• پنجشنبه / ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۹
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-61230
  • خبرنگار : 50186

رییس کل دادگستری استان کرمان در نشست خبری اعلام كرد:

تشكيل پرونده‌ فساد اقتصادی در اداره مالیاتی استان كرمان

20190508200159032
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: پرونده دیگر فساد اقتصادی در اداره کل مالیاتی استان تشکیل شده که در همین راستا هفت نفر از کارکنان این مجموعه بالغ بر 6 میلیارد ریال ارتشاء داشته که 23 میلیارد و 600 میلیون تومان فرار مالیاتی را فراهم کرده بودند که در همین راستا 10 متهم که هفت نفر از کارکنان و مرتبطین و مودیان مالیاتی و یک شرکت همکار در همین راستا دستگیر شده که متهمان اصلی این پرونده نیز بازداشت و بعد با قرار تامین آزاد شده و به زودی منتهی به صدور کیفرخواست خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "یداله موحد" امروز 30 خردادماه در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر سال 60 اظهار کرد: شهید بهشتی از جمله نوادر و شخصیت های فوق العاده زمانه خویش و از یاران مجاهد و برجسته امام خمینی(ره) چه در دوران شکل گیری مبارزه علیه رژیم ستمشاهی و چه در پیروزی انقلاب و تثبیت نظام جمهوری اسلامی بودند.

وی افزود: شهید بهشتی در ساختارسازی نظام انقلاب اسلامی نقش کم نظیری داشته و یکی از خدمات ماندگار ایشان پایه گذاری نظام قضائی جمهوری اسلامی بود و تلاش های ایشان به ثمر نشست اما واقعیت این است که کمتر به خدمات شهید بهشتی پرداخته شده و شاید یکی از ابعاد مظلومت ایشان همین مسئله است.

موحد تصریح کرد: ابعاد شخصیت جامع الاطراف شهید بهشتی ناشناخته مانده و جامعه ما به ویژه نسل جوان شناخت لازم را از این شهید بزرگوار دارند و هفته قوه قضائیه فرصت مغتنمی است که خطباء، یاران و دوستان شخصیت ایشان را به نسل جوان معرفی و شخصیت ایشان را تبیین کنند.

این مقام قضائی بیان کرد: نگرش ریاست قوه قضائیه و به تبع آن دادگستری استان کرمان به اصحاب رسانه و ظرفیت اطلاع رسانی یک نگاه همکاری و تعامل مثبت و سازنده و در عین حال پایدار است که این تعامل هدفمند کمک شایان توجهی به اجرای عدالت قضائی، عدالت اجتماعی، مقابله با مفاسد اقتصادی و سایر مظاهر فساد، آسیب های اجتماعی و ناهنجاری ها خواهد کرد.

وی افزود: یکی از نتایج همکاری رسانه و قوه قضائیه افزایش و ارتقاء سرمایه های اجتماعی و ارتقاء اعتماد عمومی به این دستگاه است.

موحد اظهار کرد: با حمایت دستگاه قضاء از آزادی های مشروع رسانه و نقد دلسوزانه، رسانه به رشد تعالی جامعه، تحقق و توسعه عدالت کمک خواهد کرد و حتی دستگاه قضائی نیز باید در دایره نقد سازنده و دلسوزانه رسانه های جمعی قرار بگیرد و از این طریق بستر تبادل و تعامل با افکار عمومی برقرار بشود.

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در مدت کوتاه فعالیت ریاست قوه قضائیه گام های بزرگ جهادی برداشته شده و 8 آیین نامه که مدت ها معطل مانده بود، تصویب شد و اینها تحولی است و زمینه اقدامات مهمی را فراهم می کند و یکی از این آیین نامه ها مربوط به رسیدگی اموال مسوولان بود.

تشریح برنامه های هفته قوه قضاییه

وی با تشریح برنامه های گرامیداشت هفته قوه قصائیه در استان کرمان عنوان کرد: دیدار اعضای شورای قضائی با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، تهیه و انتشار ویژه نامه هفته، جلسه مشترک شورای قضائی و اداری، دیدار با خانواده شهدا، بحضور همایش ملی قوه قضائیه چهارم تیرماه در تهران، دیدار با مقام معظم رهبری، نشست با مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و دیدار با ریاست دیوان عدالت اداری کشور از جمله برنامه های این هفته است.

