• دوشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۸:۵۷
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-59761
  • خبرنگار : 50189

گزارش ایسنا از سفر تاریخی «نوبخت»؛

آغاز تحولی نوین در جنوب استان کرمان

34420
سال ها و سال‌هاست که رسانه ها و بعضا مسوولان از محرومیت مناطق جنوبی استان کرمان گفته و نوشته اند و البته که اقداماتی برای رفع محرومیت انجام شده اما در برابر حجم زیاد مشکلات، کفایت نکرده است حال در سفر تاریخی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، شاید شاهد آغازی تحولی نوین در جنوب استان کرمان باشیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، روز پنجشنبه 27 دی‌ماه رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به جنوب استان کرمان سفر کرد و بازدید از چند روستای کپری و محروم جنوب یکی از برنامه‌های این سفر بود و در این بازدیدها معاون رییس جمهور به عمق محرومیت جنوب استان پی برد و مشاهده کرد که برخی از مناطق جنوب استان کرمان حتی از حداقل امکانات همچون سرویس بهداشتی برخوردار نیستند که ساخت سرویس بهداشتی برای منازل این مناطق را یکی از هدیه‌های سفر خود اعلام کرد.

در طول این سفر وقتی وارد روستاها می‌شدیم مردم شریف اما محروم به سمت ما می‌آمدند و درخواست می‌کردند تا برای آنها نامه بنویسم و به دکتر «نوبخت» بدهند تا ایشان مشکلاتشان را حل کند، حجم درخواست‌ها برای نوشتن نامه زیاد بود و در کنار آن باید حواسم به صحبت‌های دکتر نوبخت و سایر مسئولین می‌بود تا بتوانم خبر آن را سریع مخابره کنم لذا تنها راهکاری که به ذهنم آمد این بود که فقط مشخصات و شماره تماس درخواست کننده را می‌نوشتم و یک توضیح کوتاهی از مشکلاتشان (اگر لهجه آنها را متوجه می‌شدم) به آنها می‌دادم تا نامه‌هایشان را به همراه دکتر نوبخت بدهند.

مردمان این خطه بسیار مهربان، خونگرم و مهمانواز هستند با وجود آنکه با فقر دست و پنجه نرم می‌کردند اما همان نان خشک خود را با گشاده رویی تعارف می‌کنند و مطمئن باشید حتی اگر خودشان گرسنه بمانند اما نان‌شان را به شما خواهند بخشید.

در این روستاها دیدن کفش‌های پاره‌ای از جنس پلاستیک در پای مردمان مخصوصا کودکان عرق شرم می‌ریختم نمی‌دانم رییس سازمان برنامه و بودجه با دیدن این صحنه‌ها در آن لحظه چه حسی داشت. بعدها کلیپی دیدید که خانمی دکتر نوبخت را به منزلش دعوت می کرد و دکتر هم به آن خانم محترم می گفت بیش از این من را شرمنده نکن. نمی‌دانم وقتی پیرزنی که دست دکتر نوبخت را گرفت و به خانه خود برد تا وضعیت همسر ناتوانش را مشاهده کند، با خود چه فکری می‌کرد؟
اما تصورم این است که دکتر نوبخت تحت تاثیر این صحنه‌ها قرار گرفته بود زیرا در جریان این بازدیدها به دکتر «جعفر رودری» رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را ماموریت داد تا به مناطق جنوب سفر کند و دقیق وضعیت مردم جنوب را مورد ارزیابی و گزارش آن را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کند.

ساعت 5 صبح روز شنبه 29 دی‌ماه همراه با رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، مدیر کل بهزیستی استان و مدیر کل کمیته امداد استان کرمان به سمت جنوب استان کرمان حرکت کردیم، حوالی ظهر به روستای محمد آباد شمبونی رسیدیم که در آنجا فرماندار قلعه‌گنج نیز به جمع ما اضافه شد.

وارد همان کپری که دکتر نوبخت رفته بود، شدیم، وسط کپر یک آتش روشن که روی زغال‌های آن یک قوری گذشته شده بود، شدیم. همان آتش روشنایی کپر را نیز تامین می‌کرد اما با این وجود کپر روشنایی زیادی نداشت، که به ناگاه مردم روستا همه وارد کپر شدند و هر کدام مشکلات خود را مطرح می‌کردند صداها و هم‌همه‌ها نمی‌گذاشت که متوجه شویم، چه می‌گویند اما آنها را آرام کردند تا نوبتی صحبت کنند.

