• سه‌شنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۶
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-59515
  • خبرنگار : kerman-3

برای مدیریت در خراسان رضوی؛

همیشه پای یک «کرمانی» در میان است

57810071

از زمانی که اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان استانداری خراسان رضوی را هدف گرفت، بیش از خراسانی‌ها، شاید پاستورنشینان احساس نگرانی کردند چرا که باید مجددا برای خراسانی دست به انتخاب می‌زدند که آخرین بار برای آن 6 ماه وقت گذاشتند.

به گزارش ایسنا، قطعا به جرات می‌توان گفت تعیین تکلیف برای خراسان رضوی همواره از انتخاب‌های سخت دولت بوده است، چراکه علاوه بر موقعیت استراتژیک خراسان رضوی در کشور، وجود کانون‌های مختلف قدرت در آن، حضور تندروترین مخالفان دولت در مشهد و در کنار همه اینها انتظارات اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در این استان و تاکید آنان بر این نکته که در شرایط سختی در خراسان رضوی در کنار روحانی ایستادند و از او و دولتش دفاع کردند همواره بر چالش‌های دولت برای تصمیم‌گیری در این استان می‌افزاید.

از سال 92 تاکنون که دولت برای خراسان رضوی دست به انتخاب شده، این انتخاب همواره در ظاهر دارای دو ویژگی بارز بوده است، اول اینکه این استان همواره در انتهای لیست تصمیم‌گیری بوده و دیگر اینکه در تصمیم‌گیری‌های دولت یازدهم و دوازدهم برای این استان همیشه «با قوت»پای یک کرمانی در میان بوده است.

زمانی که در سال 92  گزینه‌های استانداری خراسان رضوی یکی پس از دیگری می‌آمدند و می‌رفتند ناگهان در بین تمام این رفت و آمدها نام "اسماعیل نجار" استاندار کرمان در دولت احمدی‌نژاد به صورت خیلی جدی قوت گرفت، اما برخی حواشی و سیل انتقاداتی که از سوی حامیان دولت و اصلاح‌طلبان خراسان رضوی به راه افتاد نام "نجار" را تا مدت زمانی با قوت جزو گزینه‌ها نگه داشت اما سرانجام او را از گردونه خارج کرد.

اما نجار همان زمان در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید چقدر داستان آن دیوار خانه روستایی و عکس آقای احمدی‌نژاد بر روی آن در منتفی شدن نام شما در میان گزینه‌های استانداری نقش داشته، ضمن ارایه مدارکی به خبرگزاری ایسنا گفت: بعید می‌دانم این موضوع نقشی در انتصاب و یا عدم انتصاب من در استانداری خراسان رضوی  داشته باشد، اما امیدوارم خداوند پاسخ بداخلاقی‌های برخی را بدهد.

وی افزود: من همان سال از مسئول هفته‌نامه‌ای که این شیطنت خبری را کرده بود شکایت کردم و مدیر مسئول آن هفته‌نامه کیفرخواست شد حکم صادر شد اما بعد از آن من اعلام رضایت کردم، شخصی شیطنت کرده و حرف مرا تحریف کرده است، من هم همان سال از وی شکایت کرده‌ام.

سرانجام پس از آن که بعد از 6 ماه علیرضا رشیدیان به عنوان استاندار خراسان رضوی معرفی شد، عبدالرضا رحمانی‌فضلی که برای مراسم معارفه استاندار به مشهد آمده بود، گویا همچنان از اتفاقاتی که برای اسماعیل نجار پیش آمد ناخرسند بود و در سخنانی در همان مراسم اظهار کرد: به هر ترتیب گزینه‌های مختلفی برای استانداری استان خراسان رضوی مطرح شد که آخرین آنها آقای اسماعیل نجار بود، به نظر من ایشان گزینه بسیار مناسب، مؤمن و انقلابی برای استان خراسان رضوی بودند ضمن اینکه ایشان در مسیر سیاست‌های آقای دکتر روحانی نیز گام برمی‌دارند اما در این راستا به آقای نجار کم‌لطفی شد و حتی می‌توانم بگویم این کم‌لطفی تا مرز ظلم به ایشان هم پیش رفت. برخی گفتند که آقای نجار از نظر سیاسی و اجرایی مشکل دارد، حتی برخی موضوعاتی را که پیش از این رسانه‌ها در کرمان مطرح کرده بودند و با شکایت ایشان حکم قضایی علیه آن رسانه مطرح شده بود به جریان انداختند.