موحد با اشاره به سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه در روز هفتم تیرماه سال جاری و رسیدگی به مشکلات مردم در محل نماز جمعه و اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان در این هفته با قوت بیشتری اظهار کرد: همچنین قرار است سومین جشنواره قلم و عدالت از هفته قوه قصائیه امسال تا هفته قوه قضائیه سال آینده نیز برگزار شود.

عالی ترین مقام قضایی در استان کرمان درباره دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای تحول های مطرح شده از سوی آیت الله رییسی رییس قوه قضاییه گفت: یکی از برنامه ها و تاکیدات آیت الله رییسی ارتباط با نخبگان و دانشگاهیان است که در همین راستا نیز تعدادی نشست با دانشجویان گروه حقوق دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی کرمان برگزار کردیم ضمن آنکه دیدارهایی نیز با اعضای شورای حل و اختلاف، وکلا و دیدار عمومی با خانواده زندانیان داشته ایم.

تشریح پرونده های مفاسد اقتصادی استان کرمان طی سال گذشته در دستگاه قضائی

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرونده های مفاسد اقتصادی که سال گذشته در دستگاه قضائی مطرح شد، عنوان کرد: یکی از پرونده های دستگاه قضایی در این زمینه، پیشگیری از اختلاس بانک ملی با مبلغ ده ها هزار میلیارد ریال بود که قرار بود توسط یک باند و شبکه ای که با سندسازی و ورود به سامانه بانک ملی ترتیب داده بودند، خروج این پول از بانک ملی و پست بانک را داشته باشند که با هوشیاری ماموران اداره کل اطلاعات و همکاری قضات، در حالی که چک خروج این مبلغ نیز در وجه یک شرکت صادر شده بود، گرفته شد.

وی با بیان اینکه شرکت «آریا بزرگان کویر» که شرکت کاغذی و به همین منظور تاسیس شده بود در این راستا کشف شد اظهار کرد: 14 متهم در استان های گیلان، قم، اصفهان، تهران و کرمان در راستای همین پرونده شناسایی و دستگیر شدند که دو پرونده به عنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور و پرونده دیگری به عنوان کلاهبرداری و مشارکت در پولشویی و تضییع اموال دولتی تشکیل شده که تیرماه و مردادماه سال جاری زمان بررسی این پرونده ها خواهد بود.

موحد ادامه داد: پرونده دیگر فساد اقتصادی در اداره کل مالیاتی استان تشکیل شده که در همین راستا هفت نفر از کارکنان این مجموعه بالغ بر 6 میلیارد ریال ارتشاء داشته که موجب فرار 23 میلیارد و 600 میلیون تومان فرار مالیاتی را فراهم کرده بودند که در همین راستا 10 متهم که هفت نفر از کارکنان و مرتبطین و مودیان مالیاتی و یک شرکت همکار در همین راستا دستگیر شده و متهمان اصلی این پرونده نیز بازداشت و بعد با قرار تامین آزاد شده که به زودی منتهی به صدور کیفرخواست خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان افزود: بعد از این اتفاق، کارگروه مبارزه با فرار مالیاتی با همکاری ادارات اطلاعات، مالیاتی، اقتصاد و دارایی و ... در استان کرمان تشکیل که خوشبختانه عملکرد خوبی داشته و توفیقات بسیار خوبی را به دست آورده است که نمونه بارز آن رسیدگی به 382 پرونده در این کارگروه و دنبال شدن این پرونده ها بوده است.

وی به پرونده دیگر مربوط به اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه ارزی اشاره کرد و گفت: در این پرونده که با کار مشترک اداره کل اطلاعات و اطلاعات سپاه صورت گرفت باند بزرگ اخلال در نظام اقتصادی کشور که از طریق جذب و سندسازی و اقدامات متقلبانه برای جذب و دریافت تسهیلات ارزی به منظور ورود کالا به کشور بود، تشکیل شده بود؛ ضربه وارد شد که در همین راستا این متهمان موفق شده بودند 416 میلیون دلار در استان کرمان از سیستم بانکی دریافت کنند اما کالایی وارد استان کرمان نکرده بودند.

موحد ادامه داد: در همین راستا با اقدامات صورت گرفته توانستیم از خروج ارز از کشور جلوگیری و متهمان را بازداشت کنیم که هم اکنون اقدامات تعقیبی برای اعضای موثر باند در حال انجام است ضمن آنکه بعد از اقدام استان کرمان در راستای این پرونده، در بسیاری از استان های کشور این موضوع پیگیری و 17 نفر در زمینه این اتهام تحت تعقیب و بازداشت قرار گرفتند.