زمین‌های اجدادی مردم را ثبت ملی کرده‌اند

خانم "مرادی‌چاه‌نصیری" یکی از بانوان این روستا گفت: زمین‌های ما که از اجدادمان به ما به ارث رسیده است اکنون به عنوان منابع ملی ثبت داده شده‌اند و امروز ما جا و مکان نداریم، ما نیاز به کمک کمیته امداد و بهزیستی نداریم، مشکل ما زمین‌های ماست که گرفتند و دیگر نمی‌توانیم روی آنها کار کنیم. 

گفتنی است که این روستا جزء حوزه شهری قلعه‌گنج شده است اما این قسمت از شهرستان قلعه‌گنج حتی بیشتر منازل آنها سرویس بهداشتی نداشتند و زمین‌های این روستا به عنوان منابع ملی ثبت شده‌اند و مردم روستا می‌گفتند که حتی نمی‌توانیم روی زمین‌های خودمان یک کپر بسازیم چه برسد به خانه یا هر کار دیگری. و هر گونه اقدامی باید در ابتدا آن زمین را از اداره راه و شهرسازی خریداری کنیم وقتی مبلغ درخواستی راه و شهرسازی برای هر قطعه را پرس و جو کردیم گفتند؛ 20 تا 30 میلیون تومان باید پرداخت کنیم تا زمین خودمان را دوباره خریداری کنیم!!؟

دولت باید رنج مردم محروم این منطقه را از بین ببرد.

دولت سوخت چاه‌های کشاورزی این منطقه محروم را قطع کرده است

"ربابه چاه‌نصیری" با صدای بغض کرده و عصبانی فریاد زنان از بنیاد مستضعفان شکایت کرد و افزود: درخواست وام 100 میلیون تومانی برای احداث یک شترداری کردم بنیاد مستضعفان از بنده یک وثیقه 150 میلیون تومانی، پروانه چاه کرده است اما هر چه می‌گویم که چاه‌های ما فرم شماره یک هستند و پروانه ندارند، قبول نمی‌کنند.

شایان ذکر است که به دلیل عدم آگاهی مردم این منطقه همه چاه‌های این منطقه فرم شمار یک هستند و هیچ کدام از آنها پروانه ندارند که این مهم مشکلات عدیده‌ای برای مردم این منطقه ایجاد کرده است، به‌طوری‌که سه سال سوخت چاه‌های کشاورزی برای آبیاری باغات و مزارع آنها قطع شده است و مردم می‌گفتند به دلیل آنکه باید گازوئیل برای پمپ‌های چاه‌های آب خریداری کنیم و ما متاسفانه بودجه‌ای برای خرید گازوئیل نداشتیم، این امر باعث خشکیده شدن درختان و مزارعشان شده است.

"منیره مارزی" زنی بسیار آرام و مظلوم، در کنارم نشست و درد و دل کرد و گفت: همسرم من را رها کرده و زن دیگری اختیار کرده است و اکنون مشکل کلیه دارم که بودجه‌ای برای درمان ندارم. هرچه به او گفتم که مشکل خود را به مدیر کل بهزیستی برود و بگوید، نرفت تنها کاری که توانستم برایش بکنم اسم و شماره تماس وی را به دکتر رودری دادم تا کمکی به او شود.

یک پیرزن به سمتم آمد و آستین خود را بالا کشید، رگ‌های دستانش بسیار کلفت و بیرون زده بود و خود را "کلثوم جوزاپور" معرفی کرد و بیان کرد: ماهانه سه بار باید به کهنوج برای دیالیز بروم.

یک معلم خانم که به صورت شرکتی کار می‌کرد، جلو آمد و از دکتر رودری درخواست کرد که از کپر او نیز دیدن کند، فاصله زیادی داشت، سوار خودروها شدیم و به سمت منزل وی حرکت کردیم، در طول مسیر این خانم که در خودروی ما سوار شده بود، از سختی کار خود و اینکه هنوز آموزش و پرورش حقوقی به وی پرداخت نکرده است و فقط یک میلیون تومان امسال به وی پرداخت کرده‌اند، گله کرد و ادعا داشت که سال گذشته نیز حقوقش را به صورت کامل ندادند.