اما حالا پس از گذشت پنج سال و نیم قانون منع به کارگیری بازنشستگان بار دیگر دولت را برای خراسان رضوی  و 13 استان دیگر وادار به انتخاب مجدد کرد که ویژگی‌های این انتخاب دست کم برای خراسان رضوی نشان دهنده همان استراتژی پیشین وزرات کشور برای این استان بود و اینگونه به نظر می‌رسد که دولت در این راستا خیلی توجهی به حامیانش و گزینه‌های پیشنهادی آنان نداشت و بار دیگر دست بر روی مدیری از دیار کرمان گذاشت که او هم با وجود اینکه با "حواشی" خیلی غریبه نیست، توانست بر همه حرف و حدیث‌ها فائق بیاید و استاندار خراسان رضوی شود.

«علیرضا رزم‌حسینی»؛ حدود 5 سال سکان مدیریت کرمان را در حالی در دست گرفت که بنا بر اظهار نظر کارشناسان، اساتید دانشگاه و نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی رضایت چشمگیری از عملکردش در این استان وجود داشت، او چهارم مهرماه 96 به عنوان استاندار نمونه در صنعت گردشگری معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت، همچنین در ششمین همایش ملی پدافند غیر عامل در مرکز همایش های صدا و سیمای تهران، به عنوان استاندار برتر در حوزه پدافند غیرعامل نیز معرفی شد.

او را که خیلی‌ها پدر توسعه کرمان لقب داده‌ بودند، بر خلاف تصورات در 5 خردادماه سال 96 اولین نامه استعفایش را به وزیر کشور نوشت که البته با مخالفت رحمانی‌فضلی روبه‌رو شد، در همین رابطه محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت «به نظر می‌رسد دلیل استعفای رزم‌حسینی استاندار کرمان فشارهای سیاسی از جانب اصلاح‌طلبان تندرو در کرمان است».

ولی درست یک سال بعد گویا کاسه صبر رزم‌حسینی بار دیگر لبریز می‌شود و در 8 خرداد ماه 97 وزیر کشور با استعفایش موافقت و او برای همیشه از کرمان خداحافظی می‌کند، رزم‌حسینی در تاریخ 12 خرداد ماه سال جاری در آخرین حضورش در جلسه شورای اداری استان کرمان گفت: هیچ تصمیمی برای کناره گیری از این سمت نداشتم و تغییراتی که در روزهای اخیر انجام داده بودم نیز در راستای قدم برداشتن جدید در راه توسعه استان بود که به دلیل مشکلات خانوادگی نتوانستم این راه را ادامه دهم.

رزم‌حسینی در جلسه تودیع‌اش که دو ماه قبل در کرمان برگزار شد در حالی که به نظر می‌رسید هنوز هم به شدت از برخی حواشی که پیرامون او ایجاد شده رنجیده خاطر است، اظهار کرد: خیلی از افراد از بنده خواستند که برای کرمان و کرمانی‌ها بمانم. حال سوالم از عده‌ای این است که چه گناهی برای کرمانی‌ها کردم و جای چه کسی را گرفته بودم و تنگ کرده بودم که این همه شایعه و حرف و حدیث را برای من درآوردید؟

او  همچنین در این مراسم با تشریح راهبردهای امنیتی، اجتماعی و اقتصادی‌اش در استانداری کرمان گفت: در اسفندماه سال 94، شاهد برگزاری همزمان سه مراسم چهارشنبه سوری، عزاداری در منزل سردار سلیمانی و بحث کنسرت علیرضا قربانی در شهر کرمان بودیم. شورای تامین استان کرمان در این زمینه تشکیل شد که عده ای خواستار تعطیلی این کنسرت بودند اما بنده در جلسه خواستار برگزاری هر سه مراسم با مسئولیت خودم شدم و افتخار می کنم که هیچ مراسم فرهنگی و کنسرتی در استان کرمان را تعطیل و لغو نکردم.