رییس کل دادگستری استان کرمان در پاسخ به سوالی پیرامون پرونده مهدی جهانگیری برادر معاون اول رییس جمهور گفت: بعد از یک سال کار اطلاعاتی در این زمینه و تحقیقات انجام شده در استان و کشور، پرونده تشکیل و به تهران منتقل شده که هم اکنون این پرونده در حال پیگیری است

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: 32 حوزه قضائی، 18 دادگستری شهرستان و 14 دادگاه بخش در استان کرمان داریم.
وی افزود: در سال 93 موجودی پرونده ها در دادگستری استان 132 هزار و 464 فقره بوده که با تلاش همکاران علاوه بر پرونده های وارده، پرونده ها مختومه شده و از میزان موجودی پرونده ها نیز کسر شده است و در پایان سال 97 تعداد 91 هزار و 629 فقره پرونده داشته ایم.

افزایش 2 درصدی ورودی پرونده به دادگستری استان

موحد با بیان اینکه سال گذشته دو درصد افزایش پرونده وارده به سیستم قضائی استان را داشته ایم که عدد موجوی و مختومه، افزایش سرعت دادرسی و کاهش اطاله دادرسی را نشان می دهد تصریح کرد: در مجموع رشد سه درصد خروجی پرونده در سال 97 نسبت به سال 96 را داریم و متوسط زمان رسیدگی از 94 به 88 روز کاهش یافته و کاهش 80 درصدی پرونده های مسن صورت گرفته و نرخ رسیدگی 100.63 درصد بوده است.

این مقام قضائی بیان کرد: در سال 96 ورودی پرونده ها به دادگستری استان کرمان 554 هزار و 61 فقره بوده که در سال 97 به 565 هزار و 726 پرونده افزایش پیدا کرده و خروجی نیز افزایش داشته و در سرجمع 4 درصد از مانده پرونده ها کاهش یافته است.

وی افزود: سرقت مستوجب تعذیر، ضرب و جرح عمدی، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی براثر تصادف، توهین به اشخاص عادی، تهدید، رانندگی بدون گواهینامه، تخریب، نگهداری و مالکیت مواد مخدر، خیانت در امانت و حمل مواد مخدر جزو 10 اتهام اول استان کرمان است.

موحد در ادامه با اشاره به آمار عملکرد شوراهای حل اختلاف استان کرمان گفت: در ابتدای سال قبل 13 هزار و 479 پرونده موجودی شوراها بوده و 164 هزار و 919 وارده در طول سال داشته که 166 هزار و 354 پرونده رسیدگی شده و 11 درصد کاهش مانده را داشته اند.

وی تصریح کرد: 42 هزار و 879 فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف استان کرمان با صلح و سازش مختومه شده و کرمان یکی از استان های برجسته کشور در این زمینه است.

عالی ترین مقام دستگاه قضایی در استان کرمان اظهار کرد: استان کرمان در صلح و سازش پرونده های شوراهای حل اختلاف زندان رتبه اول کشور را دارد و 2 هزار نفر از این طریق از زندان آزاد شده و 26 نفر متهم به قصاص از این طریق از اعدام نجات پیدا کردند.

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات حوزه پیشگیری از وقوع جرم گفت: در زمینه پیشگیری رشدمدار 464 دوره آموزشی برای دانش آموزان برگزار شده، 231 جلسه آموزشی برای 61 هزار نفر از مدیران، مشاوران، مدرسان آموزش خانواده، اولیاء و مربیان و همچنین 14 جلسه آموزشی برای یک هزار و 120 نفر از زندانیان، خانواده آنان و کارکنان زندان برگزار شده است.

وی با بیان اقدامات صورت گرفته در زمینه استحکام خانواده، اعتیاد، جرائم اولویت دار استان از جمله خشونت و فعالیت های مربوط به حوزه کودک عنوان کرد: از ظرفیت علماء، سران طوایف، معتمدین و ریش سفیدان در راستای کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی استفاده می شود.

تشکیل ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در دادگستری استان کرمان

موحد در ادامه افزود: با توجه به برگزاری انتخابات در پایان امسال به زودی ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در دادگستری استان کرمان فعال می شود.
81 درصد ابلاغ‌های قضائی الکترونیکی است

وی بیان کرد: در حال حاضر اغلب امور اداری و قضائی در سیستم مدیریت پرونده قضائی ثبت و ضبط می شود و 81 درصد ابلاغ ها الکترونیکی است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به سیاست های ریاست قوه قضائیه گفت: تحولات دستگاه قضایی برای رسیدن به عدالت متوقف نمی شود و ما تا عدالت علوی و مهدوی خیلی فاصله داریم و هر مدیری برنامه های تحولی و ابتکارات برای حل مشکلات دارد و هیچ کس منکر خدمات قبل از خود نیست.

