای که تبعات زیانباری دارد، از خاک کشور ما عبور و انسان های دیگر را مبتلا نماید، بنابراین مبارزه با مواد مخدر از اولویت های کشور ایران می باشد.

وی عنوان کرد: آیا جوانان مثلا اروپا آلوده شوند، درست می باشد؟ باید مدنظر داشت که آن جوانان نیز در پیشرفت و علم دنیا موثر می باشند و نباید به دلیل اینکه، دولت یک کشور با ما دوست نیست؛ اما مردم آن کشور که گناهی نکرده اند و این تفکر درستی نمی باشد.
خشخاش و داروسازی

چناریان با بیان اینکه، دنیا تدبیر اشتباهی تحت عنوان کشت جایگزین مطرح کرد، به خبرگزاری ایسنا گفت: اعلام شد، کشاورز افغانی به جای کشت خشخاش، گندم کشت کند، اما باید مدنظر داشت که تفاوت بین قیمت گندم و خشخاش 1 به 100 می باشد.

وی با بیان اینکه، جوامع بین المللی ضعیف یا ناقص یا تحت نفوذ مافیای مواد مخدر می باشد، اظهار کرد: خشخاش در افغانستان بهتر محصول می دهد و ارزش اقتصادی دارد، پس باید اجازه دهیم که کشاورز افغانی خشخاش کشت و تحت کنترل و نظارت جوامعه بین المللی برداشت نماید، که با این اقدام هم  کشاورز سود خود را ببرد هم بتوان آن را در اختیار دارو سازی قرار دهد.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با اشاره به معضل مواد مخدر در سایر کشورها، تصریح کرد: یا اراده بین المللی ضعیف است یا نفوذ مافیای مواد مخدر در کانون های تصمیم گیری بین المللی بالا می باشد که اجازه تصمیم گیری صحیح نمی باشد. بطور مثال اکنون بزرگترین آسیب اجتماعی، کشور روسیه، اعتیاد به هروئین است.

وی افزود: داروهای مسکن و آنتی بیوتیک دو داروی استراتژیک همه کشورهای دنیا می باشند. بطوریکه به غیر از مصرف نیز باید ذخیره ای برای زمان های بحران نیز داشته باشیم. اکنون سازمان جهانی مبارزه با مواد مخدر به برخی از کشورها اجازه می دهد که خشخاش کشت نمود تا دارو تولید نمایند.

چناریان ادامه داد: باید این اجازه را به کشور افغانستان دهند، زیرا کشت آن بهتر از سایر نقاط جهان می باشد و جامعه جهانی باید به این نتیجه برسد که به جای اینکه به آن کشورها اجازه کشت خشاش برای مصارف دارویی، دهند، خشخاش افغانستان را خریداری و تبدیل به دارو کنند تا دیگر این خشخاش کشت شده در افغانستان تبدیل به مورفین و مواد مخدر نگردد تا جوامع را دچار آسیب نکند.

وی با اشاره به میزان کمک های بین المللی به ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر، اعلام کرد: در این زمینه کمک های جزیی به ایران مثلا در حوزه تقویت مرز شده اما در این چند سال اخیر که در وادی تحریم ها بوده‌ایم، کمک موثری انجام نشده است.

دروازه های اعتیاد

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان سیگار و قلیان را دروازه های ورود به حوزه اعتیاد دانست و به ایسنا گفت: در این خصوص مسئولین بهداشتی کشور حساسیت زیادی دارند، ضمن آنکه در سال های گذشته پلیس چند بار اراده نموده که موضوع قلیان را ساماندهی کنند.

وی ابراز کرد: براساس مقررات و دستور العمل ها، در گذشته فقط مصرف قلیان در چای خانه های خاص که محل عبور افراد خاص مانند رانندگان بیابانی و جاده ای بود، صورت می گرفت و در مکان‌هایی که خانواده، جوان و بچه حضور دارند، ممنوع بود، اما نمی دانم چرا برخی از متولیان ما در واحدهای صنفی و برخی از افراد به بهانه اشتغال و درآمدزایی بستری فراهم می کنند که قلیان به این میزان در کشور گسترش پیدا کند؟

چناریان با اشاره به اینکه، زمانی موضوعی در کشور ترویج پیدا خواهد کرد که همه دست به دست یکدیگر دهند، عنوان کرد: در گذشته تنباکو طبیعی مورد مصرف افراد قلیانی بود، اما اکنون بخشی از 450 نوع مواد مخدر موجود در دنیا در تنباکوهای معطر که واقعا تنباکو نمی باشند، وجود دارد و فراوان از آنها تولید می شود.