وی با بیان این مطلب که اداره راه و شهرسازی چند بار اعلام کرده است که کپرت را آتش می‌زنیم، ادامه داد: برادرم 13 ساله‌ است و ناشنواست که با من زندگی می‌کند.

به خانه‌اش رسیدیم، در یک زمین خالی، یک کپر احداث شده بود و در گوشه زمین یک سرویس بهداشتی نیمه کار بود که عنوان کرد هزینه ساخت بقیه آن را ندارم که مدیر کل بهزیستی استان کرمان متقبل شد تا سرویس بهداشتی او را کامل بسازد.

گفتنی است که این هیئت از پیرزنی که دست دکتر نوبخت را گرفته بود و بر بالین همسر خود بر نیز دیدن کردند.

||

دستاوردهای سفر نوبخت به جنوب استان کرمان

دکتر "جعفر رودری" رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، در خصوص ره‌آورد سفر دکتر نوبخت به جنوب استان گفت: در این سفر 16 طرح با اعتبار 686 میلیارد تومان مصوب شده بود.

وی ابلاغ مانده مصوبه ردیف ارتقاء شاخص‌های جنوب استان و پایدار شدن ردیف مذکور در بودجه سنواتی، ابلاغ مانده تعهدات سفرهای رییس جمهور به استان، تامین اعتبار لازم جهت شروع پروژه آبرسانی به شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد طی سال‌های 97 و 98 و اختصاص اعتبار لازم جهت ساماندهی رودخانه‌های منطقه جنوب استان را از مصوبات این سفر برشمرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان ادامه داد: اختصاص اعتبار لازم جهت ارتقای شاخص بهره‌مندی آب آشامیدنی روستایی جنوب به شاخص استان و کشور طی سال‌جاری و آینده؛ اختصاص اسناد بند تبصره 5 قانون بودجه سال 1397 به طرح روش‌های نوین آبیاری در منطقه جنوب و افزایش سهم اعتبارات آبخیزداری و بیابان‌زدایی در طی سال‌های آتی از دیگر مصوبات سفر دکتر نوبخت به جنوب استان کرمان بود.

وی اختصاص اعتبار جهت تقویت زیرساخت‌های عشایری منطقه جنوب و همچنین اختصاص اعتبار لازم جهت مبارزه با آفات و بیماری‌های کشاورزی از محل اعتبارات ماده 10 و 12؛ اولویت مطالعات اکتشافات طرح‌های معدنی منطقه جنوب در طرح‌های سازمان زمین‌شناسی؛ اختصاص اعتبار لازم جهت پرداخت مطالبات راه‌های روستایی و راه‌های اصلی و فرعی منطقه جنوب و همچنین تامین اعتبار جهت تکمیل سایر پروژه‌های نیمه تمام بخش راه در منطقه جنوب از دیگر مصوبات سفر معاون رییس جمهور به جنوب استان کرمان می‌باشد.

روردی تسریع در گاز رسانی به 800 روستای منطقه جنوب در راستای بند (د) تبصره یک قانون بودجه؛ تخصیص کامل اعتبار پروژه‌های برق روستایی جنوب استان از ردیف 1301014000 و همچنین اختصاص اعتبار جهت تکمیل پست‌ها و خطوط شبکه‌های برق در جنوب استان؛ لحاظ نمودن ردیف اعتباری ویژه در پیوست قانون بودجه جهت احیای تالاب جازموریان پس از تکمیل مطالعات اجرایی را از دیگر مصوبات این سفر نام برد.

وی افزود: صدور مجوزهای لازم جهت احداث بیمارستان 220 تخت‌خوابی کهنوج و 64 تختخوابی فاریاب و همچنین ابلاغ تخصیص کامل اعتبار تکمیل بیمارستان‌های جیرفت و عنبرآباد و پروژه‌های نیمه تمام شبکه بهداشت و درمان منطقه جنوب؛ اختصاص اعتبار از محل اعتبارات تخریب و بازسازی ملی جهت تکمیل مدارس نیمه تمام جنوب به‌گونه‌ای که تا پایان سال 1398 به اتمام برسد و احداث و استاندارد سازی 417 مدرسه غیراستاندارد طی سال‌های 98 و 99 از دیگر مصوبات بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان ادامه داد: تقویت منابع مالی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور جهت ارتقای شاخص‌های سرانه فضای ورزش جنوب به سرانه‌های استان؛ اختصاص اعتبار لازم به‌منظور برگزاری سالیانه مراسم و برنامه‌های فرهنگی و هنری و جشنواره‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب؛ افزایش سهم استان کرمان از منابع مالی مربوط به تبصره 18 قانون بودجه در سال‌های 98 و 99 جهت افزایش اشتغال در منطقه و کاهش نرخ بیکاری؛ تخصیص اعتبارات استانی سال 1397 منطقه جنوب از دیگر مصوبات این سفر بوده‌اند.

