• یکشنبه / ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۸
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-61185
  • خبرنگار : 50188

رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان:

بانک اطلاعاتی انتقال خون رفسنجان دومین بانک اطلاعاتی کشور

رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان عنوان کرد: بانک اطلاعاتی انتقال خون رفسنجان دومین بانک اطلاعاتی کشور است که به صورت جامع اطلاعات افراد و اهداکنندگان را ثبت کرده و در رفسنجان و انار ۴۵ هزار و ۲۶۹ نفر اطلاعات آنها در این بانک ثبت شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
مهدی محمدحسینی اظهار کرد: انتقال خون یکی از سازمان های حیاتی جهت جلب افراد و اهداکنندگان برای تامین خون مورد نیاز بیماران و تحویل خون به مراکز درمانی است و ۱۴ ژوئن نیز به نام روز جهانی انتفال خون نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳ دسته از افراد خون خود را اهدا می کنند، افزود: اهداکنندگان بار اول، اهداکنندگان با سابقه و اهداکنندگان مستمر جزو این سه دسته اند و اهداکنندگان مستمر هر سال حداقل دو مرتبه خون خود را اهدا می کنند.

محمدحسینی با اشاره به اینکه نوزادان نارس، بیماران تالاسمی، دیالیزی ها، بیماران ام اس،  تصادفی ها، بیماران خاص و افراد کهنسال وابسته به خون و فرآورده های خونی هستند بیان کرد: روزانه در جهان بیش از ۸۰۰ زن بر اثر عوارض ناشی از حاملگی جان خود را از دست می دهند که ۹۹ درصد از این زنان در کشورهای در حال توسعه هستند.

انجام سالانه ۱۱ هزار واحد خون گیری در رفسنجان

رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان با بیان ایران رتبه اول در منطقه در زمینه تامین و تولید فرآورده های خونی و سلامت خون را دارد ادامه داد: شاخص اهدای خون به معنی میزان اهدای خون به ازای ۱۰۰۰ نفر است که این شاخص در کشورهای با درآمد بالا، کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا و کشورهای با درآمد متوسط رو به پایین به ترتیب ۳۲.۶ ، ۱۵.۱ و ۸.۱  درصد است و این شاخص در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۲۵ نفر است.

محمدحسینی تصریح کرد: طبق شاخص اهدای خون، هر ساله بالای ۱۱ هزار واحد خون گیری در رفسنجان انجام می شود و مردم این شهرستان از فرهنگ خوب اهدای خون برخوردارند.

وی خاطرنشان کرد: اهدای خون در دنیا به ۳ روش داوطلبانه و بدون چشم داشت، جایگزینی و روش پولی انجام می شود که ۸۳.۳ درصد اهدای خون در جهان به صورت داوطلبانه است و ۱۶.۴ درصد خون های اهدایی به صورت جایگزینی و ۰.۳ درصد هم اهداکنندگان پولی هستند و در ازای خون خود وجه دریافت می کنند.

رئیس مرکز انتقال خون رفسنجان اضافه کرد: ایران از آن دسته اهداکنندگان خون به صورت داوطلبانه است به طوری که در سال ۲۰۰۷ رتبه اول در منطقه را در راستای ۱۰۰ درصد خون گیری به صورت داوطلبانه را کسب کرد.

رفسنجان توانایی تهیه و فرآوری انواع خون را دارد

محمدحسینی ادامه داد: از سال ۸۲ نیز رفسنجان سیستم جایگزینی اهدای خون را حذف کرد و به سمت جلب افراد و اهداکنندگان خون داوطلبانه رفت و به همین منطور اولین واحد سیار اهدای خون در استان در این سال در رفسنجان راه اندازی شد و در مناطق نوق، کشکوئیه، سرچشمه، بهرمان، انار و کارخانه مس و ... به صورت سیار از مردم خون دریافت می کند.

وی بیان کرد: به جایی‌ رسیدیم که علاوه بر تامین خون مورد نیاز رفسنجان و انار، به مراکز درمانی جنوب استان و دیگر شهرهای استان کرمان هم ارسال می کنیم، هر بیمار تالاسمی در سال ۲۵ بار خون دریافت می کند و مرکز انتقال خون رفسنجان جزو مراکز خون کشور است که توانایی تهیه و فرآوری انواع خون را دارد.

رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان عنوان کرد: سال گذشته در رفسنجان ۱۰ هزار و ۶۴۷ واحد اهدای خون داشتیم که از این تعداد ۲۶ هزار و ۱۲۵ واحد انواع فرآورده خونی شامل گلبول قرمز متراکم، گلبول قرمز فیلتر شده برای بیماران خاص، کرایو، پلاسما و پلاکت است که تهیه و در اختیار مراکز درمانی شهرستان های استان قرار دادیم.