وی ادامه داد: علوم پزشکی نیز بر اساس بررسی ها، اعلام نموده است که در تنباکوهای معطر مواد روانگردان وجود دارد اما جای تاسف است که برخی از افرادی که قلیان را توزیع می کنند با وجود آنکه  می دانند، تنباکوی مورد استفاده اعتیاد آور و مضر می باشد، اما همچنان دست به چنین خیانت بزرگی می زنند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان عنوان کرد: جمع آوری قلیان بر عهده دستگاه بهداشتی می باشد، اما من در دورانی که در نیروی انتظامی انجام وظیفه می کردم در سه مقطع برای جمع آوری قلیان اراده نمودیم.

وی با اشاره به مشکلات موجود در خصوص جمع آوری قلیان، اذعان کرد: متاسفانه در راستای جکع آوری مراکز قلیان همواره با برخی اعتراضات اجتماعی، تجمع و حتی گاهی حمایت‌های برخی از مسئولین و متولیان که اعلام می کنند در این بیکاری چرا شما به قلیان گیر داده اید؟ روبرو شدیم.

وی با بیان اینکه غلفت اجتماعی در رابطه با قلیان در جامعه به وجود آمده است تصریح کرد: یک بی مسئولیتی صنفی در رابطه با این موضوع رخ داده است. به گونه ای که این موارد دست به دست یکدیگر داده اند تا موضوع قلیان، موضوع بلاتکلیف، خطرناک، پرآسیب زا در جامعه ما روز به روز گسترش یابد.

 جنبه های اقتصادی مواد مخدر

چناریان یکی از دلایلی که فرد به سمت قاچاق مواد مخدر می رود، مسایل اقتصادی دانست و به ایسنا گفت: پا گذاشتن در این عرصه ریسک بزرگی می باشد، ولو آنکه درآمدزایی آن زیاد باشد، به گونه ای که فرد می داند، اگر گرفتار شود با مجازات ها و محرومیت های اجتماعی مواجه خواهد بود؛ اما اینکه چرا می رود؟ به علت تنگناهای اقتصادی یا به جهت طمع خاص اقتصادی به این سو می رود.

وی تصریح کرد: فردی که در این وادی پا می گذارند، به دلیل مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری، مهاجرت، خشکسالی می باشد، اگر بتوانیم برخی از این مسایل را مدیریت کنیم، می توانیم از این آسیب جلوگیری نمایم.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان ادامه داد: اکنون 7 هزار زندانی در زندان های استان کرمان در رابطه با مواد مخدر می باشند، که با توجه به آنکه، سرمایه های انسانی خوبی می باشند، جای سوال دارد که چرا آنها باید امروز گرفتار باشند؟ و جواب این سوال نیز این است که در این مدت  مدیریت بحران اجتماعی، مدیریت مهاجرت، مدیریت حوزه اقتصادی نکرده ایم و همین امر سبب بروز چنین پدیده هایی در جامعه شده است.  

چه باید کرد؟

وی با اشاره به برخی از افراد در مقابل پدیده های آسیب زا هوشمندانه کنار می کشند، تاکید کرد: همه اقشار جامعه بایستی بپذیرند، نسبت به مسایلی که در اطراف آنها وجود دارد و اتفاقاتی که رخ می دهد، مسئولیت اجتماعی دارند. اگر توانستیم مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهیم بسیاری از رخدادهای، به وقوع نخواهد پیوست.

چناریان در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه در حوزه صیانت اجتماعی نیز این مشکل وجود دارد، باید نگاه خیرین تغییر پیدا کند و در این زمینه کمک ها و نیت های خیر خود را انجام دهند. در برخی مواقع فرد به نقطه ای می رسد که می خواهد برگردد، اما پذیرش، حمایت و صیانت اجتماعی ندارد و راه بازگشت ندارد و در آن منجلاب غرق می گردد. بطوریکه ممکن است، فردی با 5 میلیون تومان به زندگی برمی گردد. بنابراین باید در این حوزه متعهدانه، دلسوزانه فکر و کار کرد و زمانی که بپذیریم همه مسئولیم؛ خیلی از مشکلات حل خواهد شد.

گفتگو از « سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.