رزم حسینی با تاکید بر اینکه درایت، تدبیر و قاطعیت راهبرد امنیتی شورای تامین استان کرمان در این مدت بوده است، به خاطره دیگری از جلسات شورای تامین این استان اشاره کرد و گفت: شورای اصلاح طلبان و دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان استان از دکتر مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی برای حضور در استان کرمان دعوت کردند، مدتی پیش از این در شهرهای شیراز و مشهد شاهد اتفاقات ناخوشایندی برای ایشان بودیم که سبب شده بود حساسیت نسبت به این موضوع افزایش پیدا کند و شبکه های بیگانه نیز بر روی این موضوع تمرکز کرده بودند، شورای تامین برای سفر ایشان به کرمان تشکیل شد.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه اول تصویب کردیم ایشان به کرمان سفر کنند. اما روز بعد عده ای از اعضا خواستار برگزاری جلسه فوق العاده و مخالف حضور ایشان در کرمان شدند، در جلسه فوق العاده که بیش از سه ساعت نیز بطول کشید مسئولیت برگزاری این جلسه را پذیرفتم و خوشبختانه این مراسم در دانشگاه شهید باهنر کرمان بدون هیچ گونه مشکلی برگزار شد، به طوری که اقای مطهری در برگشت خود به ما گفت که شما از چه دار و دسته ای هستید که هیچگونه مشکلی پیش نیامد و به ایشان اعلام کردیم که هیچ دارو دسته و گروهی نداریم، ما بچه های جبهه و جنگ هستیم و ایشان نیز در برگشت خود در توییتی از شورای تامین استان و دادستانی کرمان تشکر کردند. 

استاندار محبوب کرمانی‌ها حالا می‌خواهد پا در استانی بگذارد که نسبت به همه خاطرات شیرینی که در روز تودیع‌اش به آن اشاره کرد تلخ‌کام است، از برگزاری کنسرت در مشهد و شنیده شدن صداهای مختلف در این رابطه تا انجام برخی اقدامات مثل برگزاری تجمعات بدون مجوز غالبا با محوریت مخالفت با سیاست‌های دولت، حمله به کنسول‌گری عربستان، لغو سخنرانی علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و ردپای مشهد درخصوص سیل پیامک‌های انتقادی و بعضا تهدیدآمیز به نمایندگان در موضوع FATF و ...همه و همه موضوعاتی است که استاندار جدید خراسان رضوی باید در کنار مشکلاتی همچون موسسات مالی و اعتباری، معضل حاشیه‌نشینی در مشهد و از همه مهمتر چالش آب در خراسان رضوی به آنها توجه کند، چراکه کار سیاسی سخت است اما این سختی برای مدیر ارشد استان خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌ها دو چندان می‌شود.

علیرضا رشیدیان، استاندار سابق خراسان رضوی نیز در آخرین گفت‌وگویش با خبرنگاران در پاسخ به ایسنا نیز بر این نکته صحه گذاشت، او در پاسخ به این سوال ایسنا که در زمان مدیریت شما فعالیت گروه‌های خودسر و تندرو، مشکلات موسسات مالی و اعتباری و موضوع کنسرت در سه حوزه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نام مشهد را در میان کشور بد جلوه داد، مدیریت کدام یک از این مسائل برای شما سخت‌تر بود، گفت: از آن سه شاید گروه‌های خودسر و تندرو از همه سخت‌تر بود، زیرا متاسفانه برخی از این گروه‌ها هنوز در فرهنگ تعاملی دوران دولت قبل هستند، یعنی نگاهشان به سلیقه مقابل یک سلیقه مخالف یا متفاوت با نظر خودشان نیست بلکه سلیقه طرف مقابل را در حد دشمن می‌بینند که این بد است. این امر اجازه تعامل و تحمل را نمی‌دهد.

وی افزود: ما در کنار امامی زندگی می‌کنیم که نه تنها با فرقه‌های مختلف اسلامی و غیراسلامی، حتی با افراد بی‌دین، صحبت و تعامل می‌کردند، حجت می‌آوردند و از سلاح تکفیر و عناد استفاده نمی‌کردند، این گروه‌های تندرو باید مقداری ظرفیت تحمل خود را برای شنیدن و تعامل افزایش دهند، به نظر من اگر این گروه‌های تندرو به جای اینکه با رگ گردن و پشت سرشان با هم حرف بزنند، ظرفیت سعه‌صدر خود را نسبت به هم بالا ببرند، حرف‌های یکدیگر را بشنوند و سلیقه دیگران برایشان محترم باشد، دنیا دنیای بهتری خواهد شد.

حالا گوی و میدان از روز چهارشنبه در اختیار علیرضا رزم‌حسینی قرار می‌گیرد و باید دید آیا او می‌تواند با تاکید بر مشی اعتدالی و بدون وابستگی‎های جناحی، بر حواشی موجود غلبه کند و مدیریتی یکپارچه و قاطع از خود در خراسان رضوی به جای بگذارد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.