ساخت 10 هزار واحد مسکونی در جنوب استان

وی در خصوص انجام تفاهمی در راستای ساخت 10 هزار مسکن با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان برای گروه‌های هدف در جنوب استان کرمان، به ایسنا گفت: بین سازمان برنامه و بودجه، کمیته امداد امام (ره) و بنیاد مسکن تفاهم‌نامه‌ای در رابطه با تأمین مسکن در مناطقی از استان کرمان منعقد شد.

رودری با اشاره به اینکه  5 هزار واحد این تفاهمنانه به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و 5 هزار واحد دیگر آن به افراد واجد شرایطی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند، واگذار خواهد شد اظهار کرد: 25 درصد منابع ساخت این 10 هزا واحد مسکونی را کمیته امداد امام (ره)، 25 درصد آن را بنیاد مسکن و 50 درصد مابقی منابع آن را سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبارد خواهد کرد.

این مقام مسئول یکی از الزامات اجرای این طرح را لحاظ شرایط جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی منطقه دانست و اظهار کرد: باید جوانب فرهنگی و اجتماعی برای اجرای طرح در نظر گرفته خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان در خصوص مشکل مردم این منطقه در رابطه با زمین‌هایشان، اظهار کرد: با توجه به اینکه زمین‌های این افراد در این منطقه جزء اراضی ملی ثبت شده بود لذا باید سازمان اراضی ملی کشور تصمیم‌گیری لازم را انجام دهد، که در این راستا مقرر شده است دکتر نوبخت با رییس سازمان اراضی ملی کشور در خصوص رفع این مشکل مذاکراتی انجام دهد ضمن آنکه برای ساخت 10 هزار واحد مسکونی نیز نیاز داریم که این مشکل رفع شود.

وی با بیان این مطلب که حمام و سرویس‌های بهداشتی، ضمانت‌های وام‌ها از دیگر موضوعاتی که طرح مساله شد و گزارش آن به سازمان برنامه و بودجه ارایه شد، تصریح کرد: ساخت 10 هزار مسکن، اختصاص 30 میلیارد تومان به کمیته امداد جنوب استان، اختصاص یارانه به افرادی که تا کنون یارانه دریافت نکرده‌اند جزء دیگر مصوبات ویژه سفر دکتر نوبحت به جنوب استان کرمان بوده است که می تواند اتفاقات مه و تاریخی را در جنوب استان کرمان رقم زند.

رودری زمان اجرایی شدن مصوبات این سفر را دو ساله دانست و بیان کرد: این پروژه در سال جاری آغاز و سال آینده به اتمام خواهند رسید.

دکتر"محمدجواد فدایی" استاندار کرمان نیز در گفت و گو با ایسنا منطقه کویر، درباره مصوبات سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به جنوب استان کرمان اظهار کرد: در این سفر که حدود دو هفته قبل برگزار شد، قرار شد آقای نوبخت برای ساخت تعدادی مسکن در جنوب و شرق استان کرمان به ویژه برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و محرومان کمک کند و تصمیم کلی در منطقه گرفته شد.

وی افزود: در راستای پیگیری این مسئله، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه ای در تهران با روسای بنیاد مسکن و کمیته امداد برگزار و توافق شد 10 هزار واحد مسکونی برای جنوب و شرق استان کرمان با شرایط ویژه ساخته شود تا خیلی زحمتی برای این افراد نداشته باشد و صاحب خانه شوند.

فدایی تصریح کرد: ساماندهی رودخانه ها نیز از دیگر مصوبات سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به جنوب استان کرمان بود که باید نحوه اجرایی آن را تنظیم کنیم.

استاندار کرمان درباره دیگر مصوبات این سفر بیان کرد: تصمیمات مختلفی گرفته شد که به مرور با پیگیری عملیاتی هر کدام از موضوعات، اطلاع رسانی خواهد شد.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنا منطقه کویر  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.