جزییات پرونده محیط بانان استان کرمان و فوت دو شکارچی

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره پرونده محیط بانان استان کرمان و فوت دو شکارچی گفت: براساس گزارشات، چند روز قبل در نیمه شب، ماموران محیط زیست در پارک ملی خبر با دو نفر موتورسوار و یک خودروی سمند که به منظور شکار با پروژکتور وارد شکارگاه شده بودند، برخورد می کنند و ماموران متخلفان را تعقیب می کنند که شکارچیان در حال فرار مبادرت به تیراندازی با اسلحه شکاری ساچمه زنی به سوی ماموران می کنند و ظاهرا سرنشینان موتور به واسطه سقوط از موتور جان خود را از دست می دهند.

موحد با اشاره به اینکه به دلیل مرگ دو مسلمان، این مسئله باید به صورت دقیق بررسی شود، اظهار کرد: این پرونده با صدور قرار عدم صلاحیت به سازمان قضائی نیروهای مسلح محول و به دلیل محل وقوع خلاف که وارد حوزه استان هرمزگان شده بود، به این استان واگذار شده اما ظاهرا استان هرمزگان تقاضا احاله به استان کرمان کرده و اکنون متهمان با قرار وثیقه آزاد هستند و راننده سمند متواری است و شناسایی نشده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در راستای برخورد با عناصر ناسالم در دستگاه قضائی کشور، با  60 نفر برخورد شده که 4 نفر از این افراد در استان کرمان بودند و این 4 همکار را از دست دادیم اما کرمان جزو استان هایی است که کمترین آسیب را در این حوزه دارد و آسیب های حوزه قضائی استان کم است.
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در زمینه مفاسد مالی، دستگاه قضائی حساسیت فوق العاده ای دارد و جامعه و رسانه ها نیز حساس هستند اما بعضا مطالب مطرح شده با نتیجه تحقیقات متفاوت است.

وی درباره معوقات بانکی استان افزود: در مطالبات بانکی مسئله جدی داریم و کار دو سویه است و باید از رونق تولید حمایت کنیم که یکی از موانع جدی در مسیر بنگاه های تولیدی تامین نقدینگی است و از سوی دیگر باید مدیریت و اقداماتی انجام داد که معوقات بانکی وصول شود.

موحد بیان کرد: 180 میلیارد تومان معوقات بانکی در سال گذشته در استان وصول شده که نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

این مقام قضائی در ادامه درباره سرقت مسلحانه از بازار کرمان گفت: این سرقت ظرف 68 ثانیه اتفاق افتاد و سارقان از صحنه خارج شدند که تمام ظرفیت های اطلاعاتی، انتظامی و فنی برای شناسایی عاملین این جنایت به کار گرفته شده و هزاران نفر ساعت روی این پرونده کار شد تا به سرنخ برسیم و نا امید نیستیم و امیدواریم به زودی سرنخ اصلی برای شناسایی این سارقین و قاتلین را پیدا کنیم.

سرنخ‌هایی در زمینه سرقت مسلحانه بازار پیدا شده است

وی افزود: سرنخ هایی پیدا شده و دارد دنبال می شود و این اطمینان را به مردم کرمان می دهم که با جدیت و با استفاده از تمام امکانات این پرونده را با حساسیت دنبال می کنیم.

موحد گفت: سیستم پایش تصویری در استان کرمان باید تقویت شود و طلافروشان صنفی هستند که به شدت مورد توجه سارقان حرفه ای و مسلح هستند و پیشنهاد این است که طلافروشی ها در مکان امنی متمرکز شوند و از پراکندگی جلوگیری و امنیت مراکز طلافروشی جدی گرفته شود.   

رییس کل دادگستری استان کرمان درباره مقابله با زمین خواری در استان عنوان کرد: نمی توانیم بگوییم زمین خواری 100 درصد متوسط شده اما می توانیم بگوییم در سطح استان کرمان زمین خواری عمده نداریم.

وی تصریح کرد: در سال گذشته بیش از یک هزار هکتار اراضی دولتی رفع تصرف شد و شورای حفظ حقوق بیت المال استان همچنان فعال است و کنترل می کند تا تعرض به اراضی دولتی نداشته باشیم و ساماندهی حاشیه نشینی به جد دنبال می شود.  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.