محمدحسینی بیان کرد: بانک اطلاعاتی انتقال خون رفسنجان دومین بانک اطلاعاتی کشور است که به صورت جامع اطلاعات افراد و اهداکنندگان را ثبت کرده و در رفسنجان و انار ۴۵ هزار و ۲۶۹ نفر اطلاعات آنها در این بانک ثبت شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۳ هزار و ۴۸۹ نفر جهت اهدای خون به پایگاه‌ های انتقال خون رفسنجان و انار مراجعه کردند، یادآور شد: ۱۸ درصد از این تعداد به دلیل نداشتن شاخص های اهدای خون که یا برای خودشان مضر بود یا برای گیرندگان خون مضر بود و از اهدای خون معاف شدند.

۶۲.۳ درصد از اهداکنندگان رفسنجان و انار جز اهداکنندگان مستمر

رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان با بیان اینکه شاخص اهدای خون بانوان رفسنجان نسبت به متوسط استان پایین است، افزود: در ایران  این شاخص ۸ درصد است در تمام دنیا ثابت شده که خون خانم ها از ضریب سلامت بالایی نسبت به آقایان برخوردار است لذا باید در این زمینه فرهنگ سازی شود.

محمدحسینی بیان کرد: سال گذشته ۶۲.۳ درصد از اهداکنندگان رفسنجان و انار جز اهداکنندگان مستمر بودند که از متوسط کشوری که عددی حدود ۵۴ درصد است بالاتر است.

وی توضیح داد: از میزان فرآورده های خونی تولیدی‌ سال گذشته در رفسنجان که ۲۱ هزار و ۵۹۰ واحد جمع آوری و به واحدهای درمانی شهرستانی و استانی توزیع شد  ۷ هزار و ۸۰۱ واحد خون به مرکز درمانی علی ابن ابیطالب رفسنجان، ۳۵۸ واحد خون به زایشگاه نیک نفس رفسنجان، ۲۶۶ واحد به بیمارستان ولی عصر انار و ۱۰ هزار و ۵۲۹ واحد انواع فرآورده خونی از جمله پلاسما، کرایو و ... به کرمان ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه کرمان از استان هایی است که پلاسمای‌ خون را جهت فرآوری داروهای مشتق از پلاسما به آلمان می فرستد،‌ بیان کرد: متاسفانه تکنولوژی فرآوری این داروها در ایران وجود ندارد و بهترین راهکار هم همین است که پلاسما خون به آلمان برود و پس از فرآوری برگشت داده می شود تا در ایران از آن استفاده شود.

این مسئول ادامه داد: استان کرمان ۱۳۰۰ بیمار تالاسمی دارد و به طور متوسط ۲۵۰۰ واحد خون در ماه نیاز هر کدام از این بیماران است.

محمدحسینی بیان کرد:  به اهداکنندگان مستمر هر کسی 10 بار خون اهدا کرده باشد کارت سفید، کسی که بین ۱۰ تا ۲۵ بار اهدا کننده خون باشد کارت سبز، فردی که ۲۵ تا ۴۰ مرتبه خون اهدا کرده کارت قرمز، کسی که ۴۰ تا ۱۰۰ مرتبه خون اهدا کرده کارت نقره ای و شخصی هم که بیش از ۱۰۰ مرتبه خون اهدا کرده باشد کارت طلایی اهدا می کنیم.

وی با بیان اینکه روزانه ۴۰ تا ۵۰ نفر برای اهدای خون به مرکز انتقال خون رفسنجان مراجعه می کنند تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان امسال ۹۱۹ نفر مراجعه کننده داشتیم که از ۷۰۲ نفر که واجد شرایط اهدای خون بودند خون گرفته شد.

رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان خاطرنشان کرد: واکسیناسیون علیه هپاتیت B برای اهداکنندگان خون مستمر را داریم که با توجه به تفاهم نامه ای که با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان منعقد کرده ایم تاکنون ۲۴۷۲ نفر از اهداکنندگان مستمر در رفسنجان به این‌ معاونت ارجاع دادیم و این واکسن را دریافت کرده اند.

محمدحسینی با اشاره به اینکه اتباع بیگانه جزو اهداکنندگان نیستند ولی این اتباع جزو گیرندگی و مصرف کنندگان اهدایی خون هستند، یادآور شد: ۸۰ درصد از اتباع بیگانه در رفسنجان تالاسمی دارند که خون مصرف می کنند و ما خون مورد نیاز آنها را نیز تامین می کنیم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.